Jump to content

Ολοκληρώθηκε το 4ο συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 11/9 με επιτυχία το 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας που έλαβε χώρα στο Ευγενίδειο Πλανητάριο. Σημαντικότερα σημεία του συνεδρίου ήταν η άριστη οργάνωση από πλευράς Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης, το πλήθος των συνέδρων αλλά και η ευκαιρία για παρατήρηση με τα τηλεσκόπια των μελών της ΕΑΕ που έδωσε για πρώτη φορά τόσο έντονο χαρακτήρα ερασιτεχνικής αστρονομίας στα πλαίσια τέτοιου συνεδρίου.

 

Οι εισηγήσεις του συνεδρίου έθιξαν διάφορα θέματα, διαστημική, εκπαιδευτικά εργαλεία αστρονομίας, αναφορές παρατηρήσεων, αστροφωτογράφηση και άλλα. Στα εκθέματα του συνεδρίου την προσοχή τράβηξαν κυρίως οι αστροφωτογραφίες των ερασιτεχνών αστρονόμων. Το πρόγραμμα περιλάμβανε μια προβολή του εντυπωσιακού ψηφιακού πλανηταρίου και φυσικά την εκδρομή για παρατήρηση στο αστεροσκοπείο Κρυονερίου.

 

Ατυχής ήταν η σύμπτωση του συνεδρίου αυτού με το συνέδριο της ΕΛΑΣΕΤ κάτι που απέτρεψε την παρουσία πολλών αστρονόμων. Στη συνεδρίαση των ΔΣ των συλλόγων αποφασίστηκε το επόμενο συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας να διεξαχθεί το 2007 στην Πάτρα, με το ακριβές χρονικό σημείο να προσδιορίζεται επακριβώς μέσα στο επόμενο εξάμηνο. Δεδομένου του υψηλού κόστους διοργάνωσης ενός τέτοιου συνεδρίου έγιναν για πρώτη φορά ρητές δεσμεύσεις από την πλευρά των άλλων συλλόγων για οικονομική βοήθεια συγκεκριμένου ύψους αλλά και την έκδοση των πρακτικών.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα σε ένα συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας και χαίρομαι πολύ για την πολύτιμη εμπειρία που αποκόμισα από αυτό. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που γνώρισα από κοντά για την επικοινωνία που είχαμε. Λυπάμαι που δεν κατάφερα να παραμείνω στο γεύμα μετά τη λήξη του συνεδρίου και να φωτογραφηθώ με κάποια από τα μέλη του astrovox. Για λόγους ανωτέρας βίας έπρεπε να αποχωρήσω ξαφνικά. Θα χαρώ πολύ να τα ξαναπούμε από κοντά και πάλι στις συγκεντρώσεις που θα γίνονται στο αστεροσκοπείο της Πεντέλης.

 

Να είστε όλοι καλά,

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα συγχαρητήρια και από εμένα, που έτρεξα τελευταία στιγμή... και όπως ήταν αναμενόμενο δεν πρόλαβα. Μία ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να βρω τα κείμενα των εισηγητών; Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα 4-5 ομιλίες, αν θα ήταν εφικτό να αποκτήσω κάποιες φωτοτυπίες (με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια).

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά,

τα πρακτικά των εισηγήσεων διανεμήθηκαν στους συνέδρους σε έναν καλαίσθητο τόμο, την έκδοση του οποίου κάλυψε οικονομικά και οργανωτικά η ΕλληνοΓερμανική Αγωγή.

[Λείπουν μόνο 2 εισηγήσεις, για ειδικούς λόγους]

Οι επιλογές για να αποκτήσεις ένα τόμο είναι οι εξής:

* επαφή με ΕλληνοΓερμανική Αγωγή (η οποία τύπωσε πολλά για να τα διανείμει στους πελάτες της)

* επαφή με προεδρείο της Ελληνικής Αστρονομικής Ενωσης, και ειδικότερα τον Βαγγέλη Τσάμη (είναι και μέλος του AstroVox Forum) ο οποίος επιμελήθηκε την έκδοση σε συνεργασία με τον χορηγό, στο www.astronomia.org.gr

* επαφή με άλλους συνέδρους, για να φωτοτυπήσεις τις ενότητες που σε ενδιαφέρουν

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Fred μας έστειλε το εξής:

 

When I left the 4th Panhellenic Astronomy Conference late Sunday afternoon, I carried a feeling of "mission accomplished" with me. I had a great time between Friday and Sunday. Everything seemed to function like a well lubricated clock that didn't skip a beat. I met many new persons and met many old acquaintances too. I enjoyed the talks even though some of the words went over my head, but that\'s ok. Thr trip to the Kryoneri observatory was pleasant. There we had telescopes set up and green lasers piercing the night sky like something out of Star Wars without the sound effects. All involved certainly did a wonderful job. Kudos guys and gals.

 

And I loved the coffee.

 

Fred

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για εμένα ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα σε ένα συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας το οποίο ήταν από κάθε άποψη καταπληκτικό. Φαντάζομαι θα ήταν τελειότερο αν το συνέδριο της ΕΛΑΣΕΤ ήταν κάποια άλλη ημερομηνία και είχαμε εισηγητές από εκεί, παρόλα αυτά κατά τη λήξη έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου προς όλους τους παράγοντες που συνέβαλαν για την υλοποίηση του. Τέλος χάρηκά ιδιαίτερα που γνώρισα μέλη από κοντά.

 

Φιλικά.

Στάμος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanks for posting my message. Wasn't quite certain how to go about it.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα και φιλοι,

 

Ηταν μεγαλη μου χαρα να γνωρισω απο κοντα τοσους πολλους "γνωστους αγνωστους" απο Πατρα, Κρητη, Σπαρτη, Αλεξανδρουπολη, Θεσαλλονικη κτλ.

 

Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι το συνεδριο δεν κρατησε περισσοτερο και ισως αυτο να ειναι μια μικρη αντανακλαση ας το ποσο επιτυχης τελικα ηταν.

 

Εκφρασα την αποψη μου σε διαφορους φιλους στο συνεδριο οτι το συνεδριο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΕΤΗΣΙΟ θεαμα (με την Αθηνα εδρα καθε δευτερη χρονια και τις διαφορες πολεις της χωρας μας τα ενδιαμεσα χρονια) και οχι καθε δυο χρονια οπως ειναι τωρα και ευχομαι αυτο να γινει πραγματικοτα πολυ συντομα.

 

Εχω σοβαρα προβληματα με το Netscape V7.2 και Windows XP και γι'αυτο τον λογο δεν μπορω (προς το παρον) να απαντησω σε πολλα μηνυματα απο φιλους εδω στο Αστροβοξ. Σας παρακαλω λιγη υπομονη ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα με κατέπληξε η πραγματικά άψογη από κάθε πλευρά οργάνωση του συνεδρίου που ήταν πολύ υψηλών προδιαγραφών.

Συγχαρητήρια σε διοργανωτές και εθελοντές :D :D :D

Βέβαια, πολύ σημαντική για μένα ήταν η συγκέντρωση των μελών του Astrovox που μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά όσους μένουν μακρυά από την Αθήνα.

Κάποιοι έλαμψαν δια της απουσίας τους και μάταια τους έψαχνα, όμως σίγουρα αυτό θα συνέβη παρά τη θέλησή τους και λόγω ανωτέρας βίας.

Η παρουσία του Ανδρέα Παπαλάμπρου στο συνέδριο ήταν χαμηλών τόνων, σεμνή και απόλυτα καταλυτική. Χαρακτηριστικό το καταιγιστικό χειροκρότημα των συνέδρων μόλις αναφέρθηκε η προσπάθειά του.Το Astrovox ήδη έχει γίνει ο συνδετικός κρίκος μεταξύ των μελών διαφορετικών συλλόγων κάτι το οποίο είναι ανεκτίμητο.

Τέλος, θα ήθελα να δώσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αντώνη Αγιομαμίτη - Aristarchus, που μου έκανε την μεγάλη τιμή να ζητήσει από την επιτροπή οργάνωσης να αναρτήσω τις φωτογραφίες μου δίπλα στις δικές του, διότι υπήρχε έλλειψη χώρου.

Αντώνη, πραγματικά είσαι κεφάλαιο για την Ελληνική Ερασιτεχνική Αστρονομία, όχι μόνο για την μοναδική δουλειά που κάνεις η οποία έχει βρεί διεθνή αναγνώριση, αλλά και για την άπειρη καλοσύνη σου και συναδελφικότητά σου που φτάνει στα όρια της αυτοθυσίας!!!

 

Ηλίας Χασιώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Ολοι κερδιζουμε οταν υπαρχει συνεργασια. Κανεις τα ξερει ολα και ολοι εχουμε εμπειριες και αποψεις (και λυσεις) να μοιρασουμε!

 

Οσον αφορα τον Mr AstroVox, και εγω θελω να τον συγχαρω για την τεραστια προσφορα και προσπαθεια του περι το Αστροβοξ. Ο ανθρωπος και η προσφορα του ΘΑ αφησουν ονομα και εποχη! Ο Μεγαλος ας τον εχει παντα καλα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 4ο συνέδριο μπορεί να είναι ακόμα παρελθόν αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα στις αίθουσες του Ευγενίδιου, στα διαλείμματα για τον καφέ, στις άπειρες συζητήσεις, στα τόσα τηλεσκόπια που είχαν στηθεί στο Κρυονέρι. Το 4ο μπορεί να είναι παρελθόν, στην καρδιά μου και στο μυαλό μου είναι παρόν.

 

Συγχαρητήρια σε ολόκληρη την επιτροπή, πιστεύω ότι το χειροκρότημα των συνέδρων ήταν το πιο ειλικρινές που έχω ακούσει ποτέ σε διοργανωτές, πραγματικά άξιζαν και τα δέκατα του δευτερολέπτου που έβαλαν αυτά τα παιδιά για να το κάνουν επιτυχημένο.

 

Ένα ευχαριστώ στους προέδρους των συλλόγων που βοήθησαν με τις προτροπές, τις ιδέες και τις οδηγίες τους στο έργο μας να φτιάξουμε τον σύλλογο στα Χανιά.

 

Ιδιαίτερο ευχαριστώ στον ακούραστο Αντώνη που δεν σταματούσε να απαντάει σε ερωτήσεις όσο χαζές και να ήταν και μου υπέγραψε και την φωτογραφία της διέλευσης του ISS να την βάλουμε στον τοίχο του υπο κατασκευή συλλόγου, σε έναν Ηλία που ήταν εκεί να σου μιλήσει με τόσο πάθος για τις φωτογραφίες του, τεχνικές και τηλεσκόπια, στον Στέφανο και τους άλλους που δεν σταμάτησαν να μας διδάσκουν .

 

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν την μεγάλη οικογένεια του Άστροβοξ, καταπληκτικά παιδιά όλοι τους, λες και τους ήξερα όλους από παλιά, με καταπληκτική διάθεση να μοιραστούν μαζί σου τον ουρανό με τ' άστρα.

 

Για τον καταπληκτικό Αντρέα/Astrovox που όταν τον παρουσίασε ο πρόεδρος της οργανωτικής και σηκώθηκε οι πιο πολλοί τα χάσαμε γιατί τον περιμέναμε πολύ μεγαλύτερο σε ηλικία, δεν ξέρω τι να πω..., συνέχισε την καταπληκτική δουλειά και εμείς εκεί που χρειάζεται μαζί σου.

 

Οι εμπειρίες που αποκόμισα θέλουν πολλές σελίδες και δεν θέλω να σας κουράσω. Για μένα το 4ο συνέδριο ήταν ένα ταχύρρυθμο τμήμα σε πολλούς τομείς και με έκανε ναρκομανή ή καλύτερα συνεδριακομανή και περιμένω με πολύ ανυπομονησία να πάρω την επόμενη δόση μου σε δύο χρόνια

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην να πω οτι ειμαι νεο μελος και ειναι η πρωτη μου δημοσιευση..

 

Επελεξα να απαντησω πρωτα σε αυτο το post διοτι πρωτον παρευρεθηκα κι εγω στο συνεδριο, ομως μονο στο Αστεροσκοπειο. Ημουν απο τις 19.00 μεχρι περιπου τις 12 οπου κι επρεπε να φυγω λογω του οτι επιανα δουλεια μετα 1 ωρα :P (κοντεψα να τα ακουσω απο το αφεντικο αλλα ο λογος ηταν σοβαρος απ οτι ακουσε..) και δευτερον επειδη μου εκανε εντυπωση ολο το στησιμο.

 

Ημουν απο το 1995 στον ομιλο του Ν. Ματσοπουλου στη Πεντελη και μαλιστα το νεοτερο μελος (εγγραφηκα σε ηλικια 10 ετων). Ειχα μια απουσια στο χωρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας για περιπου 3 χρονια λογω σπουδων και μοιραια συγκρινα το προχθεσινο "αστροπαρτυ" με τα τοτε. Η διαφορα ηταν εκπληκτικα σοκαριστικη. Ολοι οι ερασιτεχνες εχουν εκτοκσευσει στα υψη τον εκσοπλισμο τους. Μου θυμιζε κατι φωτογραφιες απο αστροπαρτυ στην Αμερικη. Ολοι σχεδον με Dobsonians. Και μαλιστα αρκετα μεγαλα. Η οργανωση μου φανηκε υπεροχη. Εγω βεβαια την εβγαλα στο θολο με φιλους που εργαζονται στο αστεροσκοπειο και δε προλαβα να δω και πολλα.

 

Τα τηλεσκοπια που με αφησαν αναυδο ηταν ενα Dobsonian 12" φτιαγμενο στο χερι απο εναν ευγενεστατο ανθρωπο ο οποιος (σε αντιθεση με 2 αλλους........ :roll: Θεε μου!!!) ηταν ο μονος ο οποιος μου ελυσε μερικες αποριες πανω στο τροπο επιλογης του νεου μου τηλεσκοπου. Το ονομα του βεβαια για να ειμαι ειλικρινης δε το θυμαμαι, ομως ολο και καποιος θα μου το πει απο σας :mrgreen: !! Επισης το Meade των 12" ηταν εξισου πολυ ωραιο..

 

Ηθελα κι εγω πολυ να φερω και το δικο μου-ενα Meade starfinder equatorial 8"- αλλα δυστυχως ο χρονος μου δε με εφτανε για να το ξεστησω την ωρα αναχωρησης των πουλμαν στις 12. Ομως υποσχομαι οτι απο το επομενο αστροπαρτυ θα ειμαι παρων με ολο μου τον εξοπλισμο!! :D Ελπιζω να ακολουθησουν βεβαια κι αλλες τετοιου ειδους συγκεντρωσεις. Ανυπομονω να ερθει η μερα για τη Πεντελη!!

 

Καλως σας βρηκα λοιπον :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

γράφω μέσα από το Ευγενίδειο. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η επόμενη εισήγηση έχει καθυστερήσει αισθητά και περιέργως νομίζω ότι είμαι μόνος μου στο αμφιθέατρο και είναι και λίγο σκοτεινά :roll:. Ά, να δύο κύριοι από το προσωπικό, θα τους ρωτήσ..ορίστε;; τι εννοείτε τι κάνω εδώ;;; :shock: Περιμένω την επόμενη εισήγ.. ΆαααΑΑΑ! ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΤΕ;;; ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ-ΜΗ!-ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΜΟΥ, MH--Ποιό τελείωσε;;; :shock: ΟΧΙ!-ΜΗ! OXI ΑΠ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ, ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΠΑΡΚΑΡΕΙ!-ΜΗ! ΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

 

_________

:cry: Με το λύχνο του άσ :cry:, του άστρου :cry: , στους ου:cry:, στους ουρανούς εβγήκα :cry: :cry: ...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, τι σύνδρομο στέρησης είναι αυτό?

Κι εγώ δε μπορώ να συνέλθω!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Αισθανόμουν καλύτερα απ' ότι στο σπίτι μου!!!

Τώρα πως να επιστρέψω στη στυγνή καθημερινότητα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε παιδιά. Μόνο με το χιούμορ, που διακρίνει άλλωστε τους "Αστροβοξίτες", θα μπορέσουμε να το ξεπεράσουμε κι'αυτό!

Η αλήθεια Στέφανε είναι ότι είσαι λίγο μακριά.Οχι ότι κι'εμείς βρισκόμαστε κάθε λίγο και λιγάκι αλλά, να πάρει η ευχή, μια φορά το μήνα στην Πεντέλη βρισκόμαστε οι περισσότεροι. Και για να παραφράσω λίγο τον τίτλο του Oldfield, ο απόηχος του 4ου Συνέδριου θα φτάνει στ'αυτιά σου σαν "Song of distant Athens". Κουράγιο....

:roll: Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα κι απο μενα ,

οντως ηταν ενα επιτυχημενο συνεδριο απο ολες τις πλευρες , ηταν μεγαλη χαρα μου που παραβρεθηκα εκει και τα ειπαμε με πολλους απο κοντα , εγω καλως η κακως ειμαι ακομα Αθηνα και θα αναχωρησω αυριο για το νησι .

Οσο για την ιδεα του Αντωνη συμφωνω , δεν ξερω ποσο ειναι δυνατο να γινει αλλα καλυτερα θα ηταν να γινοταν ετησιο ...θα δουμε στο μελλον .

 

Νικος

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο για το συνδρομο στερησης , πλακα μου κανετε ...

Τη Δευτερα ξυπνησα το πρωι και ετρεχα να προλαβω να βρω ταξι για να παω στο Ευγενιδιο ... :shock:

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το όνομα του ευγενέστατου ερασιτέχνη με το χειροποίητο 12" truss-tube dob είναι Νίκος Τσιμπούλης. Πραγματικά εξαίρετος άνθρωπος.

Ενας από τους αγενείς ίσως είμουν κι εγώ (είχα στήσει το τηλεσκόπιο ακριβώς δίπλα στον Νίκο προς τη μεριά του κτιρίου) καθώς είχα τρελλαθεί με μία κυρία η οποία επέμενε ξανά και ξανά να γραπώνει το dob για να βοηθήσει την αναρρίχησή της στο σκαλοπάτι ώστε να δεί μέσα από τον προσοφθάλμιο, με αποτέλεσμα να χαλάει εντελώς η στόχευση.

Για κάποιο λόγο νόμιζε οτι ο σωλήνας του τηλεσκοπίου είναι τσιμεντοκολώνα!

Σε κάποια φάση μάλιστα έπεσε πάνω στο τηλεσκόπιο και την μαζεύαμε από κάτω. Μετά, όποτε πλησίαζε σταματούσα την παρατήρηση μέχρι να φύγει...

Περιττό να μιλήσω για την ποσότητα καλλυντικών ματιού που μαζεύτηκε πάνω στους Nagler...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι,

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ως αναφορά το συνέδριο. Τα μηνύματα σας θα τα μεταβιβάσω στα μέλη της οργανωτικής επιτροπής και στους εθελοντές με τους οποίους θα έχω συνάντηση αυτή την Πέμπτη.

 

Ως αναφορά τα πρακτικά, όσοι δεν τα έχουν λάβει θα υπάρχουν διαθέσιμα (για download) στην ιστοσελίδα της Ένωσης σε μορφή PDF ( www.astronomia.org.gr ).

Επίσης θα δημοσιευθούν στην ιστοσελίδα και οι ψηφιακές φωτογραφίες που έχουμε συλλέξει από τους σύνεδρους.

 

Φιλικά ,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, η σκηνή που σήμερα βρίσκεται έξω από το Ευγενίδειο είναι δικιά σου????

 

 

Ε, Ε, Ε! Ω, Ω, Ω!!!! :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να γράψει κανείς για το 4ο Συνέδριο ? Μακάρι (αχ) να ήμουν και σε όλα τα προηγούμενα. Και εγώ δεν μπορώ ακόμη να ταξινομήσω τις σκέψεις μου (κακό αυτό ?).

Πάντως τις απόψεις μας θα τις στείλω "συλλογικά" κατευθείαν στην ΕΑΕ....

Προσπαθώ ακόμη να βρώ κάτι για να γίνω κακός, αδύνατο :lol:

Προσέξατε κάτι ο αγαπητός σε όλους πιστεύω Χάρης Καμπάνης, έγραψε στο forum :lol:

Οφείλω να διατρανώσω και πάλι όμως την προσπάθεια της οργανωτικής επιτροπής αλλά και των βοηθών κατά την διάρκεια του συνεδρίου :!: . Μακάρι τέτοιες συγκινήσεις να τις νιώθαμε πιό συχνά :idea: . Μακάρι να έρθουν και άλλα "παιδιά" στην ερασιτεχνική αστρονομία, να έχουν κέφι και μεράκι να προχωρήσουν σε δρόμους που άλλοι χάραξαν.

Μπράβο σε όλους όσους κατάφεραν να μας κάνουν να ζήσουμε σε ένα μικρό όνειρο .....όποιοι και αν είναι αυτοί. :lol:

Κάθε προσπάθειά, όλων των συμπεριλαμβανομένων και των χορηγών είναι αξιέπαινη και αξίζει συγχαρητήρια. Είμαι σίγουρος ότι με την βοήθεια όλων στην Πάρτα θα είναι καλύτερα (ο πύχης ανέβηκε ψηλά, και ήταν αναμενόμενο αυτό). Καλή συνέχεια σε όλους. Να μην ξεχνάμε και τους συνεχιστές από το 1ο συνέδριο έως σήμερα. Όλοι είναι αξιέπαινοι ο καθένας το μερίδιό του...

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά ξέχασα να γράψω κάτι : αποκτήσαμε εκτός από Nick name σάρκα και οστά. Απλά μερικές φορές η σάρκα και τα οστά είναι λίγο παραπάνω από το αναμενόμενο (δική μου περίπτωση) το ίδιο και η αγάπη με την αστρονομία (το τελευταίο δεν ξέρω αν ισχύει). :lol: :lol: :lol:

Ειλικρινά χάρηκα με τις συναντήσεις.

Όπως λέει και ένα ανέκδοτο με ένα κοριτσάκι "....ά τι πολλές πινεζούλες !!!" θα μπορούσα να πώ "..... ά τι πολλοί ερασιτέχνες αστρονόμοι" :lol: :lol:

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν οντως απιστευτο εστω κι αυτο το μικρο κοματι του συνεδριου που ειδα και χαρηκα ακομα περισσοτερο οταν ειδα τετοια προσελευση.

 

Οσον αφορα τη κυρια με τονους "σοβα", καλυτερα τοτε που δεν εφερα το τηλεσκοπιο μου γιατι πηρα μερικα καινουρια προσοφθαλμια κι ετσι και τα εβρισκα λερωμενα θα την εβαζα να τα πληρωσει :evil:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι,

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ...

 

Φιλικά ,

Χάρης Καμπάνης

Χαρη,

 

Χαιρομαι που σε βλεπω στην παρεα μας εδω στο ΑστροΒοξ. Φυσικα η περιπτωση σου ειναι καπως διαφορετικη ... ολοι σε ειδαν απο κοντα και τωρα σε "βλεπουνε" ηλεκτρονικα και σε αντιθεση με σχεδον ολους μας εδω οπου το αντιθετο ηταν σε ισχυει μεχρι το συνεδριο.

 

Τελος παντων, καλως ηρθες!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης