Jump to content

Ανθρωπόμορφη σκιά στον Αρη ( ειδηση; )


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να αναφερω οτι δεν φορτωνω την συγκεκριμενη ειδηση για να την αναπαραγαγω αλλα για να την συζητησουμε .

Eγω παντως την καρακρινω, (αν και δεν ειναι σωστο που την φορτωσα) θεωρω οτι ειναι λαθος απο ενα ΜΜΕ να "πασαρει" ετσι μια ειδηση, μου θυμιζει την ιστορια μετο "προσωπο" Βουνο.

 

 

πηγη ethnos.gr

Ανθρωπόμορφη σκιά στον Αρη.

Είναι βράχος; Μια οφθαλμαπάτη που δημιουργεί το φως στον Αρη; Ή μήπως η πρώτη απόδειξη ότι υπάρχει ζωή στον Κόκκινο Πλανήτη;

 

Ο,τι και να είναι η παράξενη ανθρωπόμορφη φιγούρα που εμφανίζεται σε φωτογραφία της NASA, το σίγουρο είναι ότι θα απασχολήσει για πολύ καιρό τους επιστήμονες.

 

Η εξωγήινη «σκιά» εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά μίας από τις πανοραμικές φωτογραφίες του Αρη που τράβηξε το εξερευνητικό ρομποτικό όχημα Spirit στα τέλη του περασμένου χρόνου.

assets_LARGE_t_420_364892.JPG.5a30ce5df98ba056f6b647e6c06af6d5.JPG

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ελπιζω οι συντακτες του Εθνος ή τελος παντων του καθε ΜΜΕ να λογικευτουν λιγακι και να παψουν να δινουν ψευδεις ειδησεις (βλεπε Αρη σαν Σεληνη) και παραφιλολογια στον Ελληνα αναγνωστη. Ελπιζω να διαβαζουν τουλαχιστον AstroVox και να βλεπουν τα λαθη τους (αστρονομικα λαθη γιατι τα αλλα...). Ελπιζω με αυτο το μηνυμα να προλαβα καποια ατομα :-# να αρχιζουν να το διαδιδουν απο εδω και απο εκει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειδες τι εγινε με την εκπομπή του Χαρδαβέλλα?? Όλοι μιλαν για χημικους ψεκασμούς. Η παραφιλολογία στα καλύτερα της

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειδες τι εγινε με την εκπομπή του Χαρδαβέλλα?? Όλοι μιλαν για χημικους ψεκασμούς. Η παραφιλολογία στα καλύτερα της
Δεν βλεπω τηλεοραση (ευτυχως).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι άλλο θα δούμε και θα διαβάσουμε ακόμα;;;; Το link είναι: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8400&pubid=362441

 

Πάντως προφανώς ο "εξωγήινος" πόζαρε κανονικά στην κάμερα του Spirit και πολύ ανθρώπινο δεν βρίσκετε; Μπορεί να έκανε και κανένα τσιγάρο...

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΟΗΘΕΙΑ.......................... ](*,) ](*,) ](*,)

 

Για την βλακεία των ανθρώπων ακόμα και οι Θεοί μάταια αγωνίζονται......... ](*,) ](*,) ](*,)

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε.Λ.Ε.Ο.Σ ](*,) Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος του Αstrovox ,και δεν ''ψαρώνω'' σαν τη μαμά μου ...''Λες να ήταν εξωγήινοι?΄΄ xi xxi xi ](*,) #-o :lol: :roll: :oops: :^o :^o :^o 8)
:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάτη καραμπινάτη. Είναι η περίφημη φωτογραφία του Μεγάποδα (Bigfoot) πειραγμένη για να φαίνεται Αρειανή. Καλοί ....ρούκουνες είναι κι αυτοί
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι βράχος; Μια οφθαλμαπάτη που δημιουργεί το φως στον Αρη; Ή μήπως η πρώτη απόδειξη ότι υπάρχει ζωή στον Κόκκινο Πλανήτη;

 

Ο,τι και να είναι η παράξενη ανθρωπόμορφη φιγούρα που εμφανίζεται σε φωτογραφία της NASA, το σίγουρο είναι ότι θα απασχολήσει για πολύ καιρό τους επιστήμονες.

 

Η εξωγήινη «σκιά» εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά μίας από τις πανοραμικές φωτογραφίες του Αρη που τράβηξε το εξερευνητικό ρομποτικό όχημα Spirit στα τέλη του περασμένου χρόνου.

 

 

Ετσι λεει το αρθρο...

 

 

Το καλυτερο του αρθρου:

 

το σίγουρο είναι ότι θα απασχολήσει για πολύ καιρό τους επιστήμονες.

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Απλα ενα αρθρακι για να περνα η ωρα... Αντιγραφη απο κανα εντυπο του εγωτερικου... Σαν αυτες τις βλακειες ειδησεις που λενε χαζες παρουσιαστριες σε μουσικες εκπομπες στα ραδιοφωνα, για να περνα δηθεν η ωρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Η "ανθρωπόμορφη" σκιά είναι ακριβώς αυτό: ανθρωπόμορφη και τίποτα παραπάνω. Είναι κοινότοπο να πω ότι ο εγκέφαλος έχει την τάση να αναγνωρίζει οικεία πρότυπα (patterns). Όπως ακριβώς και το πρόσωπο στον Άρη. Μια και αναφέρθηκε, γνωρίζετε ότι το περίφημο "πρόσωπο" είναι σχετικά κοντά στις "πυραμίδες"? Όχι ότι βλέπω κάποια συσχέτιση, αλλά είναι τουλάχιστον ενδιαφέρουσα σύμπτωση...
ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως ακριβώς και το πρόσωπο στον Άρη. Μια και αναφέρθηκε, γνωρίζετε ότι το περίφημο "πρόσωπο" είναι σχετικά κοντά στις "πυραμίδες"? Όχι ότι βλέπω κάποια συσχέτιση, αλλά είναι τουλάχιστον ενδιαφέρουσα σύμπτωση...

 

Όλοι αυτοί οι σχηματισμοί έχουν αποδειχθεί εδω και καιρό ότι είναι παιχνιδίσματα των σκιών και την μικρής ανάλυσης της χρησιμοποιούμενης κάμερας.

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθόλου ντροπή μιας και είναι καλό να ενημερωνόμαστε για το τι γίνεται και τι ακούγεται γύρω μας..

 

Κρίμα για αυτούς που πιστεύουν πως θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο εκτός από μια απλή σκιά...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι μέχρι εκεί, γιατί το βλέπω και αυτό για κλείδωμα........... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αποκλείεται να είναι εξωγήινος αυτό το πράγμα διότι ακόμα και αν έβρισκαν ποτέ δεν θα το ανακοίνωναν στον κόσμο.. Για περισσότερα διαβάστε το brookings report...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O καθενας εχει την αποψη του.

 

Προσωπικα πιστευω οτι υπηρχε καποτε ζωη πανω σε ΑΡΗ και ΣΕΛΗΝΗ. Αν οχι και τωρα. Οπως ολοι τα βλεπετε σκιες καμερων, εγω δεν τα βλεπω ετσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεχομαι την αποψη οτι υπαρχει ζωη σε καποιον πλανητη σε περιπτωση που εχει προηγηθει μελετη και ερευνα,αλλα πιστευω οτι απο την στιγμη που οι ιδιοι οι

επιστημονες δν εχουν επιβαιβεωσει κατι τετοιο μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε,κατα την αποψη μου παντα,το να λεμε οτι υπαρχει ζωη καπου πρεπει να συμβαδιζει απολυτα με δεδομενα απτα και παρατηρησιμα...

 

 

 

πολυ ευκολα μπορω να φτιαξω στο φωτομαγαζο μια εικονιτσα που να δειχνει με ασαφη τροπο μια φιγουρα,αν ομως δν παρουσιασω δεδομενα που να αποδεικνυουν την γνησιοτητα της φωτογραφιας ή και την διασταυρωση των δεδομενων,δεν εχω πεισει κανεναν....δν θα πρεπει να παρασυρομαστε απο φωτογραφιες και βινετακια που κυκλοφορουν παντου πλεον...εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτο με τις φωτογραφιες παντα κεντριζει το ενδιαφερον του κοσμου και ισως σε καποιες περιπτωσεις να χρησιμοποιηται για να αυξησει την αναγνωσιμοτητα ορισμενων εντυπων

αλλα επισης αρχιζω να καταλαβαινω οτι ολο και λιγοτεροι πλεον ενδιαφερονται να παρακολουθησουν εκπομπες σχετικες με εξωγηινους...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μολις βρηκα αυτο το πανεμορφο βιντεο για τον Αρη και τα μυστικα του.

 

Δειτε το ... και ονειρευτειτε!

 

 

Dream On!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεχομαι την αποψη οτι υπαρχει ζωη σε καποιον πλανητη σε περιπτωση που εχει προηγηθει μελετη και ερευνα,αλλα πιστευω οτι απο την στιγμη που οι ιδιοι οι

επιστημονες δν εχουν επιβαιβεωσει κατι τετοιο μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε,κατα την αποψη μου παντα,το να λεμε οτι υπαρχει ζωη καπου πρεπει να συμβαδιζει απολυτα με δεδομενα απτα και παρατηρησιμα...

 

 

 

Oι επιστημονες των δυο υπερδυναμεων επουδενει δεν προκειται να φερουν στην επιφανεια τυχον ανακαλυψη υπαρξης ζωης σε αλλο πλανητη. Απλα θα δινουν τα μικροστοιχεια τους για εντυπωσιασμο.

 

Και ο λογος ειναι οτι δεν θελουν να διαρεουν στοιχεια που θα χρησιμοποιηση η αντιπαλη υπερδυναμη.

 

Μεσα απο τα μικροστοιχεια αυτα που δινονται που και που η διαρεουν απο διαφορες πηγες, και την κριση του ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.

 

Για τον λογο αυτο και μονο μην περιμενετε να ανακοινωθει ποτε κατι γυρω απο αυτο η απο τυχον ανακαλυψεις τεραστιου μεγεθους σε αλλους πλανητες.

 

Ποτε αυτος ο γηινος κοσμος ο δικος μας δεν θα παει μπροστα σε σχεση με το συμπαν το εξωτερο. Και αυτο γιατι αντι να κανουν κοινες προσπαθειες ολοι μαζι, αυτοι κοιτανε τα στοιχεια αυτα να τα χρησιμοποιησουν ο ενας εναντιον του αλλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεχομαι την αποψη σου υπο το πρυσμα του οτι απλα η ανακαληψη ζωης σε εναν πλανητη απλα θα ενισχυσει το κυρος οποιας χωρας το ανακαλυψει...βεβαια μην ξεχναμε οτι επιστημονες της νασα ειχαν κατηγορηθει οτι ''σκοτωσαν''ζωντανους μικροοργανισμους των οποιων την παρουσια ειχε εντοπισει μια διαστημοσυσκευη εκτελοντας καποιο πειραμα,την δευτερη φορα που εκτελεστηκε το ιδιο πειραμα το αποτελεσμα ηταν αρνητικο ,και πιθανολογειται οτι κατα την διαρκεια του πρωτου πειραματος,εντοπιστικε μεν ζωη,αλλα ακαριαια εξολοθρευτικε...αλλα επιμενω στα επιστημονικα δεδομενα,διοτι σε καθε αλλη περιπτωση μπορει να φτασουμε στο αλλο ακρο και να πιστευουμε καθε ανοησια που μας πλασαρουν καποιοι επιτηδιοι σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά σαφώς και είμαστε ελεύθεροι να έχουμε τις απόψεις μας, να τις διατυπώνουμε ελεύθερα και σαφώς δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Αλλά από εκεί μέχει να...

 

O καθενας εχει την αποψη του.

 

Προσωπικα πιστευω οτι υπηρχε καποτε ζωη πανω σε ΑΡΗ και ΣΕΛΗΝΗ. Αν οχι και τωρα. Οπως ολοι τα βλεπετε σκιες καμερων, εγω δεν τα βλεπω ετσι.

 

...είμαστε σίγουροι για τα παραπάνω φίλε ΤΕΟ και μάλιστα άκαμπτα χωρίς την παραμικρή αδιάσειστη απόδειξη, απέχει παρασάγκας...

 

Ας κινηθούμε, αν μου επιτρέπετε βέβαια, σε ένα επίπεδο με πραγματικά επιχειρήματα και γόνιμο διάλογο ώστε να σχηματίσουν όλοι γνώμη και όχι θυμοσοφίες και "έτσι είναι τα πράγματα ό,τι και να μου λέτε".....

 

Φιλικά

 

Βασίλης

 

Υ.Γ. Φίλε ΤΕΟ αν ήσουμ απόψε στο Ευγενίδιο και παρακολουθούσες τους διακεκριμένους Έλληνες επιστήμονες να μιλούν, θα καταλάβαινες αυτό που σου έχω ξαναπεί, "απόψεις με επιχειρήματα και αποδείξεις επιστημονικές".

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζοντας αυτα μου ερχεται στο νου μια εκπομπη του λιακοπουλου,οπου εδειχνε μια φωτογραφια με μια πολυκατοικια στον αρη.....

Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει.... :|

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης