Jump to content

Δυσκολία στην προσαρμογή μηχανής στο προσοφθάλμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πώ κάτι για τον εξοπλισμό μου : κατοπτρικό Νευτώνιο Sky watcher 130

Γιατί;; Προσαρμόζω την μηχανή και μου δίχνει μαύρο , τα πάντα είναι ανοιχτά,όταν πιάνω τίποτα χάνεται κατευθείαν... τί κάνω λάθος ; χρειάζομαι ειδικό προσοφθάλμιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα !

 

Μήπως είναι εύκολο να μας πεις (γράψεις)

 

α) ΠΩΣ προσαρμόζεις τη μηχανή σου ;

Έχεις κάποια βάση τύπου "Microstage", χρησιμοποιείς δακτυλίδια (π.χ. Τ2, κλπ) ;;

 

β) Τί μηχανή είναι ; Compact ή DSLR ;

 

γ) Το όλο στήσιμο το κάνεις μέρα ή νύχτα ;

 

δ) Η βάση "παρακολουθεί" ή είναι χειροκίνητη ;

 

 

Γιατί......

 

Εγώ (..με ένα Dob 10" SW) στηρίζω τη μηχανή (..μη φανταστείς τίποτα εξωτικό....μια απλή compact )με το Baader Microstage (http//www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1037). Τη στήνω όσο έχει ακόμη φως και όπως καταλαβαίνεις στοχεύω μόνο Σελήνη και κανά πλανητάκο (..όπως τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Δία που η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ μου compact μπορεί να "δει" μέσα από το προσοφθάλμιο !!!).

 

Όντως στην αρχή και μέχρι να βρω τη σωστή θέση κεντραρίσματος (?!)....έκανα προσκλητήρια Αγίων και Οσίων, αλλά μετά βρήκα το "κουμπί" και σώθηκα.

 

ΚΟΥΜΠΙ

---------

 

1. Με compact μηχανές και τηλεσκόπια χωρίς μοτέρ, οι στόχοι πρέπει να είναι οι πολύ λαμπροί (π.χ. Σελήνη, Δίας)

 

2. Τα οπτικά του τηλεσκοπίου χρειάζονται καλή ευθυγράμμιση για τέτοιου είδους πειράματα.

 

3. Προσπάθησε και στοχεύσεις κάτι λαμπρό και σταθερό (κανά προβολέα, τίποτα ταμπέλες, κλπ), έτσι ώστε μέχρι να βρεις κέντρο με τη μηχανή σου, ο στόχος να είναι ακίνητος.

 

4. Το προσοφθάλμιο παίζει το ρόλο του, γιατί όσο πιο μεγάλη μεγέθυνση έχεις, τόσο πιο γρήγορα κινούνται οι στόχοι μέσα από το προσοφθάλμιο.

 

5. Όταν βρεις τη σωστή ευθυγράμμιση μεταξύ τηλεσκοπίου και μηχανής, βάλε το προσοφθάλμιο που θέλεις και παρακολούθησε την κίνηση του στόχου μέσα από την οθόνη της μηχανής. Έτσι θα καταλάβεις αν τελικά μπορείς να φωτογραφήσεις με το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο. Π.χ. έχοντας τη Σελήνη στον 25mm (48Χ), έχω πλήρη εικόνα σε όλο το πεδίο και η κίνηση είναι μηδαμινή. Αν πάω στη διπλάσια μεγέθυνση (12mm - 100X), τότε αρχίζει και φεύγει γρήγορα από το πεδίο μου. Φαντάζομαι ο καθένας πειραματίζεται σε αυτό το στάδιο, γιατί παίζει ρόλο και η ταχύτητα της μηχανής, τυχών αέρηδες ή ταλαντώσεις, κοκ.

 

6. Προσπάθησε να "τραβήξεις" τον ίδιο στόχο πολλές φορές (πολλές όμως) και μετά βάλε τις JPG στο Registax ή σε κάτι άλλο παρόμοιο και έτσι θα έχεις αρκετά (..μερικές φορές έως και ΠΟΛΥ) καλύτερα αποτελέσματα.

 

http//www.astrovox.gr/forum/album.php?user_id=462

 

Αυτή (η παραπάνω) είναι one-shot με compact και τον τρόπο που περιέγραψα πριν.

 

Επίσης, αν ψάξεις στις φωτό του Astrovox, θα βρεις πολλούς χρήστες οι οποίοι έχουν "ανεβάσει" τέτοιες one-shot προσπάθειες με φοβερά αποτελέσματα.

 

 

 

Αυτά από εμένα και καλά κουράγια !!!!

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν λετε οτι θελουν πολυ καλη ευθυγραμμιση εννοειτε δηλαδη οτι στις φωτο μπορουμε να μην εχουμε και πολθ καλα(=καθαρα) ειδωλα,ή οτι αλλου θα σημαδευετε με την μηχανη και αλλου θα βγαζει φωτο??

 

 

επεισης ,προσωπικα στο τηλεσκοπιο μου δεν εχω κανει ευθυγραμμιση στα οπτικα του,ωστωσο στην παρατηρηση ειναι μια χαρα (επεισης εχω κανει αυτο με τον αφεστιασμο του ειδωλου και οι ''κυκλοι ''που παρουσιαζονται ειναι ομοκεντροι)μπορει να θελει ευθυγραμμιση για να προσαρτισω μια κανον ρεφλεξ που εχω???(με ανταπτορα οχι κατι ιδιαιτερο)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου, Μιχάλη !

 

Σχετικά με την ευθυγράμμιση, όντως είναι για την καθαρότητα του ειδώλου, αφού θα πρέπει να βλέπεις μέσα από το "ματάκι" ή την οθόνη της μηχανής σου και θα πρέπει να έχεις διασφαλίσει τουλάχιστον τη σωστή ευθυγράμμιση των οπτικών !

 

Για το δικό σου - αφού και οι "κύκλοι" είναι ομόκεντροι - δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα....

 

Trial and Error...που λένε και οι Βάρβαροι!!!!!!

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Αντώνιε δεν έχω τίποτα ούτε micro stage τίποτα :lol: απλά προσαρμόζω το φακό στο προσοφθάλμιο απλά και ωραία ,έχω μοτέρ για καλή ευθυγράμμισή ...το θέμα είναι οτι δεν πιάνει τίποτα ο φακός της φωτογραφικής..έχω εξοικειωθεί με τον χειρισμό του τηλεσκοπίου παρόλο που το έχω μόνο κάτι βδομάδες (2-3 κάπου εκεί) μάλλον με σώσατε με το Micro Stage ...όσο αναφορά αυτό με την μεγέθυνση του προσοφθάλμιου και την γρήγορη κίνηση ,δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το κλειδώνω :D ...

υπέρ ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας...

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης