AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Messier Marathon 2009
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Messier Marathon 2009
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 799
Τόπος: Νέα Αγχίαλος - Βόλος
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:18    Θέμα δημοσίευσης: Messier Marathon 2009 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβάζοντας ξανά το Astronomy Hacks και όταν έφτασα στο κεφάλαιο 29. Plan and prepare for a Messier Marathon βλέποντας τον πίνακα που έχει με τα ιδανικότερα έτη για να “τρέξει” κανείς τον Μαραθώνιο Messier είδα ότι το 2009 είναι ένα από αυτά (τα άλλα ήταν 2006 και το 2014) γιατί η νέα σελήνη είναι τέλος Μαρτίου όπως και το 2014 πράγμα που κάνει ιδανικά αυτά τα έτη για να δούμε και τα 110 Messier σε ένα βράδι. Εάν το προσπαθήσετε νωρίς το Μάρτιο θα είναι αδύνατον να δείτε το Μ30 καθώς θα έχει ξημερώσει ενώ αν το επιχειρήσετε μετά το τέλος του Μάρτη θα είναι απόγευμα και θα χάσετε το Μ74, οπότε τέλη Μάρτη είναι μονόδρομος για το συγκεκριμένο εγχείρημα και τα έτη 2009 και 2014 είναι τα ιδανικότερα ως το 2015 για να το πετύχετε.
Ένα πολύ καλό βιβλίο που προτείνει το Astronomy Hacks για αυτήν ακριβώς την περίσταση είναι το “The year-round Messier Marathon Field Guide” το οποίο και μου ήρθε την προηγούμενη εβδομάδα και το βρήκα εξαιρετικό.

http://www.willbell.com/HANDBOOK/mess.htm

Το Astronomy Hacks λέει για το βιβλίο:

«Αυτό είναι το καλύτερο βιβλίο που βρήκαμε για τους “Μαραθωνοδρόμους”. Καλύπτει κάθε λεπτομέρεια στο σχεδιασμό, την προετοιμασία και το “τρέξιμο“ ενός Messier Marathon και περιέχει κεφάλαια όχι μόνο για τον κυρίως Μαραθώνιο άλλα και για mini Μαραθώνιους κάθε μήνα του χρόνου. Ο (συγχωρεμένος ) o Pennington παρέχει λεπτομερούς χάρτες με κύκλους Telrad για να σας βοηθήσουν να εντοπίσετε κάθε αντικείμενο γρήγορα.»

Η όλη διαδικασία κρατάει από 19:30 ως περίπου 04:50 και αν προγραμματιστεί σωστά υπάρχει περιθώριο για μισάωρο διάλλειμα 21:00 ως 21:30 και ένα γεμάτο 2ωρο για ύπνο από τα Μεσάνυχτα ως τις 02:00.

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ το βρίσκω μια πρώτης τάξεως πρόκληση και λέω να το επιχειρήσω.

Παρακάτω σας δίνω τους πίνακες με τις ώρες και τα αντικείμενα αλλά και την σειρά που θα τα δείτε για ένα επιτυχημένο Messier Marathon όπως τους έχει το Astronomy Hacks.

Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν
Φιλικά Δημήτρης Τσιάμης

MESSIER1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  448.05 KB
 Διαβάστηκε:  347 φορές

MESSIER1.jpg

blackholesunOffline
Ένταξη: 13 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 658
Τόπος: Κορωπι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:22    Θέμα δημοσίευσης: Σωτηρης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρα πολυ ενδιαφερον και προκλητικο θα ελεγα , ωραιος !! Applause Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
themis_kartOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1092
Τόπος: ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστηχώς πέρσυ δεν μπόρεσα να τον κάνω λόγο κακού καιρού!!!
Φέτος πιστευώ να τα καταφέρω!!!
Βασικά να οργανώσουμε μια εξόρμηση για το Messier Marathon.
Πότε είναι η καλύτερη ημερομηνία ξέρει κανείς?

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

26 Μαρτιου (Νεα Σεληνη). Η ιδανικη μερα ειναι οταν εχει νεα σεληνη τελος Μαρτη οπως φετος Wink

Φιλικα Δημητρης

lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα δεν βλεπω και μεγαλο ενδιαφερον για Messier Marathon...

Φιλικα Δημητρης

jimkopaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Νοέ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 363
Τόπος: Κάπου Βοριοδυτικά με σχετικά λίγη Φωτορύπανση (αν και τελευταια το χουν μαμησει το θεμα με τα φωτα )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εμένα με ενδιαφέρει αλλα δεν θα εχω το 10αρι ΟΟ μου στα τέλη Μάρτη.
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7394
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι μέσα αν έχω έγκαιρα το νέο 12" Orion Optics dob μου.

Ακόμα είναι σχετικά νωρίς, σε μερικές εβδομάδες θα μαζευτεί κόσμος Smile

lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε να δουμε. Αλλα να ξερετε οτι θελει λιγο προετοιμασια το θεμα απο το σχεδιασμο ως την υλοποιηση.

Φιλικα Δημητρης

lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εγινε χτυπησε "ο πυρετος της ιντσας" πολλα 12" βλεπω και αρχιζω να ζηλευω

Φιλικα Δημητρης

astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7394
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει και ένα ενδιαφέρον πολυσέλιδο θέμα εδώ:
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=916

filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2528
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrovox έγραψε:
Εγώ είμαι μέσα αν έχω έγκαιρα το νέο 12" Orion Optics dob μου.Smile

Ωχ συννεφιά θα έχει εκείνες τις μέρες. Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin

lunarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/03/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πλησιαζει η κρισιμη ημερομηνια ελπιζω να το δοκιμασουμε αρκετοι Wink

Φιλικα Δημητρης

Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2303
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/03/2009, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με πολύ ευχάριστη στη μνήμη μου τη βραδιά του μαραθωνίου το Μάρτιο του 2007 (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=916&postdays=0&postorder=asc&start=75), λέω να το επιχειρίσω πάλι φέτος. Ο μαραθώνιος Messier είναι πολύ ευκολότερος και απλούστερος απ΄ότι υπονοούν τα πολυσέλιδα βιβλία με τις αναλυτικές οδηγίες. Κατά τη γνώμη μου τα σημεία-κλειδία για την επιτυχία του είναι τα εξής:
1. Θέση παρατήρησης με ελεύθερο δυτικό ορίζοντα (για την αρχή της βραδιάς) και ελεύθερο νότιο και ανατολικό ορίζοντα για το τέλος της νύχτας. Αν αυτά δεν μπορούν να συνδυαστούν σε μία θέση παρατήρησης, μπορεί κανείς να μετακινηθεί σε νέα θέση για τους πρωινούς, ανατολικούς και νότιους αστερισμούς.
2. Πολύ μικρή φωτορύπανση στον δυτικό και νοτιοανατολικό ορίζοντα γιατί εκεί θα παρατηρήσουμε τα αντικείμενα πολύ χαμηλά και η φωτορύπανση θα τα κρύψει.
3. Τηλεσκόπιο με υπάκουη, εύχρηστη βάση που δεν παιδεύει τον παρατηρητή και ένας ή δύο καλοί ερευνητές. Ιδανικότερο σχήμα: ένα dobsonian με καλορυθμισμένη βάση σε συνδιασμό με ερευνητή μοναδιαίας μεγέθυνσης (red dot / red circle) αλλά και ερευνητή 8Χ50 ή 9Χ50. Αυτός ο συνδυασμός είναι εξαιρετικά γρήγορος και αποτελεσματικός στην ανεύρεση των αντικειμένων. Οπωσδήποτε κι ένας προσοφθάλμιος φακός μεγαλύτερος από 25mm.
4. Ένας συνοπτικός χάρτης κι ένας αναλυτικότερος για τα δύσκολα αντικείμενα. Με το συνοπτικό χάρτη κι ένα φακό 30-32mm βρίσκονται τα περισσότερα αντικείμενα.
5. Καλή προετοιμασία για το κρύο, την κούραση ή την ...πείνα! Στις προχωρημένες ώρες οποιοδήποτε απ' αυτά μπορεί να αναγκάσει τον παρατηρητή να εγκαταλείψει το μαραθώνιο πριν τερματίσει.

Η ιδέα για ένα 2ωρο διάλειμμα για ξεκούραση είναι πολύ καλή. Δεν είναι χάσιμο χρόνου -υπάρχει αρκετός- αντίθετα αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας του μαραθωνίου.
Καλή μας επιτυχία!

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2303
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/03/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεκινάω! Αρκεί να μη φυσάει και να μη συννεφιάσει...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
B.D. FoxmoorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1151
Τόπος: Αγρίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/03/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν!

www.aggelosmakris.com
www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes
www.instagram.com/aggelos_makris
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης