Jump to content

Μερική έκλειψη Σελήνης στις 7/9/06


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά οι συνθηκες ηταν πολυ καλες εχθες για την παρατηρηση της μερικης εκλειψης της Σεληνης!!!!!!

Αν και εχω μονο τα κυαλια μου (16Χ50) η παρατηρηση του φαινομενου ηταν εκπληκτικη :shock: και την μοιραστικα με τους γονεις μου :)

Προσπαθησα να βγαλω και φωτογραφιες , αλλα δεν βγηκαν πολυ καλες....

 

Ηθελα να ρωτησω κατι κι ας απαντησει καλυτερα οποιος το ειδε μεσα απο τηλεσκοπιο το φαινομενο...

Λιγο μετα το μεγιστο (21:51), παρατηρησα μεσα απο τα κυαλια μου, στην αριστερη πλευρα της σκιας κατι σαν "βαθουλωμα" ...

Εεε καλα, δεν μπορω να το πω με σιγουρια, αλλα δεν μου φαινοταν ομοιομορφη η σκια σε εκεινο το σημειο.

Η ερωτηση μου ειναι... ηταν αραγε βαθουλωμα της επειφανειας της Σεληνης ή της Γης (αρα και της σκιας της).

Ελπιζω να μην σας φανηκε χαζη ή απορια μου, αλλα θυμηθηκα οτι κατι προμοιο παρατηρουμε στην εκλειψη του Ηλιου και βλεπουμε "τις χαντρες του Baily" (εκει οφειλετε στο αναγλυφο της Σεληνης)

 

Θα χαρω να ακουσω τα δικα σας σχολια.

Καλες παρατηρησεις και καθαρους ουρανους!!

:cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία η έκλειψη,σίγουρα όχι εντυπωσιακό φαινόμενο σαν την ολική ηλίου αλλά είναι μια πρώτη γέυση για την ολική στις 3 του Μάρτη...

 

Και εδώ Χαλκιδική ατμόσφαιρα- ουρανός τέλειος απολαυστική η σελήνη και οι φωτογραφίες πολύ καλές... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν βλέπω την ώρα για την ολική έκλειψη ΣΕΛΗΝΗΣ στις 3 Μαρτίου :mrgreen:

 

Στην Ελλάδα θα γίνει στις 3 Μαρτίου έχοντας ήδη υπολογίσει την διαφορά ώρας με την Αμερική;;; Διαφορετικά θα γίνει στις 4 Μαρτίου.

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NaShiRa, το μέγιστο της έκλειψης (όταν θα εξαφανιστεί τελείως ο δίσκος της Σελήνης δηλαδή) θα γίνει στις 23:21 ώρα Ελλάδος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης