Jump to content

ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΣΕ ΤΑΡΑΤΣΑ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΤΧ 125 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΗΛΕΦΑΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ . ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ.

ΣΑΝ ΑΡΧΗ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΦΡΑΓΚΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ 14ΙΝΤΣΟ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟ MEADE ΣΕΙΡΑ LX 200.

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΖΟΥΜΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΙΣ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ.

ΚΑΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΘΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ? ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΒΡΟΧΕΣ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΠΗΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΣΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ , ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΒΑΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΧΑΝΗΣΜΟ ''GO TO'' ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ.

ΑΝΤΙΒΑΡΑ?? ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ? ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις το LX 200 έχεις GOTO και μηχανισμό στήριξης. Αντίβαρα δέν χρειάζονται. Μόνο αν αρχίσεις να προσαρμόζεις πάνω στο τηλεσκόπιο 100 πράγματα θά χρειαστέις αντίβαρα. Εκτός απο προσοφθάλμια που όπως λές έχεις δέν θα χρειαστείς πολλά χρήματα. Κανένα φίλτρο ίσως.. έναν αντάπτορα γιά να είναι στην πρίζα όχι πολλά πράγματα. Τα πολλά λεφτά είναι για προσοφθάλμια μετά την αγορά του τηλεσκοπίου. Εκτός και άν ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση οπότε εκεί ανεβαινει τη τιμή. Αλήθεια σέ ποιά περιοχή μένεις και θα κάνεις μόνιμη στήριξη? Γιατί άν μένεις κάπου με φωτορύπανση δέν νομίζω να είναι καλή ιδέα. Τσάμπα τά λεφτά. Εγώ θά έλεγα ότι μέσα στήν αττική (αφού λές νότια προάστια) δέν αξίζει να κάνεις μόνιμη εγατάσταση. Ίσως και ή ιδέα να πάρεις 14" νά μήν είναι πολύ καλή. Το 14" είναι γιά μόνιμη εγατάσταση. Δέν κουνίεται. Εκτός και άν έχεις πολύ κουράγιο. Εγώ έχω το LX200 12" και είναι πολύ δύσκολο ήδη να το μετακινήσω και χρειάζομαι βοήθεια για να το στήσω. Σκέψου εσύ με το 14" που θα έχεις δώσει πανω απο 6000 euro (δέν ξέρω ακριβώς την τιμή του 14") θά βλέπεις λιγότερα πράγματα σε deep sky απο κάποιον άλλον που έχει ένα 8ιντσο dobsonian που έχει πάει στον πάρνωνα και έχει δώσει ένα πολύ μικρό κλάσμα τών χρημάτων που θά δώσεις εσύ. Όλοι αυτοί που τρέχουν στα βουνά λές να το κάνουν επειδή είναι μαζόχες? Βέβαια μπορεί στην περιοχή σου να είναι καλύτερα τα πράγματα δέν ξέρω αν καί δέν πιστεύω να υπάρχει κάποια περιοχή στήν αττική που να είναι καλά.. Σέ περίπτωση πού τελικά κάνεις μόνιμη εγατάσταση νομίζω ένας θόλος είναι το ιδανικό. Κοστίζει όμως αρκετά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις το LX 200 έχεις GOTO και μηχανισμό στήριξης. Αντίβαρα δέν χρειάζονται. Μόνο αν αρχίσεις να προσαρμόζεις πάνω στο τηλεσκόπιο 100 πράγματα θά χρειαστέις αντίβαρα. Εκτός απο προσοφθάλμια που όπως λές έχεις δέν θα χρειαστείς πολλά χρήματα. Κανένα φίλτρο ίσως.. έναν αντάπτορα γιά να είναι στην πρίζα όχι πολλά πράγματα. Τα πολλά λεφτά είναι για προσοφθάλμια μετά την αγορά του τηλεσκοπίου. Εκτός και άν ασχοληθείς με αστροφωτογράφηση οπότε εκεί ανεβαινει τη τιμή. Αλήθεια σέ ποιά περιοχή μένεις και θα κάνεις μόνιμη στήριξη? Γιατί άν μένεις κάπου με φωτορύπανση δέν νομίζω να είναι καλή ιδέα. Τσάμπα τά λεφτά. Εγώ θά έλεγα ότι μέσα στήν αττική (αφού λές νότια προάστια) δέν αξίζει να κάνεις μόνιμη εγατάσταση. Ίσως και ή ιδέα να πάρεις 14" νά μήν είναι πολύ καλή. Το 14" είναι γιά μόνιμη εγατάσταση. Δέν κουνίεται. Εκτός και άν έχεις πολύ κουράγιο. Εγώ έχω το LX200 12" και είναι πολύ δύσκολο ήδη να το μετακινήσω και χρειάζομαι βοήθεια για να το στήσω. Σκέψου εσύ με το 14" που θα έχεις δώσει πανω απο 6000 euro (δέν ξέρω ακριβώς την τιμή του 14") θά βλέπεις λιγότερα πράγματα σε deep sky απο κάποιον άλλον που έχει ένα 8ιντσο dobsonian που έχει πάει στον πάρνωνα και έχει δώσει ένα πολύ μικρό κλάσμα τών χρημάτων που θά δώσεις εσύ. Όλοι αυτοί που τρέχουν στα βουνά λές να το κάνουν επειδή είναι μαζόχες? Βέβαια μπορεί στην περιοχή σου να είναι καλύτερα τα πράγματα δέν ξέρω αν καί δέν πιστεύω να υπάρχει κάποια περιοχή στήν αττική που να είναι καλά.. Σέ περίπτωση πού τελικά κάνεις μόνιμη εγατάσταση νομίζω ένας θόλος είναι το ιδανικό. Κοστίζει όμως αρκετά.

 

ΛΟΙΠΟΝ... εχεις δικιο.δεν ειμαι και στην πιο σκοτεινη περιοχη των αθηνων... χα χα χα

οταν εχεις ενα τηλεσκοπιο μονιμα στημενο το χρησιμοποιεις και πιο συχνα. εαν καθε φορα θα καθομαι και θα το στηνω τοτε θα παει χαμενο. ειναι σιγουρο αυτο. φυσικα σε καποιες στιγμες θα παιρνω και τα βουνα για deep sky . στην αθηνα θα περιοριζομαι σε κανενα πλανητη η σε τιποτα ηλιακες κηλιδες. αυτα οσο αφορα την αθηνα και το μονιμο στησιμο. τωρα οσο αφορα την επαρχια γιαυτο αναρωτιεμαι για ΤΟ 14ΙΝΤΣΟ κατα ποσο ειναι βαρυ αυτο και βολικο στο βαλε-βγαλε. εαν ειναι ευκολο (σχετικα) το στησιμο-ξεστησιμο τοτε ενταξει. αλλα εαν ειναι πραγματικα ζορικα τοτε θα περιοριστω σε ενα 12ιντσο. αλλα πιο λιγο δεν θα το επαιρνα με τιποτα.

δεν θα υπολογισω δευτερο ατομο στο κουβαλημα. μαλλον θα τα κανω ολα μονος μου. βλεπεις κανενας δεν εχει την δικη μας μουρλα και ειναι σιγουρο οτι δεν θα βρω ευκολα παρεα. εαν βρω ενταξει αλλα δεν θα το υπολογισω εξ αρχης. ετσι δεν ειναι?

 

ειπαν κατι για 220 λιμπρες που σημαινει περιπου 100 κιλα. ακουγεται βαρυ αλλα αν σπαει εστω και σε δυο κομματια τοτε εστω και δυσκολα θα μπορω να το κουβαλησω.

 

δεν ξερω ..... αλλα δεν θα ηθελα να παρω κατι μικροτερο . παιζω αναμεσα σε 12 και 14 ιντσες.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Το ΕΤΧ 125 είναι τέλειο για την Αθήνα μ΄αυτη την φωτορύπανση.

Κοίτα για μεγαλύτερο στις παρατηρήσεις σου σε σκοτεινούς ουρανούς για να το απολαύσεις και να φτάσεις στα όρια του ( όσο γίνεται ).

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"ένας θόλος είναι το ιδανικό"..

Καλα έγραψε ο φιλος nikfoe.

 

Μια φτηνότερη επιλογή θα ήταν ενα "rool-off roof" - μπορούμε να το ανοίξουμε για παρατήρηση και να το κλείσουμε όταν δεν είναι σε χρήση.

Θα προστατεύσει επίσης το τηλεσκόπιο από τον καιρό. (βροχή, αέρα ..κλπ)

 

Το 12" και 14" (SCT) είναι γιά μόνιμη εγατάσταση.

Είναι πολύ βαριοί και πρέπει να αντιμετωπιστούν πολύ προσεκτικά.

 

Εξετάσετε επίσης τά "Truss Tube" GOTO της Starmaster και Obsession.

 

http://www.starmastertelescopes.com/

 

http://www.globaldialog.com/~obsessiontscp/OBHP.html

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

otan matheis times tha sou kopei i oreksi gia 10" se sct.... kai go-to malista...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τακη.

Καταρχήν είτε πάρεις 12" είτε 14" ξέχνα το οτι μπορείς να το στήσεις μόνος σου. Αδύνατον. Το πάς μέχρι τον τόπο παρατήρησης. Εξάλου το αμάξι το κουβαλάει. Μετά πώς το ανεβάζεις πάνω στο τρίποδο??? Εγώ μέ το 12" νοιώθω ότι κάνω άθλο. Καί μέ βοηθάνε και άλλοι στο στήσιμο. Μετά πήγαινω σπίτι πτώμα. Έχω καί μία άτιμη σκάλα ο antony θα θυμάται.. Το δέ 14" το είδα σε ένα μαγαζί στην Αγγλία. Τα λόγια είναι περιτά. Μόνο αμα το δείς μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος.. Ούτε να φανταστείς να το κουνήσεις. Δέν παίρνεις τα βουνά με ένα 14". Και με ένα 12" πολύ δύσκολα τα πράγματα αλλά μάλον γίνεται (με μεγάλη δυσκολία).

Αν αποφασίσεις να έχεις το 12" ή το 14" για μόνιμη εγατάσταση στην αθήνα είναι σάν να παίρνεις μία ferrari ενώ μένεις σε μια βραχονησίδα χωρίς δρόμους. Αφού η περιοχή που μένουμε έχει πρόβλημα φωτορύπανσης για να το πάρεις πρέπει να έχεις σκοπό να το βγάλεις και βόλτα. Εγώ έχω στο μυαλό μου ότι για να σκεφτώ να αγοράσω μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θά πρέπει πρώτα νά επενδύσω σε ένα σπίτι στήν επαρχία. Φυσικά δέν έχω λεφτά για κάτι τέτοιο οπότε δέν υπάρχει νόημα να σκέφτομαι για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Μήπως να έβλεπες πρώτα τα τηλεσκόπια και μετά να αποφάσιζες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τάκη,

 

Όσο διάστημα κατοικώ στην Αθήνα, έχω εγκαταλείψει την παρατήρηση άλλων αντικειμένων εκτός από Σελήνη-πλανήτες-φωτεινά αστρικά σμήνη με το 10ιντσό μου γιατί δεν έχει νόημα. Κι αυτό παρ' ό,τι στην περιοχή που μένω (μεταξύ Πανόρμου και Τουρκοβουνίων) τις διαυγείς νύχτες βλέπω με γυμνό μάτι αστέρες μέχρι μέγεθος 5,1 περίπου. Η παρομοίωση του φίλου nikfoe είναι καλή: 14" στη φωτορύπανση = Ferrari σε βραχονησίδα. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων σου θα πάει χαμένο αφού θα περιοριστείς σε λίγες δεκάδες αντικείμενα από τις πολλές χιλιάδες που μπορεί να δείξει ένα 14" σε σκοτεινό ουρανό. Αν ο ουρανός σε ενδιαφέρει τόσο ώστε να είσαι έτοιμος να δώσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ για τηλεσκόπιο, βάλε στη ζωή σου τις εξορμήσεις σε σκοτεινό ουρανό και όχι ένα δεκατεσάρι σε ταράτσα με φωτορύπανση. Πάρε ένα νευτώνιο 10"-12" ή ένα 8"-10" καταδιοπτρικό και πάρε ...και τα βουνά! Όταν μπορείς. Δεν θα το μετανιώσεις...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τακη.

Καταρχήν είτε πάρεις 12" είτε 14" ξέχνα το οτι μπορείς να το στήσεις μόνος σου. Αδύνατον. Το πάς μέχρι τον τόπο παρατήρησης. Εξάλου το αμάξι το κουβαλάει. Μετά πώς το ανεβάζεις πάνω στο τρίποδο??? Εγώ μέ το 12" νοιώθω ότι κάνω άθλο. Καί μέ βοηθάνε και άλλοι στο στήσιμο. Μετά πήγαινω σπίτι πτώμα. Έχω καί μία άτιμη σκάλα ο antony θα θυμάται.. Το δέ 14" το είδα σε ένα μαγαζί στην Αγγλία. Τα λόγια είναι περιτά. Μόνο αμα το δείς μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος.. Ούτε να φανταστείς να το κουνήσεις. Δέν παίρνεις τα βουνά με ένα 14". Και με ένα 12" πολύ δύσκολα τα πράγματα αλλά μάλον γίνεται (με μεγάλη δυσκολία).

Αν αποφασίσεις να έχεις το 12" ή το 14" για μόνιμη εγατάσταση στην αθήνα είναι σάν να παίρνεις μία ferrari ενώ μένεις σε μια βραχονησίδα χωρίς δρόμους. Αφού η περιοχή που μένουμε έχει πρόβλημα φωτορύπανσης για να το πάρεις πρέπει να έχεις σκοπό να το βγάλεις και βόλτα. Εγώ έχω στο μυαλό μου ότι για να σκεφτώ να αγοράσω μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θά πρέπει πρώτα νά επενδύσω σε ένα σπίτι στήν επαρχία. Φυσικά δέν έχω λεφτά για κάτι τέτοιο οπότε δέν υπάρχει νόημα να σκέφτομαι για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Μήπως να έβλεπες πρώτα τα τηλεσκόπια και μετά να αποφάσιζες?

 

Απογοητευτηκα για το 14ιντσο. μαλλον 12ιντσο θα παρω. η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να παρω κατι καλο αλλα εαν δεν με βολευει κιολας/ οσο για το 14ιντσο δεν το εχω δει απο κοντα. μιλησα με τον νομικο και μου σθστησε να παω σε καποιον που εχει ενα 14ιντσο μονιμα στημενο και να μιλησω μαζι του. και να το δω και απο κοντα. βλεπεις με το ΕΤΧ 125 που εχω τα βλεπω πολυ ευκολα γιατι το πεταω στο μπαλκονι και το ξαναβαζω μεσα με μεγαλη ευκολια. οσο για τα λεφτα ειναι βεβαια μπολικα αλλα θα κανεις και την δουλεια σου και θα εχεις ποιοτητα τοσο σε παρατηρηση οσο καισ την φωτογραφηση. με ενδιαφερει και η παρατηρηση πλάνητων μεσα απο την αθηνα αλλα και deep sky απο την επαρχια. τελικα θα πρεπει να δω καποια τηλεσκοπια απο κοντα για να εκτιμησω καποια πραγματα π.χ. βαρος και ευκολια μεταφορας. ο νομικος δεν εχει τιποτα τετοιο στημενο για να το δω οποτε θα πρεπει να δω κατι απο κοντα. γνωριζετε καποιον με 12ιντσο καταδιοπτρικο που να μπορω να ριξω μια ματια?

 

Y.Γ. ΤΗΝ κυριακη θα ειμαι στην πεντελη. εκει θα κανω μια προσπαθεια να βρω καποια ακρη με τους ειδικους. κριμα ... και μου αρεσε η ιδεα του 14ιντσου :(

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Takis και λοιποί (ετεροχρονισμένα) συνομιλητές καλησπέρα...

Θα δυσκολευτείς φαντάζομαι τα μάλα, ωσ προς το στήσιμο, αν αγοράσεις ένα 14'' αν κρίνω απ'το 10'' το δικό μου.Σκέψου το!!!

anyway, Αντιμετόπιζα και 'γω το ίδιο πρόβλημα με την ταράτσα μου πριν κανα χρόνο...

Τί έκανα? (θέλει λίγη φασαρία και πολύ μεράκι αλλά σου εγγυηούμαι το αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Έφτιαξα ράγες πάνω στις οποίες τοποθέτησα μια βάση (κόντρα πλακέ ή σίδερο. Ό,τι θες) με ροδάκια και πάνω όπως καταλαβαίνεις έστυσα το "ζούκα" μου. Απ'το "μπαζούκα" λόγω μεγέθους.

Anyway, έτσι μπορώ να φυλάσω και να βγάζω έξω καιρού επιτρέποντος.

Μάλιστα έχω σημαδέψει στην ταράτσα το σημείο, όπου υπάρχει πολική ευθυγράμμιση. Έτσι απλά το βγάζω και είμαι έτοιμος για παρατήρηση!!!

Ελπίζω να βρήκες χρήσιμη την ιδέα μου.

Πολλά αστρο-φιλάκια... :D :D :D

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Δεν αναφερεις τι σε ενδιαφερει περισσοτερο οπτικη παρατηρηση;Η φωτογραφιση με φιλμ/CCD;

Αν το δευτερο, εγω θα λεγα να παρεις κατι πιο φορητο και τα υπολοιπα τα δινεις για καλη CCD camera και εισαι και ευκολα μετακινουμενος εκτος Αθηνας ωστε να χεις προσβαση σε σκοτεινο ουρανο...

Αν απο την αλλη σε ενδιαφερει η οπτικη παρατηρηση και θελεις μεγαλο τηλεσκοπιο γιατι οχι ενα 14" η ακομα και 16" dobsonian με truss ευκολα λυομενο και μεταφερομενο (και πιθανως φτηνοτερο απο το 14" SCT).

Απο την Αθηνα μπορεις να συνεχισεις να βλεπεις με το etx-125 :-) διοτι ασχετως αν εχεις ενα μεγαλο τηλεσκοπιο και ενα μικρο φορητο ειναι απαραιτητο.

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Δεν αναφερεις τι σε ενδιαφερει περισσοτερο οπτικη παρατηρηση;Η φωτογραφιση με φιλμ/CCD;

Αν το δευτερο, εγω θα λεγα να παρεις κατι πιο φορητο και τα υπολοιπα τα δινεις για καλη CCD camera και εισαι και ευκολα μετακινουμενος εκτος Αθηνας ωστε να χεις προσβαση σε σκοτεινο ουρανο...

Αν απο την αλλη σε ενδιαφερει η οπτικη παρατηρηση και θελεις μεγαλο τηλεσκοπιο γιατι οχι ενα 14" η ακομα και 16" dobsonian με truss ευκολα λυομενο και μεταφερομενο (και πιθανως φτηνοτερο απο το 14" SCT).

Απο την Αθηνα μπορεις να συνεχισεις να βλεπεις με το etx-125 :-) διοτι ασχετως αν εχεις ενα μεγαλο τηλεσκοπιο και ενα μικρο φορητο ειναι απαραιτητο.

 

Καλα να περνας!

 

ΛΟΙΠΟΝ. με ενδιαφερει τοσο η παρατηρηση οσο και η φωτογραφηση. εχω σκοπο να φωτογραφιζω με την nikon d100 με αναλυση 6mp ετσι ωστε να μπορω να εχω μεγαλες μεγενθυσεις εαν καποια στιγμη τυπωσω καμμια φωτογραφια. οι ccd καμερες εχουνε γελοια αναλυση (αν δεν απατωμαι) οποτε δεν το συζηταω. οσο για το φιλμ καλο ειναι αλλα δεν μπορεις να δεις εκεινη την στιγμη εαν εχεις κανει καποιο λαθος. θα πρεπει να εμφανισεις το φιλμ την επομενη μερα οποτε θα ειναι αργα.

 

τι να λεμε τωρα. αλλα πραγμα η φωτογραφηση νεφελωματων δεν συμφωνειται?

βεβαια το ξενυχτι και το κρυο της αρκουδας ειναι πραγματα δεδομενα ως γνωστο αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

 

οσο για το ΕΤΧ καλο ειναι αλλα θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο :D ασε που δεν εχω και οδηγηση και με εκνευριζει γιατι καθε φορα παιζω κηνυγητο με τους πλανητες. ( ουφ )

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τακη,

εγω στη θεση σου θα αγοραζα ενα 8-10" νευτωνιο η SCT ωστε να μπορω να το μεταφερω και να το στηνω ξεστηνω ευκολα μονος, γιατι σοβαρη αστροφωτογραφηση deep sky απο Αθηνα ξεχνα την.

Για το etx..δεν εχει οδηγηση; μα καλα πως ειναι δυνατον;;;;;

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τακη,

εγω στη θεση σου θα αγοραζα ενα 8-10" νευτωνιο η SCT ωστε να μπορω να το μεταφερω και να το στηνω ξεστηνω ευκολα μονος, γιατι σοβαρη αστροφωτογραφηση deep sky απο Αθηνα ξεχνα την.

Για το etx..δεν εχει οδηγηση; μα καλα πως ειναι δυνατον;;;;;

 

Καλα να περνας!

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ τοτκακομοιρο το ΕΤΧ. εγω διαλεξα να το παρω χωρις οδηγηση για να το δουλευω και σαν τηλεφακο.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τακη,

εγω στη θεση σου θα αγοραζα ενα 8-10" νευτωνιο η SCT ωστε να μπορω να το μεταφερω και να το στηνω ξεστηνω ευκολα μονος, γιατι σοβαρη αστροφωτογραφηση deep sky απο Αθηνα ξεχνα την.

 

καλησπερα. μολις επεστρεψα απο την πεντελη. μιλησα με τπυς ειδικους και μαλιστα μου ειπαν οτι για παρατηρηση πλανητων που θελα να κανω απο τη αθηνα δεν χρειαζεται λεει μεγαλο τηλεσκοπιο. ενα 10'' ειναι ιδανικο λενε,

 

τωρα θελω παλι την βοηθεια σας. θελω να ρωτησω κατι. ας πουμε οτι θελω να αγορασω τελικα ενα 10'' ωραια??? πεστε μου μερικους λογους για να με πεισετε να αγορασω 12'' η 14'' τι κερδος θα εχω? το οικονομικο δεν με απασχολει .με απασχολει να μαθω γιατι να αγορασω ενα 12'' η 14''

ειμαι ακομα μπλεγμενος.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giati to 12" h 14" einai kalutero apo 10" einai h erwthsh ? Apla ta pramata. Oso megalutero einai to thleskopeio(diametros) toso pio polu fos mazeueis ! Oso pio polu fos mazeuhs toso kalutero to apotelesma. Episis apo mathimatikis apopsis uparxei mia formula pou sou sindeei ti diakritiki ikanotita me ti diametro tou proteuontos. Oso megaluterh diametros , toso kaluterh giakritiki ikanotita exies. alla uparxei auth h rimada i atmosfera , pou sou "xalaei" thn diakritiki ikanotita! sunepws, an thes na deis kurios planites mporeis na to kanei k me pio mikra thleskopeia , ena 8" einia polu kalo gia auti ti douleia.

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giati to 12" h 14" einai kalutero apo 10" einai h erwthsh ? Apla ta pramata. Oso megalutero einai to thleskopeio(diametros) toso pio polu fos mazeueis ! Oso pio polu fos mazeuhs toso kalutero to apotelesma. Episis apo mathimatikis apopsis uparxei mia formula pou sou sindeei ti diakritiki ikanotita me ti diametro tou proteuontos. Oso megaluterh diametros , toso kaluterh giakritiki ikanotita exies. alla uparxei auth h rimada i atmosfera , pou sou "xalaei" thn diakritiki ikanotita! sunepws, an thes na deis kurios planites mporeis na to kanei k me pio mikra thleskopeia , ena 8" einia polu kalo gia auti ti douleia.

 

με καλυψες. το μονο που μου απομενει ειναι να πεταχτω να δω ενα 12'' που εχει ενας φιλος απο την παρεα. εαν πραγματικα ειναι αδυνατο να το κουνησω απο την θεση του τοτε θα παω τρεχοντας να παραγγειλω 10'' .

σε λιγες μερες οπως και να εχει θα το παραγγειλω για να το εχω το πασχα να ασχοληθω λοιγακι

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα το απορφασισα. θα παρω το 12'' αφου μιλησα με καποιον ο οποιος τελικα μπορει να το στησει και μονος του. εξαλλου δεν ειναι και πολυ βαρυ αν το κανεις 2 κομματια. απλα τωρα πλεον θα ηθελα τη συμβουλη σας ως προς του τι αλλο θα πρεπει να παραγγειλω.

εκτος απο το goto που θα εχει σκεφτομαι να παραγγειλω και ηλεκτρονικη εστιαση.υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να παραγγειλω?

 

με ενδιαφερει και η παρατηρηση και η φωτογραφηση πλανητων και γαλαξιων

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα το παρελαβα. παιδια ειναι πανεμορφο και παναλαφρο. το πεταω για πλακα πανω στο τριποδο. ευτυχως που δεν πηρα το 10''

 

ηθελα να ρωτησω κατι. σχετικα με τα προσοφθαλμια των 2''.

ειναι καλα? τα εχετε δουλεψει?

 

και κατι αλλο επισης. για μια φωτογραφια πως μπορει καποιος να υπολογισει ποσο χρονο εκθεσης θα χρειαστει ενα νεφελωμα η ενας γαλαξιας ? γιατι ας πουμε η ανδρομεδα να θελει μια ωρα η μιση ωρα?

 

υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου η εμπειρικα?

 

 

σας ευχαριστω

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς. ΑΥΡΙΟ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΒΥΣΟ Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΥΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 12'' ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

1) ΤΗΝ NIKON D100 - DIGITAL

2) THN NIKON F50 - FILM

3) LPI THΣ MEADE

4) WEB CAMERA

5) VIDEOCAMERA SONY TRV 50 E

 

 

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? Η ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ?

ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΘΑΛΑΣΣΑ? ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙ?

 

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ?

 

ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ 26mm - 9.7 mm - 4,7 mm + BINOVIEWER

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ LAPTOP. ΤΙ ΛΕΤΕ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπερα

Αν σε βολευει προς Κερατεα .

ξεκιναμε --- αττικη οδος ---- μετα --προς σουνιο --στο φαναρι της κερατεας αριστερα ( η Κερατεα ειναι στο δεξι σου χερι ) μετα απο

2 χλμ δεξια βλεπεις μια κοκκινη ταμπελα ( πυροσβ.κρουνος) στριβεις δεξια ανεβαινεις τον δρόμο όπου ξαναβρεις τετοια ταμπελα την ακολουθεις και φτανεις σε εναν χωματοδρομο σε ενα λοφακι . Εχεις πλατη την Αθηνα και θέα την θάλασσα. Ειναι αρκετα καλό και σκοτεινο μέρος ελπιζω να μην δυσκολευτεις ..

 

Φιλικα

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
ολα καλα και ολα ωραια με αυτο το τηλεσκοπιο αλλα δεν μπορω να το ευθυγραμισω σωστα. με τιποτα. μα με τιποτα λεμε. τι reset εκανα , τι two star , τι automatic , τι easy...... ματαια. κανει παντα λαθος οταν βρισκει τα δυο αστερια και παρολο που κανω διορθωση παλι δεν βρισκει αυτο που θελεις. βεβαια στους πλανητες τα πραγματα ειναι απλα επειδη τους γνωριζω , αλλα τι θα γινει εαν θελω να βρω κατι που δεν γνωριζω??? και καλα ολα αυτα αλλα αν καποια στιγμη θελησω να κανω deep sky φωτογραφηση? χα χα εδω γελανε., καμμια βοηθεια βρε παιδιααααα....
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βρίσκει τα δύο αστέρια κάνει κάποιο λάθος. Θα του κάνεις την διόρθωση ώς εξής. Στην αρχή με ένα προσοφθάλμιο με μικρή μεγέθυνση πχ 26 mm θα εντοπίσεις το αστέρι. αφού το βάλεις στό κέντρο το οπτικού πεδίου θα αλάξεις προσοφθάλμιο και θα βάλεις κάποιο με μεγάλη μεγέθυνση πχ 6 mm. Αφου κεντράρεις το αστέρι πάς και στο επόμενο και κάνοντας τήν ίδια διαδικασία μετά δέν πρέπει να έχεις πρόβλημα ευθυγράμισης. Αν έχεις τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το τηλεσκόπιο και ίσως πρέπει να το πείς στον Νομικό.

Και μία ερώτηση.

Λές ότι δέν βρίσκεις αυτο που θές. Πόσο μακριά απο τον στόχο πάει το τηλεσκόπιο (αφού έχεις κάνει την ευθυγράμιση)? Μέσα απο ένα προσοφθάλμιο 26 mm βλέπεις τον στόχο καθόλου? Άν όχι προσπάθησε στο φεγγάρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βρίσκει τα δύο αστέρια κάνει κάποιο λάθος. Θα του κάνεις την διόρθωση ώς εξής. Στην αρχή με ένα προσοφθάλμιο με μικρή μεγέθυνση πχ 26 mm θα εντοπίσεις το αστέρι. αφού το βάλεις στό κέντρο το οπτικού πεδίου θα αλάξεις προσοφθάλμιο και θα βάλεις κάποιο με μεγάλη μεγέθυνση πχ 6 mm. Αφου κεντράρεις το αστέρι πάς και στο επόμενο και κάνοντας τήν ίδια διαδικασία μετά δέν πρέπει να έχεις πρόβλημα ευθυγράμισης. Αν έχεις τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το τηλεσκόπιο και ίσως πρέπει να το πείς στον Νομικό.

Και μία ερώτηση.

Λές ότι δέν βρίσκεις αυτο που θές. Πόσο μακριά απο τον στόχο πάει το τηλεσκόπιο (αφού έχεις κάνει την ευθυγράμιση)? Μέσα απο ένα προσοφθάλμιο 26 mm βλέπεις τον στόχο καθόλου? Άν όχι προσπάθησε στο φεγγάρι.

 

αυτο κανω αφου ειδα οτι δεν γινεται αλλιως. ακριβως αυτο. αλλα το κακο ειναι οτι δεν γνωριζω καλα τα αστερια και οταν μου δειξει καποιο αγνωστο δεν ξερω εαν ειναι αυτο η το διπλανο. παντως το καλο ειναι οτι το σφαλμα δεν ειναι πολυ μεγαλο ειναι περιπου 5 με 15 ° αλλα οπως και να εχει δεν θα μπορω να βρω κατι αγνωστο. θα δοκιμασω και στην επαρχια επειδη ο νομικος μου ειπε οτι μπορει να επηρρεαζεται το gps απο γειτονικους τοιχους.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης