Jump to content

(Πουλήθηκε) Κοντός Crayford για Reflector με 10:1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα εγκατάσταση αυτόν τον εστιαστή στο 8'' προσπαθόντας να αποκτήσω λίγους πόντους in-focus για φωτογράφηση και μου επέτρεψε να εστιάσω primary focus την CCTV (1/3'') και την web camera (1/4''). Ειναι 35mm υψος από την σωλήνα μέχρι την κορυφή της (μαύρης) βάσης, + 12mm μέχρι την άκρη του 2'' και άλλα 10mm ο μετατροπέας 2'' σε 1 1/4''. Εχει διαδρομή max 40mm. Οι βίδες της βάσης έχουν απόσταση (κέντρο με κέντρο) 70mm και ταιριάζει σε πολλά κατροπτρικά 8-12'', το ίδιο και η καμπύλωσή της βάσης (ίσως σε >= 12'' να χρειάζεται λίγο "παραγέμισμα" με αφρώδες υλικό).

 

Είναι στιβαρή κατασκευή από αλουμίνιο με πολύ καλή κίνηση και φυσικά μειωτή 1:10. Εχω επέμβει πάνω του http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5699 και τον έχω βελτιώσει να μην έχει καθόλου τζόγο. Μετά την επέμβαση μπορώ να πω ότι έγινε αξιοπρεπέστατος, πολύ καλύτερος από αυτούς που κυκλοφορούν τώρα τελευταία. Φυσικά είναι σχεδόν σαν καινούργιος.

 

Τελευταία αποφάσισα ότι δεν θα χρησιμοποιήσω το 8'' για φωτογράφηση , ή τέλος πάντων, όχι για φωτογράφηση τέτοια που να τον χρειάζεται, οπότε ξαναέβαλα έναν απλό εστιαστή και πουλάω αυτόν.

 

Θα τον βρείτε σαν T-S ~ 240-250 euro με μεταφορικά. Εγώ τον αγόρασα από το Agena και μου στοίχησε 175 ευρώ μαζί με φόρους/δασμούς. Τον αφήνω για 120 ευρώ + μεταφορικά.

PICT3094.thumb.JPG.5aa7be12a66eed8532dad1f6c6b7f78b.JPG

PICT3093.thumb.JPG.ca44fce8121b7f12deed411b6eb48b1d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω Πολύκαρπε. Πρωτα από όλα φοβάμαι ότι παρα-είναι μικρή η σωλήνα σου, αυτός είναι για 8-12'' ίσως και για 6 (και ίσως και για μέχρι 13-14''), αλλά για 4.5'' που είναι το δικό σου ; Και θα πρέπει να μετρήσεις τόσο την απόσταση που έχουν οι τρύπες τώρα (αν δεν θέλεις να ανοίγεις καινούργιες) όσο και πόσο ποιό μέσα πρέπει να μπεί η μηχανή στον εστιαστή, σε σχέση με τις διαστάσεις του υπάρχοντος εστιαστή, έτσι ώστε να δεις αν η διαφορά που σου δείνει αυτός είναι αρκετή.

Εμένα στο 8'' εστιάσανε οι "web" cameras, αλλά με nosepiece 1.25'' δεν εστίασε η DSLR οριακά. Με 2'' είχα υπολογίσει ότι θα ήτανε εντάξει (δεν έχω 2'' nosepiece για την DSLR όμως). Πιθανών να είναι εντάξει και με έναν zero length adapter 2''-1.25''.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης