Jump to content

Αστεράκι μου λαμπρό.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε και εσείς ένα φωτεινό αστέρι;;;βρείτε το όνομά σας στη λίστα με τα 300 πιο φωτεινά αστέρια!!!!! :cheesy: :cheesy:

http://www.atlasoftheuniverse.com/stars.html

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς να το βρούμε αφού όλα είναι αραβικά εκτός αν το όνομα μου στα αραβικά είναι Choo ή Turais και δεν το ξέρω... :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεπτομέρειες Νάνσυ μου.... :cheesy:
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ακουσει οτι τα ονοματα των αστεριων ειναι μεταφραση των αρχαιων ελληνικων ονοματων στα αραβικα. Εχει κανεις ενα καταλογο των αστεριων με την ελληνικη τους ονομασια??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ακουσει οτι τα ονοματα των αστεριων ειναι μεταφραση των αρχαιων ελληνικων ονοματων στα αραβικα

 

Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Αξίζει να το διπλοτσεκάρουμε ωστόσο.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς να το βρούμε αφού όλα είναι αραβικά εκτός αν το όνομα μου στα αραβικά είναι Choo ή Turais και δεν το ξέρω... :cheesy: :cheesy:

 

Το Ελένη προέρχεται από το Σελήνη:

 

(Σελήνη=> Σελάνα=> Σελένη=> Ελένη)

 

Από εκεί προέρχεται και το σέλας (φωτεινό, λαμπρό), οπότε το όνομα Ελένη καταλήγει να συνδέεται με το φως.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Ελενη προερχεται απο το ελανη που σημαινει λαμπαδα και δηλωνει το φως..αυτο με τη σεληνη πρωτη φορα το ακουω...

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχμ.....παιδιά....γιατί ασχολείστε εδώ με το από που βγαίνει το Ελένη;;;;δε καταλάβατε κάτι σωστά;;Ο τίτλος του θέματος είναι με χιουμορ, όχι κυριολεκτικός...... Δε θα βρείτε το όνομά σας στη λίστα....

 

τα ονόματα είναι κυρίως στα αραβικά, βρείτε σε ένα αραβικό λεξικό τι σημαίνουν, δε ξέρω.....υπάρχουν και ελληνικά ονόματα, όπως Αρκτούρος, αλλά δεν ήταν κάποτε όλα ελληνικά κ γίνανε αραβικά..

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με τη Σελήνη ισχύει..το είδα και στο science wiki αλλά δεν έχει σημασία..

Αγαπητέ παναγιώτη μπορούμε να μην βρούμε το όνομα μας,αλλά ο κατάλογος που παρέθεσες ήταν εξαιρετικός και έμαθα όνοματα αστεριών που δεν ήξερα!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης