Jump to content

Μηπως τελικα δεν πηγαμε Σεληνη!!;;


nivam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το προηγουμενο thread βγηκε λιγο εκτος θεματος ξεκιναω ενα νεο για να σας αναφερω οτι ελαβα σημερα ενα email με ενα βιντεακι το οποιο δειχνει τον Neil Armstrong να κατεβαινει το σκαλα και να ειναι ετοιμος να πατησει το εδαφος της Σεληνης οταν ξαφνικα του πεφτει στο κεφαλι μια δοκος με προβολεις. Απο παντου ξετρυπωνουν τεχνικοι για να διορθωσουν το προβλημα και να ετοιμασουν το set για αλλη μια ληψη!!!

Το βιντεο ειναι πολυ αστειο αλλα προφανως ψευτικο. Λεπτομερειες εδω:

http://www.snopes.com/inboxer/hoaxes/moontruth.asp

 

Το βιντεο ειναι 1,2ΜΒ, οποιος εχει χωρο μπορω να το ανeβασω καπου με FTP.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μια που μιλάμε για το συγκεκριμένο video, ελπίζοντας η πρώτη απάντηση να μην είναι εκτός θέματος, ξέρει κανένας κάποια σελίδα που διαθέτει ολόκληρο, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της τότε μετάδοσης από την τηλεόραση; Όχι μικρά video με τον Neil να λέει τη γνωστή ατάκα κατεβαίνοντας τη σκάλα της σεληνακάτου, των 2-3MB. Αν υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο που δείχνει ενδεχομένως περισσότερα θα ήταν ότι καλύτερο για μας που δεν υπήρχαμε τότε.

 

Τώρα, σχετικά με το αν πήγαμε τελικά στη σελήνη, πιστεύω ότι σαφώς και πήγαμε.

Ακόμα και με την τεχνολογία της τότε εποχής, μια προσελήνωση πιστεύω ότι ήταν δυνατή. Εξάλλου έγιναν πολλές επισκέψεις στο φυσικό μας δορυφόρο. Γιατί όχι και μια προσελήνωση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς, Οδυσσέα και εγώ ψάχνω ένα μεγάλης διάρκειας video αλλά δεν βρίσκω...

 

Όσο αναφορά το αν πήγαμε στην Σελήνη ή όχι. Πριν από μία εβδομάδα "αρπάχτηκα" με κάποιον γνωστό, γιατί με ζάλισε απίστευτα. Θεωρεί οτι όχι μόνο δεν πήγαμε στην Σελήνη, αλλά επίσης οτι υπάρχουν εξωγήινοι που κόβουν βόλτες πέρα δώθε και κατέληγε έως οτι μπορεί να μην έχουμε πάει ούτε στο Κρόνο...

 

Αναλύοντας λίγο τα πράγματα, συνειδητοποιούμε οτι υπάρχουν 2 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με κάτι, ακόμα και αν είναι ερασιτεχνικά και έχουν ανοικτό μυαλό για να κατανοούν οτι ΔΕΝ είναι δυνατόν να τα γνωρίζουν όλα. Υπάρχει και μια δεύτερη κατηγορία ανθρώπων που δεν ψάχνει τίποτα απλά "κολλάει" σε κάτι. Και δεν με πειράζει αν κολλάει στην σκέψη οτι δεν πατήσαμε το φεγγάρι. Με ενοχλεί όταν προσπαθεί να περάσει τον εαυτό του ως άνθρωπο που "ψάχνεται", εξ ου και οι αντιρρήσεις του για το αν πατήσαμε το φεγγάρι. Δηλαδή αναγκάζει εμένα να φανώ απόλυτος και μη-διαλλακτικός, άρα μη ανοικτόμυαλος, ενώ εκείνος φαίνεται πως είναι πραγματικά άνθρωπος που ψάχνει. Σκέτη σαπίλα δηλαδή.

 

Από που πηγάζουν όλα αυτά; Από την ημιμάθεια.

 

Το άτομο που προανάφερα προηγουμένως, γύρισε και μου είπε: "και τι συμβαίνει στην πίσω πλευρά της σελήνης που είναι σκοτεινή?" Του απάντησα οτι έχει λούνα πάρκ, 4 κινηματογράφους με dolby και ένα χαμπουργκεράδικο.

 

Ο άνθρωπος που δεν γνωρίζει, γοητεύεται από την μυθοπλασία. Όταν είπα οτι έχουμε χαρτογραφήσει τον Άρη, μου απάντησε "και που το ξέρεις εσύ? το photoshop κάνει θαύματα.". χαχαχαχαχα...

 

Το πρόβλημα είναι επαναλαμβάνω, η ημιμάθεια (και φυσικά όλοι οι σάπιοι που συντηρούν αυτά τα hoaxes και δίνουν τροφή στους ημιμαθείς).

 

Διότι λ.χ. η προσελήνωση του Neil ή η όποια άλλη διαστημική αποστολή, επανδρωμένη ή μη, συνοδεύεται από έναν τεράστιο όγκο στοιχείων και δεδομένων που δεν βγαίνουν στην δημοσιότητα, διότι δεν αποτελούνται από πανέμορφες εικόνες, αλλά είναι στοιχεία που απευθύνονται σε επιστήμονες. Αυτά τα "παράπλευρα" δεδομένα αποδεικνύουν την αλήθεια. Για αυτό δεν υπάρχει σοβαρός επιστήμονας που να πιστεύει οτι δεν πήγαμε στην Σελήνη.

 

Εμείς (ως απλός λαός) "λουζόμαστε" τις δημοσιογραφικές απλοποιήσεις οι οποίες χάσκουν από παντού και γίνονται έρμαιο όλων των μυθοπλασιών που φαντάζουν έτσι ως αληθοφανείς.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες.

 

Κι εγώ κάποτε, προσπαθούσα να πείσω ανθρώπους που πεισματικά αρνούνταν να καταλάβουν μερικά πράγματα, γύρω από διάφορα θέματα. Τσαντιζόμουν πολύ που δεν ήθελαν να καταλάβουν και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ μόνο για τις ελάχιστες γνώσεις που έχω για την αστρονομία. Εννοώ και για άλλα θέματα πλην της αστρονομίας. Τον τελευταίο καιρό λοιπόν, σε παρόμοιες συζητήσεις, απλά σταματάω την κουβέντα εγώ, γιατί τις περισσότερες φορές καταλήγει σε μικρής έκτασης τσακωμό. Γιατί να χαλάμε τη διάθεσή μας προσπαθώντας ο καθένας να αποδείξει κάτι; Κρατάω τις λιγοστές μου γνώσεις, την ελάχιστη εμπειρία και μια άλφα αντίληψη που έχω, για τον εαυτό μου (μιλάω πάντα για την αστρονομία) και αυτό ήταν. Αν είμαι σωστός ή λάθος, μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ. Δεν συμβουλεύω κάποιον ντε και καλά να κάνει το ίδιο. Απλά θέλω να τονίσω οτι σε μερικές περιπτώσεις οι απόψεις διίστανται τόσο πολύ που είναι αδύνατο να μην καταλήξει η κουβέντα σε λογομαχία!

 

Σχετικά με... την πίσω πλευρά της σελήνης. Δεν είναι πλέον τόσο σκοτεινή, γιατί από τα φώτα των καζίνο, των πολυτελών ξενοδοχείων και των σταθμών διανυχτέρευσης εξωγήινων σκαφών, φωτίζεται καλύτερα κι απ' τη μέρα. :lol: :lol:

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άτομο που προανάφερα προηγουμένως, γύρισε και μου είπε: "και τι συμβαίνει στην πίσω πλευρά της σελήνης που είναι σκοτεινή?" Του απάντησα οτι έχει λούνα πάρκ, 4 κινηματογράφους με dolby και ένα χαμπουργκεράδικο.

 

Σωστος Μηνα! Κατι τετοιους να τους παιρνεις στο ψιλο!!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως θέλουν δούλεμα τα άτομα αυτά και όχι προσπάθεια σοβαρής συζήτησης γιατί μονάχα την ζαχαρένια μας χαλάμε. Απλά σε μια μεγάλη παρέα, που όλοι ξέρουν οτι ασχολείσαι με την αστρονομία, μόλις ρώτησε τι συμβαίνει στη σκοτεινή πλευρά (αυτόματα μεταφράζεται το "σκοτεινή" σε "μυστηριώδης" για τον αδαή), όλοι γύρισαν και με κοίταξαν, κρεμόμενοι από το στόμα μου να ακούσουν τι μπορεί να συμβαίνει εκεί!! χαχαχαχαχα...

 

έπρεπε να είχα κάμερα να τραβήξω τη φάτσα του όταν του είπα τι έχει πίσω...

 

χαχαχαχα...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα. Η συγκεκριμένη θεωρία υπάρχει αρκετά χρόνια, και την αναθέρμανε ένα ντοκιμαντέρ του αμερικάνικου τηλεοπτικού δικτύου FOX «Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon?» το 2001. Αν και αρκετά διπλωματικά το αναφέρει ως θεωρία συνομωσίας θέτει κάποια ερωτήματα στα όποια δεν έχει τοποθετηθεί η NASA. Βέβαια αν η NASA και το προσωπικό της απαντούσαν σε κάθε ένα που βλέπει παντού θεωρίες συνομωσίας και πράσινα ανθρωπάκια δεν θα έκανε άλλη δουλειά μιας και υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι τύποι. Από την άλλη θέτει ζητήματα όπως τα τοπία που επαναλαμβάνονται, πολλές πηγές φωτισμού, η κίνηση στο βίντεο, φωτογραφίες με το σταυρόνημα να είναι πίσω από το αντικείμενο, το ότι δεν υπάρχει κρατήρας από την απογείωση του Eagle 1, καθώς και θέματα για την αντοχή των τότε στολών στην ακτινοβολία. Φυσικά αν κάτσεις και ασχοληθείς σοβαρά θα δεις ότι οι περισσότερες «ανωμαλίες» όπως θέλει να τις λέει ο παρουσιαστής εξηγούνται απλά θέλει να το βλέπει από μία και μόνο σκοπιά...τη δική του. Αν ίσχυαν όμως αυτά γιατί ετοιμάζεται και η Ιαπωνία να κάνει το ίδιο?
Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που μιλάμε για το συγκεκριμένο video, ελπίζοντας η πρώτη απάντηση να μην είναι εκτός θέματος, ξέρει κανένας κάποια σελίδα που διαθέτει ολόκληρο, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της τότε μετάδοσης από την τηλεόραση; ;

http://www.parkes.atnf.csiro.au/apollo11/tv_highlights.html

Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που μιλάμε για το συγκεκριμένο video, ελπίζοντας η πρώτη απάντηση να μην είναι εκτός θέματος, ξέρει κανένας κάποια σελίδα που διαθέτει ολόκληρο, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της τότε μετάδοσης από την τηλεόραση; ;

http://www.parkes.atnf.csiro.au/apollo11/tv_highlights.html

 

9 λεπτά μετάδοσης δεν είναι καθόλου άσχημα για το μεγάλο video που δίνεται. Ούτως ή άλλως έβρισκα πάντα video των 2-3ΜΒ διάρκειας από μερικών δευτερολέπτων μέχρι το πολύ 3 λεπτών. Σε σχέση με αυτά, η συγκεκριμένη σελίδα είναι μια πολύ καλή επιλογή.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα ένα σχετικά μεγάλο βιντεάκι της προσσελήνωσης από ένα παλιό περιοδικό (Multimedia) το οποίο δεν εκδίδεται πια. Αλλά δεν μπορώ να το βρω να το βάλω σε κανένα ftp. Έχω το «ντοκιμαντέρ» που αναφέρω πιο πάνω από το Fox , βέβαια το συγκεκριμένο είναι απλά για γέλια.

Μπορείτε να βρείτε πολλές αναφορές και απαντήσεις στο internet για το συγκεκριμένο «ντοκιμαντέρ» μία από τις καλές σελίδες που απαντάει σε κάθε ένα από τα επιχειρήματα που θέτει ο παρουσιαστής είναι εδώ.

 

http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html

 

Η "σκοτεινή πλευρά" της σελήνης αν δεν κάνω λάθος έχει φωτογραφηθεί από το Ρώσικο Lunar-3 (φυσικά και οι βάσεις, τα καζίνο και λοιπά μαγαζιά...)

 

Τέλος απλά να αναφέρω και εγώ ότι και φυσικά πήγαμε (και όχι μόνο γυρίσαμε κιόλας!)

Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Odysseus ... a zillion thanx για το link!!

 

Όσο αναφορά την Σελήνη και την σκοτεινή πλευρά της, έχω την εντύπωση πως έχει χαρτογραφηθεί αλλά δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bεβαια και εχει χαρτογραφηθει εδω και πολυ καιρο αρχικα απο τα Luna και Apollo..ξερουμε πια που ειναι το καθε καζινο.. :lol: :lol:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι βρε παιδια την αναεφερετε ως σκοτεινη πλευρα;Μια χαρα φωτιζεται ασχετως αν δεν την βλεπουμε εμεις :D

Μαλλον φταιει το αλμπουμ των Pink Floyd "Dark side of the Moon" και εχει διαδοθει αυτος ο αδοκιμος ορος......

Far side ειναι το σωστο (μακρινη πλευρα).

Για την ιστορια οι πρωτες φωτογραφιες της μακρινης πλευρας της Σεληνης εληφθησαν απο τη σοβιετικη διαστημοσυσκευη Luna 3 στις 7/10/1959

 

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/imgcat/html/mission_page/EM_Luna_3_page1.html

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι βρε παιδια την αναεφερετε ως σκοτεινη πλευρα;Μια χαρα φωτιζεται ασχετως αν δεν την βλεπουμε εμεις :D

 

Και μάλιστα, η «σκοτεινή» πλευρά της Σελήνης δεν σκοτεινιάζει ποτέ από εκλείψεις Ηλίου εκεί, ενώ στη γνωστή μας πλευρά συμβαίνουν εκλείψεις.

 

Μαλλον φταιει το αλμπουμ των Pink Floyd "Dark side of the Moon" και εχει διαδοθει αυτος ο αδοκιμος ορος......

Μήπως είναι καλύτερα να συζητήσουμε εδώ για τον υπέροχο αυτό δίσκο των Floyd, επιδεικνύοντας έτσι μια συμβολική περιφρόνηση :mrgreen: για τις θεωρίες συνομωσίας που εφευρίσκει ο κάθε ανόητος για να αποκτήσει χρήμα ή προβολή; Η αμφισβήτηση των αποστολών Apollo δεν αγγίζει όποιον έχει λίγες έστω γνώσεις Αστρονομίας, Φυσικής και φωτογραφίας. Αντίθετα, αυτός ο δίσκος με άγγιξε έντονα όταν ήμουν ακόμη παιδί και με συνοδεύει ακόμη σταθερά. Ξεπερνά οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε (αν μπορούσε) να συγκριθεί μαζί του. Οι Pink Floyd άλλωστε ανήκουν σε μιά άφταστη κατηγορία που έχει μόνο ένα συγκρότημα, τους ίδιους. Η μουσική τους ευφυϊα και ο ήχος τους κάνει πολλά άλλα αριστουργήματα να ακούγονται σχεδόν σαν παιδικά τραγουδάκια και το έργο τους να αποτελεί μιά αξιοπερίεργη αιχμή (κορυφή) στα μουσικά επιτεύγματα του 20ου αιώνα.

 

Όσο για κείνους που εφευρίσκουν τις θεωρίες συνομωσίας για τη Σελήνη, τους αφιερώνω τον τίτλο του τελευταίου κομματιού από το "The Dark Side of the Moon" :wink:

 

Φιλικά, Στέφανος

_____________

...and everything under the sun is in tune,

but the sun is eclipsed by the moon. - Pink Floyd

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Odysseus ... a zillion thanx για το link!!

 

Όσο αναφορά την Σελήνη και την σκοτεινή πλευρά της, έχω την εντύπωση πως έχει χαρτογραφηθεί αλλά δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία...

 

Μηνάς

 

Μηνά, το link μας το έδωσε ο Skavak. Εγώ απλά έκανα quote την απάντησή του, άρα τα εύσημα δεν ανήκουν σε καμία περίπτωση σε μένα.

Χμμ.. τώρα πρέπει να βρώ τρόπο να το κατεβάσω κάποια στιγμή. Ίσως με ένα download manager γιατί με τη σύνδεση που έχω... :cry:

 

Bεβαια και εχει χαρτογραφηθει εδω και πολυ καιρο αρχικα απο τα Luna και Apollo..ξερουμε πια που ειναι το καθε καζινο.. :lol: :lol:

 

Μάλιστα για να μην γίνει γνωστό στον πολύ κόσμο, οργανώνονται μυστικές αναχωρήσεις με σκάφη από άγνωστες τοποθεσίες στη Γη που μεταφέρουν τους λιγοστούς επώνυμους παθιασμένους με τον τζόγο που θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους σε καζίνο της σελήνης. :roll: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτή την περίπτωση, Skavak a zillion thanx for the link και Odysseus a zillion thanx for the quoting of the link

 

ROFL

 

Οπως και να έχει, η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης (επιμένω στο σκοτεινή γιατί η λέξη περιέχει ένα μυστήριο... μπρρρ...) έχει το πλεονέκτημα οτι ΔΕΝ βλέπει την γη, κατά συνέπεια μπορεί κανείς στο ΚΣΠ (Καζίνο Σκοτεινής Πλευράς) να παίξει όλα του τα μαλλιά χωρίς να τον βλέπει η... πεθερά του από την γη.

 

Όσο για τους PinkFloyd, δεν χωρούν πολλές συζητήσεις. Λάτρης της μουσικής τους από παιδί, ανακάλυψα ξανά την αξία τους όταν πριν από λίγα χρόνια άκουσα (και πάλι) τους δίσκους όντας όμως μέσα σε ταξίδι ψυχοναυτικής. Εκεί τα κομμάτια μεταμορφώνονται (κατ' εμέ αποκτούν ουσία στον ήχο) αποδεικνύοντας έτσι μια διαφορετική διάσταση.

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

LET THERE BE MORE LIGHT

 

 

Far far away

People heard him say

I will find a way

There will come a day

Something will be done

Then at last the mighty ship descending on a point of flame

Made contact with the human race at Mildenhall

 

Now is the time

To be be be aware

Carter's father saw it there

And knew the Rhull revealed to him

The living soul of Hereward the Wake

Oh my, something in my eye

Something in the sky

Waiting there for me

The outer lock rolled slowly back

The servicemen were heard to sigh

For there revealed in flowing robes was Lucy in the sky

 

Oh oh did you ever?

No no never ever will they

I'll say!

Summoning his cosmic power

And glowing slightly from his toes

His psychic emanations flowed

 

1537372239_Asaucerfulofsecrets.jpg.a28611fcfe5b09f9379dc17f0e4ad571.jpg

A SAUCERFUL OF SECRETS (1968)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτή την περίπτωση, Skavak a zillion thanx for the link και Odysseus a zillion thanx for the quoting of the link

 

ROFL

 

Παρακαλώ :lol:

Μακάρι να είχα link με το πλήρες βίντεο.

 

Από θέμα μουσικής στο διάστημα με "ταξίδευε" (με την καλή έννοια) η ηλεκτρονική μουσική Jarre, Vangelis, Κitaro... :D

Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέφανο σχετικά με τα σχόλιά του για τους Pink Floyd. Το συγκρότημα αυτό, είναι απλά άπιαστο!

 

Σε αυτή την περίπτωση, Skavak a zillion thanx for the link και Odysseus a zillion thanx for the quoting of the link

 

ROFL

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Pantos paidia ego 8a epimeino oti uparxoun polla anapantita erotimata gia to an pigame sthn selini to 1969-1972!!

 

 

---kai den xreiazetai na sugxeoume to 8ema me blakeies kai xazomares opos eida prin gia thn skoteinei pleura ths selhnhs. fusika kai exei xartografi8ei h selinh apo rosous kai amerikanous. prosfata kai apo thn esa

kai o aris exei xartografi8ei alla auto den exei sxesi an pigame sthn selhnh h oxi

to 8ema einai oi texnikes duskoleies ekeinh thn epoxh gia.epandromeni pthsh sthn selhnh.

 

Kai fysika epishs exoume steilei diasthmoploia mh epandromena se olo sxedon to hliako susthma apo krono kai dia mexri mesa ston hlio kai pera apo ton poseidona mexri kai pano ston eros exoume prosgeiosei

alla auta ola einai mh epistrofhs kai mh epandromena

den 3ero kanenas an spoudazei sxetika me 8etikes episthmes gia na katalabei thn terastia diafora

 

 

 

kai mia paraklhsh pisteua pos to 8ema htan ligo sobaro, a8lies dhmosieuseus opos me thn skoteinh pleura h an den steilame diasthmoploia h thn upar3h e3oghinon h thn pangalaktikes gargarokrotides pou pinoun ekei e3o den xreiazontai na kataxorountai..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Tsakale,

 

Ήταν όντως δύσκολο με την τότε τεχνολογία να φύγει μια επανδρωμένη Αποστολή και να προσεληνωθεί. Κατόπιν εξίζου δύσκολο να γυρίσει πίσω στη Γη ασφαλής. Ακούω διάφορα τον τελευταίο καιρό. Πολλοί ισχυρίζονται οτι ο άνθρωπος δεν πάτησε ποτέ το πόδι του στη Σελήνη.

Πως είναι όμως δυνατό να μεταδίδεται το video από το Apollo 11 σε όλο τον κόσμο; Όλες αυτές οι φωτογραφίες και γενικότερα το υλικό από το Apollo 11 (στέκομαι στη συγκεκριμένη αποστολή) είναι κι αυτές ψεύτικες; Μα γιατί; Για να δείξουν οι Αμερικάνοι στους Ρώσους οτι είναι μάγκες;

Συγνώμη, αλλά αν δεν πήγαμε ποτέ στη Σελήνη, τότε μάλλον δεν έχουμε τα μέσα και την τεχνολογία να ταξιδέψουμε στο διάστημα. Ίσως τότε τα δύο Voyager να μην κατευθύνονται τελικά προς τα όρια του ηλιακού συστήματος και στη συνέχεια, σε χιλιάδες χρόνια από τώρα, στα κοντινότερα άστρα.

Σίγουρα έχει διαφορά μια επανδρωμένη από μια μη-επανδρωμένη αποστολή, αλλά στείλαμε όπως λες σκάφη στα πιο γνωστά σημεία του ηλιακού συστήματος. Γνωρίζουμε με ακρίβεια όλους τους παράγοντες και τους κινδύνους για να κάνουμε ένα εξάμηνο ταξίδι στον Άρη. Σχεδιάζουμε δορυφόρους που μας απεικονίζουν με ακρίβεια τι γίνεται στη Γη από το διάστημα. Όλα αυτά από κάπου άρχισαν. Αυτή η τεχνογνωσία κατά τη γνώμη μου δεν ήρθε απότομα. Αποκτήθηκε σιγά-σιγά με μικρά βήματα, κι ένα από αυτά ήταν η αποστολή Apollo 11.

 

Δεν είχαμε την πρόθεση να ειρωνευτούμε κανέναν. Ότι είπαμε το είπαμε για πλάκα. Πολλές φορές όμως είναι αδύνατο να κρατηθούμε. Ισχυρισμοί π.χ. του Λιακόπουλου, οτι στην αντανάκλαση λέει στο κράνος του Aldrin, φαίνεται ο Armstrong που τον φωτογράφιζε να έχει γυρισμένο το κεφάλι και με μεγάλη απορία ρωτούσε (ο Λιακόπουλος) τότε ποιός τον φωτογράφισε, μου φαίνονται λίγο αστείοι. Παρόλα αυτά δεν είχα, ούτε έχω την πρόθεση να ειρωνευτώ κάποιον φίλο από το forum.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά, κατ' αρχάς δεν βλέπω κανέναν λόγο για να υπάρξει μία προσπάθεια εξαπάτησης εκ μέρους των Η.Π.Α. ή της Ρωσίας πάνω στο θέμα αυτό. Μπορεί να υπήρχε σκληρός ανταγωνισμός μεταξύ των δύο χωρών, αλλά νομίζω ότι αφορούσε άλλους τομείς, κυρίως.

Ακόμη, μου φαίνεται λίγο εως πολύ εξωφρενικό να παίχθηκε ένα τόσο δαπανηρό παραμύθι δέκα και πλέον ετών προετοιμασίας και υποσχέσεων για αποστολή στη Σελήνη που κατέληξε σε κακοφτιαγμένες ψεύτικες φωτογραφίες.

Ήταν όντως πολύ δύσκολο για την εποχή εκείνη για μία επανδρωμένη αποστολή στη Σελήνη, καθώς απαιτείται πολύ μεγάλη ακρίβεια για την ασφαλή επιστροφή των αστροναυτών, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι σε λιγότερο από μία δεκαετία από την επανδρωμένη αποστολή στη Σελήνη εκτοξεύθηκαν οι Voyager, που με πολύ μεγάλη ακρίβεια πέρασαν πολύ κοντά από πολύ μακρινούς πλανήτες. Ας μην ξεχνάμε και ότι τυχόν διορθώσεις στην πορεία των επανδρωμένων διαστημοπλοίων μπορούν να πραγματοποιηθούν σε σχεδόν πραγματικό χρόνο, λόγω της μικρής σχετικά απόστασης, και με κάποια βοήθεια του ανθρώπινου παράγοντα, πράγματα που δεν συμβαίνουν στις μακρινές αποστολές.

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης