Jump to content

ορθοσκοπικοι UO HD (ΕΠΩΛΗΘΗΣΑΝ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλειται πληρης σειρα προσοφθαλμιων University Optics HD Orthos, σε εστιακα 5,6,7,9,12,18μμ.Βρισκονται σε αριστη κατασταση, χωρις σημαδια, με κουτια, καπακια κλπ.

Τα προσοφθαλμια αυτα κατασκευαζονται στην Ιαπωνια, και διατιθενται και ως "Baader Genuine Orthos".

Η αγγελια θα παραμεινει μια εβδομαδα ως "σετ", και αν δεν εκδηλωθει ενδιαφερον, τα προσοφθαλμια θα διατεθουν μεμονωμενα.

Η πωληση γινεται λογω αλλαγης "πλανητικων" προσοφθαλμιων, και φυσικα δεν εχει να κανει με την ποιοτητα στην εικονα που δινουν, αλλα στην ανεση κατα την παρατηρηση ( υποκειμενικο).

Τιμη 50€/ τεμ.

Τιμη ολου του σετ 270€(45€/τεμ).

UO-HD-orthos.jpg.c92c1a1acd62d57aa91970c6511b2b80.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Φίλε Κώστα θα ήθελα να πάρω τον 7αρη προσοφθαλμιο. Το θέμα είναι πως θα είμαι στην Αθήνα από 11/10/09. Αν περάσει η εβδομάδα που θα τα έχεις ως σετ μπορείς να μου κρατήσεις τον 7άρη?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνδιαφέρομαι αλλά δεν είμαι απο αθήνα.

Γινεται να μου στείλεις καβάλα?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν απαντηση στα πμ που μου εχουν αποσταλει,ευχαριστως να "δεσμευσω" μεμονωμενα εστιακα μηκη, και εφ οσον δεν ενδιαφερθει καποιος για ολο το σετ, θα διατεθουν στους ενδιαφερομενους με σειρα προτεραιοτητας.

Επισης, επειδη τεθηκε ερωτηση "συμβατοτητας" με τυπους τηλεσκοπιων, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκειται για αριστη επιλογη για οποιοδηποτε τυπο τηλεσκοπιου.

Τα εχω χρησιμοποιησει κατ εξοχην στο (πρωην) 10" καταδιοπτρικο μου, στο 10" Νευτωνιο μου, και τελευταια στο 120 Equinox.

Μαλιστα η εξαντλητικη δοκιμη των οριων στο διοπτρικο, εγινε εχθες, σε μεγενθυνσεις κυριολεκτικα απιστευτες (πανω απο 400Χ στο Δια και Σεληνη) και το ειδωλο δεν "εσπαγε"(γεγονος που αποδεικνυει και την ποιοτητα του τηλεσκοπιου επισης) .

Τους αντικαθιστω με Radian, (δοκιμαστηκαν και αυτοι εχθες) οι οποιοι κερδισαν τις εντυπωσεις οσον αφορα την ανεση κατα την παρατηρηση (παρα το γεγονος οτι στα ξενα φορουμ, θεωρουν ανωτερους τους UO οσον αφορα το κοντραστ, εγω προσωπικα , αν και "πιεσα" τον εαυτο μου να διακρινω διαφορες, δεν τα καταφερα τελικα.Ισως σε μεγαλες εστιακες αποστασεις, οι UO αναδεικνυονταν σαν καλυτερα προσοφθαλμια.Τελος παντων, αυτα ειναι υποκειμενικα ειπαμε).

Γενικως τα θεωρω σαν μια απο τις ελαχιστες περιπτωσεις, κατα τις οποιες ενα προιον δεν προκειται ποτε να αποτελεσει "λαθος επιλογη", ειτε σαν UO, ειτε σαν Baader.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη δεν υπηρχε ενδιαφερον για ολο το σετ, τα προσοφθαλμια "σπανε"....

Τηρηθηκε σειρα προτεραιοτητας σε απαντηση και πμ.

 

5μμ ΕΠΩΛΗΘΗ (Mihailo)

6μμ επωληθη (Τασος)

7μμ ΕΠΩΛΗΘΗ (Σπυρος)

9μμ ΕΠΩΛΗΘΗ (Στεφανος)

12μμ ΕΠΩΛΗΘΗ (Στεφανος)

18μμ επωληθη (Ελλη)

1725867512_912.thumb.jpg.8e5eb43a44ba42cfd3b08be5afbd3cf6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Κώστα, έχεις p.m.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης