Jump to content

OIII


Evans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

θα ηθελα να μου πει καποιος για τα συγκεκριμενα φιλτρα, δηλαδη τί θα μου προτεινατε ως καλυτερο, συγκριτικα με αλλα(πλεονεκτηματα κλπ) απο προσωπικη εμπειρια αλλα και αν υπαρχει κατι που διαβασατε.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Συνηθως τα φιλτρα της Lumicon ειναι περιζητητα. Το δικο μου Ο-ΙΙΙ (και αλλα) ειναι της Lumicon και σου τα προτεινω χωρις καμια επιφυλαξη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

mesa apo to topic tou filou tha ithela ki ego na rotiso ti einai broadband kai narrowband filtra!

 

thx

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Flashy,

 

Το θεμα broadband/narrowband εχει να κανει κατα ποσο η φωτορυπανση στην περιοχη σου ειναι "ελαφρη" η "εντονη". Αν το πρωτο ισχυει, θα σου προτεινα το broadband, αν το δευτερο ισχυει, θα σου'λεγα να παρεις το narrowband.

 

Φυσικα, αν μπορεις, παρε και τα δυο και μεταχειριζεις οτι ειναι ποιο καταλληλο οχι μονο στο σπιτι σου αλλα κα αλλου. Οι τιμες τους δεν ειναι και απαγορευτικες.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Προσωπικα δεν βρισκω τα broandband φιλτρα να δινουν καποια αξιολοξη βελτιωση στο πως βλεπεις τα deep sky αντικείνενα.

Με τις αλλες κατηγοριες φιλτρων (narrowband = UHC και line filters = O-III και H-beta) το πραγμα αλλαζει.....

Σε συγκεκριμενα αντικειμενα (πχ σε πλανητικα νεφελωματα το O-ΙΙΙ) ειναι σαν να εχεις τηλεσκοπιο διπλασιου ανοιγματος....

Θεωρω πως καθε deep sky παρατηρητης πρεπει να εχει ενα UHC η O-III.

To H-beta ειναι καλο για μετρημενα στα δαχτυλα νεφελωματα (california,horsehead και λιγα αλλα)

Δες και εδω http://www.starizona.com/basics/filterl.html

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι συνερασιτέχνες,

 

Είμαι κάτοχος ενός Skywatcher 130 (5.1 ίντσες).

 

Εχω αγοράσει πρόσφατα ενα φίλτρο UHC της Baader και μόλις χθές το δοκίμασα.

Aπο την ταράτσα του σπιτιού μου με πολύ μεγάλη φωτορύπανση λόγω Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, είδα αρκετά καλά τα γνωστά πλανητικά νεφελώματα (Μ57, Μ27, ΝGC 7662) καθώς και τα νεφελώματα Μ8 και Μ20.

 

Χωρίς το φίλτρο, μερικά απλά δεν φαίνονται απο την ταράτσα μου και άλλα στην καλύτερη περίπτωση είναι θαμπές γκρίζες "μουτζούρες".

 

Φαντάζομαι ότι σε σκοτεινό ουρανό η εικόνα θα είναι ακόμα καλύτερη.

 

Oταν το δοκιμάσω σε αστροπαρατήρηση θα επανέλθω για τις εντυπώσεις μου.

 

Το ΟΙΙΙ θέλει τηλεσκόπιο πρακτικά απο 8 ίντσες και άνω, καθώς είναι δυνατότερο απο το UHC και αφαιρεί απο το πεδίο του προσοφθαλμίου όλα τα άστρα, τονίζοντας μόνο το νεφέλωμα.

Ουσιαστικά νομίζω οτι είναι περισσότερο χρήσιμο για πλανητικά νεφελώματα.

 

Οσον αφορά την αστροφωτογράφηση η αμερικανική εταιρεία Lumicon προσφέρει φίλτρα UHC, ΟΙΙΙ και Η-beta ειδικά για αστροφωτογράφηση.

 

Για περισσότερες πληροφορίες : http://www.lumicon.com

 

Φιλικά

Θόδωρος Ξανθόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω θερμα και παλι ολους για τις απαντησεις.

 

φιλτρα Lumicon στην Ελλαδα, που μπορω να βρω;

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να ειναι της Lumicon;

 

OIII εχει και η Baader που ειναι το ιδιο με της Lumicom εχουν και καλυτερη τιμη απο Lumicon kai υπαρχουν διαθεσιμα στην Ελλαδα.

 

www.aktistar.com

τηλ: 2310-694342

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ χρησιμοποιώ το ΟΙΙΙ της MEADE με το τηλεσκόπιό μου (LXD 55 6'' S/N) κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. :lol:

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως προανέφερα, κι εγώ έχω ενα UHC της Baader και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Ανέφερα την εταιρεία Lumicon επειδή προσφέρει και τέτοια φίλτρα ( UHC , OIII, H-beta) ειδικά για αστροφωτογράφηση.

 

Το φίλτρο της Baader το αγόρασα απο την ΑΚΤΙΣ. http://www.aktistar.gr

 

Φιλικά

Θόδωρος Ξανθόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδη εχω την δυνατοτητα αγορας ενος ΟΙΙΙ Bandmate της Tele Vue τι εχετε να πειτε για αυτο?Εχει καλα οπτικα η συγκεκρινενη εταιρεια?

Η τιμη αγορας του ειναι 100$.

 

Ευχαριστω

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

apo ta korifaia file alla i eteria me to onoma sta filtra einai i Lumicon

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skywalker,

 

Οντως τα φιλτρα της εταιρειας Lumicon ειναι πολυ δημοφιλης. Το ΟΙΙΙ θα το βρεις για περιπου $70 στο Astromart (δηλαδη περιπου 52 ευρω).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά από προσωπική εμπειρία σας εφιστώ την προσοχή στην εισαγωγή φίλτρων και ειδικά από Αμερική. Οι τιμές είναι πράγματι ελκυστικές και γίνονται καλύτερες με την ισοτιμία €/$. Ομως για να φθάσει το δεματάκι στην εξώπορτά σου θα επιβαρυνθείς περίπου με 60-80% πάνω στην τιμή τιμολογίου. Τι είναι αυτό το καπέλλο; Είναι τραπεζικά έξοδα ( η Lumicon συγκεκριμένα θέλει wire transfer, δεν δέχεται πιστωτικές κάρτες και χρεώνουν έξοδα όλες οι εμπλεκόμενες τράπεζες στη μεταφορά του ποσού),είναι το εδώ τελωνείο και ακόμα η προμήθεια και τα έξοδα τής εδώ μεταφορικής που σε ρωτάει "Θα κάνετε εσείς τον εκτελωνισμο;" Μα πώς να τον κάνω εγώ; Να μπλέξω στον γραφειοκρατικό λαβύρινθο; Και η δουλειά μου; Ετσι λοιπόν τους λες να την κάνουν αυτοί και τρως τη σχετική "σφαλιάρα". Συμπέρασμα .. Αν έχεις κάποιον γνωστό που έρχεται από Αμερική, ρίχνει τα φιλτράκια στη βαλίτσα και τότε πραγματικά έχεις μεγάλο όφελος. Αν όχι αρκέσου στα φίλτρα των εδώ αντιπροσωπειών που είναι και αυτά εξαιρετικής ποιότητας και σε τελική ανάλυση πολύ πιο οικονομικά.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Τα φιλτρα θα τα βρει ο ενδιαφερουμενος στο Astromart σε αριστη κατασταση για περιπου 50 ευρω. Αλλα πεντε ευρω για ταχυδρομικα (ενα φακελακι με φουσκουλες) και καθαρισες.

 

Μαλιστα, επειδη η αξια ειναι κατω απο 100 ευρω, ουτε τελωνειο ουτε τιποτα αλλο. Τελευταια, οσον αφορα την πληρωμη, μιλαμε για PayPal και πιστωτικη καρτα με μηδεν προμηθειες και αλλα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, στη δική μου περίπτωση η παραγγελία ήταν για αρκετά φίλτρα (ΟΙΙΙ,UHC και 4 έγχρωμα) και έτσι πέρναγε το όριο της απαλλαγής. Επί πλέον αντί για απλό ταχυδρομείο η Lumicon χρησιμοποίησε courrier. Πάντως η διαδικασία που περιγράφεις ακούγεται απλή και φθηνή. Το μόνο ότι δεν πρέπει να αγοράζεις πολλά μαζί. Καλά έκανες και το διευκρίνησες για να το έχουμε υπόψη μας.

Ευχαριστώ

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη μου προτεινετε της Lumιcon σαν το καλυτερο ετσι;

Θα μου το φερει γνωστος οποτε δεν εχω προβλημα με τελωνειο.

 

Αντωνη μπαινω astromart.com αλλα δε μπορω να βρω κατι τωρα.Απο οτι καταλαβα ειναι δημοπρασιες ετσι;

Θα προτιμουσα κατι καινουργιο :wink:

Ευχαριστω παντως!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Guardian,

Τα φίλτρα για τη φωτορύπανση κυκλοφορούν με πολλά ονόματα όπως LPR (Light Pollution Reduction), UHC (Ultra High Contrast), OΙΙΙ (Oxygen 3), Nebular Filter, Deep Sky Filter κλπ. Κάνουν όλα την ίδια δουλειά αλλά σε διαφορετικό βαθμό δηλ. απορροφούν αρκετά τα τμήματα του ορατού φάσματος του φωτός που περιέχουν φωτορύπανση και αφήνουν να περάσουν εκείνα που περιέχουν φώς από τα deep sky objects.

 

Τα φίλτρα αυτά χωρίζονται γενικά σε δύο κατηγορίες: τα broad-band (πλατιάς ζώνης διαφάνειας) τα οποία «κόβουν» τo παρείσακτο φώς με ήπιο τρόπο, και τα narrow-band (στενής ζώνης διαφάνειας) που απορροφούν ισχυρά το φως της φωτορρύπανσης αλλά δυστυχώς σκοτεινιάζουν αισθητά και το παρατηρούμενο αντικείμενο (με κάποιες εξαιρέσεις, όπως κάποια πλανητικά νεφελώματα). Το LPR (της Celestron) ανήκει στήν κατηγορία broad-band και δίνει καλά αποτελέσματα με μικρά και μεγάλα τηλεσκόπια. Δέν κόβει όλη τη φωτορύπανση αλλά δεν αφαιρεί και πολύ φως από τα dso. Στην πράξη δίνει μια καλή αύξηση του κοντράστ (το χρησιμοποιώ με τηλ/πιο 10"). Τα narrow band είναι πιό αποτελεσματικά αρκεί να χρησιμοποιηθούν με σχετικά μεγάλο τηλ/πιο.

 

Αν κανείς πρέπει να διαλέξει ένα μόνο τέτοιο φίλτρο και έχει τηλ/πιο πάνω από 6" περίπου, η χρυσή τομή είναι ένα φίλτρο UHC το οποίο είναι narrow-band αλλά όχι τόσο narrow όσο ένα ΟΙΙΙ. Για μικρά τηλεσκόπια η λύση είναι αποφυγή όσο γίνεται της φωτορύπανσης και ένα broad-band σαν το LPR της Celestron. Αξιόλογα φίλτρα έχουν οι Lumicon, Baader Planetarium, Celestron, Meade.

  • Φιλικά Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης