Jump to content

HD156668b


Προτεινόμενες αναρτήσεις

An exoplanet only four times the mass of Earth – the second smallest planet in the exoplanet inventory – has been discovered by astronomers using the Keck Observatory in Hawaii.

 

“This is quite a remarkable discovery,” says astronomer Andrew Howard of the University of California at Berkeley. “It shows that we can push down and find smaller and smaller planets.” The announcement was made at the American Astronomical Society meeting held this week in Washington DC.

The planet, known to astronomers as HD156668b, speeds around its parent star in just over four days, and was detected using the radial velocity technique. This relies on Keck’s High Resolution Echelle Spectrograph on the ten-metre telescope, which records the star's spectrum such that as the planet heads away from us towards the star its spectrum shifts towards redder wavelengths; when it moves towards the Earth the spectrum shifts to bluer wavelengths.

 

By looking at the colour shifts in the spectrum astronomers can determine characteristics of the planet, like its mass – just four times the mass of Earth in the case of HD156668b. Many of the 400 exoplanets discovered to date are Jupiter-mass planets.

 

“It’s been astronomers long-standing goal to find low mass planets, but they are really hard to detect,” says Howard. “There are important pieces, we don’t have yet. We need to understand how low mass planets, like super-Earths, form and migrate.”

 

The discovery will contribute to studies of how planets and planetary systems form and evolve.

 

HD156668b is located approximately 80 light years from Earth in the direction of the constellation Hercules. The discovery was made as part of the Eta-Earth Survey for Low Mass Planets, which has so far uncovered two near-Earth planets.

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Star Defender με το ωραίο nickname..

 

Επειδή είναι η 2η φορά που δημοσιεύεις κείμενο χωρίς να αναφέρεις την πηγή του, θα σου πω το εξής:

 

Το forum εδώ, τηρεί κάποιους τυπικούς κανόνες τους οποίους ακολουθούμε όλοι για την εύρυθμη λειτουργία του. Το να βάζεις την πηγή αυτού του άρθρου που δημοσιεύεις δεν είναι δα και τόσος κόπος (αυτό είναι το λιγότερο), απεναντίας, είναι ο σωστός τρόπος να παρουσιάζεις κάτι τέτοιο. Όπως όταν σε μια προσωπική εργασία θα δημοσίευες τις πηγές της βιβλιογραφίας σου, έτσι και εδώ ο ΚΑΝΟΝΑΣ είναι να δηλώσεις την πηγή σου.

 

Παράδειγμα, εμένα ενώ μου άρεσε πάρα πολύ το θέμα, με αποτρέπεις με αυτό τον τρόπο να το ψάξω περισσότερο αφού δεν έχω την original πηγή και πρέπει να την βρω μόνος μου...

 

Άσχετα όμως και από αυτό....είναι ένας κανόνας που ακολουθούν όλοι.. Γιατί θες να διαφοροποιείσαι όταν δεν κερδίζεις τίποτα με αυτό; Θα βρίσκεται πάντα κάποιος να σου το επισημαίνει.. =;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Star Defender με το ωραίο nickname..

 

Επειδή είναι η 2η φορά που δημοσιεύεις κείμενο χωρίς να αναφέρεις την πηγή του, θα σου πω το εξής:

 

Το forum εδώ, τηρεί κάποιους τυπικούς κανόνες τους οποίους ακολουθούμε όλοι για την εύρυθμη λειτουργία του. Το να βάζεις την πηγή αυτού του άρθρου που δημοσιεύεις δεν είναι δα και τόσος κόπος (αυτό είναι το λιγότερο), απεναντίας, είναι ο σωστός τρόπος να παρουσιάζεις κάτι τέτοιο. Όπως όταν σε μια προσωπική εργασία θα δημοσίευες τις πηγές της βιβλιογραφίας σου, έτσι και εδώ ο ΚΑΝΟΝΑΣ είναι να δηλώσεις την πηγή σου.

 

Παράδειγμα, εμένα ενώ μου άρεσε πάρα πολύ το θέμα, με αποτρέπεις με αυτό τον τρόπο να το ψάξω περισσότερο αφού δεν έχω την original πηγή και πρέπει να την βρω μόνος μου...

 

Άσχετα όμως και από αυτό....είναι ένας κανόνας που ακολουθούν όλοι.. Γιατί θες να διαφοροποιείσαι όταν δεν κερδίζεις τίποτα με αυτό; Θα βρίσκεται πάντα κάποιος να σου το επισημαίνει.. =;

???

Ma to exo ksanapei auti einai i pigi mou , mono auto to sait vlepo

tha to grafo kathe fora

Ante lipon na to ksanagrapso

http://www.astronomynow.com/

Den me noiazi na diaforeoioume kai siga tin diaforopoiisi

:)

Telospanton

Kalinixta ,

Kai xronia sou polla , oti epithimis kiolas :)

Yy

Terastio tileskopio ,mpravo sou

Yy*

Den exo diavasei kanones :P

Afou se ola ta forum ta idia lene :)

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να ρίξεις μια καλή ματιά στους κανόνες του site, μεταξύ άλλων να διαβάσεις ότι δεν επιτρέπουμε greeklish, ότι πρέπει να αναφέρουμε πηγές όταν παίρνουμε έτοιμο υλικό καθώς και ότι πρέπει να συμπεριφερόμαστε με σεβασμό προς όλα τα άλλα μέλη. Αφού τα διαβάσεις καλά αυτά, ας κάνεις τότε καινούριο θέμα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης