Jump to content

DIY modular σύστημα - Μέρος 1 - "Where?"


dimkasta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπό κατανάλωση μήπως θα σε συνέφερε καλύτερα καλώδιο και όχι ασύρματο?

40mA κατανάλωση έχει και θα μπαίνει και σε κατάσταση sleep όταν δεν έχει να στείλει κάτι. Θα δούμε...

 

32 bit???!!!!!!

 

Call me Propeller... ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμος και αρκετά τεσταρισμένος ο κώδικας για τα RA/DEC=>A/Z

 

Δειγματάκια...

 

[code:1]

Setting object to M25

19:31:30 Sunday September 6 2009

RA/DE (of Date): 18.54/-19.24

Hour angle: 22.64

Az/Alt: 157.73/29.64

[/code:1]

 

[code:1]

Setting object to Altair

19:31:30 Sunday September 6 2009

RA/DE (of Date): 19.85/8.89

Hour angle: 21.32

Az/Alt: 118.25/43.63

[/code:1]

 

Xρόνος ανανέωσης περίπου 20millisecond με αρκετά περιθώρια βελτίωσης, οπότε μένει αρκετός χρόνος για την ανάγνωση των αισθητήρων.

 

Μέσα στη βδομάδα περιμένω κάτι καινούριους αισθητήρες για τέστ... αναμένονται μεγάλες εξελίξεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγιναν σήμερα οι πρώτες δοκιμές με τους καινούριους αισθητήρες που μόλις παρέλαβα και γράφτηκε ο βασικός κώδικας για το διάβασμά τους. Επίσης γράφτηκε ο κώδικας για το αρχικό καλιμπράρισμα στο οριζόντιο επίπεδο.

 

Η ανάλυση θα είναι 13 bit (3 arcmins) σε 3 άξονες (2 για τα dob) και η παρακολούθηση της κίνησης θα καλιμπράρεται για εξομάλυνση των σφαλμάτων.

 

Τέλος, εγκαταλείφτηκε η ιδέα για trackball και αισθητήρα αφής, μιας και ανεβάζει αδικαιολόγητα το κόστος, χωρίς να προσθέτει κάτι πρακτικό.

Ο έλεγχος θα γίνεται με στικ 2 αξόνων και 2 πλήκτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης προστέθηκε 3 axis πυξίδα για κατευθείαν υπολογισμό του αζιμουθίου με αντιστιθμιση, αλλά και για ευκολότερη πολική ευθυγράμμιση.

Επίσης μπήκε hardware RTC για να σώσω λίγο χώρο στη μνήμη.

 

Το κόστος ανεβαίνει δυστυχώς για να κάνει όλα όσα θέλω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μη βρίσω κανέναν φουκαρά που δεν φταίει και αρχίσω τα κουτουλίδια θα τα πώ εδώ να ξαλαφρώσω...

 

Ξεγελάστηκα από τις 2 μέρες παράδοση που ισχυρίζονταν μέσω κούριερ και δήλωσα αυτή μιας και το κόστος είναι το ίδιο...

 

Οι νέοι αισθητήρες κολλήσανε στο τελωνείο 5 μέρες μέχρι να λάβω σχετική ειδοποίηση από την εταιρεία courier. Σήμερα έδωσα εντολή για να βγεί κοστολόγιο και το μαγικό νούμερο για πράγματα αξίας 70 ευρό είναι 25 φόρος τελωνείου, 25 φόρος αεροδρομίου και 80 η αμοιβή του εκτελωνιστή....

 

Για να μην αρχίσω τα κουτουλίδια τους έριξα ένα άκυρο και ζήτησα από την εταιρεία να μου τα ξαναστείλει με USPS...

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ... καταραμένοι βολεμένοι καρεκλοκένταυροι... είναι λέει στάνταρ το ποσό της αμοιβής... σαν ένας ηλεκτρολόγος να χρεώνει ίδια ένα εργοστάσιο που κάνει μια πλήρη εγκατάσταση τριφασικού βιομηχανικού ρεύματος και έναν παπούλι που του βάζει μια μπρίζα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κουραγιο

 

Και ψαξιμο: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5482

 

(Αντρεα, δεν κανεις το θεμα του Αντωνη sticky ; )

 

Mα τα χα διαβάσει... να πεις δεν τα ξερα... και από ebay παίρνω χρόνια πράγματα... πρώτη φορά τόσο πανηγύρι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

130 ευρό κερατιάτικα για πακέτο που τελικά ποτέ δεν παρέλαβα...

Φάγανε γερό μπινελίκι στην εταιρεία courier που δεν με ενημερώσανε για τη χρέωση της εταιρείας αποστολής με 130 ευρό για την επιστροφη, τα οποία φυσικά μετακυλήθηκαν στη δική μου επιστροφή...

Το πόσο εκνευριστικά αδιάφορος και αγενής κόσμος υπάρχει δεν λέγεται...

 

Όπως και να χει, το νέο πακέτο πέρασε από τελωνείο σήμερα μέσω ΕΛΤΑ.

 

Οι δοκιμές για εξοικονόμηση ενέργειας πήγανε καλά.

Αν πάνε καλά και οι δοκιμές με το GPS, ελπίζω στην επόμενη εξόρμιση να έχω μαζί μου ένα πρωτότυπο για δοκιμές στο πεδίο της μάχης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμές με το GPS και την οθόνη πάνε καλά.

 

Πρέπει μόνο να λύσω ένα θεματάκι με την ημερομηνία από το GPS και μετά να αρχίσω να δουλεύω στο γραφικό.

 

Δηλώνω ενθουσιασμένος με την ποιότητα της οLED οθόνης και την ευκολία στη χρήση... το απόγευμα θα ποστάρω screenshots με το gps σε λειτουργία.

 

Συνέχεια με την πυξίδα το Σ/Κ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και οι φωτός που υποσχέθηκα

 

Στην πρώτη διάβασμα του gps και επεξεργασία των ΝΜΕΑ δεδομένων σε debugging log.

 

Στη δεύτερη, πέρασμα της πληροφορίας στην oLED οθόνη.

 

Προς το παρόν είναι σχεδόν έτοιμα και τα use-cases των λειτουργιών που θα έχει, ενώ έχω κάνει και μια αρχική σχεδίαση του πως θα λειτουργούνε τα μενού, η αποθηκευση ρυθμίσεων κλπ.

Δυστυχώς έκανα βλακεία και κόλλησα το board του μικροελεγκτή μου, οπότε μέχρι να έρθει καινούριο ή ο ISP δουλεύω σε παρόμοιο αλλά με λιγότερα pins οπότε είναι δύσκολο να τα βάλω όλα μαζί να δουλεύουνε...

 

Άντε να δούμε :D

oLED.png.2f24c02cdba2ed83ab8362ae27153123.png

gps.png.9790f6fbfee89ab216ed61bf8b24be2f.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και μία να φαίνεται και ο ελεγκτής στυλ blackberry...

 

Κρίμα που δεν έχω κάμερα να σας δείξω πόσο όμορφο είναι το animation κίνησης των επιλογών...

:)

 

Πρέπει να αρχίσω να βλέπω για κανένα όμορφο κουτάκι για να αρχίσω να σχεδιάζω και την τελική πλακέτα.

blackberry.png.a35146c00110925fd644a9766e79cebb.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης