Jump to content

Θήκες και μετακίνηση


Estarian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω!

Έχω δει μερικά θεματάκια εδώ πέρα για θήκες κλπ αλλά θέλω και άλλα :P

 

Έχετε φτιάξει ή έχετε αγοράσει τις θήκες σας;

Μια και αγόρασα το 10αρι dobson και έχω ένα pluriel, το θέμα της μετακίνησης είναι μείζον.

 

Ερώτηση δεύτερη : Μεταφέρει κανείς τηλεσκόπιο σε μπαγκαζιέρα/ιδιοκατασκευή;

 

Ερώτηση τρίτη : Επειδή και στο δίκτυο γενικότερα δε βρήκα πολλά πολλά για homemade θήκη και λογικά κάτι μου ξέφυγε, έχετε κανα προτεινομενο λινκ με σχέδια κλπ;

Σκέφτομαι να φτιάξω (καλά ίσως όχι εγώ, γιατί το μαστοριλίκι γενικώς δεν το χω..) μία απο κοντρα πλακέ με επένδυση από δύο αφρούς (ένα κάτω στρώμα σκληρό και ένα "πάνω" στρώμα μαλακότερο).

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το 12άρι νευτώνειό μου, σκέφτηκα αρχικά να πάρω μια μαλακή θήκη μεταφοράς όμως με απέτρεψε ένας φίλος διότι θα παραήταν βαρύ για να σηκώνεται από τα χερούλια της μαλακής θήκης οπότε μεταφέρω τον σωλήνα σκέτο.

 

Μεγάλη ποικιλία μαλακών θηκών με πολύ καλή επένδυση και μεγέθη από μικρά διοπτρικά έως μεγάλα νευτώνεια (και για το 10άρι σου) μπορείς να βρεις από την orion:

http://www.telescope.com/control/product/~category_id=cases_and_covers/~pcategory=accessories/~product_id=A0006

 

Για σκληρές θήκες μεταφοράς, σίγουρα έχουν κατασκευαστεί από τον sheliak και νομίζω τον KOSTAKIS, πχ δες εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7404

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώπα ! Κάτσε γιατί αυτό ξέχασα να το ρωτήσω!

Μεταφέρεται ο σωλήνας ΧΥΜΑ στο αυτοκίνητο;;;

Δεν έχουμε θέματα με ξε-collimation ;(ωραίο συνειρμό κάνει η λέξη, συγγνώμη )

 

Και πως τον μεταφέρεις; σου χωράει στο πίσω κάθισμα και βάζεις ζώνες; ή τον βάζεις (όπως θα είμαι αναγκασμένος και εγώ σε τέτοια περίπτωση) διαγώνια να στουμπώνεται μεταξύ μπροστά δεξιά καθίσματος και πίσω αριστερά;

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον σωλήνα τον μεταφέρω χύμα πάνω στο πίσω κάθισμα ενός Ford Focus. Δεν παθαίνει τίποτα, στα μαλακά κάθεται αλλά σίγουρα χρειάζεται collimation κάθε φορά (το οποίο θα ίσχυε ακόμα και αν τον είχα σε ξύλινη θήκη). Νομίζω οι περισσότεροι με μεγάλα νευτώνεια έτσι τον μεταφέρουν. Και όντως μπορείς να του βάλεις και τις ζώνες για επιπλέον ασφάλεια σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος.

 

Ο σωλήνας μου είναι 12" f/4 και χωράει σε όλα τα μικρομεσαία (και άνω) αυτοκίνητα στο πίσω κάθισμα. Εσύ όμως έχεις ειδική περίπτωση αυτοκινήτου και δε χωράει. Κάποιοι ρίχνουν το μπροστά κάθισμα αν δεν έχουν συνοδηγό. Εσύ όταν λες ότι το στριμώχνεις μεταξύ των καθισμάτων, κάθεται ασφαλώς;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τον έχω μεταφέρει έτσι, απλά τον έβαλα δοκιμαστικά να δω πως χωράει..

ε, κάθεται αλλά θέλει κάποια σταθεροποίηση γιατί κουνιέται.

 

Η άλλη λύση είναι να ανοίξω την οροφή και να τον έχω όρθιο :P

 

"Μαμά μαμά κοίτα, ένα αυτοκίνητο με φουγάρο" ](*,) ](*,) ](*,)

 

Βέβαια μπορεί να τσουρνέψω την 147 του πατέρα μου στην ανάγκη, εκεί μέσα λογικά χωράει πιο άνετα..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης