Jump to content

Τσάντα μεταφοράς!!


ziorange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ απλά πάρτε ένα παλιό sleeping bag ή κάποιο που δεν χρησιμοποιείτε δώστε το στην μαμά , στην γιαγιά ή στην γυναίκα σας που ξέρει να ράβει κόψτε το στα μέτρα που θέλετε και μέσα σε 1 ώρα έχετε μια τσάντα μεταφοράς όπως εσείς την θέλετε! Εγώ προσωπικά γλίτωσα ένα 100αρικο!! Προβλέπεται να μπουν και ιμάντες πίσω για μεταφορά και με την πλάτη!

0495.thumb.jpg.a4a02e463603ad20f1dfe13aa51a299f.jpg

0494.thumb.jpg.009eb577faf3987e04de167417dec878.jpg

0496.thumb.jpg.561e74c24987c18178364a07b125a444.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια πολύ καλη λύση για MCT , SCT, soft bag

http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=957

http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=580

http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=1974

 

τιμες ξεκινάνε απο 20 ευρο και πανε μεχρι 40

εχο παρει μια και εινε φανταστικες

 

ομορφες ,παρα πολη καλη πιοτιτα, με σκληρό πατο ,πολες τσεπες

10 με αριστα *********

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο βρε Παναγιώτη!!!!!!!!!Μας έδωσες μια πολύ καλή ιδέα!!!!!! =D> =D>

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτές οι Stanley ωραίες είναι. Τι έχεις χωρέσει μέσα; Το C4 MAK το βόλεψα σε μια τσάντα παλιάς βιντεοκάμερας. Τώρα που μίκρυναν οι κάμερες μίκρυναν και οι τσάντες. Το C6 δεν μου φαίνεται να χωράει, Ούτε ο σωλήνας του 130 Flextube.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το C6 πρέπει να είναι στα ίδια μεγέθη, λίγο πιο κοντό. Επειδή το κατάστημα είναι ηλεκτρονικό και δεν υπάρχει περιθώριο για δοκιμές, ποιό μοντέλο είναι αυτό που προτείνεις; Ίσως πάρω δύο, ωραία θα ήταν να βόλευα και τους σωλήνες των 130 Heritage ή/και του ST 80. Στις τσεπούλες μπορούν να βολευτούν αντάπτορες, red dot finders, φθηνοί προσοφθάλμιοι, αντικραδασμικά πατάκια και άλλα ψιλοπράγματα.

Κάτι ακόμη: έχεις βάλει προστατευτικό υλικό μέσα; Έχω και εγώ ένα παλαιό sleeping bag από τον στρατό, θα μπορούσαν να συνδυαστούν η λύση του Zio με την δική σου.

 

Τώρα είδα πως πωλούνται σε αρκετά μέρη και στην Αττική. Θα πάω να δω από κοντά.

http://www.stanleyworks.gr/sub_category/%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82+%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD.ctlg

http://gr.stanleydealers.eu/index.php?regio=GR&address=%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82

7892_prev.jpg.1306aa376dd43e06dff3c2bc38ba3cb5.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efxar1sto, σε χιλιοefxar1sto!

Μιά Stanley FatMax XL Extreme ήδη δέχεται επιθέσεις από το αναιδές μου βλέμμα και τα ανερυθρίαστα χάδια μου. Τι μανούλι είναι αυτό! Αν το πουλούσαν σαν Delsey ή Samsonite θα έκανε άνετα 150 ευρώ.

Το Σαββατοκύριακο θα επιδοθώ σε δοκιμές τακτοποίησης: βγάλε αυτό να βάλεις εκείνο, ετούτο από εδώ, ά τι ωραία που χωράει και πάλι από την αρχή. Φυσικά θα πάρω και δεύτερη, μην σου πω και τρίτη, πολλά πράγματα μαζεύτηκαν και το μεγάλο δεν το πήραμε ακόμη, τι θ' απογίνει;

Ξανά efxar1sto, efxar1sto!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efxar1sto, από τι έφτιαξες την φάτνη στον πάτο;

Λέω να κόψω το αυθεντικό του υλικό, έτσι ώστε να μπορώ να το τοποθετώ και στην Stanley αλλά και στην αυθεντική συσκευασία. Το καπάκι όμως δεν προβλέπω να χωράει. Παραγεμίζεις τα πλάγια; Το σκεπάζεις με τίποτε; Κουνιέται το MAK στην μεταφορά;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστας πήγα και αγορασα αφρολεξ(το πιο σκληρό) απο ενα ταπετσιέρης, εινε πολι καλο και φτινο με 5 ευρο περνις ενα κομήτη γιρο στα 50χ200 cm εχει 3 ποντους παχος αφτο το εβαλα στο πατο και πιρα και 6 ποντους που το έκοψα να μπει το μωρό μεσα εβαλα και λιγο βενζινοκολα και εινε έτυμο

αφτι την τσαντα που πήρα εγώ(1-93-956) οταν κλεινις το φερμουάρ το πανο μερος μαζεύεται προς τα κατο σαν αρμονικα δε χρειαζουμε καπακι η τιποτε αλο

ειπαρχει και το αλο μοντελο (1-93-955 ) οταν ανιγο κλεινις το φερμουαρ η τσαντα δεν αλαζει σχιμα μενει στο ιδιο υψσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και το δικό μου. Χώρεσε ακριβώς. Τόσο ακριβώς που δεν χωράει ο ερευνητής και το διαγώνιο. Λέω να πάρω και εκείνη την 1-93-955 ώστε να αποθηκεύεται με τον ερευνητή και να χρησιμοποιήσω αυτήν για άλλα αξεσουάρ.

Στόν πάτο έβαλα το δικό του προστατευτικό, το οποίο έκοψα από το καπάκι. Όταν θα το βάζω στην κούτα του μπορεί να τοποθετηθεί και πάλι από πάνω.

DSC02613.thumb.JPG.1eb47642f03ef890d0bf5f2a3dbac63a.JPG

DSC02614.thumb.JPG.5c1470e3e8a78e6999588ec5a96cdda6.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα και την 1-93-955, αυτήν με το θολωτό καπάκι (47 ευρώ). Έχει διπλάσια χωρητικότητα, όχι μόνο καθ’ ύψος αλλά και στις πλαϊνές τσέπες οι οποίες δεν κάμπτονται στο κλείσιμο. Ο πάτος όμως είναι οκταγωνικός (παραλληλόγραμμο με κομμένες τις 4 γωνίες) και έτσι δεν βολεύει να βάλω την φάτνη του C6. Σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω για τα προσοφθάλμια και τους ερευνητές (που δεν χωρούν πια ούτε σε 2 βαλίτσες αλουμινίου) με κάποιον τρόπο. Δεν την σπαταλώ απλώς για εργαλεία. Ίσως κάποιο κουτί με ricofon που θα βάλω μέσα και θα κλείνει με καπάκι, με τους φακούς όρθιους…

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους ενδεχομένως αγοράσουν, σας αναρτώ δύο φωτογραφίες των μοντέλων Stanley Fatmax, προκειμένου να κάνετε συγκρίσεις.

Η μεγάλη χώρεσε τα πάντα. Κάθε στοιχείο του εξοπλισμού μου εκτός από τους σωλήνες και τους τρίποδες, το βαλιτσάκι των προσοφθαλμίων, το βαλιτσάκι των διαγωνίων και ερευνητών και τη τσάντα με τους χάρτες. Έμεινε και χώρος για άλλα πράγματα. Στην δε μικρότερη που θα μπαίνει ο σωλήνας του C6, ή οι άλλοι σωλήνες ανάλογα με ποιόν θέλω να πάρω μαζί μου, όλες οι πλαϊνές τσέπες είναι άδειες, οπότε θα τις εκμεταλλευτώ και εκείνες κάποια στιγμή.

Η αίσθηση και των δύο είναι εξαιρετική. Φωνάζουν ποιότητα! Χονδρή Cordura, δερμάτινες (!!!) ενισχύσεις, σκληρός πλαστικός πάτος, γερά φερμουάρ που μπορείς να τα ανοίξεις φορώντας γάντια Εσκιμώου. Γερές, τακτοποιημένες λαβές, η βραχεία από καουτσούκ με ειδικό σύστημα εγκολεασμού, η μακρυά με άνετο μαξιλαράκι. Μαγνητάκια που μαζεύουν βίδες και καρφιά. Στην μεγάλη παράθυρο ταχείας πρόσβασης. Τσέπες, τσέπες, τσέπες, ανοικτές, κλειστές, εσωτερικές, εξωτερικές, κεντρικές, πλαϊνές, διαγώνιες.

Αφού σκέφτομαι να πάρω μια για να αντικαταστήσω την ιατρική μου Victorinox, όταν φθαρεί (δεν κάνω πλάκα, αλλά τα κίτρινα ρέλια με αποθαρρύνουν λίγο, ο ιατρός πρέπει να δείχνει σοβαρός και ας μην είναι :P )

Δεν περίμενα ποτέ πως θα αγόραζα από κατάστημα εργαλείων τέτοιας ποιότητας αντικείμενο. Με βλέπω σίγουρα και με τρίτη, ή και τέταρτη ακόμη. Νομίζω πως είναι ό,τι πρέπει και για τους ανοικονόμητους σε εξοπλισμό αστροφωτογράφους.

DSC02638.thumb.JPG.055e777b189c2d96e1dd799f34e06714.JPG

DSC02637.thumb.JPG.1ae395ef813c9a85d28d0a8547d1467f.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Στρατάρχης, πλήρης ικανοποιήσεως εκ της διεργασίας τακτοποιήσεως ήτις κατέστη δυνατή χάριν των Stanley, μου παρεχώρησε 65% οριζόντια ιδιοκτησία στο ντουλάπι κηπουρικής. Τώρα το αστρικό ερμάριο επεκτάθηκε και το σπίτι καθάρισε από τον χύδην εξοπλισμό, εκτός από το Nexstar να στολίζει το σαλόνι και τα αστρονομικά βιβλία σε μια νέα βιβλιοθήκη που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα. Τακτοποιήθηκα παιδιά. Φυσικά η γυναίκα μου που με γνωρίζει καλά και είναι πάντοτε αξιαγάπητα προνοητική, ήδη μου έδωσε οδηγίες για το που θα τοποθετήσω τα... επόμενα παρελκόμενα εντός του Αστροντούλαπου. Για το Dob που θέλω και της το κάρφωσε ο Ζίο έχουμε ακόμη καιρό.

Stanley Astrogear παιδιά. Γνωρίζετε πως αρέσκομαι στον υπερβολικό λόγο, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η υπερβολή κυριολεκτεί επειδή η πραγματικότητα είναι υπερβολική. Γι αυτό δείτε τις από μόνοι σας και αποφασίστε.

Εμένα πάντως με έφτιαξαν, προς το παρόν. :mrgreen:

DSC02640.thumb.JPG.ef16e436050b1d64cf5db4bc5ea3dfce.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα συγγνώμη για το "κάρφωμα" δεν το έκανα επίτηδες :) ! Ώραία η ντουλάπα!! Εγώ τα κατέβασα όλα στην αποθήκη μιας και βολεύει το φόρτωμα στο αμάξι το οποίο γίνεται σε 2 λεπτά!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό μου έκανες Zio! Βλέποντας την ζεστή μας παρέα είδε με άλλο μάτι την ερασιτεχνική αστρονομία. Έχει ανεχτεί πολλά 25 χρόνια τώρα, αλλά μέχρι την παράσταση στο Πλανητάριο ερασιτεχνική αστρονομία σήμαινε να κοιμάται μόνη κάποιες νύκτες (και χθες την νύκτα το ίδιο), να με βλέπει ώρες βυθισμένο σε ένα βιβλίο ή τον υπολογιστή (καλά, αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα, με την Παλαιοντολογία, την Ιστορία, την Γεωλογία κλπ, κλπ, κλπ), να γυρνώ σπίτι όλο και με κάποιο δώρο που δεν ήταν για εκείνη :mrgreen: και όταν βγαίνουμε ποδηλατάδα ή βολτίτσα εγώ να στραβολαιμιάζω προς τα πάνω. Τώρα γνωρίζει πως υπάρχουν και άλλοι λοξοί πάνω στην γή. :cheesy: Κάθαρσις!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα βλέπω ότι πλησιάζει γοργά η ώρα που το αστροντούλαπο θα μετεξελιχθεί σε σπιτάκι.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα βλέπω ότι πλησιάζει γοργά η ώρα που το αστροντούλαπο θα μετεξελιχθεί σε σπιτάκι.

 

 

Σσσσσσσς. :-$

Θα μας πάρει χαμπάρι η Πολεοδομία. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aφού πρώτα περάσουν από τη λοιπή Ελλάδα... :evil:

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Μετά το dob 8 έπρεπε να αποκτήσει και μία τσάντα μεταφοράς το ed80!! Έτοιμη!! να'ναι καλά η μάνα μου!! :)

DSC00264.thumb.JPG.eeea0fff771bb714aab8404ffcd9647b.JPG

DSC00262.thumb.JPG.b79cf83f8ed813165178db572b4f8ac7.JPG

DSC00260.thumb.JPG.bb445d6b19acd0a57814d10bb9df3c35.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης