AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Περι lagoon nebula..
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Περι lagoon nebula..

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 97
Τόπος: Γκύζη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:24    Θέμα δημοσίευσης: Περι lagoon nebula.. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν καταφέρω και το βρω απόψε βοηθά λέτε το OIII που έχω;
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 346
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατά βάση είναι στόχος ha. Αν όμως το Oiii που έχεις είναι για οπτική, τότε συνήθως αφήνουν και την γραμμή του υδρογόνου να περάσει, σαν σφιχτό uhc.
Βρεστο χωρίς φίλτρο (δεν είναι δύσκολο), κα δοκίμασε μετά το φίλτρο σου να δεις αν έχεις βελτίωση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θενκς. Προς το τέλος βρέθηκα με το ποστ σου γιατί στην αρχή του βραχυκύκλωσα Very Happy
planetman
Εξωγήινος
Άβαταρ

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tο OIII βοηθάει πολύ στο συγκεκριμένο στόχο, ναι. Αναδεικνύεται πολύ το νεφέλωμα.
vvarsOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 34
Τόπος: Κως
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απ'ότι θυμάμαι και τα πλανητικά νεφελώματα κερδίζουν πολύ με το συγκεκριμένο, δες για εύκολα το Dumbell και το Ring nebulas
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω γίνει πολύ εξπερ, είμαι ένας από εσάς. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έπεσε πολύ όργωμα στα τυφλά μέχρι να το βρω γιατί δεν είχα χάρτη και το έψαχνα σε ένα "κενό" χώρο της τσαγιερας . Το φίλτρο το σκοτείνιασε αρκετά στα γέρικα μάτια μου οπότε το έβγαλα. Το ring είναι από τα λίγα που έχω βρει γι'αυτό θα ψάξω απόψε το Dumbell που πρότεινε ο vvars :
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 346
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:38    Θέμα δημοσίευσης: εύρεση στόχων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου ως εξής:
-Κατέβασε μια εφαρμογή πλανηταρίου (πχ skysafari) και μια εφαρμογή πυξίδας με κλισιομετρο.
-Αφού βρεις τον στόχο σου στο skysafari, κεντραρισε σε αυτόν ώστε να δεις τις συντεταγμένες του σε alt/az.
Σε ενδιαφέρει κυρίως το ύψος του στόχου σε μοίρες.
-Ακούμπησε το κινητό σου "ξαπλωμένο" παράλληλα στον σωλήνα του dob, ώστε όταν κοιτάζει στον ορίζοντα το κλισιομετρο να δείχνει 0°.
-Σήκωσε σιγά σιγά το dob ώστε να βρεις το ύψος του στόχου (πχ για lagoon χθες είναι 27,1°).
Μην δίνεις σημασία στην πυξίδα το κινητού για το αζιμούθιο καθώς η πυξίδα είναι εξαιρετικά ανακριβής, και επηρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες, σε αντίθεση με το ακριβεστατο κλισιομετρο.
- Τώρα αφού έχεις σηκώσει το dob στο ακριβές ύψος του στόχου, και βλέποντας (από το skysafari) ότι ο στόχος σου βρίσκεται μεταξύ Δία και Κρόνου, κουνά το dob δεξια - αριστερά, προσεκτικά χωρίς να αλλάξεις το ύψος του, σε αυτήν την περιοχή. Με ένα προσοφθάλμιο από 26mm και πάνω ο στόχος θα βρεθεί πάντα εντός πεδίου, και πιθανότατα να μην χρειαστείς καν τον ερευνητή.
Υ.Γ. Ο ερευνητής θα σου χρειαστεί σε πολύ αμυδρους στόχους όπου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αλλά κοιτάζοντας από τον ερευνητή θα κάνεις ταυτοποίηση του πεδίου που βρίσκεται ο σχεδόν αόρατος στόχος.

Screenshot_20190822-100901.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  652.38 KB
 Διαβάστηκε:  14 φορές

Screenshot_20190822-100901.png

Screenshot_20190822-101100.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  155.29 KB
 Διαβάστηκε:  7 φορές

Screenshot_20190822-101100.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι είπες τώρα. Όντως στην ευθεία του Κρόνου και του Δία ήμουν εχτές. Αφού τους πετύχαινα συνεχώς τυχαία στο σκαναρισμα. Έχω δουλειά για απόψε αφού διαβάσω πρώτα πέντε έξι φορές το μνμ σου. Η θα βρω που κάνει διακοπές ο giannis60 να πάω τυχαία εκεί. Θενκς και πάλι για το χρόνο σου
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1953
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ΟΙΙΙ μπορεί να στο σκοτεινιάσει πολύ ειδικά αν έχεις μικρό τηλεσκόπιο. Δοκίμασε UHC που δεν είναι τόσο στενό.
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
vvarsOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 34
Τόπος: Κως
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και δεν έχω θέμα με την εύρεση αντικειμένων αυτό το κόλπο με το κινητό και το inclination μου άρεσε, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ! Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης