Jump to content

Astrocrumb FilterSlide - Ξεχάστε τους τροχούς φίλτρων!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας στο Astromart είδα έναν τύπο που πουλάει το συγκεκριμένo gadget για φίλτρα 2" και είπα να σας το δείξω και να το συζητήσουμε, φαίνεται ΑΚΡΩΣ ενδιαφέρον αξεσουάρ!!

 

Στο astromart η αγγελία αυτού που το φτιάχνει.

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=736625

 

Το site του

http://www.astrocrumb.com/

 

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά την σχεδίαση, αυτό το εργαλείο πηγαινοέρχεται συρόμενο με τα 2" φίλτρα στην εσωτερική κατάληξη του σωλήνα του εστιαστή οπότε, καταργεί την ανάγκη να έχουμε φίλτρα 1.25" !!

Τέρμα το βίδωσε-ξεβίδωσε πάνω στους φακούς (όπως διαφημίζει), έχοντας λογικά τα 2" φίλτρα μόνο, καλύπτουμε και την γκάμα των 1.25" φακών, μιας και η διάμετρός τους είναι μικρότερη.

Κατάλαβα κάτι λάθος; Πως σας φαίνεται η όλη ιδέα; :-k

Και πως δεν μπαίνει στο οπτικό μονοπάτι ρε παιδιά; Το έχει δει κανείς πουθενά αυτό;

Μου φαίνεται πιο καλό από τον τροχό φίλτρων πάντως, ο οποίος θα μπορούσε να μας προκαλέσει θέματα backfocus υπό κάποιες συνθήκες, έτσι δεν είναι;

 

 

Υ.Γ. Παράγει ειδικό μοντέλο για τον εστιαστή του Meade Lightbridge, δεν έχουμε παρά να τον ρωτήσουμε αν φτιάχνει ειδικά και για τα υπόλοιπα κινεζοdob (GSO, SW, Orion USA), καθώς και για τα ΟΟ Uk.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο πιστεύω την ίδια αλλά και καλύτερη δουλειά μπορείς να την κάνεις και με αυτό εδώ!

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2159_Filter-Quick-Changer-incl--1x-2--filter-drawer---low-profile.html

 

Το πουλούσε και ο άγγελος πρόσφατα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη. Μου φαίνεται όμως πιο ενδιαφέρον το άλλο γιατί μπαίνει πίσω από τον εστιαστή και δεν χάνω πόντους (έστω και 1.5 ή 2 cm) σε διαδρομή για την εστίαση.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω πως δεν ενοχλεί στο οπτικό μονοπάτι... :-k

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη κατα περιοδους εχουν περασει απο τα χερια μου, και slides (Meade, Orion, 1.25", 2") και quick changers (εμενα ητανε astronomic filter drawers, τοτε δεν τα εβγαζε κανεις αλλος), οσο και 1-2 manual τροχοι (Atik, Orion, 1.25 και 2") και τα πουλησα ολα, να καταθεσω την αποψή μου: φτηνες λυσεις αν δεν σε περνουν τα λεφτά σου. Τα φιλτρα ειναι εκτεθημενα σε σκονη κλπ. Κατα την αλλαγη εχεις κραδασμους, οχι πολλους αλλα αρκετους για να μην μου αρεσει οπτικα με το ντοπς. Σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο (εως απαγορευτικο) φωτογραφικα.

 

Ο τροχος, και μαλιστα ο σφραγισμενος, δεν παιζεται, αλλα κοστιζει αρκετα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μου αρέσει που είναι εκτεθειμένα τα φίλτρα. Ένας τροχός είναι απόλαυση. Τα φίλτρα προστατευμένα και στον εστιαστή και κατά την αποθήκευση. Αν φτερνιστείς τον χειμώνα τι γίνεται; Όταν υπάρχει υγρασία; Το είχα δει από φωτογραφίες της NEAF και δεν συγκινήθηκα.

IMG_0577.JPG.8a090dffa229e62f52eb407afc92245e.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Εγώ έχω Astrocrumb Slide στο μεγάλο Dob, και μου αρέσει πολύ. Με το slide χρησιμοποιώ τα φίλτρα μου πολλή περισσότερο. Ναι, τα φίλτρα είναι εκτεθειμένα, αλλά δεν έχουν πάθει τίποτε. Μπορεί να εξέχει λιγάκι το slide στο οπτικό μονοπάτι, αλλά νομίζω πως παρόλο αυτού είναι η πιο εύκολη λύση. Δε είναι εύκολο να μπει τροχός σε Dob.

 

Η άλλη λύση, άμα θες μόνο 2" φίλτρα, είναι να αγοράσεις 2" -> 1.25" προσαρμοστής με... πως το λένε--thread, για φίλτρο. Τέτοι-- http://www.telescope.com/Accessories/Adapters-Cables/Orion-2-to-125-Precision-Centering-Adapter/c/3/sc/40/p/52072.uts

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης