Jump to content

Ολική έκλειψη Ηλίου - Ελλάδα 21 Απριλίου 2088!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιά... να ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά! :mrgreen: :mrgreen:

Ολική έκλειψη και μάλιστα στην κεντρική Ελλάδα και Απρίλιο! Πήρα ήδη στην ΕΜΥ για καιρική πρόβλεψη Θεσσαλίας αλλά μου είπανε να καλύτερα να ξανατηλεφωνήσω το πρωί (της 20ης Απριλίου 2088)

 

Μετά τη "Μητέρα όλων των εκλείψεων", την ανεπανάληπτη και ασύγκριτη εμπειρία της 29ης Μαρτίου 2006 στο Καστελλόριζο και καλομαθαίνοντας με την απλότητα του ταξιδιού (μεγαλύτερη πτήση 45 λεπτά), λέω ...να μη μετακινηθώ καθόλου για την επόμενη ολική μου έκλειψη. (Ενδεχομένως κιόλας να μην χρειαστεί να μετακινηθώ ούτε μέτρο...) Όπως και νά ΄χει το πράμα, σκοπεύω να τη δω και να την απολαύσω από την έδρα μου αφού τότε θα είμαι κάπως ηλικιωμένος και δε νομίζω να λείπω σε κανένα ταξίδι για δουλειές (ή ενταύθα θα είμαι ή ...εν τάφ-θα :mrgreen: )

Το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα λειτουργεί ακόμα η 450D ή αν θα πρέπει να την αναβαθμίσω με την 450000D. :-k Ποιός διαβάζει πάλι manual από την αρχή... ](*,)

 

Σ.Σ. Ο κος Pasachoff έχει ήδη κλείσει για Λαμία που έχει 290 μέρες το χρόνο ηλιοφάνεια με εναλλακτική το Μεσολόγγι που έχει μόνο 289. Γιά Β. Σποράδες μην το σκέφτεστε η Σκιάθος είναι ήδη sold out ο κόσμος έχει έρθει από τώρα, αλήθεια λέω χαμός γίνεται στο λιμάνι!

254853036_itscoming!.thumb.jpg.71de280ef1ce5d3ac7991b4a1d0645a5.jpg

660789116_itscoming!!.thumb.jpg.c5bc705c5901d9d9c48da8325f56e87f.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Επειδή σίγουρα θα είμαι εν ταφ-θα, κτυπήστε μου το

κασονάκι τρείς φορές συνθηματικά για να μη τη χάσω! O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,

Θαυμάζω ώρες-ώρες το ....χιούμορ σου.... :lol:

Είναι βέβαιο ότι από εκεί που θα ευρισκόμαστε...τότε,θα έχουμε άνεση χρόνου για να απολαύσουμε όχι μόνο την έκλειψη του 2088 αλλά και όλα τα άλλα, τα μελλούμενα να συμβούν στο ΣΥΜΠΑΝ.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: \:D/ \:D/ \:D/

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, αν δεν σου χτυπήσω από πάνω, θα σου χτυπήσω από δίπλα! :lol:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανω που πηγα να κανω και εγω αυτη την Δημοσιευση...αλλα με προλαβες, φτου... :lol: :lol:

 

 

 

Λοιπον εχουμε και λεμε...

ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ δεν προκειτε για νεο Πραξικοπημα...δεν σκοτεινιαζει γιατι ξαναηρθε η Χουντα!! Αλλα γιατι η ΣΕΛΗΝΗ θα βρεθει μπραστα απο τον Ηλιο περιπου στις ~13:45 (GMT+3) ωρα Ελλάδος!!!

 

SE2088Apr21T.GIF

 

 

 

 

Τωρα Να δω ποιος θα μου βγαλει το φιλτρο μπροστα απο την φωτογραφικη...το σιγουρα ειναι οτι δεν θα μπορω να το κανω μονος μου γιατι θα μου παρει περισσοτερο χρονο απο τα λεπτα τις Ολικοτητας!

 

 

Στεφανε το 2088 θα εισαι ουτε λιγο ουτε πολυ 118 ετων \:D/

εγω απο την αλλη θα ειμαι 104 και 10 ημερων :D

Γιαννη μην ανησυχεις....ουτε 126 ετων δεν θα εισαι!

...ας ελπισουμε μεχρι τοτε να μην εχουμε παθει κανεναν καταραχτη! [-o< (αλλα μεχρι τοτε θα εχουν βγει βιονικα ματια f/0.8 10mm με δυνατοτητα αναβαθμισεις σε f/0.6 και με προσθηκη ηλιακου φιλτρου !!!)

 

 

 

 

Εγω παντως το εβαλα και στην υπογραφη μου!!

Αφου δεν προκειτε να το χασω!! \:D/

(δεν το ξεχασα το Rapanui)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιότατα!!! Θα είμαστε όλοι πάνω στο άνθος της νιότης μας! Θα έχω έναν σούπερ πολύ τέλειο εξοπλισμό και ήδη έχω παραγγείλει βιονικά μάτια με ενσωματωμένα φίλτρα από ebay. Δυσκολεύτηκα λίγο για δωμάτιο αλλά τελικά έκλεισα στο Μεσολόγγι. Αυτά τα φαινόμενα όταν γίνονται μέσα στην πόρτα μας δεν είναι να τα χάνεις. \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι αν θα ζω τότε θα είμαι 98 χρονών..βέβαια αν αυξηθεί το όριο ζωής ή βρεθεί το ελιξήριο της νεότητας τότε έχω μια παραπάνω ελπίδα.. :mrgreen:

 

Κεντρική Ελλάδα ε??Μάλιστα...νομίζω ότι έχω άπλετο χρόνο να κλείσω δωμάτιο σε ξενοδοχείο.. :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά προς τι η βιασύνη για το 2088;

Εκλείψεις έχει και πιο μετά, δε σταματάνε. Έχει και το 2090 στη Γαλλία, για όποιον δε μπορέσει.

Εκτός αν επιμένετε ντε και καλά Ελλάδα!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά και πριν το 2088 θα γίνουν άλλες τόσες καταρχάς έχουμε πολύ καιρό μέχρι τότε..Ποιος ζει και ποιος πεθαίνει μέχρι τότε.. :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτου! Πάει, κι αυτή θα τη χάσω. Εκεί που θα βρίσκομαι τότε, μάλλον δεν θα παρεμβάλεται η Σελήνη ανάμεσα σ'εμένα και τον Ήλιο :cry: :cry: :-({|=
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ.... 2088... πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος ηλιακου τηλεσκοπιου... τι ειναι 79 χρονια;

θα περασουν διχως να το καταλαβουμε!!! :shock:Πρεπει να εχουμε προετοιμαστει καταλληλα μεχρι τοτε!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει κύριε Σοφολόγη μας! Το καταλάβαμε ότι η έκλειψη του Καστελλόριζου ήταν η μητέρα, κόρη, πεθερά, γιαγιά όλων των εκλείψεων!

 

Συνεχίζουμε όμως να περιμένουμε να σας δούμε σε κάποια από τις προσεχείς! Δε γλυτώνετε έτσι!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον επειδη και γω νομιζω οτι αυτη την εκλειψη θα την δω απο την "αναποδη" η οπως αλλιως θελετε , η γυναικα μου μου προτεινε μια πολλη ωραια ιδεα...

Να φτιαξω μια "χρονοκαψουλα" που θα παραδειδεται απο γονιο σε παιδι και θα ανοιχτει μια εβδομαδα πριν απο εκεινη την εκλειψη.

Οποτε να την δουν μαλλον τα εγγονια μου.....

Τι λετε ?

"Εμπνευσμενο απο την ταινια "Knowing"

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά δεν βλέπω καλά, καποιος να "ξελακώσει" τα ραδίκια, μου χαλανε το seeing.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, εσύ σίγουρα θα είσαι εκεί.... =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα 'ρχίσω να ψάχνω για έναν καλό καταψύκτη! :mrgreen: Μόνο να με ξεπαγώσουν εγκέρως και μη με ξεχάσουν! ](*,)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υποθεσουμε οτι ειμαι αρκετα νεος και τρεφομαι σωστα,κατι θα κανουμε;)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει ρε παιδιά 108 χρονών μια χαρά νεότατος θα είμαι. Να κανονίσουμε αν είναι μέσω astrovox να κάνουμε καμία συνάντηση... :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι παιδιά αισιοδοξία να υπάρχει!!! χαχαχαχα! Στέφανε κανόνισε καλύτερα να πας σε καμιά άλλη έκλειψη πιο πριν!

 

Πάντως αν πάρω απ' το σόι της γιαγιάς μου που όλοι φτάνουν τα 100 κάτι γίνεται, έχω ελπίδες για τα 103!!!! Και θα είμαι στο κέντρο της Πάτρας με τα μελλοντικά (και όχι μόνο) μέλη του Ωρίωνα!!!

 

:mrgreen: \:D/ :cheesy:

 

Υ.Γ. Πολύ καλή η ιδέα της χρονοκάψουλας!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως για οποιον τον Ενδιαφερουν οι Εκλειψεις επι Ελληνικου εδαφους...υπαρχει η Μερικη Εκλειψη Ηλιου (σχεδον 10%) το πρωινο της 15 Ιανουρίου 2010 :mrgreen:

 

Οποιος εχει "καθαρο" οριζοντα θα δει τον Ηλιο να ανατελει με Εκλειψη!

 

 

Η επόμενη Μερική Εκλειψη ειναι στις 04 Ιανουαρίου του 2011!!!

Η οποια θα τον καλυψει περιπου 50% ισως και παραπανω (περιπου 10 το πρωι)

 

Και στις 15 Ιουνίου του 2011 εχουμε Ολική Εκλειψη Σελήνης!!

 

 

και....μετα παμε 03 Νοεμβριου του 2013....για μια μικρη Μερικη Εκλειψη!!

 

 

 

Περισσότερα Εδω: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/JSEX/JSEX-EU.html

 

 

 

 

 

ΥΣ

Ρε παιδια εμεις εδω στην Κέρκυρα ποτε θα εχουμε Ολική Εκλειψη Ηλίου;;; :cry: :cry: :cry: :cry: :( :evil:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά αυτές οι ημερομηνίες είναι πιο εφικτές,εκτός και αν μας βρει τίποτα..(χτύπα ξύλο).. :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά αυτές οι ημερομηνίες είναι πιο εφικτές,εκτός και αν μας βρει τίποτα..(χτύπα ξύλο).. :mrgreen:
Ελενη...ειναι οντως πιο εφικτές ημ/νιες αλλα... δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με ΟΛΙΚΗ ΕΚΛΕΙΨΗ ΗΛΙΟΥ!!!

 

Σκεψου οτι απο το ατομα που ειμασταν στην Κίνα κανεις μας δεν εδωσε σημασια στην Μερικη Φαση (μετα την Ολικη).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι έχετε δίκιο!!!

 

Αλλά αφού στην Ελλάδα δεν θα έχουμε ολική φάση τουλάχιστον μπορούμε να αρκεστούμε στην μερική έκλειψη!!Κάτι είναι και αυτό!! :cheesy: :cheesy:

 

Εκτός και αν περιμένουμε μέχρι το 2088!!Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Some people see a partial eclipse and wonder why others talk so much about a total eclipse. Seeing a partial eclipse and saying that you have seen an eclipse is like standing outside an opera house and saying that you have seen the opera; in both cases, you have missed the main event."

 

Jay M. Pasachoff (1983)

 

Νομίζω το πιο αντιπροσωπευτικό σχόλιο για τη διαφορά μερικής & ολικής έκλειψης 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης