Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι εντελώς νέος στον χώρο και πραγματικά από τις πρώτες παραστάσεις που έχω είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την αστρονομία. Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω τον ουρανό εκτός πόλης (από τότε που πήρα το τηλεσκόπιο) και δεν το επιδιώκω άμεσα χωρίς πρώτα να ενημερωθώ αρκετά για κάποια θέματα.

Έλαβα το NightWatch για να κατατοπιστώ αρχικά αλλά ακόμα είμαι στο ξεφύλισμα καθως και πατέρας εδώ και ένα μήνα οπότε καταλαβαίνετε.....

Δυστυχώς δεν είχα ανακαλύψει το site πριν την αγορά τηλεσκοπίου οπότε δεν ξέρω εάν η επιλογή μου θα με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.

Έχω αγοράσει ένα SkyWatcher SK1141 EQ1 και μέχρι τώρα έχω περιοριστεί στην παρακολούθηση της σελήνης και της Αφροδίτης.

Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω εάν μπορώ από την Αθήνα να δω πχ τους δακτύλιους του Κρόνου με αυτό το τηλεσκόπιο και εάνμπορώ να δω χρώματα στους πλανήτες ή χρειάζομαι extra εξοπλισμό;

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο θα ήταν να αλολουθήσεις τα παιδιά από εδω μέσα που μένουν Αθήνα, σε μια εξόρμηση για αστροπαρατήρηση και εκεί θα μάθεις πολλά και για το τηλεσκόπιό σου και για εξοπλισμό.

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ μόνο αν πάς σε εξορμήσεις θα μάθεις πολλά πράγματα και εκεί υπάρχουν πολλοί έμπειροι επι του τηλεσκόπιου...Αν θες να κάνεις πλανητική παρατήρηση anyway μπορείς να πάρεις φίλτρα..

Γενικά για να δεις κοίτα εδώ επειδή έχεις και Skywatcher:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1590

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1319

 

 

Επίσης καλως όρισες και καλές παρατηρησεις!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το 114eq1 το εχω και εγω και για οσο καιρο το χρησιμοποιησα εμεινα ευχαρηστιμενος απο την αποδοση του στην αθηνα.

 

χρωματα στους πλανητες δεν μπορεις νοα δεις με κανενα τηλεσκοπιο γιατι το ανθρωπινο ματι ειναι φτιαγμενο με τετοιο τροπο που δυσκολα διακρινει χρωματα το βραδυ.

 

τις ζωνες στον δια μπορεις να τις διακρινεις αν εχεις καλο ουρανο το βραδυ οπως και τις ζωνες στα δακτυλιδια του κρονου αλλα με μεγαλυτερη δυσκολια (εχω βγαλει φωτο τον κρονο με το 114) αυτη την εποχη ομως ο κρονος εχει δυσει μετα την δυση του ηλιου οποτε μεινε με τον δια, αρη, αφροδιτη.

 

με την αγορα πλανητικων φιλτρων ομως βελτιωνεται το κοντραστ και μπορεις να διακρειενς περισσοτερες λεπτομεριες. σε σκοτεινο ουρανο η αποδοση θα βελτιωθει σημαντικα οποτε αν οργανωθει καποια συνατηση πηγαινε και εσυ

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις 2 καλους ορθοσκοπικους , δεν πιστευω να χρειαζονται φιλτρα.. εξαλου αν εχεις και μικρο τηλεσκοπιο κοβουν αρκετο φως..
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας

 

Θα σας ζαλίσω με καινούργιες απορίες σύντομα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την γνώμη μου πρέπει να εποικοινωνήσεις με την Ελληνική

Αστρονομική Ένωση και για περισσότερες πληροφορίες στο site

www.astronomia.org.gr.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρωματα στους πλανητες δεν μπορεις νοα δεις με κανενα τηλεσκοπιο γιατι το ανθρωπινο ματι ειναι φτιαγμενο με τετοιο τροπο που δυσκολα διακρινει χρωματα το βραδυ.

 

[-X

 

Μια χαρά βλέπεις χρώματα στους πλανήτες. Σε deep sky αντικείμενα δεν μπορείς να δεις χρώμα. (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω εάν μπορώ από την Αθήνα να δω πχ τους δακτύλιους του Κρόνου με αυτό το τηλεσκόπιο και εάνμπορώ να δω χρώματα στους πλανήτες ή χρειάζομαι extra εξοπλισμό;

Οι δακτυλιοι του κρονου φαινονται, απλα αν ειχες μεγαλυτερο τηλε, θα φαινονταν καλυτερα.

Σε καμια περιπτωση με τοσο μικρο τηλεσκοπιο δεν χρειασεσαι φιλτρα για τους πλανητες. Ειναι για μεγαλυτερα τηλεσκοπια.

 

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω τον ουρανό εκτός πόλης (από τότε που πήρα το τηλεσκόπιο) και δεν το επιδιώκω άμεσα χωρίς πρώτα να ενημερωθώ αρκετά για κάποια θέματα.

Τι να ενημερωθεις για πολλα θεματα??

Δεν χρειαζεται να ενημερωθεις για τιποτα.

Το προβλημα σου ειναι οτι παρατηρεις μεσα απο την φωτορυπανση της Αθηνας.

Και οτι ειναι δυσχρηστο το τηλεσκοπιο που εχεις.

Οποτε ψαξε εδω στο astrovox, εκει που οι Αθηναιοι προτεινουν κοντινα και σκοτεινα μερη για παρατηρηση.

Βεβαια αν αρχησεις να βγαινεις σε αυτα τα σκοτεινα μερη, ενα καλυτερο τηλε, σαν το ντομπ 8, θα σου αποκαλυψει παρα πολλα πραγματα.

Και αν αγορασεις ενα 8αρι ντομπ της προκοπης, θα χρειαστεις και εναν καλο χαρτη σαν αυτον:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8408

 

Οποτε:

1) Βαζεις στο προγραμμα την μετακινηση με τον πατερα σε κοντινο σκοτεινο ουρανο.

2) Αγορα τηλεσκοπιου της προκοπης και χαρτη της προκοπης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρωματα στους πλανητες δεν μπορεις νοα δεις με κανενα τηλεσκοπιο γιατι το ανθρωπινο ματι ειναι φτιαγμενο με τετοιο τροπο που δυσκολα διακρινει χρωματα το βραδυ.

 

...εκτός απο τον ελαφρύ ιριδισμό των νεφών της Αφροδίτης, και το κόκκινο της σκουριάς του Αρη......

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουπς, ναι, παραλειψη μου για τα χρωματα στους πλανητες καθως εγραφα βιαστικα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλαβα το NightWatch για να κατατοπιστώ αρχικά αλλά ακόμα είμαι στο ξεφύλισμα καθως και πατέρας εδώ και ένα μήνα οπότε καταλαβαίνετε.....
Να σου ζήσει!!

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης