Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου σε ''κομμάτια'' ή ολοκληρωμένο?


pdamianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την όμορφη καλησπέρα μου σε όλα τα μέλη του φάρουμ! Το τι μπορεί κανείς να βρεί εδώ είναι αξιοθαύμαστο! Συγχαρητήρια!

 

Θα χρειαστώ τα φώτα σας...ελπίζω να μην σας κουράσω.

 

Βρίσκομαι σε διαδικασία έρευνας για αγορά τηλεσκοπίου.

Δεν είναι το πρώτο μου..το πρώτο ήταν ένα μικρό διοπτρικό που μου έδωσε όμως την δυνατότητα να ''ανακαλύψω'' μόνος μου (με την βοήθεια χαρτών και πολλών ωρών παρατήρησης) τους γνωστούς πλανήτες κλπ...αυτά πριν 15 χρόνια.

 

Μετά από πολλά πολλά χρόνια υπομονής και προσμονής ήρθε η ώρα να επενδύσω κάποια χρήματα 1500-2000 για GOTO καταδιοπτρικό και είμαι μετέωρος μεταξύ των παρακάτω επιλογών δεδομένου ότι θα ήθελα μεγάλη φωτοσυλλεκτική ικανότητα, ποιοτικά οπτικά, κάπως καλή φορητότητα και φυσικά αστροφωτογράφηση:

 

1) https://www.planitario.gr/advanced-vx-8-sc.html

 

2) https://www.astroshop.eu/telescopes/meade-telescope-acf-sc-203-2032-uhtc-lx85-goto/p,59579

 

3) Βάση https://www.planitario.gr/heq5-skyscan-pro-ishmerinh-sthrixh-rompotikh.html

με τον σωλήνα Celestron 8" EdgeHD που δίνεται μεταχειρισμένος στις αγγελίες του φόρουμ. (βασικά αυτός είναι ενας μεγάλος τομέας συζήτησης...η τμηματική αγορά του εξοπλισμού και το εαν αξίζει. Από την άλλη σκέφτεσαι πως σε αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι καλό και καινούριο...είναι μεγάλη συζήτηση, εάν θεωρείτε πως θα με βοηθήσει να επιλέξω, όλες οι γνώμες είναι δεκτές!)

 

(Ζητώ συγνώμη, το θέμα ανέβηκε σε λάθος topic και γι'αυτό το ξανά ανέβασα στο σωστό, των τηλεσκοπίων)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες! Έχε μόνο κατά νου ότι στα "ολοκληρωμένα" πακέτα, σε αρκετές περιπτώσεις σου βγαίνει πιο φθηνά ο εξοπλισμός απ'ότι αν τον αγοράσεις τμηματικά...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ένα είναι αυτό που σου έγραψε ο Μενέλαος. Επειδή όμως έγραψες «και φυσικά αστροφωτογράφιση» τα παραπάνω σετ πάσχουν στην στήριξη. Επί της ουσίας πρόκειται για την EQ5 (σαν την δικιά μου στην φωτογραφία) με αναβαθμισμένα μοτέρ + goto κλπ. Όμως επειδή την έχω και με αυτήν κάνω και αστροφωτογράφιση, είναι ανεπαρκείς. Αντιθέτως η HEQ5 που σκέφτεσαι, όσο αφορά την αστροφωτογράφιση, θέτει το πράγμα σε πολύ καλύτερη βάση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Καλή αγορά σαν πακέτο.

2)Όχι. Δεν ειναι ετοιμοπαράδοτο και δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα ώστε να ζητήσεις βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα ή απορία που έχεις

3) Η βάση στήριξης αξίζει και βάζεις ό,τι σωλήνα θέλεις. Επίσης έχει κυκλοφορήσει πολύ και στην Ελλάδα και την ξέρει πολύς κόσμος αν χρειαστείς βοήθεια. Επίσης υποστηρίζεται από το εξαιρετικό EQmod για σύνδεση χειρισμό με υπολογιστή, ευθυγράμμιση με όσα άστρα θέλεις κλπ Στην EQ6 έβαλα αφού "ξεπηρούνιασα" το αρχαίο μου Celestron 8 του 1985 και ευχαριστήθηκα παρατήρηση! Σαν να έχω νέο τηλεσκόπιο.

 

Θα έλεγα χωριστά σωλήνα και βάση αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το άθλημα η καλή βάση στήριξης είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ.

Τηλεσκόπια έρχονται και παρέρχονται η ΒΑΣΗ όμως μένει :cheesy:

Σχετικά με το EDGE HD αν δεν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία δεν θα δεις και ουσιαστική διαφορά.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση και πολύτιμη απάντηση σας!

Αναφορικά με τη βάση, κλείνω προς την heq5 αλλά αυτό ανεβάζει κατά πολύ το budget με το 8"(1423€)..το οποίο μένει κατά κάποιο τρόπο χαμηλά, χαμηλώνοντας την διάμετρο στα 6" (1953€)

Το καλύτερο value πιστεύω πως είναι το ολοκληρωμένο πακέτο της Celestron advanced VX 8" στα 2079€..(όλες οι τιμές είναι από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης)

 

Ένα άλλο ερώτημα: εάν πούμε ότι κατεβαίνω στις 6", πόσο χάνω σε απόδοση του τηλεσκοπίου; Εγώ που δεν έχω την εμπειρία ενός "μεγάλου" ( για τα δικά μου δεδομένα) τηλεσκοπίου πιστεύετε ότι χρειάζομαι ένα 8" η και με τις 6" θα είμαι καλυμμένος; Το ρωτάω αυτό γιατί πηγαίνοντας στην επιλογή του πακέτου της Celestron advanced vx6", γλυτώνω αρκετά χρήματα και πηγαίνω σε ένα κάπως πιο portable σύστημα...(που μπορεί να χάνει στην φωτογράφηση αλλά νομίζω πως για το ξεκίνημα μου είναι μια καλή βάση)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτοσυλεκτική ικανότητα ενός τηλεσκοπίου είναι απευθείας ανάλογη με το εμβαδόν του κατόπτρου, ή του φακού του. Επομένως για να το βρεις λες. 6*6 (ιντσες) =36. 8*8=64. 64/36= 1,777…7 . Άρα το 8ιντσο έχει 1,77 φορές μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα από το 8.

ΥΓ. Υψώνεις δηλαδή στο τετράγωνο τις διαμέτρους και έτσι τις συγκρίνεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ2. Όπως σου έγραψε ο Γιώργος στην βάση βάζεις όποιον σωλήνα θέλεις. Κοίτα λοιπόν και τα Νευτώνεια. Στο μόνο πια που αισθητά πάσχουν σε σχέση με τα καταδιοπτρικά, είναι στο θέμα της μεταφοράς τους. Αν λοιπόν δεν έχεις τέτοιο θέμα δεν θα στερηθείς ίντσες. Ίσος μάλιστα να ανεβείς κιόλας. Αυτή η στήριξη σηκώνει μέχρι και 10!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς μενω σε διαμέρισμα και η συχνή μεταφορά είναι μονόδρομος...

Λαμβάνω υπόψη πως η βάση heq5 είναι σαφώς καλύτερη από την avx και θα δω ίσως για ένα 6"...

Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

Καλές παρατηρήσεις σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έθεσες θέμα μεταφοράς κι εν γένει χώρου, προσωπικά ανακαλώ τα α όσα σου πρότεινα παρά πάνω. Διότι τα όσα πρότεινα γνώμονα έχουν την αστροφωτογράφιση. Και δυστυχώς η αστροφωτογράφιση και χώρο αποθήκευσης απαιτεί, και ένα αυτο0κίνητο για την μεταφορά σχεδόν αποκλειστικά γι’ αυτήν. Από την στιγμή που κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τότε προς το παρών αρκέσου στην παρατήρηση και προτίμησε την πρώτη επιλογή σου. Αυτή με το 8ιντσο. Με το Celestron όχι με τοMead. Όπως είδες η διαφορά φωτοσυλεκτηκής ικανότητας ανάμεσα στις 8 με 6 ίντσες είναι 1,77 πιο φωτεινό το 8ιντσο. Αν δηλαδή έχεις και τα δύο και τους βάλεις σε ένα στόχο ίδια μεγέθυνση, το 8ιντσο θα σου το δείχνει 1,77 φορές πιο φωτεινό. (σχεδόν τα διπλά!). Εδώ μην κάνεις έκπτωση. Επομένως εγώ ψηφίζω την ΝΟ 1 επιλογή σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έθεσες θέμα μεταφοράς κι εν γένει χώρου, προσωπικά ανακαλώ τα α όσα σου πρότεινα παρά πάνω. Διότι τα όσα πρότεινα γνώμονα έχουν την αστροφωτογράφιση. Και δυστυχώς η αστροφωτογράφιση και χώρο αποθήκευσης απαιτεί, και ένα αυτο0κίνητο για την μεταφορά σχεδόν αποκλειστικά γι’ αυτήν. Από την στιγμή που κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τότε προς το παρών αρκέσου στην παρατήρηση και προτίμησε την πρώτη επιλογή σου. Αυτή με το 8ιντσο. Με το Celestron όχι με τοMead. Όπως είδες η διαφορά φωτοσυλεκτηκής ικανότητας ανάμεσα στις 8 με 6 ίντσες είναι 1,77 πιο φωτεινό το 8ιντσο. Αν δηλαδή έχεις και τα δύο και τους βάλεις σε ένα στόχο ίδια μεγέθυνση, το 8ιντσο θα σου το δείχνει 1,77 φορές πιο φωτεινό. (σχεδόν τα διπλά!). Εδώ μην κάνεις έκπτωση. Επομένως εγώ ψηφίζω την ΝΟ 1 επιλογή σου.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις!

Με βοήθησαν πολύ οι γνώμες όλων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε δες και αυτό τον Σωλήνα. Ισως τον έχει και το πλανητάριο https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1176_Vixen-R200SS-Newtonian-Telescope-OTA.html

5 κιλά μόνο ο σωλήνας, μήκος περίπου 80 εκατοστά και άριστα οπτικά. Ριξτου μια ματιά νομίζω πως αξίζει την προσοχή σου.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε δες και αυτό τον Σωλήνα. Ισως τον έχει και το πλανητάριο https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1176_Vixen-R200SS-Newtonian-Telescope-OTA.html

5 κιλά μόνο ο σωλήνας, μήκος περίπου 80 εκατοστά και άριστα οπτικά. Ριξτου μια ματιά νομίζω πως αξίζει την προσοχή σου.

 

Πολύ καλές προδιαγραφές φίλε μου αλλά είναι μακράν budget...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δίκιο. Εδώ το έχει ίδια τιμή με το C8 που κοιτάς. https://www.astroshop.eu/telescopes/vixen-telescope-n-200-800-r200ss-ota/p,5729

Αν όμως θέλεις να γλυτώσεις χρήματα και μάλιστα πολλά τότε να έχεις στο νου σου και αυτά τα τηλεσκόπια. https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-200-1000-explorer-bd-ota/p,15566#tab_bar_1_select

Επίσης να δεις και τα orion optics. http://www.orionoptics.co.uk/VX/vxrange.html

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p9628_Orion-VX8-Newtonian-Reflector-Telescope--Aperture-200-mm-f4-5.html

Με hilux επιστρώσεις και οπτικά τουλάχιστον λ/6 και μάλιστα πιστοποιημένα. Γενικά ψάξτο λίγο με τον σωλήνα γιατί τα καταδιοπτρικά είναι πανάκριβα. Εκτός και αν έχεις αποφασίσει για τους στόχους που θα βγάζεις και θες οπωσδήποτε καταδιοπτρικό.

Επίσης κοίτα πρώτα απ όλα την βάση και μετά τον σωλήνα. Επάνω της θα χτίσεις όλα τα υπόλοιπα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε Παναγιώτη πιο προβληματικό τηλεσκόπιο δεν μπορούσες να προτείνεις ; (vixen).:cheesy:

Νομίζω πως ο φίλος θα έπρεπε να μας πει τι θέλει να φωτογραφίζει πρώτα.

Αν μιλάμε για deepsky τότε οι προτάσεις πιο πάνω είναι πολύ λαθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι παιδιά, θα ήθελα να πάω σε deep sky. Και νομίζω πως ένα 8" SCT κάνει για αυτή τη δουλειά. Βέβαια όλα αυτά θα εξελιχθούν σταδιακά...ελπίζω να πάρω πρώτο την βάση και τον σωλήνα και σιγά σιγά τον εξοπλισμό για την άστρο φωτογράφηση... άλλωστε η παρατήρηση από μόνη της πότε δεν σε αφήνει να βρεθείς!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκόπιο για όλα δεν γίνεται δυστυχώς. Για αρχή συνήθως προτείνεται ένα μικρό αποχρωματικό 60-80mm με 400-600 εστιακή. Βαρύτερα τηλεσκόπια πολλαπλάσια τα προβλήματα μεγαλύτερες απαιτήσεις από την στήριξη. Μιας και είπαμε και για στήριξη. Εν έτη 2018 το να πάρεις καινούργια heq5 ή eq6 και όχι μια az-eq5 ή eq6R ή az-eq6 είναι σαν να παίρνεις υπολογιστή του 2000 με win xp μέσα.

Προσωπικά προτείνω να μαζέψεις και άλλα χρήματα και να πάρεις αυτό που πρέπει. Το sct που αναφέρεις ειναι ιδανικό για παρατήρηση και πλανητική φωτογράφιση όχι για deepsky ειδικά για κάποιον νεοεισερχόμενο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε γιατί το λες αυτό για τα sct; Δεν ξέρω γι αυτό σε ρωτάω. Έχω δει πολλές deep sky φωτογραφίες από κατόχους sct; Δες π.χ. εδώ; https://www.astrobin.com/users/SamaraN/

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε πέρα απ το vixen πρότεινα το black diamond και το orion optics κυρίως γιατί θέλει και παρατήρηση. Να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω γράψει για φωτογραφικό εξοπλισμό, αλλά είδα το φίλο μας μπερδεμένο, ήσασταν και οι φωτογράφοι στις παραλίες, οπότε είπα να πω κι εγώ την γνώμη μου κυρίως για να τον προβληματίσω. Καθαρά όμως από περιέργεια γιατί θεωρείς το vixen προβληματικό? Μια χαρά κριτικές έχει. Είναι κοντό, ελαφρύ και γρήγορο. Πέρα απ τον εστιαστή που θέλει αλλαγή όταν πάει σε φωτογράφιση τι άλλο πρόβλημα έχει?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή σας μπέρδεψα ( και πιστέψτε με, δεν το είχα σκοπό...) Θα κάνω μια ανακεφαλαίωση μήπως και βοηθήσει.

 

Ψάχνω ένα GoTo τηλεσκόπιο το οποίο θα μπορώ να μεταφέρω εύκολα, να έχει τα φόντα για την εισαγωγή στην αστροφωτογραφηση, να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάμετρο ( γιατί από όσα έχω διαβάσει είναι το σημαντικότερο σε ένα τηλεσκόπιο και μετά το εστιακό μήκος του) και με ενδιαφέρει η παρατήρηση περισσότερο γαλαξιών, σμηνών, νεφελωμάτων, γενικότερα deep sky (θεωρώ ότι το μεγάλο διάφραγμα βοηθάει στα παραπάνω, παρακαλώ διορθώσετε με εάν κάνω κάπου λάθος)

Θέλω ένα όργανο που να με καλύψει για πολλά χρόνια ( σε θέμα βασης-σωληνα), αλλά πάντα στα χρήματα που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Δεν θεωρώ τα Νευτώνεια επιλογή λόγω της δυσκολίας στον τρόπο παρατηρήσεις, μεταφοράς...

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή σας μπέρδεψα ( και πιστέψτε με, δεν το είχα σκοπό...) Θα κάνω μια ανακεφαλαίωση μήπως και βοηθήσει.

 

Ψάχνω ένα GoTo τηλεσκόπιο το οποίο θα μπορώ να μεταφέρω εύκολα, να έχει τα φόντα για την εισαγωγή στην αστροφωτογραφηση, να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάμετρο ( γιατί από όσα έχω διαβάσει είναι το σημαντικότερο σε ένα τηλεσκόπιο και μετά το εστιακό μήκος του) και με ενδιαφέρει η παρατήρηση περισσότερο γαλαξιών, σμηνών, νεφελωμάτων, γενικότερα deep sky (θεωρώ ότι το μεγάλο διάφραγμα βοηθάει στα παραπάνω, παρακαλώ διορθώσετε με εάν κάνω κάπου λάθος)

Θέλω ένα όργανο που να με καλύψει για πολλά χρόνια ( σε θέμα βασης-σωληνα), αλλά πάντα στα χρήματα που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Δεν θεωρώ τα Νευτώνεια επιλογή λόγω της δυσκολίας στον τρόπο παρατηρήσεις, μεταφοράς...

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα παραπάνω...

 

Μην αισθάνεσαι άσχημα επειδή πιστεύεις ότι μας μπέρδεψες. Έτσι κάνουμε εμείς. Άλλωστε ποιός ξέρει; Μετά από κάποιο Χ χρονικό διάστημα, έχοντας πια αποκτήσει εμπειρία, πιθανόν να αποτελείς κι εσύ μέρος αυτού του μπερδέματος για κάποιον που θα ρωτάει τι να αγοράσει για να ξεκινήσει στο άθλημα.

Πρόσεξε τώρα που ακριβώς είναι το θέμα. Σύμφωνα με τα γραφόμενα σου. «Πρώτα παρατήρηση και στην συνέχεια φωτογράφηση.» (Και κατ’ εμένα πολύ σωστά το θέτεις.) Άρα αφού είναι έτσι, μία στήριξη, σαν την επιλογή σου νούμερο 1, είναι μια χαρά για οπτικούς σωλήνες μέχρι 8 ίντσες. Περνάμε τώρα στο αμέσως παρακάτω.

Όπως μας περιγράφεις τις Deep sky προσδοκίες σου, όντος η καταλληλότερη λύση είναι Νευτώνειο. Παίρνουμε λοιπόν κι εμείς φόρα και σου αραδιάσαμε όλα τα Νευτώνεια που ξέρουμε ότι είναι καλά. Όμως εσύ θέτεις και τρίτο θέμα. Φοριτότητα. Επομένως εσύ πολύ σωστά κοιτάς στα καταδιοπτρικά.

Σου ξανά θυμίζω λοιπόν την ψήφο μου. Την νούμερο 1 επιλογή σου. Αυτό να πάρεις. Τώρα γιατί όχι το Mead; Διότι όπως σου είπε ο Γιώργος:

«Όχι. Δεν είναι ετοιμοπαράδοτο και δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα ώστε να ζητήσεις βοήθεια σε κάποιο πρόβλημα ή απορία που έχεις.»

Στο παραπάνω έχω να προσθέσω και το εξής. Εδώ στην Ελλάδα παρατηρήθηκε ότι όσοι είχαν Mead και παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα, ακόμα κι ασήμαντο, παιδεύτηκαν πολύ μέχρι να βρουν άκρη. Πιθανόν διότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν αντιπροσωπεύεται σωστά, και τώρα νομίζω πια καθόλου.

Αν λοιπόν έχεις το χρήμα, μην χάνεις άλλο χρόνο και παρήγγειλε το τώρα. Διότι το καλοκαίρι τρέχει και φεύγει. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα το χαρείς και στην συνέχεια θα το ευχαριστηθείς. Είναι ένα πάρα πολύ καλό τηλεσκόπιο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη δεν είπα ότι δεν έχει καλά οπτικά είπα ότι είναι προβληματικό. Ο εστιαστής δεν είναι πρόβλημα κάνεις αναβάθμιση όποτε θελήσεις. Τo cell όμως του καθρέφτη και το πως γίνεται το collimation είναι εφάμιλλο του vc200L. Ψάξε για collimation σε αυτά τα τηλεσκόπια και θα βρεις αρκετή πληροφορία που σχετίζεται με τριγωνικά αστέρια κλπ κλπ (πολύ πόνος πίστεψε με ρώτα και τον Σταμάτη Sheliak). Έτσι και αλλιώς κυκλοφορεί ο ίδιος σωλήνας σε gso σε skywatcher και ότι άλλη μάρκα θες με 300-500 ευρώ. Για orion optics ούτε λόγος έχουν αλλάξει κατά πολύ τα πράγματα οι τύποι θέλουν αρκετό ξύλο είμαι παθών και έχω και άλλους φίλους που βρίζουν ( δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το πλανητάριο έκοψε συνεργασία μαζί τους).

Θοδωρή ναι ο τύπος που δείχνεις όμως είναι έμπειρος δεν είναι πρωτάρης . Ο έμπειρος φωτογραφίζει και με μπουκάλι μπύρας όταν ξέρει τι κάνει :lol:

Όσο για τα meade μείνε μακριά έχουν σχεδόν πεθάνει στον χώρο ειδικά στην Ελλάδα. Αν τελικά καταλήξεις σε sct πήγαινε μόνο σε Celestron και τουλάχιστον σε hd series που είναι αρκετά βελτιωμένα στα μηχανικά τους τουλάχιστον.

Πάντως θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη για ένα διοπτρικό 60-80mm με το οποίο θα κάνεις δουλειά αβίαστα.Προφανώς δεν έχεις δει τι βγαίνει από αυτά τα "μικρά" τηλεσκόπια.

Η πράξη είναι απλή και αλάθητη χρόνια τώρα.

Μεγάλη εστιακή + μεγαλύτερη απαίτηση της βάσης για σωστό tracking + αρχάριος = μπελάδες

 

Μικρή εστιακή με 1arc sec/pixel και άνω + λιγότερο βάρος + η βάση να δουλεύει αβίαστα + φορητότητα = ευχαρίστηση του hobby

 

Έτσι και αλλιώς τα δύο παραπάνω είναι εντελώς διαφορετικά συστήματα με άλλες απαιτήσεις για εντελώς διαφορετικούς στόχους. Για παράδειγμα με την μεγάλη εστιακή δεν μπορείς να βγάλεις την ανδρομέδα όπως και με μικρή εστιακή δεν μπορείς να βγάλεις έναν μικρό πλανητικό νεφέλωμα. Γι'αυτό και συνήθως έχουμε 2 τηλεσκόπια και πάνω για να καλύπτουμε όλο το φάσμα των στόχων.

 

Σου εύχομαι να βρεις αυτό που πραγματικά πρέπει και όχι αυτό που θες διότι γνωρίζω καλά ότι στην αρχή κάθε hobby νομίζουμε πως αυτό που θέλουμε είναι το σωστό με αποτέλεσμα να σπαταλάμε χρήματα και να κάνουμε λάθη.

Γι'αυτό και σου γράφουμε εδώ για να αποφύγεις τέτοιες αγορές μιας και την φάγαμε ήδη εμείς δεν χρειάζεται και εσύ.

 

Αστροφιλικά

 

Άγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[ "μικρά" τηλεσκόπια.

Η πράξη είναι απλή και αλάθητη χρόνια τώρα.

 

 

Μικρή εστιακή με 1arc sec/pixel και άνω + λιγότερο βάρος + η βάση να δουλεύει αβίαστα + φορητότητα = ευχαρίστηση του hobby

 

 

Αστροφιλικά

 

Άγγελος

 

Φίλε Άγγελε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αυτό το θέμα έχω διαβάσει ότι λύνεται με μειωτηρα. Ένας σωλήνας SC F10 γίνεται εύκολα F6,3 με ένα αξεσουάρ της Celestron ( και όχι μόνο φαντάζομαι)

Δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει στην δικιά μου περίπτωση;

 

Επιλέγοντας, όπως είπες, ένα διοπτρικό της διαμέτρου που ανέφερες, πολύ φοβάμαι ότι μελλοντικά θα χρειαστώ κάτι μεγαλύτερο το οποίο σκέφτομαι να πάρω εξ αρχής για να γλυτώσω ουσιαστικά χρήματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα στο κάνω πιο λιανά γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις εικόνα .

Ας δούμε το Celetron Sct 8" με και χωρίς reducer για να καταλάβεις ότι δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά και πως η εστιακή παραμένει αρκετά μεγάλη. Για κάμερα επέλεξα έναν κλασικό αρκετά μεγάλο σένσορα που έχει επικρατήσει την τελευταία 10ετία και είναι ο Kaf 8300.

Mε κίτρινο πλαίσιο βλέπεις πως είναι το πεδίο σου με reducer ενώ με κόκκινο χωρίς. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι αν δεν βάλεις reducer σε f10 θέλεις τρομερές εκθέσεις για να βγάλεις στόχο τουλάχιστον 10λεπτες και 15λεπτες πράμα που κάνει το όλο εγχείρημα της φωτογράφισης ακόμη πιο απαιτητικό.

https://goo.gl/vstSwH

 

Εδώ ο ίδιος στόχος με ένα διοπτρικό με το μπλε πλαίσιο σε σχέση με το sct https://goo.gl/Q2ZjrD

 

Το βλέπεις λίγο λάθος το θέμα με την επιλογή τηλεσκοπίου και ίσως γιατί θες να κάνεις και παρατήρηση μαζί. Δεν υπάρχει λογική εδώ παίρνω μεγαλύτερο για να το βρω μπροστά μου . Προσπάθησε λίγο να τα ξεμπλέξεις από το μυαλό σου δυστυχώς το ξαναλέω δεν γίνονται όλα με ένα τηλεσκόπιο οπότε θα πρέπει να ζυγίσεις λίγο τα θέλω σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα στο κάνω πιο λιανά γιατί αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις εικόνα .

Ας δούμε το Celetron Sct 8" με και χωρίς reducer για να καταλάβεις ότι δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά και πως η εστιακή παραμένει αρκετά μεγάλη. Για κάμερα επέλεξα έναν κλασικό αρκετά μεγάλο σένσορα που έχει επικρατήσει την τελευταία 10ετία και είναι ο Kaf 8300.

Mε κίτρινο πλαίσιο βλέπεις πως είναι το πεδίο σου με reducer ενώ με κόκκινο χωρίς. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι αν δεν βάλεις reducer σε f10 θέλεις τρομερές εκθέσεις για να βγάλεις στόχο τουλάχιστον 10λεπτες και 15λεπτες πράμα που κάνει το όλο εγχείρημα της φωτογράφισης ακόμη πιο απαιτητικό.

https://goo.gl/vstSwH

 

Εδώ ο ίδιος στόχος με ένα διοπτρικό με το μπλε πλαίσιο σε σχέση με το sct https://goo.gl/Q2ZjrD

 

Το βλέπεις λίγο λάθος το θέμα με την επιλογή τηλεσκοπίου και ίσως γιατί θες να κάνεις και παρατήρηση μαζί. Δεν υπάρχει λογική εδώ παίρνω μεγαλύτερο για να το βρω μπροστά μου . Προσπάθησε λίγο να τα ξεμπλέξεις από το μυαλό σου δυστυχώς το ξαναλέω δεν γίνονται όλα με ένα τηλεσκόπιο οπότε θα πρέπει να ζυγίσεις λίγο τα θέλω σου.

 

Άγγελε θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, όχι φυσικά γιατί έχω γνώσεις και θέλω να στην πω, απλα για να σου εκμαιεύσω κάποιες απαντήσεις σε απορίες που έχω λόγω της δικής σου πείρας.

Θα μπορούσε πχ στο sct EDGE της celestron να χρησιμοποιήσει το hyperstar (ξέρω είναι ακριβό) ώστε να ρίξει το f στα 2 και να έχει ένα πολύ γρηγορο τηλεσκόπιο με μικρούς χρόνους (μικρότερους και από το διοπτρικό) και με μεγαλύτερο πεδίο ώστε να βγάζει και την ανδρομέδα. 3 τηλεσκόπια σε ένα και μάλιστα εκτός από φωτογραφία θα χρησιμοποιεί το τηλεσκόπιο και για παρατήρηση. https://www.astrobin.com/304878/C/?nc=user

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης