Jump to content

Το Πρώτο μου τηλεσκόπιο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημέρα Πέμπτη και ώρα 11 και μισί κάνω το μεγάλο βήμα.Τηλεφωνώ στην ΑΚΤΙΣ και επιβεβαιώνω την αγορά του GSO 8E.Τώρα αρχίζει η παρατήρηση...Δευτέρα πρωί θα είναι εδώ.Τώρα αρχίζουν όλα και ίσως μερικοί απο σας καταλαβαίνουν πόσο ενθουσιασμένος είμαι!! :D \:D/ :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις έχουμε πάρει για τον Σύλλογο μας 2 τέτοια τηλεσκόπια έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα και καθαρή εικόνα (βέβαια εμείς πήραμε το GSO 8D και από ότι βλέπω τελικά το άλλο είναι 8D) είναι όμως τα ίδια απλούστατα το ένα βλέπω έχει ανεμιστηράκι, δηλαδή τίποτα σπουδαία πάς αν θέλεις στα ηλεκτρονικά είδη και αγοράζεις εάν που είναι για PC τέτοιο έχει .

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις έχουμε πάρει για τον Σύλλογο μας 2 τέτοια τηλεσκόπια έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα και καθαρή εικόνα (βέβαια εμείς πήραμε το GSO 8D και από ότι βλέπω τελικά το άλλο είναι 8D) είναι όμως τα ίδια απλούστατα το ένα βλέπω έχει ανεμιστηράκι, δηλαδή τίποτα σπουδαία πάς αν θέλεις στα ηλεκτρονικά είδη και αγοράζεις εάν που είναι για PC τέτοιο έχει .

 

Φιλικά Γιώργος

 

 

Ε σιγα στις 8" δεν κανει διαφορα το ανεμιστηρακι... Εφε ειναι ακομα και στις 10"...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Ε σιγα στις 8" δεν κανει διαφορα το ανεμιστηρακι... Εφε ειναι ακομα και στις 10"...

Δεν είναι καθόλου έτσι, τουλάχιστον για τις κλειστές βάσεις προτεύοντος όπως στο δικό μου. Όταν τοποθέτησα ανεμιστηράκι στο 10ιντσο, ο χρόνος αναμονής μειώθηκε στο μισό! Καθαρή εικόνα πολύ γρηγορότερα.

 

Nick, να ξέρεις ότι πριν αρχίσεις να ευχαριστιέσαι το καινούργιο νευτώνειο θα πρέπει να μάθεις να κάνεις ακριβή ευθυγράμμιση των κατόπτρων. Θέλει λίγη μελέτη και παίδεμα αλλά είναι απαραίτητο. Γενικά, η επιτυχημένη παρατήρηση έχει μια σειρά από σημαντικές προϋποθέσεις που ελάχιστοι γνωρίζουν απ' την αρχή και γι αυτό οι περισσότεροι απογοητεύονται στις πρώτες απόπειρες. Υπομονή, επιμονή και θα μάθεις σιγά σιγά ό,τι χρειάζεται.

 

Καλορίζικο,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Παίδες! :D :cheesy: Η αλήθεια είναι οτι αυτή την ακριβή ευθυγράμμιση των κατόπτρων την φοβάμαι λίγο αλλά εντάξει πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να μάθω τις βασικές λειτουργίες. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το φοβασαι καθολου Nick. Κ εγω δεν ηξερα ολες τις παραμετρους κ τις λεπτομερειες της ευθυγραμμισης αλλα με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα κ αρκετο ψαξιμο στο Net καταλαβα ακριβως τι επρεπε να κανω! Βλεπω μεγαλη διαφορα στην αποδοση του τηλεσκοπιου μου!!

Συμβουλη: διαβασε πολλες φορες τις οδηγιες που θα βρεις για να κατανοησεις καλα τι πρεπει να προσεξεις. και... υπομονη!!

Καλη τυχη!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης