Jump to content

Meade MAX Robotic mount


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες την πηρε το ματι σας αυτη???? :shock: Αμα προσθεσετε και ενα 20" RCX...ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ!!!!!!!!! Γυρω στα $15.000 :roll:

meademaxmountalone_1.jpg.74d9aa7225f3eee3390a4da39c95132d.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα αυριο θα την αγορασω , εχω κανονισει να πιασω το λοττο!!!!!!!!!!!!!! :cheesy: :D :D :D

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχεχε εχεις δικιο φιλε Νικο..μονο με λοττο..το ολο σετ μαζι με 20" RCX (ποτε βγηκε στην κυκλοφορια 20"??) και καμποσα αλλα καλουδια $30,000!!! απο την OPT...

..παιδια μην με ψαχνετε παω να ζητιανεψω, να κανω δανειο, να πουλησω το αμαξι μου το τηλεσκοπιο μου, το σκυλι μου, το γειτονα, τον κολλητο μου, το σπιτι μου..ουφ ουφ..λετε να φτανουν? μπα... :cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εδώ τα καλά δάνεια.

 

Ότι πάρετε 30%. Τζάμπα πράμα. Τι είναι οι τόκοι μιας.....δεκαετίας!!!!!! μπροστά σε αυτό το εργαλείο.

 

Να βγάλουμε κι εμείς οι τραπεζικοί κάτι.

 

Τι λέτε να εισηγηθώ στην ηγεσία της τράπεζας την δημιουργία νέας κατηγορίας .....αστρονομικών δανείων?

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι ακριβο χομπι...τι να κανουμε!!!! :mrgreen:

οποιος ειναι ματσο,απολαμβανει σωστο εξοπλισμο,οποιος δν ειναι...ας ειναι ευχαριστημενος κ με αυτον που εχει :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εδώ τα καλά δάνεια.

 

Ότι πάρετε 30%. Τζάμπα πράμα. Τι είναι οι τόκοι μιας.....δεκαετίας!!!!!! μπροστά σε αυτό το εργαλείο.

 

Να βγάλουμε κι εμείς οι τραπεζικοί κάτι.

 

Τι λέτε να εισηγηθώ στην ηγεσία της τράπεζας την δημιουργία νέας κατηγορίας .....αστρονομικών δανείων?

 

Τάκης

 

 

Λες Τάκη όλοι οι τραπεζικοί Αστροβοξίτες να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ( εγκριτικά κλιμάκια κλπ ) και να πάρει η ομάδα μερικά απ' αυτά τα "μωρά" ; \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέλος του Astrovox σε βαθιά περισυλλογή πριν από λίγες μέρες.

Ηλία, εδώ δεν νομίζω να έχεις αντιρρήσεις αισθητικής φύσης....

p_dream.jpg.9a59287ed768df82e53a14350604fe9a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ...Paramount..!! το ύψιστο εργαλείο για αστροφωτογράφηση ή astroimaging. Αναρωτιέμαι, με τo Pec ενεργοποιημένο θα χρειάζεται κάποια διόρθωση; Ίδωμεν...
Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά γιατί στενοχωριέστε?Αφού ο κM. DOWING(απο το πρόσφατο post) θα πάρει πέντε έξι τέτοιες βάσεις της Meade για να έχει ποικιλιά σε περίπτωση που πάθει κάτι κάποια να έχει την άλλη. 8)
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εδώ τα καλά δάνεια.

 

Ότι πάρετε 30%. Τζάμπα πράμα. Τι είναι οι τόκοι μιας.....δεκαετίας!!!!!! μπροστά σε αυτό το εργαλείο.

 

Να βγάλουμε κι εμείς οι τραπεζικοί κάτι.

 

Τι λέτε να εισηγηθώ στην ηγεσία της τράπεζας την δημιουργία νέας κατηγορίας .....αστρονομικών δανείων?

 

Τάκης

 

Τάκη μην το γελάς οι τράπεζες όλα τα σκέφτονται μετά το διακοπό δάνειο και το θερμό δάνειο θα το σκεφτούν και αυτό!!! μια τράπεζα για να μην πω ποία μαζί με το διακοπό δάνειο έδινε και ομπρέλες θαλάσσης.

 

Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Χρονια Πολλα φιλαρακο! =D>

 

Τωρα να φθασει το "μωρο" στα χερια του μπαμπα και ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ. :!: :!: :!:

 

Μαλιστα εχω παραγγελει και δευτερη βαση απο την Astro-Physics - τη νεα προσφορα με το ονομα Mach1GTO - που εχει τα ιδια ηλεκτρονικα και ικανοτητες με την ΑΡ1200GTO αλλα ειναι φορητη (για εξορμησεις) και η οποια θα ειναι διαθεσιμη τον Ιουνιο (τελεια ... για Παρνωνα).

 

Καλυτερα να μην μαθεις το συνολικο κοστος (AP160 + AP1200GTO + Mach1GTO) ... θα φρικαρεις.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Μωλις εριξα μια ματια στο αγαπητο μου/μας Αστρομαρτ ... και τι βρηκα; Στις πρωτες εντεκα ωρες, τι εγινε με ενα ΑΡ160; http://www.astromart.com/auctions/details.asp?auction_id=2142 ... μπορω να σου διαβεβαιωσω απο πρωτο χερι τι αριστουργηματα ειναι τα συγκεκριμενα τηλεσκοπια. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη να σε ρωτήσω κάτι από περιέργεια; Τα μεταφορικά μαζί με εκτελωνισμό και φόρους για την κεφαλή πόσο θα πάνε;;;;

Πάντως πιστεύω ότι μερικές στηρίξεις είναι κάπως υπερβολικές για ερασιτεχνικό εξοπλισμό. Από 12" και πάνω δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να θεωρείται ερασιτεχνικό ένα τηλεσκόπιο...Ή ένα καλό διοπτρικό μεγαλύτερο των 5"... Αυτά είναι σε άλλη κλάση και για να τα έχει κάποιος σίγουρα δεν είναι άσχετος. Άρα πολύ καλό τηλεσκόπιο και έμπειρος ερασιτέχνης πόσο ερασιτεχνικό σύνολο είναι;

Με μία μέτρια στήριξη και οδηγητικό πιστεύω ότι μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά σε επίπεδο καθαρά ερασιτεχνικό και hobbyστικό.

Αυτα...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη να σε ρωτήσω κάτι από περιέργεια; Τα μεταφορικά μαζί με εκτελωνισμό και φόρους για την κεφαλή πόσο θα πάνε;;;;

Περιπου 35% ....

 

Πάντως πιστεύω ότι μερικές στηρίξεις είναι κάπως υπερβολικές για ερασιτεχνικό εξοπλισμό. Από 12" και πάνω δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να θεωρείται ερασιτεχνικό ένα τηλεσκόπιο...Ή ένα καλό διοπτρικό μεγαλύτερο των 5"... Αυτά είναι σε άλλη κλάση και για να τα έχει κάποιος σίγουρα δεν είναι άσχετος. Άρα πολύ καλό τηλεσκόπιο και έμπειρος ερασιτέχνης πόσο ερασιτεχνικό σύνολο είναι;

Με μία μέτρια στήριξη και οδηγητικό πιστεύω ότι μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά σε επίπεδο καθαρά ερασιτεχνικό και hobbyστικό.

Αυτα...

Το βλεπω λιγο δυσκολο να αγωνιστουμε σε Formula-1 (πχ. Grand Prix του Μονακο) με ενα Σμαρτακι. Αν χρειαζεται Φερραρι, τοτε θα παρουμε ενα φερραρι ... και θα παμε με το Φερραρι ... και θα πολεμησουμε με το Φερραρι! =;

 

Περιμενω απαντηση απο τον Νομικο για την τιμη του 20"-RCX (χωρις βαση).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο κ. Αντώνης έχει ξεφύγει πολύ πλέον από την ερασιτεχνική αστρονομία, και φαίνεται από τα project που κάνει και από τις δημοσιεύσεις του στα ξένα περιοδικά. Δεν γνωρίζω πολλά από τις στηρίξεις αυτές αλλά μονάχα που βλέπω την εικόνα καταλαβαίνω την απόλυτη συναρμογή και σταθερότητα των κεφαλών αυτών!!! Και πάντα λέω αν τα έχεις και ασχολείσαι με ένα τόσο όμορφο χόμπι χαλάλι τα λεφτά αν τα έχεις η ζωή είναι μικρή και θέλει τρέλα. Τους χαίρομαι τους ανθρώπους που μπορούν να την χαίρονται και να μην έχουν τα λεφτά στην τράπεζα να κάθονται, γιατί εκεί που θα πάμε όλοι δεν τα χρειαζόμαστε αυτά!!! Η γυναίκα μου δουλεύει σε τράπεζα κάποια μέρα ήρθε ένα ζευγάρι γύρω στα 65 και έφερε 80 εκ. δραχμές και τα έβαλαν όλα κλειστά και δεν είχαν λεφτά μετά να πληρώσουν το ΤΑΞΙ της επιστροφής και απαίτησαν να τα δώσει ο διευθυντής!!!! είναι τρέλα μια ζωή αυτή οι άνθρωποι ήταν στην μιζέρια ποιος θα τα χαρεί αυτά τα λεφτά η ίδιοι πάντως όχι!!! Αντί να πάρει την γυναίκα του να τα φάνε στα ταξίδια η ότι άλλο τραβά η ψυχούλα τους αυτοί τα έκλεισαν στην τράπεζα. Δεν είναι τρέλα ](*,) ](*,) ](*,)

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα αν έχεις οικονομική ευχαίρεια θα κάνεις μεγάλες αποταμιεύσεις σε αυτό που αγαπάς και σου αρέσει να ασχολείσε μαζί του. Στην περίπτωση που δεν μπορείς αρκείσε στα λίγα και προσπαθείς για το καλύτερο. Δυστυχώς πολλά πράμματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αν αυτά τα χαρτάκια με τους αριθμούς και τα πρόσωπα που κυκλοφορούν σε διάφορα χρώματα έρεαν άφθονα και ήξερε ο καθένας πως να τα διαχειριστεί.

 

Στο θέμα μας, ο Αντώνης για εμένα δεν είναι ερασιτέχνης :mrgreen: =D> =D> =D> Κάνει φανταστική δουλειά και αναδικνύει τη χώρα μας στο εξωτερικό. Δικαιούτε λοιπών τέτοια στήριξη και γενικά εξοπλισμό. Δεν θα βάλω όμως το δικό μου τηλεσκόπιο στην Paramount ή σε ίδιας κατηγορίας στήριξη γιατί θα είναι αστείο. Σε καμιά 15 χρόνια αν έχω ένα 20" τηλέ και την εμπειρία που θα έχω θα πάρω την καλήτερη στήριξη που θα υπάρχει [-o< . Αυτό εννοούσα για την υπερβολικότητα (νέα λέξη) μερικών στηρίξεων για τους ερασιτέχνες.

 

Χωρίς να υποτιμώ κανέναν ερασιτέχνη

Με εκτίμηση

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είναι ένα πολύ φιλοσοφικό θέμα, του οποίου το απαύγασμα είναι ότι η ευτυχία του ανθρώπου είναι πολύ σχετική, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να έχει κανείς μια ισσοροπία στη ζωή του και στο πως χαλάει τα λεφτά του. Η υπερβολική αποταμίευση δεν μας αφήνει να χαρούμε τη ζωή, αλλά και το να χαλάει κανείς τα άπειρα λεφτά σε ένα χόμπι μειώνοντας όλα τα άλλα (έχω ένα φίλο που έχει χαλάσει απίστευτα λεφτά σε ηχητικά, πάνω από 30 εκ. δρχ, και έχει αυτοκίνητο 20ετίας και μένει με τους γονείς του, 40 χρονών) δεν νομίζω πως είναι καλό.

 

Παν μέτρον άριστον.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλα το να εχει παλιο αυτοκινητο δε παει να πει και τιποτε.

Τα πιο ωραια ταξιδακια τα εκανα με το παλιο Renault του '81.

Ησυχα και χαλαρα.

Ειναι και καλοσυντηρημένο.

Και καθολου να μην ειχε αυτοκινητο,ουτε αυτο μου λεει κατι ιδιαιτερο.

Δε του αρεσει η οδηγηση,κεφι του και επιλογη του.

Για ποιους λογους πάλι μενει με τους δικους του,δε μου επιτρεπεται ν'ασχοληθω.Παιδια μεγαλωνω (τεσσερα τον αριθμον και τα λατρευω!) και φοβαμαι τα γυρισματα της ζωης.

Εχω τη τιμη πάντως να ειμαι φιλος κάποιου που φροντιζει εδω και χρονια τη κατακοιτη μητερα του.Για μενα το ατομο ειναι ήρωας και πραγματικο παλληκαρι.

Δε βαριεστε φιλοι

Η ευτυχια ειναι καθαρα προσωπική υποθεση.

Αν τωρα καποιος δεν ακολουθει τη πεπατημενη ειναι θεμα δικο του...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Βασίλη, είναι πώς την βρίσκεις αν είσαι καλά έτσι είσαι μια χαρά. Μερική άνθρωποι δεν κάνουν για οικογένεια και καλά είναι να είναι έτσι γιατί να μπουν σε λούκια που με μαθηματική ακρίβεια θα τους οδηγήσει σε περιπέτειες!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέλος του Astrovox σε βαθιά περισυλλογή πριν από λίγες μέρες.

Κ. Ηλιοπουλε,

 

Μηπως εχετε καμια ενδειξη οσον αφορα το περιοδικο σφαλμα της συγκεκριμενης βασης (χωρις και με PEC); Απλα για την περιεργια και ενημερωση μου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Αγιομαμίτη,

Ελπίζω και εγώ σε λίγες μέρες να μας πληροφορήσει σχετικά ο τυχερός ιδιοκτήτης της.

 

Πάντως επίσημα η Bisque εγγυάται για την Paramount τα παρακάτω:

 

"the Paramount ME's periodic error before PEC is so small that excellent seeing conditions (less than one arcsecond) are required just to measure and record the periodic error of the worm."

 

Γιάννης Ηλιόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης