Jump to content

Αγορά SLR φωτογραφικής μηχανής. Βοήθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας SLR φωτογραφικής μηχανής. όχι για αστροφωτογράφηση (ίσως στο μέλλον) αλλά για γενικότερη χρήση. Σκέφτομαι για την ΝΙΚΟΝ D3000 όπου η τιμή της είναι 420 Ευρώ περίπου. Τι γνώμη έχετε; Μήπως έχετε να προετείνετε κάτι άλλο σε αυτή την τιμή; (ίσως και λίγο ακριβότερη)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας SLR φωτογραφικής μηχανής. όχι για αστροφωτογράφηση (ίσως στο μέλλον) αλλά για γενικότερη χρήση. Σκέφτομαι για την ΝΙΚΟΝ D3000 όπου η τιμή της είναι 420 Ευρώ περίπου. Τι γνώμη έχετε; Μήπως έχετε να προετείνετε κάτι άλλο σε αυτή την τιμή; (ίσως και λίγο ακριβότερη)

 

μπορεις να κοιταξεις με λιγοτερα χρηματα και για καποια μεταχειρισμενη canon 350 ή 400, λογικα την 350 την βρισκεις και 200 ευρω (τοσο την ειχα αγορασει πριν κανα χρονο μεταχειρισμενη). Επειτα δινεις καποια χρηματα παραπανω για εναν καλο φακό. Αλλιως για καινουρια slr, προσωπικα θα πηγαινα για μια 450D παλι της canon..καπου 450 ευρω αν δε κανω λαθος το σώμα και 500 μαζι με έναν απλό 18-55 φακό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κι εγώ με τα παραπάνω. Πήρα πέρυσι την Canon 450D και είμαι πολύ ικανοποιημένος στη γενική χρήση, αλλά και στην αστροφωτογράφηση. Πάντως, αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις καινούρια και όχι μεταχειρισμένη, ρίξε μια ματιά στο Adorama (http://www.adorama.gr/e-shop/index.php), έχει μάλλον τις καλύτερες τιμές που θα βρεις και μπορείς με πολύ μικρή επιβάρυνση να την παραλάβεις με courrier στο σπίτι σου αν θυμάμαι καλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω πως όλοι σας έχετε την ίδια γνώμη, δεν μπορεί να είναι τυχαίο!!! Θα σας ακούσω!! παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογραφία, τότε Canon 450D ή Canon 500D, αφού είναι δοκιμασμένες και πετυχημένες σ΄αυτό τον χώρο και βρίσκεις εύκολα πολλά κατάλληλα αξεσουάρ. Εξάλλου είναι κορυφαίες και για γενική χρήση.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν κυκλοφορει η 400d ευκολα μ αυτα τα λεφτα την παιρνεις και με φακο κιολας (σε περιπτωση που σ περιοριζουν τα λεφτα)

αλλιως πηγαινε για την 450 με το live view ειναι πολυ!

 

 

μετραει πολυ!!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κοτσόβωλος έχει ακόμα την Canon EOS 1000D ΜΑΖΙ με τον 18-55mm 399 ευρώ μέσω internet.Για ψάξτο λίγο Αντώνη.

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπωσδήποτε πάντως μηχανή με live view που διευκολύνει αφάνταστα την εστίαση στην αστροφωτογραφία.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9993

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσέκαρε και την Pentax k-x..Κελεπούρι για τα λεφτά της!Με επίπεδα θορύβου στα ψηλά iso που θα ζήλευαν μηχανές διπλασιας τιμής +σταθεροποιητή εικόνας στο σώμα +video 720p να χεις να παίζεις.. :mrgreen:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φθηνη dslr δες και τις olympus.

 

Πιο φθηνα στο internet εδω www.photoagora.gr

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φθηνη dslr δες και τις olympus.

 

Πιο φθηνα στο internet εδω www.photoagora.gr

Όντως η olympus e-520 με το διπλό κιτ 14-42 και 40-150 θα σε καλήψουν για πολυυυύ καιρό.Και οι φακοί του κιτ είναι πάρα πολύ καλοί (σκοτεινοί μεν, αλλά απο καλό γυαλί..).Όμως καλά θα ήταν πρώτα να διαβάσεις τις ιδιαιτεροτητες των 4/3, να δείς αν σε βολεύουν :-k .

Μη βιαστείς!Κάτσε ψάξε στο ίντερνετ,πήγενε μια βόλτα από τα μαγαζιά να δείς ποιά σου κάθεται άνετα στο χέρι.Καλές αγορές :cheesy:

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με όσα μου λέτε αλλά και με μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα νομίζω πως η καλύτερη λύση ειναι αυτή http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=4532

Θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και οι γνώσεις μου στις SLR μηχανές είναι περιορισμένες. και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Αλήθεια στην περιοχή μου (Λέσβος) ο ΦΠΑ είναι 13% αυτό φαντάζομαι πως ίσως να ισχύει και στο Adorama, πράγμα που σημαίνει πως η τιμή θα είναι ακόμα πιο χαμηλή. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι λίγο δύσκολο το βλέπω αφού δεν υπάρχει κατάστημα της εταιρείας στο νησί (όπως π.χ το e-shop όπου εμάς εδώ μας πουλάναι με 13% ΦΠΑ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η D300 είναι μια "κλάση" πάνω από 350d, 450d, 1000d κλπ κλπ. επομένως αν μπορείς να τη βρείς με τα χρήματα που αναφέρεις πάρτην αμέσως.

Σε κάθε περίπτωση θα είναι "έγκλημα" να πάρεις ο,τιδήποτε πέρα από Canon ή Nikon.

Πέρα από την αδιαμφισβήτητη υπεροχή των δύο αυτών εταιριών στην κατασκευή μηχανών SLR, η γκάμα των φακών και των εν γένει αξεσουάρ που τις συνοδεύουν είναι ασύλληπτη.

Έχουν εξειδικευμένους φακούς για πορτραίτα, τοπία, αρχιτεκτονικές εφαρμογές, μάκρο, σπορ, άγρια φύση.....τα πάντα...όλα :D .

Επίσης να έχεις υπόψιν σου ότι πρώτα διαλέγουμε τον φακό με τον οποίο θέλουμε να φωτογραφίσουμε....και μετά με βάση τον φακό αυτόν διαλέγουμε ποιας εταιρίας το σώμα θα πάρουμε. :wink:

Οι περισσότεροι ψάχνονται ποιο σώμα μηχανής είναι το καλύτερο...και αγνοούν ότι τη διαφορά στη φωτογραφία την κάνει κυρίως ο φακός κι όχι το σώμα της μηχανής....επομένως άν έχεις 10ευρώ για αγορά φωτογραφικού εξοπλισμού, τα 7 πρέπει να τα διαθέσεις για ποιοτικό φακό και τα 3 για σώμα μηχανής.

Όλες οι entry level SLR της αγοράς (350d, 400d, 450d 500d 1000d κλπ κλπ,) πάνω-κάτω την ίδια ποιότητα εικόνας δίνουν....για να δείς ορατή βελτίωση πρέπει να πάρεις μηχανή επαγγελματικού επιπέδου με πολλαπλάσια δυστυχώς τιμή....επομένως μη χολοσκάς και πολύ για το πιο σώμα θα επιλέξεις...να χολοσκάς όμως πάρα πολύ για το ποιον φακό θα της "φορέσεις"

 

Χαιρετισμούς από Θεσσαλονίκη

Θοδωρής

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Canon EOS 500D kit 18-55 IS

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=8338&osCsid=984e0a09dec3e26c73aca2d9a9b0f630 649 eur

Η καλλιτερη τιμη σημερα στην ελληνικη αγορα

Για σκετο σωμα http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=8334 548 eur

Παντως να ξερεις οτι η 50D και 500D εχουν τον ιδιο ακριβως αισθητηρα 15.1 MP CMOS sensor (αυτο ειναι και το ζητουμενο για την αστροφωτογραφια).Kαι μη ξεχνας (κατι που δεν εχει η 50D) οτι τραβαει video σε Full HD 1080p 20 fr/sec και HD 720p 30 fr/sec πραγμα καλο για πλανητικη φωτογραφιση.Με ISO εως και 3200.

Αυτο που κανει την διαφορα στη φωτογραφια την ημερα και τη νυχτα ειναι ο φακος (π.χ. για zoom φακους, αλλο f/2.8 (πιο φωτεινες φωτο) και αλλο f/3.5-5.6 ).Οσο για σταθεροποιητη εικονας στην αστροφωτογραφια δεν χρειαζεται αν εχεις βαση με GOTO.

Eλπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Παντως αν εχεις χρηματα παρε κανονικη CCD μονοχρωμη για αστροφωτογραφια (πιο ευαισθητες πιο,πιο,πιο.........) για πιο επιστημονικη δουλεια.Εστω και με μικροτερο αισθητηρα απο την Canon.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Canon EOS 500D kit 18-55 IS

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=8338&osCsid=984e0a09dec3e26c73aca2d9a9b0f630 649 eur

Η καλλιτερη τιμη σημερα στην ελληνικη αγορα

EOS 500D Kit + EF-S 18-55 mm

 

 

Αλλα για μονο το σωμα εχεις δικιο... ειναι πολυ καλη τιμη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το πρόβλημα που προκείπτει είναι ότι από την αρχική μου επιλογή ΝΙΚΟΝ 3000 420 Ευρώ, φτάσαμε στο 600 + οπότε λέω θα πάω στη μέση λύση, δηλ CANON 450D όπως έίπα και παραπάνω, έτσι κι αλλιώς για αστροφωτογράφιση δεν το βλέπω να το επιχειρώ ακόμα!! και πάλι ευχαριστώ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά λίγη ακόμα βοήθεια.

Πήγα να αγοράσω τελικά την Canon EOS 450D και ο τύπος στο κατάστημα μου πρότεινε την Rebel XSi Ιαπωνική και δεν ξέρω τι άλλο μου έλεγε!! έτσι είπα να το σκεφτώ πάλι. Τι λέτε να κάνω; Η διαφορά στην τιμή είναι περίπου 30ευρώ. Εκείνος επέμενε να πάρω την Rebel XSi και όχι την 450D.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι η ίδια μηχανή με άλλο όνομα. Το Rebel XSi είναι το όνομα με το οποίο κυκλοφορεί στην Αμερική.

 

Προφανώς πρόκειται για ανεξάρτητη εισαγωγή του καταστήματος και προφανώς συνοδεύεται με εγγύηση μόνο από το κατάστημα καθώς το μοντέλο αυτό δεν κυκλοφορεί Ελλάδα ως τέτοιο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κατάστημα επέμενε πως δεν έχει κάμια σχέση η μία με την άλλη. προτείνοντας φυσικά ως καλύτερη την Rebel XSi.

Άρα να μείνω στην 450D για να είμαι ήσυχος!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άστον να επιμένει τον τύπο! Πάρε την Canon φίλε μου να έχεις και την επίσημη εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας και το κεφάλι σου ήσυχο...μην μπλέκεις με τέτοια κόλπα, ο κάθε "πωλητάρας" έχει δασκαλευθεί να σου πασάρει ότι θέλει να ξεστοκάρει... :-s :frown:

 

Μπορεί και να είναι το ίδιο αλλά εγγύηση επίσημη σε μοντέλο που δεν κυκλοφορεί επίσημα μη περιμένεις..Και αν αύριο κλείσει εντελώς το μαγαζί; Και σου χαλάσει εσένα η μηχανή που δεν την ξέρει ούτε η "μάνα" της εδώ στο Ελλάντα;; Εκεί να σε δω τότε!! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) =; =; :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ισχυει η εγγυηση για την Ευρωπη μονο για Αμερικη.

Δηλ. αν παθει κατι η μηχανη με αυτον τον λογοτυπο πρεπει να παει Αμερικη.

Αλλωστε κανενα μαγαζι δεν δινει εγγυηση για CANON παρα μονον η ιδια η CANON.

Οποτε δεν μπαινει ζητημα αν την παρεις απο την εδω αντιπροσωπεια η απο οπουδηποτε αλλου αρκει το μοντελο να ειναι φτιαγμενο απο τους Γιαπονεζους για την Ευρωπη δηλ. 350D 400D 450D 500D 40D κλπ.

(Πτωση τιμης στο Αdorama στη Κανιγγος για την 500D σωμα 545 ευρ.)

Μια ανασα ειμαι να την κτυπησω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κατάστημα επέμενε πως δεν έχει κάμια σχέση η μία με την άλλη. προτείνοντας φυσικά ως καλύτερη την Rebel XSi.

Άρα να μείνω στην 450D για να είμαι ήσυχος!!

 

:shock: αν σου ειπε κατι τετοιο, μεινε μακρια απο αυτο το καταστημα οτι και αν αποφασισεις ν'αγορασεις στο τελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά ακούστε (διαβάστε) την παρακάτω ιστορία:

Πήρα τηλ στο κατάστημα και ζήτησα την 450D διαφωνώντας να πάρω την Rebel XSi και ο πωλητής, κάπως τσατίστηκε, τολμώ να πω γιατί του είπα πως αυτή η μηχανή δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα! Έτσι λοιπόν αρνήθηκε να μου κάνει την έκπτωση που όπως ο ίδιος είχε πει μπορεί να κάνει στην 450D γιατί τον αμφισβητώ. Επίσης μου είπε πως αυτή η μηχανή βγαίνει σε 3 κατηγορίες 1η Με εγγύηση καταστήματος 2η με εγγύηση Ελλάδας και 3η με παγκόσμια (Rebel XSi)!!!!!! Με φθηνότερη αλλά και χειρότερη με αυτή που έχει εγγύηση την Canon Ελλάδας!!!

Είναι κάτι που εγώ δεν το καταλαβαίνω ή απλά μας δουλεύουν??

Τελικά αυτό που έκανα ήταν μια παραγγελία της Canon 450D από άλλο επώνυμο κατάστημα στην τιμή των 540 Ευρώ με 6 άτοκες δόσεις.

Ίσως είναι καλύτερο να μην αναφέρω για ποιο κατάστημα πρόκειται (αν και δεν είναι δύσκολο κάποιος να το καταλάβει!!!)

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Canon δίνει στα περισσότερα μοντέλα της δύο ή τρία ονόματα, ανάλογα με την αγορά για την οποία προορίζονται (βόρεια Αμερική, Ευρώπη, Ιαπωνία).

Για τους Αμερικανούς που αγαπούν το εντυπωσιακό, διαλέγουν πιό εντυπωσιακά ονόματα (Rebel=επαναστάτης), ενώ για τους «απαιτητικούς» ευρωπαίους πιό τεχνικά ονόματα (π.χ.450D)

Ορίστε ποιά είναι η 450D και τα ονόματά της:

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_450D

Και ορίστε μιά εξαντλητική περιγραφή και δοκιμή της όπου φυσικά φαίνονται και τα ονόματα του μοντέλου.

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_eos450d.asp

Η ιστοσελίδα http://www.dpreview.com είναι αναφοράς όσον αφορά την πληροφόρηση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά (αλλά και τις δοκιμές). Θα σου λυθεί κάθε απορία, για κάθε μοντέλο.

 

Λυπηρό που το συγκεκριμένο κατάστημα (ή υπάλληλος) παραπλανεί για την ταυτότητα της μηχανής. Άσχετα με το όνομα, η μηχανή και η ποιότητά της είναι η ίδια. Η εγγύηση όμως είναι ένα άλλο ζήτημα. Δυστυχώς, δεν είναι τα καταστήματα που δημιουργούν το πρόβλημα με αναξάρτητες εισαγωγές, αλλά η τριτοκοσμική επίσημη αντιπροσωπία που παίζει απαράδεκτα παιχνίδια με τις τιμές και τις εγγυήσεις των μηχανών ("δεν την πήρες από μας, δεν έχει εγγύηση" ή "Πλήρωσέ την ακριβά και θα έχεις εγγύηση σε μας"). Αν ήταν πιό ανοιχτόμυαλοι θα ήταν βασιλιάδες πωλήσεων.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης