Jump to content

Ο νέος μου φασματογράφος!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Θέλω να σας δείξω τις πρώτες μου φωτογραφίες από το ηλιακό φάσμα που ''τράβηξα'' με τον νέο μου φασματογράφο!

Πρόκειται για έναν φασματογράφο υψηλής ανάλυσης με τον οποίο θα μπορώ να ανιχνεύω τα χημικά στοιχεία σε αστέρια, νεφελώματα, πλανήτες και κομήτες, αλλά και να μετράω (όταν το επιτρέψει ο καιρός) μετατοπίσεις Doppler λόγω προσέγγισης ή απομάκρυνσης του αντικειμένου που παίρνω το φάσμα του.

Ο φασματογράφος είναι σχεδιασμένος για εστιακό λόγο f/5-f/7. Με τον συγκεκριμένο φασματογράφο και τη κάμερα μου έχω διασπορά 0.27Å/pixel.

Δείτε αρκετές από τις γραμμές απορρόφησης Fraunhofer που οφείλονται στα στοιχεία της Χρωμόσφαιρας του Ηλίου (επίσης πρέπει να καθαρίσω και τη κάμερα!)

 

Φασματική περιοχή πέριξ της Ηα 6562.8Å

 

Ha.jpg

 

 

H διπλή του Νατρίου

 

Sodium.png

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γραμμές απορρόφησης του Μαγνησίου

 

 

Magnesium.jpg

 

Τελουριακές γραμμές απορρόφησης ατμοσφαιρικού οξυγόνου στα 6867.2Å

 

Oxygen.jpg

 

 

 

Τελουριακές γραμμές απορρόφησης ατμοσφαιρικού οξυγόνου στα 7593.7Å (εγγύς υπέρυθρο)

 

Oxygen75937.jpg

 

 

Κι εδώ είναι ο φασματογράφος μου

 

DSCN2052.jpg

 

 

Ο φασματογράφος σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από την ομάδα pentalunex και έχει αύξοντα αριθμό 3 (το 2 κατασκευάστηκε για το αστεροσκοπείο του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης).

Έχει μεταλλικό κουτί (σκελετό). Έχω βάλει έναν 135αρη τηλεφακό για συγκεντρωτή (έτσι σχεδιάστηκε). Πάνω από τον φακό βλέπετε το μικρόμετρο με το οποίο περιστρέφω το ανακλαστικό φράγμα περίθλασης. Επειδή η διασπορά είναι μεγάλη δε μπορώ να έχω όλο το ορατό φάσμα σε ένα καρέ, οπότε το φωτογραφίζω σε τμήματα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να περιστρέφω το φράγμα περίθλασης ώστε να βλέπω διαφορετικές περιοχές του φάσματος και σε αυτό με βοηθάει το μικρόμετρο που βλέπετε πάνω από τον τηλεφακό.

 

Από την άλλη μεριά βλέπετε έναν μεταλλικό υποδοχέα-εστιαστή. Εκεί βάζω μια οδηγητική κάμερα και κεντράρω τον στόχο μου πάνω στη σχισμή του φασματογράφου. Τη σχισμή μπορώ και τη βλέπω διότι είναι ανακλαστική. Αυτό σημαίνει ότι απλοποιείται η σκόπευση και η οδήγηση, αφού μπορώ να βλέπω συνεχώς τον στόχο μου και ταυτόχρονα να παίρνω φάσμα μόνο από αυτό το στόχο.

 

Η ανακλαστική σχισμή του φασματογράφου έχει εύρος (πλάτος) 31.6μm (μικρόμετρα). Το φράγμα περίθλασης είναι 1200 γραμμών ανά χιλιοστό.

 

 

Το μόνο που περιμένω τώρα είναι να καθαρίσει ο καιρός για πάρω τα πρώτα φάσματα από αστέρια.

 

 

 

ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξανδρε καλορίζικος.

Θέλουμε αναλυτική παρουσίαση του φασματογράφου σου και της λειτουργίας του (εξω απο το κουτί του). Δεν βλέπουμε κάθε μερα τετοια καλουδια.

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Μιχάλη τον καιρό περιμένω για περισσότερα.

Το γράψα και πιο πάνω ότι θα μπορώ να πέρνω φως από οτιδήποτε και να αναλύω!

 

Βαγγέλη δεν είναι τόσο βαρύς όσο φαίνεται! Κι εγώ το φοβούμουν το βάρος του αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε καλορίζικος. Πολύ όμορφο εργαλείο! Συγχαρητήρια και καλές ανιχνεύσεις.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χο, χο, χο, νωρίς - ή άργησε, όπως το δεις... :mrgreen: - ο Αη Βασίλης φέτος!!!! :cheesy:

ΜΕΓΕΙΕΣ!!! Περιμένουμε φάσματα και φάσματα (και όχι μόνο από αστέρια... :twisted: )

Καλορίζικος Αλέξανδρε και καλές λήψεις!!!! =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αξία αυτού του ραφιού σε εκείνη τη γωνίτσα του δωματίου στη Ζελόνα Γκούρα αυξήθηκε κατακόρυφα ;) Το μόνο που απομένει είναι να σου ευχηθούμε καθαρούς ουρανούς λεβεντάκο! Και θα τις χρειαστείς τις προσευχές και τις ευχές με τον καιρό εκεί πάνω :)

Καλό λιώσιμο :D

Well let''s see... the Universe is a pretty big place... And the one thing I know about nature is it hates to waste anything. So I guess I''d say if it is just us, an awful lot of space is going to waste.

 

Jodie Foster

(THE CONTACT)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθαρούς ουρανούς και καλές παρατηρήσεις Αλέξανδρε!

Πολύ καλό εργαλείο φαίνεται. Είμαι βέβαιος ότι θα το αξιοποιήσεις στο έπακρο, με αγάπη και πάθος για το φως!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές καταγραφές Αλέξανδρε.

Καλορίζικος!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά :D

 

Κυρίως θέλω να τον χρησιμοποιήσω για Be αστέρες.

Κυριάκο αυτό το ντουλάπι το έχεις πάρει με φόβο :mrgreen: :mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Αλέξανδρε!! =D>

Καλές φασματοφωτογραφίσεις και φασματοαναλύσεις να έχεις!! :P :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης