Jump to content

ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Ηλία καλησπέρα.

Όπως ίσως να γνωρίζεις υπάρχουν διάφορες κατηγορίες βιβλίων αστροφυσικής και αστρονομίας ανάλογα με το επίπεδο δυσκολίας και ανάλογα με το πόσο τεχνικά ή εκλαϊκευτικά παρουσιάζουν τα ζητήματα που πραγματεύονται.

Προφανώς αναφέρεσαι στη δεύτερη κατηγορία.

Με δεδομένο λοιπόν αυτό υπάρχει μια μεγάλη λίστα βιβλίων που θα ήθελα να σου προτείνω. Έτσι για αρχή θα έλεγα να διαβάσεις το BIG BANG του Simon Sighn και το δίτομο έργο του γνωστού αστροφυσικού Kip Thorne ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

Κατά την άποψή μου πρόκειται για συγκλονιστικά αναγνώσματα.

Τέλος αν κάνεις μια αναζήτηση στο astrovox θα βρεις και άλλες συζητήσεις σχετικές με το θέμα αυτό.

Καλή συνέχεια

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hλία μιας και ξεκινάς τώρα θα πρότεινα να δεις την κόμη της Βερενίκης, και εγώ το είχα διαβάσει όταν ήμουν πρώτη Λυκείου και με επηρρέασε πολύ. Επίσης το περί αστέρων και συμπάντων του Ξανθόπουλου είναι πολύ καλό για να πάρεις μια ιδέα για το τι συμβαίνει στο εσωτερικό των αστεριών.

 

Επίσης τα βιβλία του Διονύση Σιμόπουλου των εκδόσεων ερευνητές είναι από τα καλύτερα και δίνονται με πολύ ευχάριστο και προσιτό τρόπο οι αστρονομικές γνώσεις, από αυτό το μεγάλο δάσκαλο της Αστρονομίας στη χώρα μας.

 

Επειδή είσαι στο ξεκίνημα μάλιστα πιστεύω ότι τα βιβλία του Διονύση Σιμόπουλου είναι αυτά που ενδείκνυνται περισσότερο από τα πρώτα.

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ηλία και καλώς ήλθες :D

Κατάλογος βιβλίων σχετικών με αστρονομία και αστροφυσική, με περιγραφές των βιβλίων, μπορείς να βρεις στο :

 

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%9A%CE%B1%CF....2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1

 

Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι περίπου θέλεις, σίγουρα θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι να γράψω είχε ήδη απαντήσει ο Heal.

 

Συμφωνώ κι εγώ μαζί του, πως για την ηλικία σου ενδείκνυνται περισσότερο τα βιβλία του Σιμόπουλου.

 

1. Η γέννηση των άστρων

εδώ

 

2. Η αποκάλυψη των γαλαξιών

εδώ

 

3. Ο θάνατος των άστρων

εδώ

 

4. Πλανήτες και δορυφόροι

εδώ

 

5. Στη γειτονιά της Γης

εδώ

 

Η κόμη της Βερενίκης του Γραμματικάκη και το Περί αστέρων και Συμπάντων του Ξανθόπουλου, είναι σίγουρα 2 βιβλία-κοσμήματα που κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς θα τα βάλεις στη βιβλιοθήκη σου.

Κατά τη γνώμη μου, το βιβλίο του Ξανθόπουλου σε γενικές γραμμές θα σου λύσει απορίες, πλην όμως θα σου αφήσει και πάρα πολλά κενά στις λεπτομέρειες γιατί περιέχει έννοιες της φυσικής που νομίζω δεν τις έχει διδαχθεί ακόμα.

Ίσως όμως για σένα, να είναι το εφαλτήριο για περαιτέρω έρευνα :D

Πολλά παιδιά απ το φόρουμ που είναι στην ηλικία σου, διαβάζουν βιβλία του Stephen Hawking.

Oι συνομήλικοί σου νομίζω πως είναι πιο αρμόδιοι να σου απαντήσουν σε ποιο βαθμό είναι κατανοητά για έναν αρχάριο. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, είναι πολύ καλά τα βιβλία που σου πρότειναν οι παραπάνω.Ιδίως του Kip Thorne που δυστηχώς λόγω επιβεβαρημένου προγράμματος δεν το έχω τελιώσει αλλά είναι ένα εξαίρετο βιβλίο μέχρι εκεί που διάβασα!!Πολύ καλά βιβλία που σου προτείνω είναι το ''Σύμπαν που αγάπησα'' και τους δύο τόμους του Ε. Θεοδοσίου και του Ε. Δανέζη για αρχή...Μετά ένα πολύ καλό βιβλίο είναι και του Stephen Hawking το ''Χρονικό του Χρόνου'' και έπαιται συνέχεια.... :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ηλία και καλώς ήλθες :D

Κατάλογος βιβλίων σχετικών με αστρονομία και αστροφυσική, με περιγραφές των βιβλίων, μπορείς να βρεις στο :

 

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%9A%CE%B1%CF....2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1

 

Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι περίπου θέλεις, σίγουρα θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

EIMAI ARXARAIOS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία, ψηφίζω και εγώ υπέρ των βιβλίων του Δ. Σιμόπουλου, όπως επίσης τη Κόμη της Βερενίκης του Γραμματικάκη και το Περί αστέρων και Συμπάντων του Ξανθόπουλου, όπως είπαν και οι Κατερίνα και Heal. Είναι καταπληκτικά βιβλία και κατάλληλα για αρχάριους. Εγώ προσωπικά τα πρώτα βιβλία Αστροφυσικής που διάβασα ήταν τα "Γέννηση των Άστρων" και "Θάνατος των Άστρων" όταν ήμουν 11-12 ετών (μην νομίζεις ότι δεν είναι για μεγαλύτερους). Καταπληκτική και επεξηγηματική γραφή, πάντα θα τα έχω στη καρδιά μου!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, ξεκίνα τότε μ ένα απ τα βιβλία του Σιμόπουλου που σου έχω δώσει παραπάνω. Διάλεξε ένα που ο τίτλος ή η περιγραφή σου τραβάνε περισσότερο το ενδιαφέρον.

Καλύτερα ένα βατό βιβλίο που θα μάθεις 10 πράγματα, παρά ένα δύσκολο βιβλίο που θα το πετάξεις στην άκρη επειδή δεν κατανοείς ούτε τα βασικά.

Αν τελειώνοντάς το, νιώσεις πως παραήταν βατό και θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο τότε η επόμενη επιλογή σου θα είναι από τα βιβλία για ενήλικες.

Δε χρειάζεται να αγοράσεις πολλά βιβλία μαζί, αλλά ούτε και να περιμένεις πως θα βρεις όλες τις απαντήσεις σε ένα και μόνο βιβλίο. Κάνε την αρχή με ένα λοιπόν, για να ανιχνεύσεις το γνωστικό σου έδαφος και τις προτιμήσεις σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. Νομίζω ότι αυτό το θέμα ταιριάζει κατεξοχήν στη κατηγορία Αστρονομικές Εκδόσεις μόνο και μόνο για λόγους πιο αποδοτικής αναζήτησης από μελλοντικούς χρήστες..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λες οτι είσαι αρχάριος, πέρα απο τα βιβλία που σου προτείνουν παραπάνω θα ήταν καλό να διαβάσεις το σχολικό βιβλίο της Αστρονομίας της Β Λυκείου. Είναι κατανοητό και θα σου δώσει τις βασικές γνώσεις που χρειάζεσαι.Στη συνέχεια σου προτείνω να διαβάσεις το συμπαν που αγάπησα!! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λες οτι είσαι αρχάριος, πέρα απο τα βιβλία που σου προτείνουν παραπάνω θα ήταν καλό να διαβάσεις το σχολικό βιβλίο της Αστρονομίας της Β Λυκείου. Είναι κατανοητό και θα σου δώσει τις βασικές γνώσεις που χρειάζεσαι.Στη συνέχεια σου προτείνω να διαβάσεις το συμπαν που αγάπησα!! :cheesy: :cheesy:

 

Το συμπαν που αγαπησα ειναι εξαιρετικο βιβλιο αλλα πιστευω οτι θα ειναι λιγο αποτομη η μεταβαση.Καλυτερα να διαβασει 2-3 βιβλια πιο εκλαικευμενα και μετα αυτο

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λες οτι είσαι αρχάριος, πέρα απο τα βιβλία που σου προτείνουν παραπάνω θα ήταν καλό να διαβάσεις το σχολικό βιβλίο της Αστρονομίας της Β Λυκείου. Είναι κατανοητό και θα σου δώσει τις βασικές γνώσεις που χρειάζεσαι.Στη συνέχεια σου προτείνω να διαβάσεις το συμπαν που αγάπησα!! :cheesy: :cheesy:

ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε ηλια ,δν σου κριβω οτι και εγω ειμαι πολυ αρχαριος σε ζητηματα κοσμολογιας,εχω σχεδον τελειωσει το βιβλιο της αστρονομιας της β λυκειου και συντομα θα αρχισω με το nightwatch...πρεπει να αρχισεις με απλα πραγματακια...και τα βιβλια του σιμοπουλου ειναι ιδανικα για ενα τετοιο ξεκινημα...το χρονικο του χρονου επισης ειναι ενα απο τα πιο καλογραμμενα και προσφιλη προς τον αρχαριο αναγνωστη βιβλια που εχω διαβασει....ειλικρινα θα δεις οτι οσα αναφερει μεσα ο χοκινς θα τα καταλαβαινεις αμεσως!γενικα παντως η κοσμολογια και η μελετη του απειρου ειναι μια ακρετα δυσκολη υποθεση (αλλα παρα μα παρα πολυ ωραια )! :mrgreen: παντως οτι πεφτει στα χερια σου διαβαζε το,απο επιστημονικα περιοδικα μεχρι αρθρακια σε εφημεριδες,ολα θα σε διδαξουν πολλα!καλη συνεχεια :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αρχικο σταδιο προτεινω το βιβλιο της Β' Λυκειου οπως ειπωθηκε,

κι επειτα Χρονικο του χρονου, Κομη της βερενικης και το Περι αστερων και συμπαντων απο εκλαικευση.

 

Αν σ'αρεσει το Χρονικο του Χρονου προχωρα στα εξης :

-To συμπαν σ'ενα καρυδοτσουφλο

-Κομψο συμπαν

-Η απαρχη του συμπαντος

 

Το διτομο βιβλιο του Kip Thorne ειναι πιο πολυ για οτιδηποτε εχει να κανει με μαυρες τρυπες δηλαδη για εξειδικευμενο θεμα αστροφυσικης.

Tα βιβλια του κ. Σιμοπουλου δεν τα εχω διαβασει οποτε δεν μπορω α εκφερω αποψη.

 

Μετα υπαρχει και το Συμπαν που αγαπησα, σε πιο ακαδημαικο επιπεδο, οπως και το συγγραμα του Frank Shu για την Αστροφυσικη.

 

Εδω ενας καταλογος ελληνικων βιβλιων αστρονομιας.

 

Καλες αναγνωσεις ο,τι κι αν διαλεξεις! :)

 

Νωντας

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
εγω βασικα ψαχωω εδω και καιρο το βιβλιο τον ουρανο με τα αστρα του dunlop αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα.μηπως εχει κανεις υποψη καποιο βιβλιοπωλειο που να το εχει;[/url]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης