Jump to content

φωτό σελήνης με webcam


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειπα να ξανα δοκιμασω με την webcam μου..

κ ιδου το αποτελεσμα.δν ειναι κατι το εντυπωσιακο,αλλα η προσπαθεια μετραει!

σκεφτειται οτι η webcam μου δν εχει ουτε lcd οθονιτσα,ουτε ccd.

 

αυτο που με εμποδιζε στο να φωτογραφισω το φεγγαρι ηταν οτι ηταν πολυ φωτεινο κ ολες οι εικονες εβγαιναν σαν μια φωτεινη ασπρη μπαλα.

γι'αυτο το λογο,μειωσα το ανοιγμα του τηλεσκοπιου με την ταπα κ χρησιμοποιησα 2 φιλτρα (moon+green)

κ με πειραματισμους εβγαλα αυτες.. :D

1.JPG.6921c1460e8361ad7dd1d4618f2f93a7.JPG

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4/4 (αυτη τραβηχτηκε μονο με moon filter)

4.JPG.979bee88e993e4e325d360e101fed484.JPG

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτες ηταν! :D

αξιζει να επεξεργαστουν σε photoshop για να φαινονται καθαροτερες?

(τι ακριβως πρεπει να κανω?...)

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Ανδρεα.Τελικα οπως βλεπεις ειναι θεμα υπομονης και επιμονης.

(Θυμασαι που ηθελες να πεταξεις το τηλεσκοπιο σου?).Αντε και ...καλους πλανητες.

Φιλικα Κωστας. 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Ανδρεα.Τελικα οπως βλεπεις ειναι θεμα υπομονης και επιμονης.

(Θυμασαι που ηθελες να πεταξεις το τηλεσκοπιο σου?).Αντε και ...καλους πλανητες.

Φιλικα Κωστας. 8)

 

ευχαριστω φιλε Κωστα! :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλες δυο δοκιμες που εκανα προχτες...

 

αυτη ειναι με 3 φιτλρα:green,moon κ light yellow(γι'αυτο βγηκε λιγο κιτρινο :wink: )

32.JPG.592381a173b1e8b30c5518a58363b9ad.JPG

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ αλλη μια με (green + moon)

 

προσπαθησα να βγαλω τον κοπερνικο,αλλα δν φαινεται καθαρα..(μν τα θελουμε κ ολα δικα μας!!!! :roll: )

33.thumb.JPG.a798737a6539c8bc6c37d6f1ed5d6b90.JPG

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο!

με το ρυθμό που ασχολεισαι θα γινεις τελειος πολυ γρηγορα.

αν παρεις την Philps tucam pro 80 περιπου ευρω ή την atik 120ευρω(?) θα δεις μεγάααααααλη διαφορα στις λήψεις σου. αξιζει τον κόπο. το registax το κατέβασες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη,

 

Οποτε χρειαζεσαι καποιο συνδεσμο, μια πηγη ειναι η εξης: http://www.perseus.gr/Astro-Software.htm .... οπου θα βρεις και τον συνδεσμο για το Registax.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο!

με το ρυθμό που ασχολεισαι θα γινεις τελειος πολυ γρηγορα.

αν παρεις την Philps tucam pro 80 περιπου ευρω ή την atik 120ευρω(?) θα δεις μεγάααααααλη διαφορα στις λήψεις σου. αξιζει τον κόπο. το registax το κατέβασες?

 

 

ευχαριστω....:D

την philips την εχω στα υποψην μου...απλα κοιταω μηπως παρω καποια καλυτερη ψηφιακη ccd η οποια θα μου χρησιμεψει κ για μετα. :wink:

 

το registax το χω κατεβασει,αλλα η webcam δν τραβαει σε .raw

αλλα σε .avi με 10 fps,οποτε το registax δν χρησιμευει ακομα... :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο!

με το ρυθμό που ασχολεισαι θα γινεις τελειος πολυ γρηγορα.

αν παρεις την Philps tucam pro 80 περιπου ευρω ή την atik 120ευρω(?) θα δεις μεγάααααααλη διαφορα στις λήψεις σου. αξιζει τον κόπο. το registax το κατέβασες?

 

το registax το χω κατεβασει,αλλα η webcam δν τραβαει σε .raw

αλλα σε .avi με 10 fps,οποτε το registax δν χρησιμευει ακομα... :wink:

 

 

εχω μεινει ενθουσιασμενος απο το registax! :shock: :shock: :shock:

αναιρω οτι ειπα πιο πανω!πριν απο λιγο επαιξα λιγο μαζι του με ενα αρχειο .avi!κ καταφερε να βγαλει απο ενα βιντεο χαμηλης αναλυσης κ καρε μια πολυ τελεια εικονα! :D (νομιζα οτι επαιρνε μονο .raw αρχεια! :D )

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο παιδια για το μερακι!

 

προχθες τραβηξα Αρη με προβολή και μια web της πλακας αλλα κατενθουσιαστηκα.

 

βγηκα σημερα στην αγορα για την philips tucam proII αλλα δεν τη βρηκα στην Αθηνα. μου ειπαν οτι η logitech θα φερει μια web camera 1024Χκατι πραγματική αναλυση (οχι interpolated).

ξερει κατι κανεις, την εχει δοκιμασει?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι να αγορασεις μια webcam με αισθητηρα 1024χ(678;να υποθεσω). Αν ειναι CCD τοτε θα ειναι πολυ ακριβη.

Το μεγαλυτερο πεδιο σου ειναι αχρηστο γιατι ΔΕΝ ειναι τροποποιημενη κατα 'Steve Champers' που σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις μακρας διαρκειας φωτογραφηση.

Πιθανον να ειναι CMOS που δεν εχει την ιδια αποδοση με το ccd.

Τα 640χ480 ειναι αυτο χρειαζεται για πλανητικη φωτογραφηση, γι'αυτο ειναι καλες οι webcam.

Εδω στο site εχει ενα topic για φωτογραφηση Σεληνης και την αντιστοιχη επεξεργασια.Γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να ψαξεις για την ToUcam ΙΙ ειναι δοκιμασμενη.Δεν ξερω αν η Aktistar ( http://www.aktistar.gr/ ) εχει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεμη,

 

Ο μεγαλυτερος αισθητηρας θα βοηθουσε στη φωτογραφηση της σεληνης και ηλιου (ευρης πεδιου η/και με "αργα" τηλεσκοπια).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω, αλλα νομιζω οτι το (ενδεχομενο υψηλο) κοστος καθιστα μια τετοια αγορα μαλλον αστοχη.

Περισσοτερα χρηματα με μονο κερδος το μεγαλυτερο πεδιο για Ηλιο και Σεληνη δεν νομιζω οτι αξιζει.

Αν ηταν δηλαδη και τροποποιημενη για μεγαλες εκθεσεις θα ειχε μεγαλυτερο ευρος χρησεων και αρα θα ηταν καλη αγορα.

Βεβαια να πω εδω οτι υποθετω οτι το κοστος της θα ειναι μεγαλο λογω αισθητηρα 1024χ ? και CCD. Θα ειναι ενδιαφερον να μαθουμε περισσοτερα γι'αυτην την webcam.

 

Φιλικα θεμης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.logitech.com/index.cfm/whatsnew/home/US/EN,crid=91,contentid=10980

 

Προς Τρεμουλη; γιατι δεν αγοραζεις την Logitech Quickcam pro 4000;

Μια χαρα webcam ειναι, με CCD αισθητηρα και εχει ενσωματωμενο IR φιλτρο στον αισθητηρα,αρα δεν χρειαζεσαι προσθετο.

Βγαζει μια χαρα φωτογραφιες πλανητων...

 

http://members.iinet.net.au/~rog1/astro/gallery/photo/galleryPlanets/

 

 

εγω συνειδητα την προτιμησα απο την ToUcam (ειναι και ωραιοτερη αισθητικα!)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ για την προταση αλλα θελω να δω και την 1024Χκατι (οταν ερθει, απο Δευτερα μου ειπαν)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Με αγωνια θα περιμενω τις αποψεις σου ... ο μεγαλυτερος αισθητηρας ειναι κατι που με ενδιαφερει παραπολυ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο >>> Έχω την εντύπωση ότι η Logitech που αναφέρεις δεν διαθέτει ccd οπτικό αισθητήρα.

 

Νίκο >>> Μια φθηνή webcam ανάλυσης 1024 x 768 πιθανώς να κάνει καλά τη δουλειά που θέλεις. Γενικά όμως η ανωτερότητα της Philips ToUCam οφείλεται στη χρήση ccd αισθητήρα που διαφέρει εντελώς σε λειτουργία από έναν τύπου cmos.

Επιπλέον είναι νομίζω η μόνη που διαθέτει και ccd sensor και το συγκεκριμένο chipset που μπορεί να τροποποιηθεί για να κάνει εφικτή τη φωτογράφηση βαθέως ουρανού με εκθέσεις μεγάλου χρόνου. Ο φακός της ξεβιδώνει και αποσπάται από το σώμα της κάμερας οπότε είναι πανεύκολη η σύνδεση ενός mogg adapter για τη προσαρμογή της στον εστιαστή (αφού έχουν το ίδιο σπείρωμα). Κάποια παλαιότερη Logitech κάμερα που έχω δεν αφαιρείται ο φακός της … οπότε σε αυτή που θα διαλέξεις τουλάχιστο φρόντισε να βγαίνει …

Τη ToUCam μάλλον δεν θα τη βρεις στην αγορά ηλεκτρονικών υπολογιστών. Εγώ την είχα ψάξει και μέσα από τη Philips Ελλάς χωρίς θετικό αποτέλεσμα. Τη διαθέτουν όμως οι δύο γνωστές αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης.

 

Αντώνη >>> Συμφωνώ, περιμένω κι εγώ τα αποτελέσματα φωτογράφησης με μεγαλύτερα chip από αυτό της ToUCam.

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος – Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο >>> Έχω την εντύπωση ότι η Logitech που αναφέρεις δεν διαθέτει ccd οπτικό αισθητήρα

 

Λαθος! Η Quickcam pro 4000 φυσικα και διαθετει!Οι φτηνοτερες της Logitech οχι.

 

 

Γενικά όμως η ανωτερότητα της Philips ToUCam οφείλεται στη χρήση ccd αισθητήρα που διαφέρει εντελώς σε λειτουργία από έναν τύπου cmos.

 

Ειπαμε δεν ειναι η μονη!Και καποια Creative εχει επισης CCD αισθητηρα.

 

 

Ο φακός της ξεβιδώνει και αποσπάται από το σώμα της κάμερας οπότε είναι πανεύκολη η σύνδεση ενός mogg adapter για τη προσαρμογή της στον εστιαστή (αφού έχουν το ίδιο σπείρωμα). Κάποια παλαιότερη Logitech κάμερα που έχω δεν αφαιρείται ο φακός της … οπότε σε αυτή που θα διαλέξεις τουλάχιστο φρόντισε να βγαίνει …

 

Ο Mogg δινει adapters για πολλες webcam και για την Quickcam pro απο αυτον προμηθευτηκα τον δικο μου.Ο φακος επισης ξεβιδωνει,αλλα πρεπει να ανοιξεις την webcam για να τον βγαλεις.Η διαδικασια ειναι 5 το πολυ λεπτα.Εχει ενα στοπ εσωτερικα ωστε να μην ξεβιδωνεται.

Η τροποποιηση της ToUcam για μακρες εκθεσεις γινεται μεν αλλα το πιθανοτερο ειναι αν δεν πιανουν τα χερια σου στα ηλεκτρονικα να την καταστρεψεις......

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα μία TOUCAM 840 II απο το PIXMANIA πριν απο 15 μέρες, 63 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Τώρα ξανακοιτάζω και βρίσκω οτι έχουν μόνο την 820 (340χ480?).

Δίνουν τις δύο, 50 ευρώ με τα ταχυδρομικά.Για ρίξτε μία ματιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης