Jump to content

Αλλαγές και βελτιώσεις σε Dob 12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αστροφιλοι,Ειμαι κατοχος ενος Sky-Watcher 12'' flex και το αγορασα πριν 1,5 χρονο.Ομως παρατηρηση εχω κανει μια φορα και αλλη μια στο μπαλκονι του σπιτιου μου και αυτο λογω ελλειψης ελευθερου χρονου.Σε αυτο το διαστημα ομως αγορασα τον απαραιτητο εξοπλισμο και εκανα τις απαραιτητες βελτιωσεις στο τηλεσκοπιο. Νομιζω πως ειναι καλυτερα να ανταλλασουμε αποψεις πανω στης βελτιωσεις και των εξοπλισμο ωστε να γινομαστε καθε μερα και καλυτερη και να εκμεταλλευτουμε στο επακρο της δυνατοτητες του τηλεσκοπιου.

Η αλλαγες που εγιναν ειναι η κατωθη.

 

S73F1441.thumb.JPG.96aaa8ec71c519cc6d64fd0b95f3879b.JPG

Sky- Watcher 12" flex

 

S73F1587.thumb.JPG.d7242d214b4cc993129f9e57a30e7f74.JPG

Δεξια το παλιο(Να σημειωσω οτι απο την εταιρια βγαινει κωνικο για να βιδωσει στον εστιαστη πρεπει να του ανοιξετε βολτες στον τορνο.)

 

S73F1589.thumb.JPG.59ac30504ae424ea76a7bce4d1d2d04c.JPG

Αλλαγη υποδοχεα προσοφθαλμιου 2"ClickLock S57 Baader μαζι με μειωτη 2" σε 1.25 Τ2

 

S73F1637.thumb.JPG.b6fc628485ff31f6a0c1b253c32cd50f.JPG

κλειστο

 

S73F1602.thumb.JPG.fea0eb58035c5a66565dae3147cee68e.JPG

Σκεπαστρο για τη σκονη και το διαχυτο φως.( Να σημειωσω οτι ειναι ιδιοκατασκευεη) ανοιχτο

 

S73F1633.thumb.JPG.576651cdcefdd1f5df918847d8551b00.JPG

Ανεμιστηρακι στο πρωτευων με διακοπτη και 1 μπαταρια 6V τετραγωνη

 

S73F1620.thumb.JPG.14fffe5877d2001cd982705b0dd4852b.JPG

Ορειχαλκινες βιδες βαμμενες ματ για ευκολη ευθυγραμμιση χωρις ΑLEN.

 

S73F1555.thumb.JPG.6a53a0e567f02bd3b56af1e27dba1e94.JPG

Η βαση με τα αυτοκολλητα των εταιριων φτιαγμενα στον υπολογιστη

S73F1635.thumb.JPG.21aebfc1e64b7c9a34e67ce229679472.JPG

S73F1562.thumb.JPG.1960d4a609c1a1e3372543d26147ea6f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσες οι αλλαγές σου. Ήθελα να σε ρωτήσω από τι υλικό κατασκεύασες το σκέπαστρο (αυτό με το λάστιχο) του τηλεσκοπίου ;

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Mich. Το υφασμα ειναι απλο, λεπτο και λειο αυτο που χρησιμοποιουν και οι ραφτες,Οχι βελουδο,

λαστιχο εχει στης ακρες για να σφυγκη των σωληνα και περιμετρικα εχω βαλει πλαστικη μισινεζα που χρησιμοποιουν τα χορτοκοφτηκα 3mm για να παρει το κυκλικο σχιμα και να μην μπαινη μεσα στο οπτικο πεδιο και την εχω ραψη μεσα στο διπλο υφασμα για να μην φαινεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη προσπαθεια!!! =D> =D> =D>

Η τελευταια φωτο ειναι στο ορειβατικο καταφυγειο της Διρφυς ή μου φαινεται;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τις βιδες για το δευτερευων που τις βρηκες; επισης αν εχεις την καλοσυνη ξερεις να μου πεις και το μεγεθος τους, αν ειναι Μ5 ή Μ4 ή Μ6

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα η βιδες ειναι τυποποιημενες, της εβγαλα απο ηλεκτροβανα Jes αν ξερεις απο υδραυλικα

το παχος δεν το ξερω.παντος ταιριαζουν απολυτα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο, πολύ ωραίο. Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα τις μαστοριές σου, θα βοηθούσε μια πιο αναλυτική παρουσίαση. Κρίμα επίσης να μην βλέπει φως ένα τέτοιο τηλεσκόπιο. Μήπως σε δυσκολεύει το μέγεθος;

Το έχω βάλει και εγώ στο μάτι, αλλά αν το είχα τώρα θα το χρησιμοποιούσα σπάνια. Και αυτό με εμπόδισε να το πάρω ακόμη, θα λυπηθώ να πάει χαμένο. Ελπίζω για το μέλλον όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο,

 

είδα όλες τις βελτιώσεις σου συνάδελφε! =D> Η διαφορά μας είναι ότι εσένα οι περισσότερες είναι ιδιοκατασκευές ενώ εγώ τις πλέρωσα... #-o Μπράβο σου πιάνουν τα χέρια σου!

 

Λοιπόν, να σε ρωτήσω, πόσο σου κόστισε να φτιάξεις βόλτες στο 2ιντσο Baader ClickLock S57 ;; Είναι σίγουρα 54mm έτσι;

 

Το έχω και εγώ και ήθελα να κάνω ακριβώς αυτό! Βέβαια σκέφτηκα και να το αλλάξω ολόκληρο με το Clicklock M56 το οποίο έχει έτοιμο κατευθείαν βιδωτό σπείρωμα θηλυκό. Ο εστιαστής είναι όμως Μ54 (54mm) σε διάμετρο. Οπότε σκέφτηκα να πάω σε τορναδόρο και να ρωτήσω πόσο κάνει ένα μεσολαβητικό δαχτυλίδι-αντάπτορας το οποίο θα έχει 54mm σπείρωμα αρσενικό από τη μια πλευρά (για τον εστιαστή) και 56mm σπείρωμα πάλι αρσενικό για το 2ιντσο M56 ClickLock που έχει θηλυκές βόλτες, από την άλλη πλευρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι να κάνω στο ίδιο το S57 Clicklock αυτή την πατέντα και να μπει μια και καλή χωρίς έξτρα δαχτυλίδι αντάπτορα, το οποίο μπορεί και να δημιουργήσει κάποιο backfocus..

 

Μπορείς να βάλεις μερικές φώτο του πατενταρισμένου σου S57 Clicklock να τις δω καλύτερα; Ειδικά μια κοντινή από την περιοχή με τις βόλτες

 

Τον ανεμιστήρα σκοπεύω και εγώ να τον βάλω αλλά έχω μια μπαταρία από μηχανάκι 12v και σκέφτομαι να του δίνω από εκεί ρεύμα. Το δικό σου όμως μου φαίνεται πιο μαζεμένο και πιο ωραίο αισθητικά.

Πόση ώρα σου διαρκούν οι 2 ΑΑ, αλκαλικές φαντάζομαι, μπαταρίες;

Με επαναφορτιζόμενες Ni-MH έχεις δοκιμάσει; Ένα τουλάχιστον μισάωρο λειτουργίας για την επιτάχυνση της ψύξης είναι για μένα ο στόχος.

 

Για όσα παιδιά αναρωτιούνται γιατί clicklock...μόλις δοκιμάσουν ένα δεν θα θέλουν να γυρίσουν πίσω...κρατά τα προσοφθάλμια με τρόπο που δεν συγκρίνεται!

 

Επίσης πιο πολύ από όλα θέλω να μάθω που πήρες την πλαστική αυτή μισινέζα και έβαλες μέσα στο φωτοχιτώνιο!! Θέλω να κάνω το ίδιο στο mini dob 5.1" για το οποίο σχεδιάζω νέο αντίστοιχο ρουχαλάκι! :mrgreen:

Στέκεται καλά δηλαδή και δεν μπαίνει στο οπτικό πεδίο;

 

Ουφ, πολλές ερωτήσεις, με συγχωρείς αλλά στις μάζευα μέρες! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ναι, μόλις την είδα, ενθουσιάστηκα και σου απάντησα καταλλήλως! :lol: :cheesy:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον Τασο και εγω στην αρχη ετσι την πατησα, μου εστειλαν τοS54 με θυλικο σπειρωμα και τους το εδωσα πισω και μου εστειλαν αυτο που ειναι κωνικο,S57 ενιωσα αμηχανια, αλλα μετα απο απο σκεψει καταλαβα οτι εχει περιθωρια για να παρει σπειρωμα. ετσι και εγινε ο μηχανουργος μου πηρε 5 euro

και το εφτιαξε σε μιση ωρα. να το φτιαξεις οπωσδηποτε.

Οσο αφορα το σκεπαστρο μου κοστισε 20euro μαζι με το ραφτη.

Η μισινεζα ειναι ραμμενη εξωτερικα πανω στο πανι, για να παρει το κυκλικο σχημα και υστερα με μια λουριδα υφασμα το σκεπασα απο πανω για να μην φαινεται.

Εγω εβαλα δυο σειρες αμα θελεις μπορεις να βαλεις και τρεις. ετσι κλεινη σαν φυσαρμονικα,

επισης εχω ανοιξη και τρυπες στα σφυκτηρακια και τα πομολα.Αμα χρειαστη να το βγαλεις, βγαινει πολυ γριγωρα.

Η μπαταρια στο ανεμιστηρακι κραταει περιπου 5 ωρες αλλα δεν ειναι αναγκη να δουλευει συνεχεια.

αλλες μπαταριες δεν εχω δοκιμασει.

 

S73F1676.thumb.JPG.e1ce576bf5b77059cad99ba19689e1a4.JPG

Το κουτι του για να παρεις τα στοιχεια του.

 

S73F1664.thumb.JPG.8cf6d97867b6fb4cb7b3ae3dd34a6d0f.JPG

Το σπειρωμα.

 

S73F1677.thumb.JPG.71e6bd213a64ecc58feb75c4f297bcf7.JPG

Το σκεπαστρο δεν μπαινει στο οπτικο πεδιο.

 

S73F1693.thumb.JPG.1bed7f0d4a2a37a0b66068830edac5f8.JPG

Η μισινεζα ραμμενη στο υφασμα. μπορειτε να τι βρειτε στα κηπευτικα ειδη

 

S73F1742.thumb.JPG.f3b9cdcd37ceafe2c0555900d7051836.JPG

Σκεπαστηκε με μια λουριδα υφασμα για να μην φαινεται η μισινεζα.

 

S73F1683.thumb.JPG.7defde7a3fc3a026a9bff9b6a53b8008.JPG

Τρυπες στα σφικτηρακια για να κανεις δουλεια.

 

S73F1718.thumb.JPG.a4515e36b87eb327b9d4ef73d25315a9.JPG

Ορειχαλκινη βιδα μπορεις να φτιαξεις στο μηχανουργειο. το σπειρωμα ειναι Μ4.

 

S73F1710.thumb.JPG.26ebf485ef47a06b42f367a38ec8718e.JPG

Βαση για την μπαταρια μπορεις να βρεις στα Jumbo bebe. εκτος αν εχεις κανα μικρο ανιψακι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα χα κ εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να χαλάσω κάποιο παιχνίδι αλλά που δεν έχω παιδιά.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον Τασο και εγω στην αρχη ετσι την πατησα, μου εστειλαν τοS54 με θυλικο σπειρωμα και τους το εδωσα πισω και μου εστειλαν αυτο που ειναι κωνικο,S57 ενιωσα αμηχανια, αλλα μετα απο απο σκεψει καταλαβα οτι εχει περιθωρια για να παρει σπειρωμα. ετσι και εγινε ο μηχανουργος μου πηρε 5 euro

και το εφτιαξε σε μιση ωρα. να το φτιαξεις οπωσδηποτε.

Οσο αφορα το σκεπαστρο μου κοστισε 20euro μαζι με το ραφτη.

Η μισινεζα ειναι ραμμενη εξωτερικα πανω στο πανι, για να παρει το κυκλικο σχημα και υστερα με μια λουριδα υφασμα το σκεπασα απο πανω για να μην φαινεται.

Εγω εβαλα δυο σειρες αμα θελεις μπορεις να βαλεις και τρεις. ετσι κλεινη σαν φυσαρμονικα,

επισης εχω ανοιξη και τρυπες στα σφυκτηρακια και τα πομολα.Αμα χρειαστη να το βγαλεις, βγαινει πολυ γριγωρα.

Η μπαταρια στο ανεμιστηρακι κραταει περιπου 5 ωρες αλλα δεν ειναι αναγκη να δουλευει συνεχεια.

αλλες μπαταριες δεν εχω δοκιμασει.

 

S73F1655.thumb.JPG.992223bac65d5455b6a2b6134d47b01c.JPG

Πριν και Μετα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λειτουργια του Baader ClickLock 1.25" ειναι ιδια με αυτου του ανταπτορα?

 

http://www.scsastro.co.uk/catalogue/orion-precision-centering-adapter.htm

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης