Jump to content

VIA LACTEA OBSERVATORY


arasteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από σχεδόν 18 χρόνια ξεκίνησα ένα ιδιαίτερο, δύσκολο και απαιτητικό ταξίδι στον κόσμο της αστρονομίας και ειδικότερα της αστροφωτογραφίας. Μέσα από τη φωτορύπανση της Αθήνας το όλο εγχείρημα φάνταζε σχεδόν αδύνατο. Βλέποντας τις πρώτες αχνές σκιές των νεφελωμάτων και των γαλαξιών να διαγράφονται στην οθόνη του υπολογιστή, τις εικόνες των πλανητών και των δορυφόρων τους να πλέουν στο κενό , αλλά και τους υπέροχους σχηματισμούς κρατήρων και φαραγγιών του δικού μας δορυφόρου , συνειδητοποίησα ότι είναι αυτό που γεμίζει τη ψυχή και το μυαλό μου, είναι αυτό που αγαπάω.

Μετά από ατελείωτες ώρες μελέτης και διαθέτοντας αρκετό χρόνο αλλά και χρήμα, θεωρώ ότι κατάφερα να έχω μια αξιοπρεπή πορεία στο χώρο της αστροφωτογραφίας.

Το μόνο που μου δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα ήταν η έλλειψη ενός μόνιμου αστεροσκοπείου .

Μέσα από διάφορες συγκυρίες είχα την ευτυχία να γνωρίσω δύο υπέροχους ανθρώπους , τον Κώστα και Σπύρο Τσέκα, που χωρίς την εθελοντική τους προσφορά δεν θα ήταν δυνατή η υλοποίηση αυτού του ονείρου , του δικού μου αστεροσκοπείου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους, συγγενείς και συγχωριανούς που βοήθησαν στην ολοκλήρωση του αστεροσκοπείου. Φυσικά χωρίς την αμέριστη συμπαράσταση και κατανόηση της συζύγου μου Αλίκης, δεν θα μπορούσα να διανοηθώ την πραγματοποίηση αυτού του ονείρου.

Το αστεροσκοπείο βρίσκεται στην Κρυσταλλοπηγή Παραμυθιάς στο νομό Θεσπρωτίας όπου έχω εγκατασταθεί μόνιμα με την οικογένειά μου τα 2 τελευταία χρόνια.

Σκοπός του αστεροσκοπείου, μεταξύ άλλων, θα είναι και η διάδοση της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην περιοχή της Ηπείρου, μέσω σεμιναρίων και παρατηρήσεων του έναστρου ουρανού.

 

Καλή συνέχεια σε όλους με καθαρούς ουρανούς

IMG_8925.thumb.jpg.54d430d33075ee1867afe86069605250.jpg

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει μια μικρή εκκρεμότητα με τα κάγκελα της αυλής,αλλά όλα μαζί δε γίνονται!!!

IMG_8948-(2).thumb.png.601043ce2097f8a0c6c334fd1927c88b.png

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μία παλαιότερη φωτογραφία μόνο με τον πυλώνα, πριν καν διαννοηθώ την κατασκευή αστεροσκοπείου

IMG_20180719_211337.thumb.jpg.ead8e8ad8317e825cd4cc0a56448379a.jpg

IMG_20180701_213238__01.thumb.jpg.91d3a742233e2a0fc9399b8bf669226f.jpg

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάααααρα πολύ όμορφο !!! Σου εύχομαι να το χαρείς και περιμένουμε όμορφες φωτογραφίες !!! Περνώ αρκετά συχνά από την περιοχή και είναι πανέμορφα. Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα για την πανέμορφη κατασκευή!!

Πολύ όμορφη και η τοποθεσία του αστεροσκοπείου!!

Εύχομαι να το χαρείς όσο γίνεται πιο πολλές φορές,καλές παρατηρήσεις και φωτογραφίσεις!!!

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ράουλα βαρέως τύπου. Η Οροφή ανοιγοκλείνει πολύ ομαλά και εύκολα χωρίς κραδασμούς

IMG_20190228_113954.thumb.jpg.64e9620dffb826e93adbae13af9d4bc7.jpg

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους τελευταίους 2-3 μήνες η κατασκευή δοκιμάστηκε σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες και αποδείχτηκε απολύτως στεγανή.

Τα πάνελ κάνουν εξαιρετική δουλειά, διατηρώντας τη θερμοκρασίας και την υγρασία σε ικανοποιητικά επίπεδα, που άλλωστε ήταν και το ζητούμενο.

Οι ωφέλιμες διαστάσεις του αστεροσκοπείου είναι 2,5Χ3, παρέχοντας αρκετό χώρο για τον εξοπλισμό και τα παρελκόμενά τους αλλά και τη δυνατότητα να εργάζονται άνετα 2 ίσως και 3 άτομα.

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πολυ καλη κατασκευη και πολυ κοντα σε αυτο που θελω και εγω !

Ερωτηση, σε ταρατσα που εχει ρηση για τα νερα πως παταει σωστα το πλαισιο που ειναι επιπεδο;

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Παναγιώτη,

και η δική μου έχει ρήση, φαίνεται εξάλλου στη τελευταία φωτό το κενό ανάμεσα στα πάνελ και τη πλάκα.

Αρχικά η μεταλλική κατασκευή του παρατηρητηρίου έκατσε πάνω σε τάκους ώστε να είναι αλφαδιασμένη.

Στη συνέχεια έγιναν οπές στο μπετό όπου πακτώθηκαν 10άρες μπετόβεργες ,οι οποίες στη συνέχεια κολλήθηκαν με την υπόλοιπη κατασκευή.Σε δεύτερη φάση όταν κατασκευάστηκε και το πλαίσιο για τπάτωμα ακολουθήθηκε η ίδια διαδικασία.Τα κενά φυσικά έχουν σφραγιστεί και μονωθεί εξωτερικά και εσωτερικά.

 

Η όλη κατασκευή είναι βαρέως τύπου και δεν κάθεται απλά πάνω στη πλάκα αλλά είναι πακτωμένη όπως εξήγησα. Η κατασκευή της σε ταράτσες θέλει ιδιαίτερη προσοχή και τεχνικές ώστε να μην δημιουργθεί πρόβλημα στη πλάκα σε τυχον υφιστάμενες μονώσεις κλπ.

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης