Jump to content

C adapter για κιάλια 15x70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι γι' αυτό, το οποίο φαίνεται να έχει εξαντληθεί, για τα 15x70 κιάλια μου. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να το αποκτήσω από αλλού (είτε από Ελλάδα, είτε αποστολή από εξωτερικό προς Ελλάδα);

 

Ευχαριστώ. :)

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες κι αυτό εδώ:

http://www.burgessoptical.com/Accessories/Z-Bracket.html

http://www.burgessoptical.com/Dealers.html

 

Τυχαίνει να το έχω για τα 10x50 μου και λειτουργεί μια χαρά, υποθέτω μπορεί και για τα 15x70 σου.

 

Φιλικά

 

PapGeo

---------

Υ.Γ.: Για Ευρώπη, προτίμησε τον εγγλέζο dealer.

Z-Bracket007.jpg.e972b4ac08d209d46416fe37ed7bd967.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό φαίνεται! Λες να έχει αρκετή διαφορά απ' το bracket/adapter που έχουν τα κυάλια απ' τη μάνα τους (Celestron); Από ποιόν dealer το πήρες; Ιταλία;

 

Και κάτι ακόμα. Γνωρίζεις τι είδους red-dot finders παίρνει; Θέλει συγκεκριμένα αυτόν (της Burgess) ή παίρνει και άλλους;

 

Ευχαριστώ.

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον δικό μου αντάπτορα τον αγόρασα πριν από 2 και πλέον χρόνια από τον εγγλέζο, ο οποίος τυχαίνει να διαφημίζεται και στο S&T, και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Ο ιταλός τότε ακόμα «ψαχνόταν», ενώ ο γερμανός μου φάνηκε λιγότερο επαγγελματίας από τον εγγλέζο, ο οποίος τότε ήταν και συγκριτικά ο φθηνότερος (συνολικά και για άλλες αγορές που έκανα).

 

Πάνω στον αντάπτορα έχω τοποθετήσει έναν κλασσικό red dot finder (κουκίδας δηλαδή) από την Aktis. Η τιμή του είναι γύρω στα 20 ευρώ και κατά την γνώμη μου είναι ό,τι πιο εύχρηστο και οικονομικό μπορείς να βάλεις επάνω στα κιάλια σου. Μην δελεάζεσαι από αυτούς σχετικά νέους και ακριβούς finders, που κυκλοφορούν κάτω από την επωνυμία διάφορων εταιριών του χώρου, με τα περισσότερα, αλλά άχρηστα reticules – εκτός εάν το κυκλικό dot reticule έχει την ίδια χρήση των κύκλων ενός rigel ή telrad (αμφιβάλλω). Τα κιάλια σου εξάλλου, και γενικότερα τα κιάλια σε αυτές τις μεγεθύνσεις, δεν χρειάζονται απαραίτητα τέτοια σκοπευτικά, γιατί παρέχουν μεγάλο οπτικό πεδίο από μόνα τους, λειτουργούν τα ίδια δηλαδή ως finders. Άρα, ένας απλός red dot finder αρκεί για να σε καθοδηγεί πού περίπου πρέπει να σκοπεύσεις την κάθε φορά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τέτοιου είδους αντάπτορα, αλλά στους online καταλόγους των ευρωπαίων dealers της burgess το συγκεκριμένο προϊόν δεν υπάρχει... έχω στείλει mail σε Άγγλο και Ιταλό εδώ και μέρες για να ρωτήσω, αλλά... απάντηση καμμία...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αντάπτορας φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμος στη μητρική εταιρία. Ο άγγλος πάλι, δεν το έχει πια ως προϊόν στο site του. Μου κάνει εντύπωση όμως που του έστειλες μήνυμα και δεν σου απάντησε. Συνήθως απαντούσε μέσα σε μία μέρα. Μπορείς να δοκιμάσεις απευθείας στην Burgess, εκθέτοντας και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις: http://www.burgessoptical.com/OrderE-Mail.html

 

Εύχομαι τελικά να βρεις τον αντάπτορα, γιατί είναι πολύ πρακτικός.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ κ. PapGeo.

 

Δεν ξέρω αν εγώ είμαι τόσο... παρατηρησιακά ατάλαντος :cheesy:, αλλά ακόμη και με τα 10x50, δεν μπορώ να βρω εύκολα κάτι στον ουρανό που έχω πρώτα εντοπίσει με γυμνό μάτι. Υποθέτω ένα red dot θα μου λύσει το πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ό,τι κι αν «είσαι», ένα είναι σίγουρο: Αύριο θα είσαι καλύτερος απ΄ό,τι είσαι σήμερα. Η ευχερής εύρεση αντικειμένων έχει να κάνει με την εξάσκηση. Προσωπικά, από τότε που έβαλα τον red dot finder πάνω στα 10Χ50 μου, τον χρησιμοποιώ ανελλιπώς. Μου προσφέρει άνεση, οικονομία χρόνου και ευχαρίστηση. Βοηθάει επίσης στoν εντοπισμό αμυδρών αντικειμένων, που βρίσκονται στα όρια των οπτικών.

 

Keep Walking!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης