Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Ελλάδα 21 Απριλίου 2088!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΣ

Ρε παιδια εμεις εδω στην Κέρκυρα ποτε θα εχουμε Ολική Εκλειψη Ηλίου;;; :cry: :cry: :cry: :cry: :( :evil:

 

ΟΚ!! Την Βρηκα την Επόμενη Ολικη Εκλειψη Ηλιου στην Κέρκυρα!!! \:D/

Το Σιγουρο ειναι οτι θα την δω!! Το ερώτημα ειναι απο που;;; :-$ =;

 

 

 

 

Λοιπον φιλοι Εκλειπτικοι (αλλα και μελλοντικοι Εκλειπτικοι φιλοι)

Σας καλώ ολους να παρακολουθησουμε την Ολική Εκλειψη Ηλίου ΚΕΡΚΥΡΑ!!

 

Θα χαρω πολυ να παραβρεθειτε ολοι εκει, διπλα στις ομορφες παραλίες και στο Πρασινο!!

 

 

 

 

 

Σας Περιμενω ολους εκει στις 28 Ιανουαρίου 2299 :D

Λεπτα Ολικότητας: 1m54s

 

 

 

 

 

 

 

ΥΣ

οποιος κυριος Εκλειπτικος δεν θα μπορεσει να παραβρεθει υπαρχει και η επόμενη Ολική Εκλειψη Ηλίου στην Κέρκυρα στις 07 Μαίου του 2627 στις 16:41 το απόγευμα! Λεπτα Ολικότητας : 2m52s

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για οσους αθηναιους βαριουνται να φυγουν απο την αθηνα εχουμε ολικη εκλειψη στις 28 ιουνιου 2299. αν και η ολικοτητα ειναι μολις 52 δευτερα εγω δεν την χανω με τιποτα μιας και ειναι η τελευται του αιωνα. :D :D :D :D :D

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα θα παραβρίσκομαι σε αυτήν... :lol: :mrgreen:

 

Δεν θέλει και πολύ καιρό!!! :mrgreen:

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορούμε να ξενιτευτούμε όσο μπορούμε για να δούμε αυτό το εκπληκτικό θέαμα!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για οσους αθηναιους βαριουνται να φυγουν απο την αθηνα εχουμε ολικη εκλειψη στις 28 ιουνιου 2299. αν και η ολικοτητα ειναι μολις 52 δευτερα εγω δεν την χανω με τιποτα μιας και ειναι η τελευται του αιωνα. :D :D :D :D :D
Μην παραπλανεις τον κόσμο!!! :lol:

 

Η Εκλειψη ειναι τον Ιανουαριο και εχω κανει ανοιχτη προσκληση σε ολους τους ερ. Αστρονόμους!! Ασε που στην Κέρκυρα θα εχουμε και 1 ολοκληρο λεπτο περισσοτερη ολικότητα απο εκει!! :P

 

 

 

 

edit: τελικα εχεις δικιο Ιουνιο ειναι η Εκλειψη :oops: :oops: λαθος μου

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω από όλα αισιόδοξία!!! :mrgreen: Πολύ μου αρέσει!!Όποτε αφού θα ζήσουμε να δούμε τις εκλείψεις το 2299 αλλά και το 2627 νομίζω ότι το 2088 θα είναι παιχνιδάκι για να περιμένουμε!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξανασκέφτικα! Βαριέμε να περιμένω το 2088, το 2299 ή το 2627! Θα πάω εγώ σε αυτές! H έκλειψη στης ΗΠΑ, στης 21 Αυγούστου 2017 είναι κοντά! Και κάνεις και ταξιδάκι! :wink:

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οποιον ενδιαφερεται για τις προϊγούμενες Εκλειψεις ...

 

Εκτος απο το Καστελόριζο το 2006 στον Ελλαδικό χωρο ειχαμε:

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 29 Απριλιου του 1976 (Ηρακλειο)

 

Ολική Εκλειψη Ηλιου στις 19 Ιουνίου του 1936 (Αθηνα)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 17 Ιουνιου του 1890 (Αθηνα)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου στις 07 Σεπτεβριου του 1820 (Λετε οι Ελληνες να το Θεωρησαν Καλο Οιωνο για την Επανασταση;; ) (Αθηνα-Ηρακλειο)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 23 Μαρτιου του 1773 (Ηρακλειο)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 13 Ιουνιου του1760 (Ηρακλειο)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 9 Μαρτιου του 1661 (Αθηνα)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 12 Οκτωβριου του 1605 (Ηρακλειο)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 18 Απριλιου 1539 (Αθηνα)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 18 Ιουλίου του 1460 (Αθηνα)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 17 Ουνίου του 1433 (Θεσσαλονίκη)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 01 Ιανουαρίου του 1386 (Κέρκυρα-Θεσσαλονίκη)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 5 Μαϊου του 1361 (Ηρακλειο)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 30 Δεκεμβριου του 1255 (Αθηνα-Θεσσαλονικη)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 06 Οκτωβριου του 1241 (Κέρκυρα-Ηρακλειο)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 3 Ιουλιου του 1163 (Ηρακλειο)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 26 Οκτωβρίου του 1147 (Κέρκυρα-Ηρακλειο)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 2 Αυγουστου του 1133 (Θεσσαλονίκη)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 2 Δεκεμβρίου του 1098 (Κέρκυρα-Θεσσαλονικη)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 16 Φεβρουαρίου του 1086 (Κέρκυρα-Θεσσαλονικη)

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 22 Νοεμβριου του 1044 (Αθηνα-Ηρακλειο)

 

 

Δακτυλιοειδής Εκλειψη Ηλιου 08 Μαϊου του 970 (Αθηνα)

 

Ολικη Εκλειψη Ηλίου 22 Δεκεμβριου του 968 (Θεσσαλονικη)

 

κτλ. κτλ

 

 

 

ΥΣ

Εχω δει μονο για Αθηνα-Κερκυρα Θεσσαλονικη και Ηρακλειο απο το 900μΧ εως 2000μΧ

Σιγουρα υπαρχουν και αλλες.... :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει, ούτε τα 104 δεν θα έχω κλείσει τότε. Με λίγη τύχη και αν έχει βελτιωθεί η ιατρική, έχω ελπίδες :P

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως, σιγά μην περιμένω 80 χρόνια. Ελπίζω να καταφέρω πολύ πιο σύντομα να επαναλάβω ένα ταξίδι σαν αυτό του Καστελλόριζου ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ εγώ ούτε τα 96 δε θα έχω κλείσει αλλά ... δεν ξέρω αν θα ζω μέχρι τότε και ... ΔΕΝ θα είναι ορατή από τη Χίο δηλαδή θα χρειαζόταν και πάλι ταξίδι όμως και πάλι δεν ξέρω αν θα μένω εδώ τότε ε... ... ... αμάν πια !

Δεν μου κάνει !

Γι'αυτό λοιπόν το αποφάσισα ! ! ! Σε μερικά χρόνια (σίγουρα λιγότερα από 10 :P ) θα πάω εγώ στην ολική έκλειψη [-o< , διαφορετικά δεν θα δω ποτέ :lol:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν μίας και είμαι από Μεσολόγγι θα χαρώ πολύ να δω την εκλειψη το 88...βέβαια ή θα έχω καταραχτη και δεν θα μπορώ να την δω επειδη θα ειμαι 100 χρονών,ή θα την δω από την Πάτρα αν σπουδάζω ακόμι...:P :P :P

 

 

 

 

 

ΟΚ!! Την Βρηκα την Επόμενη Ολικη Εκλειψη Ηλιου στην Κέρκυρα!!! \:D/

Το Σιγουρο ειναι οτι θα την δω!! Το ερώτημα ειναι απο που;;;

Λοιπον φιλοι Εκλειπτικοι (αλλα και μελλοντικοι Εκλειπτικοι φιλοι)

Σας καλώ ολους να παρακολουθησουμε την Ολική Εκλειψη Ηλίου ΚΕΡΚΥΡΑ!!

 

Σας Περιμενω ολους εκει στις 28 Ιανουαρίου 2299 :D

Λεπτα Ολικότητας: 1m54s

 

Μωρέ δεν έχω πρόβλημα με την ημερομηνία :shock αλλα με χαλάει που θα έιναι μόνο 2 λεπτά η ολικότητα..τι να το κανεις αν εχεισ δει 6,5 λεπτά στην Κίνα!! :twisted: :twisted: :shock:

your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 λύσεις έχουμε ετσι που το βλέπω..

ή να δημιουργήσουμε το ελιξίριο της νεότητας(οι γιατροί και γενετιστές ερασυτέχνες αστρονόμοι ας πιάσουν δουλειά!) ή να δημιουργήσουμε μία χρονομηχανή μπας και παμε να δούμε και τις προηγούμενες εκλήψεις...(το πχ ήταν και καθαρότερος ο ουρανός από νέφος :cheesy: )(οι φυσικοί ας πιάσουν δουλειά εδώ με τις σκουληκότρυπες..)

 

Το θέμα έχει ξεφύγει λιγάκι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα παιδιά !

 

Λοιπόν, να πούμε και τίποτα σοβαρό μέσα στα αστεία.

 

Ο έννοια και η αντίληψη του χρόνου εντός συνόρων Ελλάδος, είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές από κάθε άλλη περιοχή του κόσμου.

 

Παράδειγμα :

 

Εχθές πήγα σε ένα ΚΕΠ για ένα γνήσιο υπογραφής. Η ώρα ήταν 17:45 και στο κατάστημα υπήρχαν περί τα 20 άτομα. Το μαγικό χαρτάκι (αυτό που πατάς ένα κουμπί και βγαίνει μόνο του !) λοιπόν, έγραφε πως ο χρόνος αναμονής είναι.....255 λεπτά !!!!!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Λογικό αποτέλεσμα :

 

Αν για ένα γνήσιο υπογραφής πρέπει να περιμένει κανείς 255 λεπτά (απίστευτο έτσι; 255 λεπτά. Σχεδόν 4 1/2 ώρες !!!!), τι να μας πουν τα 79 χρονάκια για ολόκληρη έκλειψη (και μάλιστα ολική) ;;;; :-k

 

Συνεπώς, οργανωθείτε - κλείστε ξενοδοχεία - πάρτε εξοπλισμό και.....περάστε από το ΚΕΠ να με πάρετε, γιατί ακόμη εκεί θα είμαι !!!!! :cry: :cry:

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά τα λες Αντώνη....έτσι να θυμόμαστε και λίγο ότι ζούμε στην ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!! :evil: :evil:

 

Υ.Γ :Έχω δει και καλύτερους χρόνους Αντώνη. :mrgreen: ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αρχίζουμε να μαζευόμαστε... :cheesy: Στην έκλειψη αυτή θα είμαστε όλοι τα υπέρλαμπρά νιάτα!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...άραγε ο μέγας Λιακόπουλος τι γνώμη θα είχε για την ολική πάνω από την Ελλάδα :-k
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ''μέγας'' ασχολίαστο...αλλά σίγουρα επειδή θα είναι και 2088 σίγουρα θα πει ότι έρχονται εξωγήινοι από το μέλλον με αρχηγό τον Πούτιν για να επιτεθπύν σε εμάς και τους αμερικανούς... :P :P :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να εισαι καλα Στεφανε με το ποστ που ανοιξες, γελασα αρκετα με αυτα που γραφονται.

Εγω θα ειμαι σιγουρα "εκει" πρωτο τραπεζι πιστα Χε,χε,χε. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν γλιτώσουμε από τις συγκρούσεις αστεροειδών που μας απειλούν τα επόμενα χρόνια,αν τελικά δεν πεθάνουμε από τη μόλυνση ή από κανα επικείμενο πόλεμο..ναι τότε θα μπορέσουμε να απολαύσουμε την έκλειψη ηλίου το 2088!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
καλα καλα.. λετε εσεις! εγω θα είμαι εκεί να την δω!!

(Draculas...) :wink:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

με τρομαζεις Λιγο :mrgreen: :mrgreen:

 

εγω δυστηχως θα εχω φυγει... Και τι δεν θα εδινα για να την δω. Τωρα καταλαβαινω περισσοτερο την αξια τις 29/03/06. που δυστηχως λογω δουλειας αναγκαστικα να την δω απο την παραλια της Ν.μηχανωνιας και οχι απο το καστελοριζο.

Μακαρι τα τοτε ηλικιωμενα παιδια μου να μπορεσουν, Αν υπαρχει ουρανος ή ατμοσφαιρα , αν ο ηλιος δεν ειναι σκετος Θανατος, Αν η γη εχει κατοικους.....

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...άραγε ο μέγας Λιακόπουλος τι γνώμη θα είχε για την ολική πάνω από την Ελλάδα :-k

 

 

Σιγουρα δεν θελω να ξερω.....

οι Νεφελιμ..........

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωωωωωπ τι; Την αποφράδα θα κάνει έκλειψη; Καλά που θα είμαι αλλού απασχολημένος (Ξαπλωμένος ανάσκελα και βολικότατα πεθαμένος) να μην το ζήσω και αυτό
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

εκτος που πεφτει μακρια η κεντρικη ελλαδα,(ποιος συκωνετε απο θεσαλονικη για κατω)

η απορια μου ειναι αλλη:

τα τεμπη θα εχουν ανοιξει ή θα φαμε ταλαιπωρια και τοτε???

Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,

Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....Προφανως σας εχει διαφυγει το 2012..μην ελπιζετε λοιπον σε καποια φυσικη <για τους υπεραιωνοβιους χαρη στη γονιδιακη βελτιωση>η μεταφυσικη απο τη βαση των ραδικιων οσοι θα τα βλεπαμε,γιατι δεν θα υπαρχει τιποτε θα εχουν καταστραφει ολα.Μη στενοχωριεστε λοιπον συμφωνα με τους ερμηνευτες των συμπαθεστατων Μαγια δεν θα χασουμε τιποτε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν θα πάμε στο Σούνιο στις 15 Ιανουαρίου να δούμε λίγο από την δακτυλοειδής που θα είναι ορατή από την Αφρική.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης