AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Μάθημα αστρονομίας στα σχολεία
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Μάθημα αστρονομίας στα σχολεία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:
Να μείνει όπως είναι, επιλογής
21%
 21%  [ 37 ]
Να επανέλθει ως υποχρεωτικό
61%
 61%  [ 105 ]
Να διδάσκεται ως μέρος κάποιου άλλου μαθήματος θετικών επιστημών
16%
 16%  [ 28 ]
Σύνολο Ψήφων : 170

Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aristarchus έγραψε:
Μηπως μπορει να με ενημερωσει καποιος φιλος/φιλη το ελαχιστον ποσο μαθητων που χρειαζεται ενα μαθημα (η μια επιλογη) για να πραγματοποιηθει;

Καθως υπαρχουν και οι δασκαλοι με τις αναλογες γνωσεις; Αν δεν ειναι υποχρεωτικο εδω και δεκα χρονια, αναριωτιεμαι πως καθε σχολειο θα εχει τουλαχιστο εναν δασκαλο να το διδαξει αν με καποιο τροπο το εχουν επιλεξει το ελαχιστο απαιτουμενο ποσο μαθητων.

Το ελάχιστο ποσό μαθητών που πρέπει να είναι σε ένα μάθημα είναι 8 μαθητές, πιο κάτω απαγορεύεται βάση του νόμου. Αν και το συγκεκριμένο βιβλίο είναι γραμμένο ακόμα και να το διδάξουν φυσικοί, κατά κύριο λόγο ακόμα και τώρα το διαλέγουν οι μαθηματικοί που για τις περισσότερες φορές το διαλέγουν για να πέρνουν απλά ώρες.... Evil or Very Mad

Έχει επεξεργασθεί από τον/την MARIA ARGYRIOU στις 28/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 2:01, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 2:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σ'ευχαριστω Μαρια για τις πληροφοριες!

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 2:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aristarchus έγραψε:
Σ'ευχαριστω Μαρια για τις πληροφοριες!

Τίποτα!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nansyOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 01 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1360
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω πώς το συγκεκριμένο μάθημα πρέπει να επανέλθει ώς υποχρεωτικό μάθημα όχι μόνο στην β'λυκείου αλλά και στις δύο άλλες τάξεις του λυκείου όπως και στο γυμνάσιο γιατί ας μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα ήταν μία από τις χώρες που θεμελίωσε και ανάπτυξε σε μεγάλο βαθμό την Αστρονομία... Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Exclamation Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Ιωάννης ΓογωνάςOffline
Ένταξη: 16 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 136
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/04/2007, ημέρα Κυριακή και ώρα 0:43    Θέμα δημοσίευσης: Καλησπέρα σε όλους! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους! Συμφωνώ με την nansy.
Smile Μπορεί να μην είμαι μαζί σας πολύ καιρό αλλά σίγουρα θα ξέρετε πως αγαπάω την Αστρονομία πάρα πολύ.
Να το πάρουμε αντικειμενικά....
Κάποιος μαθητής α' λυκείου έχει την άνεση να διαβάσει περισσότερο απο κάποιον πιεσμένο με τις κατευθύνσεις και τις ιστορίες...έτσι θα μπορούσε να του προστεθεί ένα μάθημα τόσο αξιόλογο όσο την αστρονομία.Να τον ξεκινήσει με τα βασικά και την επόμενη χρονιά να τον αρχίσει στα πιο ειδικευμένα αν ο ίδιος συνεχίσει και θελήσει να το επιλέξει.
Πως είναι σαν ιδέα?

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
jupiterOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 244
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/04/2007, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:49    Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλησπέρα σε όλους! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γογωνάς Ιωάννης έγραψε:
Κάποιος μαθητής α' λυκείου έχει την άνεση να διαβάσει περισσότερο απο κάποιον πιεσμένο με τις κατευθύνσεις και τις ιστορίες...

σίγουρα! φιλτατε Ιωάννη αλλά.... να σε ρωτήσω κάτι?

δε πρέπει να υπάρχει και μία υποδομη???

δεν νομίζω να έχει ουσία να μιλάς σε ένα άτομο Α λυκείου να δε γνωρίζει καλή Φυσική......είπαμε θέλουμε αστροφυσική αλλα όχι να τα εκλαικευσουμε όλα! όλα στο χρόνο τους...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 25 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1040
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/04/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά ψήφισα να παραμείνει επιλογής. Με δεδομένο ότι εχω μία κόρη στη δευτέρα λυκείου (ή οποία το έχει επιλέξει), και έχοντας δεί τον τρόπο που διδάσκεται υπο κανονικές συνθήκες, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι αν γίνει υποχρεωτικό θα προσελκύσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το μάθημα θα πρέπει να διδάσκεται σε παιδιά με ενδιαφέρον απο καθηγητές με όρεξη να βγούν και έξω απο την διδακτέα ύλη αλλοιώς θα καταντήσει όπως τα θρησκευτικά ή η κοινωνική οικονομία τα οποία κανέναν δεν ενδιαφέρουν και όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον αμέσως οι υπόλοιποι τους αναφορέυουν σε "φύτουλες" ή "γλύφτες".
Επίσης, καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τα πράγματα εξ ιδίων.. Το γεγονός ότι εμάς η αστρονομία μας αρέσει δεν σημάίνει κατ ανάγκην ότι αρέσει ( ή ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει) σε όλον τον κόσμο.

MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/05/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣ έγραψε:
Προσωπικά ψήφισα να παραμείνει επιλογής. Με δεδομένο ότι εχω μία κόρη στη δευτέρα λυκείου (ή οποία το έχει επιλέξει), και έχοντας δεί τον τρόπο που διδάσκεται υπο κανονικές συνθήκες, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι αν γίνει υποχρεωτικό θα προσελκύσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το μάθημα θα πρέπει να διδάσκεται σε παιδιά με ενδιαφέρον απο καθηγητές με όρεξη να βγούν και έξω απο την διδακτέα ύλη αλλοιώς θα καταντήσει όπως τα θρησκευτικά ή η κοινωνική οικονομία τα οποία κανέναν δεν ενδιαφέρουν και όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον αμέσως οι υπόλοιποι τους αναφορέυουν σε "φύτουλες" ή "γλύφτες".
Επίσης, καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τα πράγματα εξ ιδίων.. Το γεγονός ότι εμάς η αστρονομία μας αρέσει δεν σημάίνει κατ ανάγκην ότι αρέσει ( ή ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει) σε όλον τον κόσμο.

Συμφωνώ απόλυτα!!Στο σχολείο μου εκτός ότι υπάρχει πλήρης αδιαφορία από τους καθηγητές υπάρχει και πλήρης αδιαφορία από τους μαθητές! Δστηχώς επιλέγουν οι περισσότεροι αυτό το μάθημα κατ' ανάγκη και όχι επειδή το θέλουν...Αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό επειδή διάλεξα αυτό το μάθημα.Το μάθημα αυτό γίνεται όπως η Ιστορία....Δεν υπήρχε καμία προθυμοποίηση από τους μαθητές για εκδρομές (σε πλανητάρια, σε αστεροσκοπεία κ.α)πόσο μάλλον από τους καθηγητές! Αν και ζήτησα να μας πάνε κάποια εκδρομή δεν έγινε τίποτα..Πάντως εγώ ψήφισα να είναι το μάθημα υποχρεωτικό διότι πρέπει επιτέλους να αναβαθμιστεί σαν μάθημα και να έχει την αξία που του αρμόζει..!! Exclamation Αλλά θα συμφωνήσω και με την άποψη του Ιωάννη... Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 866
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/05/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν υποθέσουμε οτι το μάθημα παραμένει επιλογής, ο μαθητής που δεν το επέλεξε δεν θα πρέπει να μάθει τελικά κάτι, σχετικά με την Αστρονομία?

Θέλω να πω, δεν μπορεί να βγει ρε παιδιά έξω, να του λένε οτι η Γη γυρίζει γύρω απο τον Ηλιο, και η Σελήνη γύρω απο την Γη, και να μην ξέρει για τι πράγμα του μιλάνε, ή να κάθετε να σκέφτεται αν αυτό αληθεύει..!

Κάποιες βασικές γνώσεις πρέπει να έχουν όλοι!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
koyoteOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1290
Τόπος: Τρικαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/05/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

draculas έγραψε:
Αν υποθέσουμε οτι το μάθημα παραμένει επιλογής, ο μαθητής που δεν το επέλεξε δεν θα πρέπει να μάθει τελικά κάτι, σχετικά με την Αστρονομία?

Θέλω να πω, δεν μπορεί να βγει ρε παιδιά έξω, να του λένε οτι η Γη γυρίζει γύρω απο τον Ηλιο, και η Σελήνη γύρω απο την Γη, και να μην ξέρει για τι πράγμα του μιλάνε, ή να κάθετε να σκέφτεται αν αυτό αληθεύει..!

Ακριβως!!Πιστευω ακραδαντα οτι η αστρονομια ειναι σημαντικοτατη επιστημη.Δεν μπορει πριν 35 χρονια οι γονεις μου να διδασκονταν ως υποχρεωτικο μαθημα την αστρονομια(κοσμογραφια)και τωρα να αγνοουμε τις σημαντικοτατες ανακαλυψεις της οπως τον προσφατο πλανητη.Και υστερα απορουμε γιατι τρεχουν ολοι πισω απο τους αστρολογους

Φιλικα,
Βαλογιαννης Γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/05/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

koyote έγραψε:
draculas έγραψε:

Ακριβως!!Πιστευω ακραδαντα οτι η αστρονομια ειναι σημαντικοτατη επιστημη.Δεν μπορει πριν 35 χρονια οι γονεις μου να διδασκονταν ως υποχρεωτικο μαθημα την αστρονομια(κοσμογραφια)και τωρα να αγνοουμε τις σημαντικοτατες ανακαλυψεις της οπως τον προσφατο πλανητη.Και υστερα απορουμε γιατι τρεχουν ολοι πισω απο τους αστρολογους

Συμφωνώ απόλυτα!!!!Μετά από την υποτιθέμενη ανάπτυξη της Αστρολογίας έχουν υποβαθμίσει πάρα πολύ την Αστρονομία σαν επιστήμη αλλά και σαν έννοια....Μάλιστα στο θερινό σχολείο αστρονομίας πέρυσι το είχαμε συζήτησει με τον καθηγητή αστρονομίας τον κ. Βαρβόγλη... Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nansyOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 01 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1360
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MARIA ARGYRIOU έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα!!Στο σχολείο μου εκτός ότι υπάρχει πλήρης αδιαφορία από τους καθηγητές υπάρχει και πλήρης αδιαφορία από τους μαθητές! Δστηχώς επιλέγουν οι περισσότεροι αυτό το μάθημα κατ' ανάγκη και όχι επειδή το θέλουν...Αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό επειδή διάλεξα αυτό το μάθημα.Το μάθημα αυτό γίνεται όπως η Ιστορία....Δεν υπήρχε καμία προθυμοποίηση από τους μαθητές για εκδρομές (σε πλανητάρια, σε αστεροσκοπεία κ.α)πόσο μάλλον από τους καθηγητές! Αν και ζήτησα να μας πάνε κάποια εκδρομή δεν έγινε τίποτα..Πάντως εγώ ψήφισα να είναι το μάθημα υποχρεωτικό διότι πρέπει επιτέλους να αναβαθμιστεί σαν μάθημα και να έχει την αξία που του αρμόζει..!! Exclamation Αλλά θα συμφωνήσω και με την άποψη του Ιωάννη... Cheesy Grin

Αν και το τοποθετήσατε σωστά θα διαφωνήσω εν μέρει και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για αυτό...Πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε αυτή η αδιαφορία στα σχολεία είτε από τους καθηγητές είτε από τους μαθήτες, κυρίως όμως από τους μαθητές αν το μάθημα διδασκόταν από το γυμνάσιο και στο λύκειο ώς υποχρεωτικό.Γιατί οι μαθητές εκτός ότι θα μαθαίναν κάποια βασικά πράγματα στην Αστρονομία δεν θα αδιαφορούσαν τόσο, όσο αδιαφορούν σήμερα γιατί η αστρονομία θέτει και απαντά σε ερωτήματα που όλους μας απασχολούν...Γιατί όπως και να το κάνουμε όλοι ενδιαφέρονται να μάθουν τι ακριβώς βρίσκεται και συμβαίνει πέρα από τον πλανήτη μας,τη Γη!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΦΟΥΛΗΣOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 25 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1040
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/05/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα διαφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου Νανσυ. Το μάθημα το έχω διδαχθεί υποχρεωτικά στο λύκειο (κοσμογραφία τότε) ελπίζοντας, επειδή απο τότε ήμουν χτυπημένος, ότι θα με βοηθούσε να γνωρίσω το σκοτεινό αντικείμενο του πόθου μου. Το πέρασα οριακα (με 10) και με μία πολύ έντονη αίσθηση απομυθοποίησης, καθώς ο ουρανός δεν ήταν πιά γεμάτος άστρα αλλα εξισωσεις, τροχιές, γωνίες και δεν θυμάμαι τι άλλο. Απο την τάξη μου κανείς δεν ασχολήθηκε, μάλλον καζουρα έκαναν. Το μάθημα το μίσησα, το διάστημα ευτυχώς όχι.
Sofia L.Offline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Οκτ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 29
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να γίνει υποχρεωτικό. Ακόμα κι αν δεν διδάσκετε με τον καλύτερο τρόπο, ακόμα και αν κάποιοι μαθητές αδιαφορούν, θα ακούσουν κάποια βασικά και σημαντικά πράματα.
Εγω το ειχα διδαχτεί. Και επειδή ειχε κατι αστρονομικούς χάρτες στο τελος, στάθηκε αφορμή να κοιτάξω τον ουρανό προσπαθώντας να αναγνωρίσω αστερισμούς.(Φυσικά την κουζουλαμάρα με το Σύμπαν την είχα ήδη, αλλα τοτε απο αστερισμούς δεν ήξερα τίποτα)
Να πω την αλήθεια βέβαια, γενικά δεν πολυκαταλαβαίνω την έννοια 'μάθημα επιλογής' εφόσον μιλάμε για λύκειο. Υποτίθεται οτι στο λύκειο παίρνεις γενικές γνώσεις, και ίσως θα έπρεπε να είναι όλα τα μαθήματα υποχρεωτικά.(Ακόμα και τα θρησκευτικά. Ή καλύτερα Θρησκειολογία οπως θα έπρεπε να γίνει).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/05/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πέρασα οριακα (με 10) και με μία πολύ έντονη αίσθηση απομυθοποίησης, καθώς ο ουρανός δεν ήταν πιά γεμάτος άστρα αλλα εξισωσεις, τροχιές, γωνίες και δεν θυμάμαι τι άλλο.

Αυτά είναι τα ωραία της Αστρονομίας!!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης