Jump to content

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπίο σε Ρόδες-Παρανομο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω φιάξει ένα μικρο χώρο για να στεγάσω το τηλεσκόπιο έχει Διαστάσεις 2χ2χ2 και ανοιγει για να φωτογραφηζω μόνο που ο χώρος που θέλω να το βάλω δεν είναι δικός μου

Αν του βάλω βάση με ρόδες απο κάτω και το πηγαίνω στο σημείο και το αφήνω για λίγες νύχτες εκει θεωρείται πάλι το ίδιο με ένα σταθερό αστεροσκοπίο η επειδή θα έχω βάλει ρόδες και μετακινήται θα είναι πιο καλα.

Το κουτί όπως το λέω (Αστεροσκοπίο) το έχω στο γκαραζ του σπιτιου.

Το σημείο που πηγαίνω για την Φωτογράφηση είναι περίπου 600-700 περίπου μέτρα

Είναι ένα Αφημένο χωράφι εδω και 40 χρόνια που ρώτησα για να το Παρω και βαριέμαι να Τον Ψάξω

Πηγαίνω καιρό στο χωραφάκι αυτό και ποτε κανεις δεν με είπε τίποτα αφού εκεινη την Ώρα Όλοι κάνουν Νανι. :-note

Αλλα και που τους Είπα ότι πάω δεν μου είπαν τίποτα παρα μόνο ποιανού είναι

Ξέρω μόνο Επίθετο και ότι μένει στην Αθήνα

Οπότε και να έρθει δεν θα βρει τίποτα στο χωράφι-Σαν να στήνεις τηλεσκόπιο μόνο που αυτό θα είναι σαν τρειλερ.

Οπότε να βάλω ρόδες και βλέπουμε

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει ρόδες και το βάλω εκει και μου πουν τίποτα που το έβαλα το πέρνω σε 2 λεπτα

Απο θέμα καταγγελίας μπορουν να κάνουν κάτι ενώ έχει ρόδες και μετακινήται.

Παρακαλώ καποιος που είναι Δικηγόρος η Σχετικος Ας μου πει κάτι.

Δεν θέλω να το μετακινω συνέχεια αποτε θα καθεται μερες εκει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη… αλλά για να αποκλίσεις τελείως αυτήν την πιθανότητα, (ίσως και να ανήκει στην ομάδα των μυστήριων ανθρώπων), γιατί δεν δοκιμάζεις να βρεις κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσεις μαζί του?

Αν του δώσεις κανένα κατοστάευρω σαν ετήσιο ενοίκιο για τον υπαίθριο χώρο του, μάλλον θα πηδήξει από την χαρά του παρά θα έχει πρόβλημα…

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στη θέση σου φίλε Χρήστο πιο πολύ θα ανησυχούσα (σε περίπτωση που, αν κατάλαβα καλά, θέλεις να το αφήσεις εκεί μόνιμα) μην περάσει κάποιος κάφρος και στο σπάσει ή/και κλέψει, ενώ λείπεις, παρά τα παράπονα του ιδιοκτήτη

 

Τώρα, αν πας και το στήνεις τα βράδια και μετά το παίρνεις μαζί σου, ε, νταξ, εκτός και αν είναι ο δράκουλας ανάθεμα αν θα πάρει ποτέ και χαμπάρι :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπον γ αυτο το θεμα θα ρωτησω την αδερφη που τελειωνει τωρα την νομικη,αν μπορεσει να βρει κατι θα το γραψω.

 

 

απο την αλλη και γω την ιδια απορια εχω με τον προλαλλησαντα,δεν φοβαστε μηπως σας το καταστρεψει εκει ,οσο θα το εχετε μονο του???

 

 

 

να πω βεβαια οτι για να σας ''ενοχλησει'' ο ιδιοκτητης ειναι μαλλον απιθανο,μια και δεν θα κανετε τιποτα κακο.

 

 

 

παντως θα προτεινα να το παιρνετε μαζι σας καθε φορα που θα φευγετε,και ουτε γατα ουτε ζημια,γιατι φανταστειτε αν ενω λειπετε το βρει ο ιδιοκτητης μεσα στο χωραφι του,τι θα γινει???

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το σπιτάκι δεν βρίκεται μακρια απο το σπίτι και πάνω του θα έχει και κάμερες και συναγερμους Ειδοποίησης για κίνηση στο σημείο

Δεν Αφήνεις εκει ένα τηλεσκόπιο με εξοπλισμό και υπολογηστη λίγων χιλιάδων ευρώ απροστατευτα.

Όσο για τον Ιδιοκτήτη μου είπαν ότι είχαν μάθει πως πέθανε

Οπότε αν Αληθέυει ο Λύκος Δεμένος. :mrgreen:

Αλλα και πάλι κάποια στιγμή θα ψάξω να βρω κληρονόμους.

Και ένα ενικιο δεν θα τους φενόταν καθόλου άσχημα απο το πουθενα λευτά!

Αν μπορει κάποιος να μου πει και για νομικά θέματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή κάτι ανάλογο, χωρίς τηλεσκόπιο βέβαια, είχε κάνει δικός μου σε ξένο χωράφι, το θέμα έχει ως εξής:

 

Είναι καταπάτηση. Αφού δεν έχεις την άδειά του, είναι καταπάτηση. Το ότι ο ιδιοκτήτης λείπει 40 χρόνια δε λέει τίποτα, γιατί μπορεί άνετα να πηγαίνει και να το δηλώνει στην τοπική του εφορία, πολεοδομία, ή ότι άλλο χρειάζεται. Σίγουρα το δήλωσε, αυτός ή οι κληρονόμοι του, στο Κτηματολόγιο, και μια τέτοια ενέργεια μετράει σαν να πήγε να το δει αυτοπροσώπως. Αν σε μυριστεί, το πιο πιθανό είναι να σε πάρει τηλ πρώτα για να σου ζητήσει το λόγο, και μετά θα σου στείλει εξώδικο και θα απαιτεί να μην ξαναμπείς. Αν εσύ ξαναμπείς, είναι καταπάτηση και το δικαστήριο θα σου κόψει πρόστιμο. Φυσικά, αν είναι αρκετά στραβός, μπορεί άνετα να σου κάνει μήνυση αμέσως. Ποιός θα του πει ότι μπήκες; Μα βέβαια κάποιος από τους γείτονες. Υπάρχει ένας όρος που λέγεται χρησικτησία: αν εσύ χρησιμοποιείς ξένο χωράφι για 20 χρόνια χωρίς ο ιδιοκτήτης του να εμφανιστεί ποτέ, ο νόμος σου το δίνει δικό σου. Γι' αυτό και θα σου στείλει ο ιδιοκτήτης εξώδικο, ώστε να φανεί ότι δεν αδιαφορεί, κι ας είναι μακριά. Κανονικά, βρες ποιος είναι, πάρε τον τηλέφωνο και νοίκιασέ το. Εγώ θα έπαιρνα ανάποδες αν κάποιος έμπαινε στο χωράφι μου χωρίς να μου το πεί. Στην Κρήτη με τέτοια ξεκινούν οι βεντέτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο αντιμετωπισε το ακριβως σαν να ηθελες να χρησιμοποιησεις το χωραφι σαν εναν ξενο χωρο που θα σταθμευες ενα αυτοκινητο.

Ολα εχουν να κανουν με τη διαθεση του ιδιοκτητη (οπως ειναι λογικο).

Εσυ οχι μονο βαζεις μια κατασκευη μεσα στο ξενο χωρο , αλλα θελεις να βαλεις και συναγερμο με καμερες!!! :D

Πρωτα συννενοηση λοιπον, και μετα οι "καταπατησεις"...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης