Jump to content

Αγορά Edge HD 9.25"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Διαβάζω το forum εδώ και καιρό αλλά αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Celestron Edge HD 9.25. Το πρόβλημα είναι από που θα μπορούσε να το πάρω!

Έχω μιλήσει με το Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη αλλά η τιμή στα καταστήματα του εξωτερικού astroshop.eu και firstlightoptics.com είναι μακράν καλύτερη, ειδικά στο firstlightoptics!

 

Ξέρω πως ο συγκεκριμένος OTA είναι μεγάλος και κοστίζει ακριβά, οπότε να εμπιστευτώ τα καταστήματα απ’εξω ή να συνεχίζω με το πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι υπέρ του Πλανηταρίου και ας είναι και λίγο πιο ακριβό. Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι. Ότι και αν χρειαστείς θα είναι δίπλα . Σκέψου να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα και να πληρώνεις πέρα δώθε μεταφορικά σε Αγγλία και Γερμανία;

Είναι και βαρύς σωλήνας.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως και εγώ θέλω να επιλέγω ελληνικά καταστήματα για τις αγορές μου!

Και ισχύει ότι στο Πλανητάριο είναι εξυπηρετικότατοι και σε περίπτωση Service θα είναι δίπλα μου!

 

Απλά η διαφορά τιμής, ειδικά από το αγγλικό κατάστημα, είναι σχεδόν 340€

(συμπεριλαμβανομένου ισοτιμίας, μεταφορικών κλπ)!

 

Όποτε μου μπήκαν πολλές σκέψεις... ειδικά όταν το τηλεσκόπιο κοστίζει αρκετά και αυτά τα χρήματα τα μαζεύεις εδώ και πολλούς πολλούς μήνες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω ισοτιμιών, αυτή την εποχή το FLO είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικό, κακά τα ψέματα.

 

Αν μένεις Θεσσαλονίκη, το Πλανητάριο είναι βολικό όντως και δεν μπλέκεις με ταχυδρομικά κτλ.

 

Για εμένα στην Αθήνα, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω Δυτική Μακεδονία. Γρεβενά και Κοζάνη ανάλογα με την δουλειά.

 

Θα μπορούσα πιθανός να παραλάβω το τηλεσκόπιο όταν αυτό έρθει, αφού πλέον οι διαθεσιμότητες παντού είναι στις 30-40 ημέρες, από το Πλανητάριο άλλα αυτό δεν είναι σίγουρο.

 

Ακόμα και στην περίπτωση Service θα μπορούσα να αφήσω το τηλεσκόπιο προσωπικά στο Πλανητάριο αλλά και πάλι τα 340€ διαφορά είναι πάρα πολλα!

 

 

Γενικότερα από την εμπειρία σας θα μπορούσα να εμπιστευτώ της FLO; Είναι σοβαρό κατάστημα ή θα την πατήσω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως ένα θέμα, ειδικά στα Skywatcher υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο FLO από Ευρωπαϊκά μαγαζιά (ξερογλύφομαι για ένα Skymax 180 από εκεί...).

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα όχι, αλλά έχουν εξαιρετικά καλή φήμη.

 

Πολύ σβέλτοι στις ερωτήσεις που τους έχω κάνει, αν ζητήσεις price match με κάποιο άλλο μαγαζί το κάνουν, και υποστηρίζουν κι ένα αξιόλογο φόρουμ (stargazerslounge), στο οποίο βρίσκεις πολλή πληροφορία και υλικό.

 

Ν.Φ.

ΥΓ. Ξέχασα να ρωτήσω, έχεις κατάλληλη βάση για το τηλεσκόπιο; Αν θυμάμαι καλά, θες τουλάχιστον ένα NEQ6 μηχανισμό για να το σηκώσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε... δεν έχω βάση και μάλλον θα αγοράσω την SkyWatcher AZ-EQ6 Pro.

 

Αλλά για αυτήν μάλλον βρήκα άκρη από Ελλάδα! Αλλά και πάλι και σε αυτήν η FLO έχει καλύτερη τιμή

Λέω για αυτήν και όχι για την κλασική EQ6 γιατί θέλω και Altazimuth mode πολλές φορές για κλασική αστροπαρατιρηση.

 

Απ΄οτι διαβάζω είναι πολύ καλή βάση η AZ-EQ6 Pro

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αγοράσει από αυτούς και είναι φοβεροί και στο πακετάρισμα αλλά και απαντούν άμεσα. Συμφωνώ στο να στηρίζουμε τα Ελληνικά μαγαζιά, γι αυτό μιλά με το πλανητάριο μήπως σου μειώσουν έστω τη διαφορά...Αλλιώς προχώρα με FLO. Με την az-eq6 θα μείνεις 100% ευχαριστημένος. Την αγόρασα πρόσφατα. Το μόνο που με "χαλαει" γιατί είχα μάθει αλλιώς από άλλες βάσεις που είχα είναι πως το φρένο της βάσης δε φρενάρει 100% τους άξονες.ε μικρό δύναμη σχετικά μπορεί να μετακινηθούν με δεμένο το φρένο. Δεν είναι πρόβλημα ξανά λέω αλλά είχα συνηθίσει αλλιως
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις αστροφωτογραφία (για το οποίο επιβάλλεται η ισημερινή βάση), νομίζω ότι το Edge HD είναι overkill.

 

Ακόμα και τα στάνταρ μοντέλα με την XLT επίστρωση είναι αξιόλογα (και πολύ φτηνότερα), και αν χρησιμοποιείς μικρές κάμερες είναι ΟΚ στο κέντρο.

 

Αν η συγκεκριμένη βάση δουλεύει και σαν ισημερινή και σαν AltAz, είναι ευκολία όντως (και νομίζω ότι μπορείς να έχεις δύο τηλεσκόπια παράλληλα σε AltAz mode).

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κάνω άστρο φωτογραφία 100%. Απλά κάποιες φορές το θέλω και για κλασική αστροπαρατιρηση! Για αυτό και η συγκεκριμένη βάση που μπορεί να δουλέψει και σε AZ και σε EQ more.

 

Το θέμα είναι αν θα πρέπει να εμπιστευτώ το FLO ή να πληρώσω αρκετά παραπάνω και να πάρω το τηλεσκόπιο από το Πλανητάριο

 

Ιάκωβος, σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως μίλησα με το Πλανητάριο και θα μιλήσω και πάλι... αλλά μάλλον η τιμή που μου έδωσαν δεν αλλάζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης