Jump to content

Μυστηριωδες μπλε "φως" στον ουρανο της Νορβηγίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν το εχει δει καποιος αυτη την ειδηση αλλα μου φαινεται αρκετα "μυστηρια"

Για δειτε μερικα βιντεο και πειτε την γνωμη σας....

http://www.youtube.com/watch?v=5Fgn7-AoQtI

Και μερικα site που αναφερονται σ'αυτο το φαινομενο...

http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/12/09/awesomely-bizarre-light-show-freaks-out-norway/

http://www.geekologie.com/2009/12/mysterious_portal_opens_in_sky.php

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα είναι κατι που δεν γνωρίζουμε αλλα πιστέυω ότι η επιστήμη θα το εξηγήσει καποια μερα

Και θα δώσει μια απαντηση

Πχ ο Κεραυνος καποτε ήταν αγνωστος και εμφανήστηκε πριν τον ανθρωπο η μετα και μετα μαθαμε πολλα μεσο τηνς επιστήμης.

Τωρα αν θες λες ότι είναι απο αξογηινους η οτιδήποτε αλλο

Όχι ότι είπες κατι

Ώραία σχέδια Εφε!Και χρώμμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Spaceweather ,να και η πιθανη λυση στο φαινομενο .....Ενας "σαλταρισμενος" πυραυλος!!!!!

 

UPDATE: Circumstantial evidence is mounting that the phenomenon was caused by a malfunctioning rocket, possibly an ICBM launched from a Russian submarine. A Navtex no-fly alert was issued for the White Sea on Dec. 9th, and photographers appear to have recorded the initial boost phase of a launch below the spiral (see inset). A rocket motor spinning out of control could indeed explain the spiral pattern, so this explanation seems plausible, although it has not yet been confirmed.

 

http://www.spaceweather.com/

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω πως μπορεί να φαίνεται από το έδαφος αυτό το φαινόμενο γνωστό σαν st elmos fire

Νομίζω πως μπορεί να είναι ένα ενδεχόμενο...

 

http://www.youtube.com/watch?v=OQkMz3qb8Eg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πηγη in.gr

Σε πύραυλο αποδίδονται τα μυστηριώδη φώτα στον ουρανό της Νορβηγίας

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1084345&lngDtrID=252

 

Η αποτυχημένη δοκιμή ενός ρωσικού διηπειρωτικού πυραύλου ήταν πιθανότητα η αιτία των παράξενων λάμψεων που αναστάτωσαν την Τετάρτη τη βόρεια Νορβηγία.

 

Λίγες ώρες μετά τη δημοσιοποίηση των αναφορών για σπειροειδείς λάμψεις στο νορβηγικό ουρανό, η Μόσχα ανακοίνωσε την Πέμπτη ότι μόλις είχε προχωρήσει σε δοκιμαστική εκτόξευση του βαλλιστικού πυραύλου Bulava.

 

Ήταν η όγδοη αποτυχία του πυραύλου σε 12 συνολικά δοκιμές, παραδέχτηκε το ρωσικό υπουργείο Αμυνας.

 

Ο Bulava εκτοξεύτηκε από υποβρύχιο στη Λευκή Θάλασσα την Τετάρτη, περίπου την ίδια ώρα που τα παράξενα φώτα εμφανίστηκαν στον ανατολικό ουρανό της Νορβηγίας, προς την πλευρά της Ρωσίας.

 

Το ρωσικό υπουργείο διευκρίνισε ότι δεν γνωρίζει αν τα φώτα οφείλονταν στον Bulava, ανέφερε όμως ότι «ο κινητήρας του τρίτου σταδίου ήταν ασταθής», κάτι που θα μπορούσε να αναγκάσει τον πύραυλο να ακολουθήσει σπειροειδή τροχιά.

 

Ο Bulava είναι σχεδιασμένος να μεταφέρει έως και οκτώ πυρηνικές κεφαλές σε ακτίνα 8.000 χιλιομέτρων, και το Κρεμλίνο τον έχει περιγράψει ως βασικό όπλο του μελλοντικού πυρηνικού οπλοστασίου της Ρωσίας.

 

Η Μόσχα επιμένει ότι ο βασικός σχεδιασμός του πυραύλου δεν έχει ατέλειες, φαίνεται όμως ότι αδυνατεί να ελέγξει την ποιότητα των εξαρτημάτων που παράγουν οι 650 υπεργολάβοι του προγράμματος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το www.defencenet.gr

 

Ανεπιτυχής δοκιμή του SS-N-30 Bulava

10-12-2009 13:30:34

Απέτυχε η δοκιμή του διηπειρωτικού πυραύλου τύπου SS-N-30 Bulava, όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Αμυνας της Ρωσίας. Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, η αποτυχία οφείλεται σε «τεχνικά προβλήματα στην τρίτη φάση προσέγγισης του στόχου», χωρίς να γίνουν γνωστές περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Η εκτόξευση έγινε από το πυρηνικό υποβρύχιο Dmitriy Donskoy (TK-208) κλάση Akula (Typhoon κατά ΝΑΤΟ) από τη Λευκή Θάλασσα, σε περιοχή πλησίον της Φιλανδίας.

 

Νωρίτερα οι ρωσικές εφημερίδες Kommersant και Vedomosti είχαν αναφέρει για την αποτυχία της δοκιμής.

 

Ο διηπειρωτικός πύραυλος SS-N-30 Bulava, πρόκειται να τοποθετηθεί στα νέα υποβρύχια του ρωσικού στόλου της κλάσης Borei και σύμφωνα με τις ρωσικές Ενοπλες Δυνάμεις, πρόκειται για εξελιγμένη σχεδίαση του πυραύλου Τopol-M και μπορεί να διαπεράσει οποιαδήποτε γνωστή αντιβαλλιστική άμυνα, αντέχοντας μέχρι και σε πυρηνική έκρηξη σε απόσταση 500 μέτρων.

 

Ηταν η 13η δοκιμή του πυραύλου από τις οποίες οι 9 έχουν παρουσιάσει τεχνικά προβλήματα και έχουν θεωρηθεί αποτυχημένες.

 

H εκτόξευση και η εν συνεχεία ανατίναξη του βλήματος στον ουρανό, σε συνδυασμό με την θέση του βλήματος, δημιούργησαν μά εκπληκτική λάμψη στον ουρανό της Νορβηγίας που προκάλεσε διάφορα σενάρια για "μυστηριώδη φαινόμενα" κλπ

 

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι κανενας ειδικος για να εχω γνωμη αλλα πυραυλος δεν μου μοιαζει εμενα...Δεν λεω οτι ειναι ουφο ή τιποτα, παντως οντως εχει ωραιο σχημα και χρωμα, σαν αφηρημενη τεχνη.

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι κανενας ειδικος για να εχω γνωμη αλλα πυραυλος δεν μου μοιαζει εμενα...Δεν λεω οτι ειναι ουφο ή τιποτα, παντως οντως εχει ωραιο σχημα και χρωμα, σαν αφηρημενη τεχνη.
Περικλη...αφερημενη τεχνη δεν θα το ελεγα...αφου ο σπειροειδης ελικας που δημιουργειται ακριβως πισω απο το αντικειμενο ειναι μια κλασικη περιπτωση ενος αντικειμενου που για καποιον λογο δεν μπορει να κρατησει σταθερη την πορεια του λ.χ χτυπημενο αεροπλανο στο ενα απο τα δυο φτερα.

Τωρα οσο για το χρωμα του καπνου ισως ειναι απο τα καυσιμα που χρησιμοποιήθηκαν ή απο το φως του ηλιου λογο υψους του αντικειμενου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι οντως καπου πετυχα και ενα simulation σψματιδιων που φευγουν απο πυραυλο εκτος τροχιας, θα το ξαναψαξω(ημουν στην σχολη οταν το ειδα) και ηταν σχεδον πανομοιοτυπα! Παντως παιζει να ηταν και επιδειξη και ασ ηταν "αποτυχημενη" η προσπαθεια, σκεφτητε: το εκτοξευσαν απο τις εκβολες του βολγα! Ειναι περιπου 3000 km!

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΟ είδα και εγώ και μου έκανε εντύπωση.Πολύ συμμετρικο, σπειροειδής ίχνος.

Δεν θα σπεύσω να κάνω εικασίες , αν και η επιστήμη είναι γενικώς λειψή δεν περιμένω κάτι και από εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης