Jump to content

Και άλλος αρχάριος εδώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη σε ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σου (και αλήθεια απορώ που κάθεστε και εξηγείτε συνεχώς σε εμάς τους αρχάριους τα ίδια και τα ίδια!).

 

Το Nightwatch το αγόρασα πριν από κάνα 2 ώρες και θα πέσει γερό διάβασμα, να είστε σίγουροι. Επίσης περιμένω από μέρα σε μέρα το Pocket Sky Atlas, που επίσης το προτείνουν όλοι.

 

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λές, και σαφέστατα η ανυπομονησία μου δεν είναι σοφός οδηγός!

Από την άλλη πραγματικά θέλω να αποφύγω ένα μεγάλο σε όγκο τηλεσκόπιο, γιατί είμαι σιγουρότατος ότι θα με εμποδίσει απ' το να εμβαθύνω στο σπορ, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.

Και για αυτό προσπαθώ να καταλάβω, και όποιος πιστός ας μου εξηγήσει, αν είναι τόσο μεγάλο μείον το να πάρω ένα πιό ευέλικτο τηλεσκόπιο (π.χ. ένα καταδιοπτρικό) και ας είναι κάπως ακριβότερο απ' το Dobs8".

Δηλαδή θέλω να καταλάβω αν είναι πεταμένα λεφτά το να πάρω ένα 4-6" καταδιοπτρικό, σε σχέση με ένα Dobs8".

Δεν θα βλέπω τίποτα δηλαδή με εκείνο;

Η διαφορά της τιμής δεν προσθέτει τίποτα ουσιαστικό σε σχέση με το Dobs8";

 

Δηλαδή, για να ολοκληρώσω, η όλη ουσία είναι να πάρω κάτι ευέλικτο, αλλά όχι και άχρηστο, και ας είναι και κάπως πιό ακριβό απ' το Dobs8".

 

Είναι δυνατόν αυτό; Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα για μένα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη μικρή εμπειρία μου θα σου πω ότι θεωρώ τις οκτώ

ίντσες κατοπτρικών η καταδιοπτρικών το μίνιμουμ όριο

για παρατήρηση (πλανητών και αντικειμένων βαθέως ουρανού).

 

Τώρα αν θές ένα τηλεσκόπιο για το μπακόνι η την ταράτσα

για να βλέπεις Σελήνη, Δία και Κρόνο και κάποια διπλά αστέρια,

μια χαρά είναι και τα 4άρια αλλά σε βλέπω σύντομα να

ποστάρεις στις μικρές αγγελίες! :mrgreen:

Μη μπερδεύεσαι στις αστροφωτογραφίες που χρησιμοποιούνται

διοπτρικά τριών η τεσσάρων ιντσών! Σε αυτά βάζουμε τις canon

η τις διάφορες ccd αλλά όχι το μάτι μας :roll:

 

Είχα το ίδιο δίλημμα με σένα για όγκο-βάρος στη μεταφορά του

τηλεσκοπίου στις αρχές. Για όλα βέβαια υπάρχουν λύσεις και

προτάσεις αλλά είναι θέμα χρημάτων. Και επειδή σε κανένα σου

πόστ πιο πάνω δεν αναφέρεις τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος

να δώσεις, καταλαβαίνεις ότι το να κάνουμε μια πρόταση για

ένα dob 8" των 300ευρω είναι το φτηνότερο και καλύτερο

όργανο σε αυτά τα χρήματα στην αγορά.

Μη βιάζεσαι πάντως, μια επαφή με τηλεσκόπια θα σου λύσει όλες τις

απορίες!

Διάβασε το nightwatch και από Δευτέρα περιμένουμε τις ερωτήσεις :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ!

 

Κλίνω στο να πάρω το Celestron NexStar 8 SE ( http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-602-891-8380&tb=4 ) σε, όπως βλέπετε, φανταστική τιμή σε σχέση με Ελλάδα και υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Τί accessories πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω μαζί του;

Επίσης, από το ίδιο κατάστημα, τί προσοφθάλμια προτείνετε;

 

Τέλος, πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια περίπου λεφτά;

Μιλάμε για $1,199.00 & Schmidt Cassegrain ή κάτι άλλο μαντζόβολο (λολ) τέλος πάντων :-)

 

Ευχαριστώ,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου προτεινα να κανεις εναν "κοπο" και να ερθεις να ξενυχτήσεις παρέα μας στον Παρνωνα αυτο το ΣΚ.

Θα έχεις άλλη αντίληψη των πραγμάτων μετά.

Πέραν αυτού ο Γιάννης νομίζω οτι τα είπε όλα σαφέστατα.

Μετά την αναγνωση του NightWatch οι μισές σου και πλέον απορίες θα έχουν λυθει. (Βέβαια θα γεννηθούν καινουριες, αλλα ετσι γίνεται, ειναι η εξελικτικη διαδικασια των αποριών).

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά φίλε dolph (δεν ξέρω και το όνομα σου!) :mrgreen:

είσαι πιο γρήγορος απ' ό,τι περίμενα!

Θα πάρεις και τηλεσκόπιο αλλά γιατί βιάζεσαι;

Διάβασες το nightwatch τόσο γρήγορα; :lol:

Μάλλον όχι γιατί δεν θα κατέληγες σ'αυτό!

Να πω βέβαια ότι είχε περάσει και μένα από το μυαλό μου

το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για την φορητότητα,

αλλά ευτυχώς γιατι θα γινόμουν πρώτη φίρμα στις μικρές

αγγελίες!

Το τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό και από οπτικά αλλά

κάτι με αυτή τη στήριξη που δεν είναι για τίποτα παραπάνω

και που ενδέχεται να την παντρευτείς :roll:

 

Καλά σου λέει ο Νίκος, έλα στον Πάρνωνα, η καλύτερη ευκαιρία

σου... και τη Δευτέρα κλείνεις τηλεσκόπιο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ!

 

Κλίνω στο να πάρω το Celestron NexStar 8 SE ( http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-602-891-8380&tb=4 ) σε, όπως βλέπετε, φανταστική τιμή σε σχέση με Ελλάδα και υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Τί accessories πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω μαζί του;

Επίσης, από το ίδιο κατάστημα, τί προσοφθάλμια προτείνετε;

 

Τέλος, πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια περίπου λεφτά;

Μιλάμε για $1,199.00 & Schmidt Cassegrain ή κάτι άλλο μαντζόβολο (λολ) τέλος πάντων :-)

 

Ευχαριστώ,

 

Φιλε μου καλέ, μην βιαζεσαι.

Νομιζω οτι χωρις να εχεις καταληξει τι θες να κανεις ακριβως, ειναι πολλά τα λεφτα που ετοιμαζεσαι να δώσεις!!!! Είναι πολλά τα λεφτά.... :shock:

 

Να πω βέβαια ότι είχε περάσει και μένα από το μυαλό μου

το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για την φορητότητα,

αλλά ευτυχώς γιατι θα γινόμουν πρώτη φίρμα στις μικρές

αγγελίες!

 

Είσαι έτσι κι αλλιώς φίρμα εσύ Γιαννη μου!!! =D> =D>

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο off topic,

αλλά με αυτό το σχόλιο μου έρχεται στο μυαλό μια ατάκα από ταινία

"Τώρα μέ έβρισε αυτός;" :?

:D :D :D

 

Άντε θα τα πούμε πάνω μετά τόσο καιρό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για την όλη βοήθεια.

Τελικά μάλλον δεν θα πάρω τίποτα, αν η επιλογή είναι Dobs8" ή τίποτα, αφού απ' ότι φαίνεται όλα τα άλλα έχουν πρόβλημα.

ΔΕΝ, και πραγματικά το εννοώ, θα πάρω ένα τόσο ογκώδες τηλεσκόπιο.

Οπότε, αν όλες οι "ευέλικτες" λύσεις είναι προβληματικές...θα αρκεστώ στο διάβασμα του "Ένα παιδί μετράει τα άστρα" :P

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, το κεφάλαιο με τα τηλεσκόπια το διάβασα καλά. Δεν είδα να λέει ότι τα Celestron NexStar ή γενικότερα τα Schmidt Cassegrain έχουν πρόβλημα! Εν πάση περιπτώσει, έχετε δίκιο, αλλά οι περιορισμοί μου είναι ισχυροί και δυστυχώς θα με κρατήσουν μακριά απ' το σπορ απ' ότι φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασες το nightwatch τόσο γρήγορα;

Μάλλον όχι γιατί δεν θα κατέληγες σ'αυτό!

Να πω βέβαια ότι είχε περάσει και μένα από το μυαλό μου

το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για την φορητότητα,

αλλά ευτυχώς γιατι θα γινόμουν πρώτη φίρμα στις μικρές

αγγελίες!

Το τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό και από οπτικά αλλά

κάτι με αυτή τη στήριξη που δεν είναι για τίποτα παραπάνω

και που ενδέχεται να την παντρευτείς

 

Ευχαριστώ παιδιά για την όλη βοήθεια.

Τελικά μάλλον δεν θα πάρω τίποτα, αν η επιλογή είναι Dobs8" ή τίποτα, αφού απ' ότι φαίνεται όλα τα άλλα έχουν πρόβλημα.

ΔΕΝ, και πραγματικά το εννοώ, θα πάρω ένα τόσο ογκώδες τηλεσκόπιο.

Οπότε, αν όλες οι "ευέλικτες" λύσεις είναι προβληματικές...θα αρκεστώ στο διάβασμα του "Ένα παιδί μετράει τα άστρα" :P

 

Μη λέμε ότι θέλουμε τώρα.

Μια χαρά τηλεσκόπιο είναι το Nexstar 8SE και καθόλου προβληματικό. Είναι από τις καλύτερες επιλογές για ερασιτέχνες αστρονόμους. Η τιμή που το βρήκες είναι εξαιρετική και σκέτη πρόκληση.

Εφόσον για σένα ο όγκος είναι πρόβλημα τότε τα Schmidt Cassegrain είναι μονόδρομος. Δεν θυσιάζεις τίποτε σε ποιότητα παρά μόνο σε διάμετρο σε σύγκριση με τα νευτώνια. Εντάξει δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Εγώ θα έλεγα ότι εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα, όρμα του, είναι μεγάλη ευκαιρία και δεν θα το μετανοιώσεις, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με το χόμπι.

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πολυχαίρεστε διότι δεν στέλνουν celestron εδώ. Έχουν δώσει όρκο τιμής!

 

Έλεος πια με αυτούς τους αμερικάνους. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :-({|= :-({|= :-({|=

 

Φίλε dolph για ρίξε μια ματιά εδώ μήπως ενδιαφέρεσαι http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10193

 

Αλλιώς με αυτά τα χρήματα καινούργιο μόνο το Nexstar 6SE από Ελλάδα/Ευρώπη 8-[ .

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πολυχαίρεστε διότι δεν στέλνουν celestron εδώ. Έχουν δώσει όρκο τιμής!

 

Μπα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πρώτος μου ξάδελφος μένει εκεί και αν τελικά το πάρω, θα μου το στείλει αυτός, σαν δώρο φυσικά. Ακόμα και με μεταφορικά 250 δολάρια (maximum), πάλι θα είναι κατά πολύ φτηνότερο από εδώ ή την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Το θέμα είναι να το πάρω, γιατί απ' ότι κατάλαβα με την σύντομη ενασχόληση μου σε αυτό το forum, η επιλογή για έναν ερασιτέχνη αστρονόμο είναι μία: "Dobs8" ή τίποτα". Και καθώς έχω τρομοκρατηθεί ότι θα πετάξω τα λεφτά μου με οτιδήποτε άλλο, έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως αν μπορεις να το παρεις απο την Αμερικη παρ'το!!!

 

Το θέμα είναι να το πάρω, γιατί απ' ότι κατάλαβα με την σύντομη ενασχόληση μου σε αυτό το forum, η επιλογή για έναν ερασιτέχνη αστρονόμο είναι μία: "Dobs8" ή τίποτα". Και καθώς έχω τρομοκρατηθεί ότι θα πετάξω τα λεφτά μου με οτιδήποτε άλλο, έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου...
:lol: :lol: ε οχι και ετσι... χαχα!!

απλα καποιος που "δεν ξερει τι ακριβως θελει" και δεν θελει να χαλασει πολλα ειναι μια καλη αρχη.

 

Εσενα σε βλεπω να μπαινεις με την μια στα βαθεια με τολμη και πυγμη οποτε δεν νομιζω να εχεις προβληματα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πολυχαίρεστε διότι δεν στέλνουν celestron εδώ. Έχουν δώσει όρκο τιμής!

 

Μπα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πρώτος μου ξάδελφος μένει εκεί και αν τελικά το πάρω, θα μου το στείλει αυτός, σαν δώρο φυσικά. Ακόμα και με μεταφορικά 250 δολάρια (maximum), πάλι θα είναι κατά πολύ φτηνότερο από εδώ ή την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Το θέμα είναι να το πάρω, γιατί απ' ότι κατάλαβα με την σύντομη ενασχόληση μου σε αυτό το forum, η επιλογή για έναν ερασιτέχνη αστρονόμο είναι μία: "Dobs8" ή τίποτα". Και καθώς έχω τρομοκρατηθεί ότι θα πετάξω τα λεφτά μου με οτιδήποτε άλλο, έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου...

 

 

Με όλο τον σεβασμό είναι λανθασμένος ο συλλογισμός σου.Απλά ζητούσες ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο που να είναι εύκολα μεταφέρσιμο,να μην πιάνει χώρο και τα λοιπά.Το μόνο τηλεσκόπιο που πληρούσε αυτές τις προυποθέσεις ήταν το Dobsonian.Υπάρχουν πάρα πολύ καλά τηλεσκόπια όπως της σειράς Skywatcher,Celestron και άλλα που είναι πάρα πολύ καλά τηλεσκόπια.Ούτε εγώ έχω Dobsonian τηλεσκόπιο αλλά της σειράς Skywatcher και ομολόγω ότι το έχω βγάλει έξω από την πόλη,αλλά σπάνιες φορές καθώς παρατηρώ από το σπίτι μου.Όλοι εδώ προσφέρθηκαν να σε βοήθησουν και οι συμβουλές τους μπορώ να πω δεν περιέχαν μονόδρομο το Dob8''.Πετάμενα λεφτά δεν θα ήταν να πάρεις οτιδήποτε άλλο αλλά θα ήταν αν έπαιρνες ένα τηλεσκόπιο που να ήταν πανακριβο,με όλες τις δυνατότητες και τον εξοπλισμό και να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ή να το χειρίστεις ή να το χρησιμοποιήσεις ελάχιστα.Μην αρκείσαι μόνο στην εμφάνιση του τηλεσκόπιου αλλά αν αυτό μπορεί να ικανοποίησει τις προυπόθεσεις σου ως αρχάριο.

Πραγματικά είναι κρίμα να χάνει κάποιος τον ενθουσιασμό του για ένα τηλέσκοπιο...μάλλον ήταν μόνος ένας ενθουσιασμός.

 

Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα γεμάτη και τον σκύλο χορτάτο... =;

 

 

Καλή συνέχεια! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nansy, κοίτα να δεις πώς πάει το πράγμα, ή τουλάχιστον πώς το κατάλαβα εγώ:

Αν πάρεις κάτι με μικρότερη διάμετρο από το Dobs8", η "επικρατούσα" άποψη του forum είναι ότι δεν θα μπορέσεις να δεις σπουδαία πράγματα, οπότε ή θα ψάχνεσαι αμέσως για άλλο τηλεσκόπιο ή θα τα παρατήσεις επειδή δεν θα βλέπεις πολλά.

Άντε λέω να πάμε σε ίση διάμετρο με το Dobs8", αλλά επειδή με τίποτα δεν θέλω κάτι τόσο μεγάλο, ρώτησα, έψαξα και βρήκα αυτό.

Ε, και με αυτό πάλι υπήρχαν αρνητικά σχόλια και η υπόνοια ότι θα το μετανιώσω.

 

Πές μου τώρα τί να κάνω και τί να σκεφτώ όταν τηλεσκόπιο με τετραπλάσια τιμή από το Dobs8" το βγάζουμε εμμέσως χειρότερο; Να πάω να πάρω ένα με 10.000 ευρώ, ώστε να μην μπορεί να βρεθεί κάποιος με αρνητική άποψη; Sorry, δεν τα έχω αυτά τα λεφτά.

 

Και αν θές, να επαναλάβω την άποψη που εξέφρασα πιό πριν, αλλά λίγο πιό έντονα: Διαβάζοντας πάνω από 20 ώρες (χοντρικά), σε όλα τα θέματα του forum, έχω αποκτήσει την εντύπωση ότι είναι ένα διαφημιστικό κέντρο συγκεκριμένου καταστήματος και συγκεκριμένων προϊόντων. Δεν λέω ότι συμβαίνει εσκεμμένα, ούτε ότι είμαι και σωστός. Απλά λέω την αίσθηση που έλαβα.

 

ΥΓ. Φυσικά αυτό δεν αναφέρεται σε όλους τους καλούς φίλους του forum, αλλά η γενική εντύπωση που παίρνει ένας νέος, έστω εγώ ώς νέος, είναι αυτή. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά ίσως, βάλτε ένα ποσοστό 1%, να εκφέρω και κάποια αλήθεια.

 

Τέλος πάντων σας ζάλισα πολύ. Sorry και ευχαριστώ για όλα. Το εννοώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sorry που ξανα"εισβάλλω" στην συζήτηση, το καλύτερο το είπε ο Στεφανής, ανέβα Πάρνωνα αν μπορείς αυτό το Σαββατοκύριακο (ή σε οποιαδήποτε άλλη εξόρμηση) να ρίξεις μια ματιά. Η τοπ εξόρμηση είναι αυτή του Αυγούστου. Μαζεύονται τόσα παιδιά με τόσο διαφορετικό εξοπλισμό που σίγουρα θα βρεις τι σε βολεύει καλύτερα και θα λύσεις ό,τι απορίες έχεις. Όλοι είναι πολύ πρόθυμοι να απαντήσουν ακόμα και σε "χαζές" ερωτήσεις. Θα απολαύσεις και μια πανέμορφη βραδιά. Καλές επιλογές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου dolph και έχεις δίκιο γιατί το ίδιο πράγμα παρατήρησα και εγώ...Πάντως μην το παρατήσεις τώρα στην αρχή θα είναι πολύ κρίμα πίστεψε με.

 

Τώρα που έψαξα κάποια τηλέσκοπια βρήκα αυτά:

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1073

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=991

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1074

 

 

Επίσης και κιάλια...

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=27

 

Eμένα το τηλεσκόπιο μου είναι 5,12'' δεν είναι 8'' και μπόρεσα να δω αρκετά πράγματα ακόμα και deepsky.Και έμενα μου έλεγαν πάρε Dobsonian αλλά πραγματικά δεν ήθελα να το πάρω όποτε πήρα Skywatcher.

 

Κοίτα ο καθένας έχει την άποψη του,κάποιος θα σε προτρέψει και κάποιος άλλος θα κάνει το αντίθετο.Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ.Αν βρείς το τηλέσκοπιο που σε βολεύει και ξέρεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις,αγοράσε το...!! :mrgreen: Σημασία έχει τι θέλεις εσύ και τι σε βολέυει...

 

Καλή συνέχεια!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην γνωριζοντας απο που θα κανεις αστροπαρατηρηση (υποθετουμε οτι θα κανεις μεσα απο την πολή ή απο φωτορυπασμενη περιοχη και το θες μονο για παρατηρηση) οποτε με λιγες ιντσες δεν μπορεις να Δεις πολλα πραγματα, για αυτο τον λογο λεμε 8 ιντσες...χωρις ομως να σημαινει οτι ντε και καλα να παρεις 8 ιντσες!! ο καθενας ειναι ελευθερος να παρει οτι θελει!

 

οσο για το Dob8...απλα το προτεινουμε σαν ΠΡΩΤΟ τηλεσκοπιο μιας και ειναι ΦΘΗΝΟ, σχετικα ΜΙΚΡΟ, με αρκετη Φωτοσυλλεκτικότητα και ειναι αρκετα γρηγορο και αν για καποιο λογο "δεν σου κανει" θα το μεταπουλησεις ευκολα ή τελος παντων εχει μονο 300 ευρω και οχι 1.200!!!

Ειναι μια καλη αρχη για να παρεις εμπειριες!!

Ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι το προτεινουμε ολοι.

Ουτε διαφημιση κανουμε ουτε κατι αλλο...

 

Παντως οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω...αν θες να αγορασεις ενα τηλεσκοπιο το καλυτερο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να παρατηρησεις μεσα απο ενα! Οσα και αν γραφουμε οσα και αν λεμε...αν δεν δεις με τα ματια σου τις διαφορες δεν θα καταλαβεις... =;

 

 

 

Παντως οτι τηλεσκοπιο και αν παρεις θα δεις οτι το χαρεις!!!!

οποτε μην αγχώνεσαι...χαλαρα, μαθε τον ουρανο, τα βασικα πραγματα σε ενα τηλεσκοπιο και πανω απο ολα το ΤΙ χρηση θες να του κανεις...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Bi2L επίσης εκτός ότι θα μπορούσες να παρακολουθήσεις διαφορές αστροπαρατηρήσεις ώστε να βρείς αυτό που θές,επίσης θα μπορούσες να παρακολουθήσεις διάφορες διαλέξεις,ομιλίες κτλ για να μάθεις περισσότερα πράγματα στην αστρονομία...Βέβαια δεν ξέρω και από ποια πόλη είσαι...Πάντως να ψάξεις να βρείς αν γίνονται εκδηλώσεις στην περιοχή σου...

 

Ελπίζω ότι όποια και απόφαση και αν πάρεις θα είναι η καλύτερη!!!Καλή συνέχεια!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε dolph, συνεχιζεις να επειμενεις στο dob 8.

Το εχουμε εξηγησει ξανα και ξανα, οτι το dob 8 δεν ειναι το καλυτερο τηλεσκοπιο, απλα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με αυτα τα λεφτα.

Και εχε υποψη σου οτι σχεδον οποιος ζηταει συμβουλη για να αγορασει πρωτο τηλεσκοπιο, το θεμα παει καπως ετσι:

Γεια σας ειμαι αρχαριος, δινω μεχρι 200 ευρω και θα με ενδιαφερει και να τραβαω φωτογραφιες απο το τηλεσκοπιο... #-o

Eχει φοβηθει το ματι μας εδω μεσα καταλαβαινεις??

 

Κοιταξε παρακατω ενα θεμα, που ενας φιλος λεει: Θελω να παρω πρωτο τηλεσκοπιο με 2000ευρω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10506

 

Επισης το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν ενα nexstar 130slt ρομποτικο.

Εκεινο τον καιρο η συμβουλη ηταν παρε με 300 ευρω ενα dob 6.

Αλλα εγω σκεφτηκα, τί τηλεσκοπιο να σμπρωχνω, το 2000 ζουμε και ετσι πηρα με 500 ευρω το nexstar. Βεβαια τοτε με 500 ευρω μπορουσα να παρω ενα dob 8, αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει με τα dob...

 

Επισης το θεμα αρχισε οτι θελεις να παρατηρεις απο την ταρατσα.

Αλλα οι περισσοτεροι αποτι διαβασα λενε οτι απο το κεντρο της Αθηνας δεν φαινεται τιποτα. Το σκεφτηκες αυτο το θεμα?

Να, παρακατω υπαρχει ενα θεμα, οπου Αθηναιοι προτεινουν μερη με μικρη φωτορυπανση μεσα στην Αττικη:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10290

Eξαλλου Αθηναιος εισαι και σε καλεσαν και στην Παρνηθα να πας να δεις δεκαδες τυπους τηλεσκοπιων απο κοντα. Ε, δεν πας και συ μια βολτα???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, τελικά κατέληξα σε μιά μέση λύση.

 

Πήρα από Αγγλία τα ακόλουθα:

- Celestron NexStar 102 SLT Telescope Package στις 289 λίρες (http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?SESS_CODE=887440927&prod_code=PON06A000004&A=Success) με δώρο ώς και τις μπαταρίες lol

- Celestron Moon filter 1,25" στις 10 λίρες

- Skywatcher 2” PanaView™ 38mm 5-element eyepiece στις 99 λίρες (http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?name=Skywatcher 2” PanaView™ 38mm 5-element eyepiece&prod_code=PON08G000024), αλλά επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος ότι όλα τα προσοφθάλμια μπαίνουν σε όλα τα τηλεσκόπια τους ζήτησα να μπουν στο πακέτο μόνο αν κάνουν για αυτό το τηλεσκόπιο.

 

Ξέρω ότι δείχνω πολύ βιαστικός και άσχετος, αλλά αυτή είναι η καλύτερη απόφαση που μπορούσα να πάρω, δεδομένου ότι το άλλο σαββατοκύριακο φεύγω για διακοπές και πραγματικά θέλω να το έχω μαζί μου.

Ούτως ή άλλως το κόστος δεν είναι τραγικό, αν τελικά αποδειχτεί τηλεσκόπιο μικρών απαιτήσεων. Μην ξεχνάμε ότι καθότι άσχετος κάπου πρέπει να μάθω τον ουρανό και μόλις τον μάθω και παραμείνω λάτρης...τότε πάμε και για τα πολύ καλά 8)

 

Καλοδεχούμενες οι όποιες παρατηρήσεις!

 

Επίσης, αν έχετε να προτείνετε από αυτό ή κάποιο άλλο κατάστημα ένα διαγώνιο, για να κάνω και επίγεια παρατήρηση, σε καλή τιμή, τότε θα χαρώ να κούσω προτάσεις!

 

ΥΓ. Τελικά ότι και να πεί κανείς, σε αυτόν τον τομέα στο εξωτερικό βρίσκεις τρομερές διαφορές.

ΥΥΓ. Μιλώντας με το Astroshop.de μου απέδειξαν ότι όντως κατεβάζουν την τιμή όταν υπάρχει ανταγωνισμός. Σε συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μειώσαν την τιμή κατά 300 ευρώ περίπου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ... ρομποτικό διοπτρικό 4'' :-k

 

Τα συν είναι ότι το βρήκες σε μιση τιμή σε σύγκριση με την Ελλάδα και ότι μπορεί να σου προσφέρει καλές επίγειες παρατηρήσεις εφόσον ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.

Από την άλλη να ξέρεις ότι οι αστρονομικές του δυνατότητες είναι περιορισμένες.

 

Όπως και να 'χει έκανες την επιλογή σου, καλορίζικο σου εύχομαι και καλές παρατηρήσεις \:D/

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπισης και αυτο ειναι καλο...http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdDetails.asp?name=Celestron%20Astromaster%20130%20EQMD%20Telescope%20Motor%20Drive%20Package&prod_code=PON08H000045

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον σε καλό θα σου βγεί που έκανες το δικό σου. Καλύτερα απτό να έπερνες κάτι που σου προτείναμε με κλειστά μάτια. Με γειά. Καλές παρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς. Δοκίμασε το μια φορά πριν φύγεις, μη σου εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά κανόνα, όταν ξεκινάς το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που δεν έχεις πρόβλημα να έχεις μαζί σου σε βόλτες. Γι αυτό και λέμε ότι τα κυάλια είναι μια ασφαλής αγορά έτσι κι αλλιώς.

 

Καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς. Θα σε δούμε αύριο ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης