Jump to content

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΘΗΣΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΠΤΡΙΚΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΩΝ 40cm !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

I was unable to make it, hope to be able to make it next time.

 

At least it looks like the event was well attended.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης ,πραγματικά σας ζηλεύω όσους και όσες βρεθήκατε εκεί αυτή τη βραδιά .Πάντα τέτοια ! =D>

 

 

και εγω πραγματικα ζηλευω πολυ!! θα ηταν φοβερη βραδια!

 

βλεπω οτι εισαι απο την αλεξανδρουπολη και εισαι τυχερος πιστευω γιατι θα γινει σε λιγο το πανελληνιο συνεδριο ερασιτεχνικης αστρονομιας εκει,οποτεε..εισαι κοντα :D εμεις να δουμεε αν θα μπορεσουμε... :(

Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μερικές τελευταίες κι από εμένα...το 16άρι dob δέχθηκε πολύ..μα πολύ κόσμο!!!

IMG_2316LOW.thumb.jpg.d8dfeb0d8ab243808a71a554a6c44931.jpg

IMG_2311LOW.thumb.jpg.8fc91f835e1cd0dd9a46b3ef96de2960.jpg

IMG_2309LOW.thumb.jpg.447ac03b1bb70ce6aced08a4d4134664.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α εσύ ήσουν αυτός στο 16άρι... :D

Καλά τι κομμάτι ήταν αυτό... μου πέσαν τα σαγόνια όταν μου πες ότι είναι ιδιοκατασκευή...

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ εγώ με την σειρά μου να πω ένα μπράβο στους διοργανωτές.Κ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον χείριστη του τηλεσκοπίου που με τόση υπομονή εξηγούσε ξανά κ ξανά στους επισκέπτες.Κ πιστέψτε με ήταν πολλοί.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήθελα πολύ να παρακολουθήσω αυτή την εκδήλωση, αλλά δεν μπόρεσα. Ελπίζω να ξαναγίνει κάτι ανάλογο σε αυτόν τον υπέροχο χώρο.

Φίλε Τάσο, ωραίο το 16'', ακόμα κι από την φωτογραφία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία εκδήλωση! Αν και δεν ήμουν εκεί, από τα σχόλια των φίλων καταλαβαίνω πως ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη.

Είχα κι εγώ την τύχη να επισκεφθώ το ιστορικό τηλεσκόπιο ως φοιτητής του Φυσικού Αθήνας κάπου γύρω στο 1991-92. Η καθηγήτριά μας κα Ελένη Λιβανίου-Ροβίθη και ο κος Πέτρος Ροβίθης μας διηγήθηκαν την ιστορία του και κατόπιν είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε έναν ολόλαμπρο και τεράστιο Δία αλλά - αλλίμονο - με άνευ προηγουμένου κακό seeing. Με το ζόρι ξεχώριζαν οι δύο σκοτεινές ισημερινές ζώνες. Ο κος Ροβίθης μας είπε ότι δεν θα καταφέρναμε να τις δούμε εκείνη τη βραδιά αλλά πάνω που το είπε τις ξεχώρισα και τις έδειξα και στους υπόλοιπους. :cheesy: Από τότε δεν έχω ξαναδεί ...χειρότερο Δία! :lol: (Φυσικά η αιτία ήταν το seeing κι όχι το τηλεσκόπιο).

Μας διηγήθηκαν τότε και την εξης ιστορία: Στη Γερμανική κατοχή, το τηλεσκόπιο απεγκαταστάθηκε και τοποθετήθηκε σε μιά κρύπτη στο βράχο που υπάρχει λίγο πριν φτάσει κανείς στο Αστεροσκοπείο (νομίζω στα αριστερά λίγο πριν τα σκαλάκια που ανεβαίνει όποιος προσεγγίζει το χώρο από τη μεριά του σημερινού "Αστεροσκοπείου Αθηνών". Ωστόσο δεν γλίτωσε κάποιες σφαίρες και τα σημάδια τους υπάρχουν ακόμη επάνω του. Ίσως στην πρόσφατη εκδήλωση να άκουσε κάποιος αυτή την ιστορία και να τη θυμάται καλύτερα από εμένα.

Πάντως ο χώρος γύρω από τον θόλο του αστεροσκοπείου είναι πανέμορφος (λόφος των Νυμφών και η Πνύκα πιό κάτω) και είναι κρίμα που περιβάλλεται πιά από τη βουή, τη ρύπανση και τη φωτορύπανση της Αθήνας.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Στέφανε ωραία περιγραφή αλλά εμένα με "σόκαρε" αυτό...

 

...Η καθηγήτριά μας κα Ελένη Λιβανίου-Ροβίθη και ο κος Πέτρος Ροβίθης...

 

επειδή η κ.Ροβίθη είναι και δικιά μου καθηγήτρια στην Παρατηρησιακή Αστροφυσική(μάθημα και εργαστήριο) και μάλιστα σε 15 μέρες θα δώσω το μάθημα της στην εξεταστική! :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθε ευκαιρια που δινεται στους Αθηναιους να κοιταξουν μεσα απο τηλεσκοπιο ειναι σημαντικη και πολυ χρησιμη.Συγχαριτηρια. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης