Jump to content

Αγορά Κυαλιών !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδία και καλώς σας βρήκα....

 

Είμαι νέος στον χώρο της αστρονομίας και της παρατήρησης γιαυτό θέλω την βοήθεια σας...

Μετά απο πολύ σκέψη και διάβασμα στο forum αποφάσισα το πρώτο πράγμα που θα αγοράσω να είναι κυάλια και όχι τηλεσκόπιο (με βασάνισε πολύ η ιδέα ομολογώ)

Το πρόβλημα μου είναι οτι πραγματικά δεν έχω ιδέα τι να πάρω....

Πραγματικά ειμαι πολύ άσχετος σε οτι έχει να κάνει με τον εξοπλισμό και θέλω τα φώτα σας.....

Διάβασα βέβαια για κάποια ζευγάρια όπως αυτά :

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=773

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=771

 

αλλά προτίμησα να ρίξω και μια ερώτηση εδώ για να είμαστε και σίγουροι....

 

Πληροφοριακά να σας πω, πως το πορτοφόλι μου , έστω και με λίγο ζόρι σηκώνει μια τέτοια τιμή....

 

Αλλά βρήκα και μια καβάτζα \:D/ :

 

http://cgi.ebay.com/Celestron-72023-SkyMaster-9x63-Binoculars-NEW_W0QQitemZ360176433088QQcmdZViewItemQQptZBinocular?hash=item53dc3037c0&_trksid=p3286.c0.m14

 

( Κατά πόσο είναι γνήσια η όχι δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο , ασχέτως με το τι λέει ο πωλητής )

 

 

Αυτά....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Δημήτρης - 24 χρονών (για να αρχίζουμε να γνωριζόμαστε κιόλας :P )

Ποτέ δεν ήξερα τι να βάλω για υπογραφή.... Μια ζωή έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάτι που με εκφράζει αλλά μάταια.... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ειρθες.

 

ΙΜΗΟ:

 

1) Αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα παρε τηλεσκοπιο!!

2) Αυτα που βρηκες απο ebay τα στελνουν μονο Αμερική.

 

Η συμβουλή για κιαλια σε αρχαρειο θα επρεπε να ειναι: μην τα σκας απο τωρα (εχεις καιρο για αυτο), παρε ενα απλο ζευγαρι κιαλια (αλλα οχι φτηνιαρικο του παζαριου, ενα πχ 7χ50 ή 10χ50 με καλες επιστρωσεις), μαθε μαζι τους (και με γυμνο ματι ) τον ουρανο, και μετα βλέπεις.

 

Οχι οτι θα σε αποτρεψω για ενα καλο ζευγαρι 9χ63 ή 8χ56, απλα νομιζω οτι ειναι υπερβολική η τιμή τους για αρχαρειο και για ζορισμένο πορτοφολι, ιδιως σε αυτο το χομπυ που ποτε δεν σταματας να τα σκας :) Κρατα τα λεφτα σου για αργοτερα.

 

Σε αγορες εκτος Ευρωπης παντα να κοιτας αν οντως στελνουν Ελλαδα, Celestron, Meade, Orion (US) δεν στελνουν παρα μονο μεσω του τοπικου αντιπροσωπου, πολιτική των εταιρειων. Για κοιτα ομως και Oberwerk, που ειναι και μαρκα.

Επισης, με ποιο τροπο στελνουν (πχ απο Αμερικη ΠΑΝΤΑ USPS και όχι courier UPS/Fedex κλπ γιατι θα σε γδαρουν στο τελωνειο) και τι δηλωμενη τιμή μπορει να σου βαλει ο πωλητης. Κοιτα και ebay.co.uk αν θες , αλλα υπαρχουν και πολλά μαγαζια αστρονομιας εντος Ευρωπης. Υπαρχει σχετικό θεμα εδω (Αγορες απο Αμερική πληρης αναλυση), διαβασε το για να εισαι ενημερος.

 

Καλή συνεχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αγορασει τα κυαλια του LIDL και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα τους νομιζω οτι ειναι πολλη καλη επενδυση.Επισης τωρα τελευταια βρηκα και αυτα τα κυαλια http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=113926#113926 και σκεφτομαι για δευτερο ζευγαρι.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Ομολογώ οτι είμαι λίγο μπερδεμένος...

 

Λέτε να πάω να πάρω ενα Dob 8άρι (εχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια απ'όλους και εκει έχω καταλήξει στο θέμα τηλεσκόπιου) με την μια ?

 

Διάβασα το Nightwatch κατέβασα και το Stellarium να πάρω μια ιδέα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος να διαχειριστώ ενα τηλεσκόπιο...είμαι παντελώς άσχετος.....

 

Να μου πείς αν δεν πάρεις κ ενα δεν θα μάθεις και ποτέ.....

Ποτέ δεν ήξερα τι να βάλω για υπογραφή.... Μια ζωή έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάτι που με εκφράζει αλλά μάταια.... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Ομολογώ οτι είμαι λίγο μπερδεμένος...

 

Λέτε να πάω να πάρω ενα Dob 8άρι (εχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια απ'όλους και εκει έχω καταλήξει στο θέμα τηλεσκόπιου) με την μια ?

 

Διάβασα το Nightwatch κατέβασα και το Stellarium να πάρω μια ιδέα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος να διαχειριστώ ενα τηλεσκόπιο...είμαι παντελώς άσχετος.....

 

Να μου πείς αν δεν πάρεις κ ενα δεν θα μάθεις και ποτέ.....

 

Καταρχάς να σε καλωσορίσω και να σου ευχηθώ καλή αρχή!!!!

 

Μπορώ να σου πω ότι ήδη έχεις κάνει μια πολύ καλή αρχή παίρνοντας το βιβλίο και το πρόγραμμα.Το Dob 8 είναι από τα πολύ καλά τηλεσκόπια.Βέβαια έγω έχω skyWatcher.Εγώ σου λεώ να πάρεις τηλεσκόπιο και σιγά σιγά θα μάθεις!!! :cheesy: Μην ανυσηχείς!!! :mrgreen: Και εγώ είμαι ολίγον άσχετην στα τηλεσκοπια :-note αλλά προσπαθώ όσο μπορώ,που είμαι σίγουρη ότι θα το κανεις και εσυ!!:cheesy:

 

Καλή αρχή και καλές παρατηρησεις!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέτε να πάω να πάρω ενα Dob 8άρι (εχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια απ'όλους και εκει έχω καταλήξει στο θέμα τηλεσκόπιου) με την μια ?

 

Διάβασα το Nightwatch κατέβασα και το Stellarium να πάρω μια ιδέα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος να διαχειριστώ ενα τηλεσκόπιο...είμαι παντελώς άσχετος.....

 

Να μου πείς αν δεν πάρεις κ ενα δεν θα μάθεις και ποτέ.....

 

Παρε ενα 8αρι ή 10αρι dob κατα την γνωμη μου.

Και εμεις οταν αρχιζαμε την παρατηρηση δεν ξεραμε, μετα μαθαμε κατι...

Ειναι περιεργο να ξεκινας την αστροπαρατηρηση με κιαλια των 300ευρω...

Αν ελεγες για κυαλια των 50-100ευρω, οκ.

Και μην ξεχνας οτι αν παρεις τηλεσκοπιο θελεις και εναν καλο χαρτη. Εγω και σχεδον και ολοι οι αλλοι θα σου προτεινω αυτον:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226

Εξαντλημενο γραφει αλλα μπορεις να το προμηθευτεις και amazon.co.uk

Οι χαρτες που εχει μεσα το nightwatch ειναι σχεδον για πεταμα...

Και θυμισου οτι απο κεντρο της πολης δεν φαινεται σχεδον τιποτα.

Πρεπει να βγαζεις το τηλε σε σκοτεινο ουρανο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα & αυτό το θέμα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=114647#114647

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι χαρτες που εχει μεσα το nightwatch ειναι σχεδον για πεταμα...

 

Α, αυτό αφορά τους αρχάριους, οπότε εδώ μπορώ - ως τέτοιος - να εκφέρω άνετα γνώμη. :mrgreen:

Λοιπόν, θα έλεγα ότι οι χαρτες του Nightwatch ασφαλώς δεν είναι τίποτα απαιτήσεων, αλλά όταν ακόμη δεν έχει κανείς εξοικειωθεί με τον ουρανό και με τα σχήματα και τις θέσεις των αστερισμών, νομίζω ότι είναι καλύτεροι οι λιγότερο λεπτομερείς χάρτες. Συν του ότι στους χάρτες του Nightwatch είναι σημειωμένοι οι σημαντικοί στόχοι και με πληροφορίες.

Αργότερα ασφαλώς αποζητάει κανείς από μόνος του κάτι περισσότερο.

Πάντως εγώ (και μη γελάσετε) ακόμη και τώρα χρησιμοποιώ αρκετές φορές τους εν λόγω χάρτες :-note

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γελαω καθολου...

Και εγω το εκανα αυτο για παρα πολυ καιρο :oops:

Ανεπιτρεπτο θα ελεγα αν εχεις ενα τηλεσκοπιο σαν το 8αρι dob.

Μπορει να δειξει πολλα πολλα περισσοτερα.

 

 

ακόμη και τώρα χρησιμοποιώ αρκετές φορές τους εν λόγω χάρτες

Δωσε 20 ευρω να παρεις τον sky and telescope pocket sky atlas να τελειωνεις. Μην παιδευεσαι αλλο [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δωσε 20 ευρω να παρεις τον sky and telescope pocket sky atlas να τελειωνεις. Μην παιδευεσαι αλλο

Τον έχω ήδη παραγγείλει (15€). Είναι καθ' οδόν. (και έχει αργήσει και λίγο) :evil:

Στο μεταξύ βολεύομαι με τον Monthly Sky Guide

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όοοοχι! [-X Ακολουθώντας τη συμβουλή του φίλου μας του Άγγελου, τον παρήγγειλα στο

www.bookdepository.co.uk

http://www.bookdepository.co.uk/book/9781931559317/

Αλλά τον είχα παραγγείλει στις 5/8. Κανονικά έπρεπε να έχει έρθει με βάση τον συνήθη χρόνο παράδοσης. Τέλος πάντων, πάλι καλά. Τουλάχιστον θα τον έχω στον Πάρνωνα φαντάζομαι.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα το Nightwatch κατέβασα και το Stellarium να πάρω μια ιδέα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είμαι έτοιμος να διαχειριστώ ενα τηλεσκόπιο...είμαι παντελώς άσχετος......

 

Βγες στην ταρατσα και μαθε το ουρανο με το ματι. Παρε τα κιαλια του γαμπρου σου (παπου σου, φιλου, κλπ κλπ) και σαρωσε το ουρανο. Παρτα στην εκδρομη μαζι με (πχ) το pocket atlas και κανε λιγο καλυτερο ψαξιμο, βρες οσα περισσοτερα Messier μπορεις (υπαρχει και σχετικο site που σου δινει λιστες με το τι μπορεις να δεις με κιαλια).

Το να μαθεις με τηλεσκοπιο απο την αρχη ειναι δυσκολο. Οχι ακατορθωτο αλλα σιγουρα δυσκολο.

Ιδιως αν εχεις στενοτητα στο πορτοφολι μην κοιτας να αγορασεις αν δεν ξεκαθαρισεις τι θελεις. Τα πεταμενα λεφτα σε αυτο το χομπυ δυστυχως-ειναι ο κανονας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όσο πάει πάντως η τιμή του Pocket Sky Atlas πέφτει!!!! :shock: :shock: άκου εκεί 12.71 EUR στο bookdepository.co.uk..απίστευτο...πάρε κόσμε!! :cheesy: :cheesy:

 

αργεί σπάνια πάντως, ίσως είναι και η περίοδος τώρα, θα έρθει όπως και να'ναι μην ανησυχείς... :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρέλαβα σήμερα!!! \:D/ Και στα δικά σου dolph. 8)
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι!

 

Επειδή τελικά οι διακοπές βγήκαν λίγο παραπάνω απότι έπρεπε , μάλλον θα την ακυρώσω την αγορά ενός τηλεσκόπιου για το άμεσο μέλλον (2-3 μήνες ελπίζω).....

Σε αυτό το διάστημα ευελπιστώ να έχω μάθει μερικά πραγματάκια παραπάνω και να εχω και λίγη εμπειρία όταν έρθει η ώρα βρε αδερφέ....

 

Και συνεχίζουμε στο θέμα που αναφέρει κ ο τίτλος....κάποιο καλό κυάλι μεχρι 100 ευρώ MAX έχετε να μου προτείνετε ? :P

 

Έκανα το surfing μου στις αγορές του internet (εσωτερικού και εξωτερικού) και έπεσα πάνω σε αυτά.....

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300338870474&_trkparms=tab%3DWatching

 

Μπορεί κάποιος έμπειρος να μου πει την γνώμη του ?

 

 

Ps : Αγορές απο εξωτερικό (και συγκεκριμένα απο Αμερική) εχω κάνει άπειρες , χωρίς κανένα πρόβλημα απο δασμούς τελωνείου και άλλα που εχω ακούσει....

Μέχρι και τιμόνι!! για το αυτοκίνητο μου έιχα αγορασει.......

 

Gift certificate , USPS και στην πόρτα σας απο τα ΕΛΤΑ χωρίς καμία χρέωση....

 

Ps2 : Σε εμένα έπιασε πάντα....εχω διαβάσει και αντίθετες περιπτώσεις βέβαια αλλα ο ένας προσπαθούσε να περάσει ενα katana απο την Ιαπωνία και ο άλλος κιθάρα απο Αμερική (παραδείγματος χάρην παντα :P ) και στο τέλος τα πληρώσαν και δηπλάσια......

Ποτέ δεν ήξερα τι να βάλω για υπογραφή.... Μια ζωή έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάτι που με εκφράζει αλλά μάταια.... :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης