Jump to content

Baader zoom 8-24 και οι μεταλλαξεις του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θ αθελα να ρωτησω για τον Baader zoom 8-24

τι παιζει με reducer 0,5χ βιδωμενος στο κατω μερος του ζουμ 1.25" ; ( κατι ξερει ο Κωστας (kkokkolis ) λεω για αυτα που εχεις γραψεις στο Cloudy Nights) Δηλ. ο 24mm ποσα mm θα δωσει; και ποσα ο 8mm; η ποιοτητα εικονας πεφτει ; το πεδιο ;

Οσο για προς τα κατω απο 8mm εκτος απο Barlow (που μικραινει το πεδιο λογω μεγεθυνσης) εχουμε κατι αναλογο 1.25" για μεγεθυνση χωρις να επηρεαζει το πεδιο ; :shock: :shock: [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θ αθελα να ρωτησω για τον Baader zoom 8-24

τι παιζει με reducer 0,5χ βιδωμενος στο κατω μερος του ζουμ 1.25" ; ( κατι ξερει ο Κωστας (kkokkolis ) λεω για αυτα που εχεις γραψεις στο Cloudy Nights) Δηλ. ο 24mm ποσα mm θα δωσει; και ποσα ο 8mm; η ποιοτητα εικονας πεφτει ; το πεδιο ;

Οσο για προς τα κατω απο 8mm εκτος απο Barlow (που μικραινει το πεδιο λογω μεγεθηνσης) εχουμε κατι αναλογο 1.25" για μεγεθηνση χωρις να επιρεαζει το πεδιο ; :shock: :shock: [-o<

 

Τι θες να κάνεις ακριβώς;

Το χρησιμοποιούσα έτσι, μέχρι που αγόρασα φακούς με μεγαλύτερο πεδίο από του zoom πάνω από τα 20mm. Έχω 4 τέτοιους τώρα (τον ένα από εσένα) και έχω σχεδόν 1 χρόνο να χρησιμοποιήσω τον Zoom με focal reducer, οπότε δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.

Η μείωση είναι στα επίπεδα του 0.75x περίπου. Δηλαδή γίνεται 32-10.5 ή 30-10 χονδρικώς. Η μείωση εξαρτάται από την απόσταση του μειωτή από το εστιακό πεδίο και προσεγγίζει το 0.5x όταν είναι κοντά σε αυτό. Τότε είχα μόνο το SCT f/10+ και το MCT f/13+. Η εικόνα ήταν καλή. Το AFOV δεν αλλάζει, μόνο το TFOV. Aν το χρησιμοποιήσεις σε νευτώνιο ή διοπτρικό f/5 περίπου τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά. Πρώτον η εικόνα μπορεί να έχει παρεκτροπές και δεύτερον μπορεί να γίνεται ορατή η κεντρική παρεμπόδιση στις ρυθμίσεις μεγάλου εστιακού λόγου (αν και αυτό αναμένεται μόνο σε περιβάλλον φωτορρύπανσης όπου οι κόρες σου δεν θα είναι επαρκώς μυδριασμένες).

Το έχω ακόμη και μπορεί να το δοκιμάσω το βραδάκι στο f/5 Νευτώνιο και f/5 αχρωματικό για να δω πως είναι. Με μεγάλους εστιακούς λόγους ήταν μια λύση για πεδίο χωρίς εμφανή προβλήματα πάντως.

Σχετικά με την μεγέθυνση πάλι το AFOV δεν αλλάζει, μόνο το TFOV. Θα βλέπεις δηλαδή 70 μοίρες στα 8mm ότι μεγέθυνση και να βάλεις, αλλά θα αντιστοιχούν σε μικρότερο τμήμα του ουρανού. Εγώ χρησιμοποιούσα (με το 130 Heritage ιδίως) τα Smythe Group Lenses των άλλων Hyperions. Έβαζα την κάνη των 2'' στον Zoom και τα βίδωνα σαν φίλτρα (το κάνω ακόμη με τον ES100 9mm που είναι μόνο 2'', έτσι τον χρησιμοποιώ παντού, το Field Stop το επιτρέπει). Του 17mm δίνει 1.5x, του 13mm 2x, του 10mm 2.5x και του 8mm 3x περίπου.

Είναι απίστευτο το παιχνίδι με τους Baader!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκοπια ειναι το ED80 με F=600mm & το νεοαχρωματικο vixen ssf 140mm με F=800mm

Kωστα απλα θα ηθελα εναν 30αρη για γενικο πλανο για να μπορω να εστιαζω πιο γρηγορα στο αντικειμενο που θα ειναι για μεγεθυνση, οχι τοσο δηλ. για παρατηρηση με τον 30αρη.Γιαυτο θελω να αποφυγω τον βαρυ βαρελοφρωνα απο 32 μμ και πανω.Ασε που ειναι και 2",μπασε - βγαλε......

:twisted:

Θυμασαι να προσθετει τιποτε χρωματακι ο reducer? Εχεις να μου προτεινεις καποιον ? Ισως μου χρειαστει και για την Canon dslr .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκοπια ειναι το ED80 με F=600mm & το νεοαχρωματικο vixen ssf 140mm με F=800mm

Kωστα απλα θα ηθελα εναν 30αρη για γενικο πλανο για να μπορω να εστιαζω πιο γρηγορα στο αντικειμενο που θα ειναι για μεγεθυνση, οχι τοσο δηλ. για παρατηρηση με τον 30αρη.Γιαυτο θελω να αποφυγω τον βαρυ βαρελοφρωνα απο 32 μμ και πανω.Ασε που ειναι και 2",μπασε - βγαλε......

:twisted:

Θυμασαι να προσθετει τιποτε χρωματακι ο reducer? Εχεις να μου προτεινεις καποιον ? Ισως μου χρειαστει και για την Canon dslr .

Μόλις τον δοκίμασα με το Sortube 80/400 f/5 αχρωματικό. Είδα Κρόνο, περιοχή γαλαξία, πινακίδα Ευρωιατρικής, μπαλκόνια πολυκατοικιών (ελέγχω παραμόρφωση γραμμών), φώτα στο Πασαλιμάνι (χρωματική εκτροπή), Μ13, ένα αεροπλάνο (έτυχε να περνά και το ακολούθησα). Πρώτα με τον focal reducer, μετά σκέτος ο zoom.

Συμπεράσματα:

Εστιάζει σε όλες τις θέσεις, δεν βινιετάρει πουθενά, η μεγέθυνση μειώνεται περίπου στο 66-75% και το παραγματικό πεδίο αυξάνεται ανάλογα. Το φαινομενικό πεδίο σταθερό. Το χρωματικό σφάλμα μειώνεται (λογικό, μειώνεται η μεγέθυνση) και το είδα μόνο στις λάμπες του δρόμου. Κάποιες παραμορφώσεις, όπως ελαφρά προοδευτικώς αφεστιασμένη εικόνα στο έξω 30% του πεδίου και ελαφρότατη θετική παραμόρφωση έμειναν σχεδόν ίδιες και όταν αφαίρεσα τον reducer, οφείλονταν στο σύστημα 80ST/Hyperion Zoom δηλαδή.

Με σκέτο Zoom έβλεπα σαφώς τους δακτυλίους του Κρόνου στο 16mm, με reducer μεταξύ 12 και 10mm (0.65x δηλαδή).

Το αεροπλάνο το έβαζα μέσα- έξω στο πεδίο παρατηρώντας τα φώτα (2 υποκίτρινα, ένα διαλείπον ερυθρό) να μην παραμορφώνονται παρά ελάχιστα. Ο Μ13 ήταν μια ωραία θολούρα (10-40x και φωτορρύπανση).

Περίμενα χειρότερα στο f/5!

Νομίζω μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αν και το πεδίο στα 24mm (36mm ; με fr) είναι σαν ορθοσκοπικού, 42-44 μοίρες. Ένα Plossl 32 ή SWA 24mm θα είναι πιο χορταστικό.

Ο δικός μου είναι Astrocom 0.5 1.25'', αλλά νομίζω όλοι ίδιοι είναι. Τον πήρα από τον Νομικό. Υπάρχει και Telescope Service.

Για φωτογράφιση δεν έχω ιδέα. :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι αν βοήθησα. Προειδοποίηση: Τα τηλεσκόπιά σου είναι καλύτερα από το δικό μου, ίσως παρεμβολή του φακού σε αυτά να γίνεται εμφανής. Από την άλλη έχουν μεγαλύτερο εστιακό λόγο.

Επίσης, ο υπολογισμός 24-8=> 36-12 έως 33-11 είναι χονδρικός. Θα πρέπει να γίνει χρονομέτρηση διάβασης αστέρα για μεγαλύτερη ακρίβεια. Αλλά οι διαφορές στην μεγέθυνση είναι ελάχιστες, ιδίως στις εστιακές των διοπτρικών σου.

Όταν το δοκιμάσεις πες και εσύ τι είδες. Έχω απορία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης