Jump to content

Μικρο/Μεγαλες βελτιωσεις σε Eq6


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω αυτο το topic ωστε να συγκεντρωσουμε την οποιαδηποτε πατεντα που εχει κανει ο καθενας ειτε με πασα παλιοτερου λινκ του αστροβοξ ειτε καποια νεα που θα παρουσιασουμε εδω.

Ξεκιναω με κατι που με απασχολει καιρο το οποιο εχει να κανει με το κατω ποτηρι της eq6.

Το ποτηρι λοιπον παρατηρω σε ολες τις eq6 πως παλαντζαρει μαζι με την ραβδο και τα βαριδια και αυτο εχει να κανει με τα 3 μικρα βιδακια που εχουν βαλει για να ασφαλιζει ολοκληρο το ποτηρι.Καταλαβα πως δεν επαρκουν και δεν εχουν την δυναμη να συγκρατησουν τοσα κιλα με αποτελεσμα καθε λιγο και λιγακι να ξεσφιγγουν και το ολο συστημα να παιζει.Παραθετω κατω φωτογραφιες να δειτε την αλλαγη που εκανα στις βιδες με μεγαλυτερες αλενοβιδες.Τα παλια βιδακια ειναι μυτερα ωστε οταν σφιγγουμε να πληγωνει και να ασφαλιζει καλυτερα στον μεσα σωληνα που πιανει.Ετσι και εγω με μια λιμα εφαγα μπροστα στις νεες βιδες μου για να κανω ακριβως το ιδιο (δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμες βιδες ετσι).Να διευκρινισω πως δεν εκανα νεο σπειρωμα και πως οι βιδες ειναι ιδιο παχος με τις παλιες απλα πιο μεγαλες.

Θα πω τις εντυπωσεις μου για το αν επιασε τοπο το ολο εγχειρημα συντομα.

0095.jpg.c050c49654e3876e727a9418f1d98e9d.jpg

0096.jpg.c5cf88ff25f94a7f120a5acec67cb223.jpg

0097.jpg.e7b298639e8ce018e59a97cac22fd012.jpg

0098.jpg.9a1a642534ef8dcc2a9f239680c82c02.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δεν εβαλα αλλα προτιμω να τις αλλαξω και να βαλω στις νεες βιδες Loctite.Καλη σκεψη παντως για το συγκεκριμενο υλικο =D>

http://www.ariesrc.gr/1920-loctite-271-red-6ml-tube.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα πηγα πηρα την μπλε η οποια ειναι μεσαιου βαθμου συγκρατησης.Η κοκκινη ειναι πιο δυνατη και δεν θελω να μην ξεκολαει με τιποτα ωστε αν θελησω να ανοιξω την στηριξη για οτιδηποτε να μπορω και να μην πιασω τα καλεμια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς. επειδή παλιά ψιλοεπισκεύαζα τρίποδα Vinten για κάμερες το μπλε Loctite ήταν απαραίτητο για να μην ξανασχοληθείς μετά από λίγο με χαλαρώματα. Προσοχή όμως σε τέτοιες επισκευές: Αν βρούμε βίδα που έχει πάρει στο κεφάλι τα παρατάμε όλα και την αλλάζουμε. Δεν την σφίγγουμε όπως όπως και κυρίως δεν χρησιμοποιούμε Loctite για κανένα λόγο
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βιδωσα τελικως το ποτηρι στην θεση του και απ'οτι φαινεται ολα πανε ρολοι.

Παραθετω απο κατω μερικες φωτο για να δειξω που και τι ασφαλιζουν οι βιδες.

 

Οι βιδες λοιπον πιανουν στο τελειωμα της σκουροχρωμης σωληνας οπως φαινεται στην παρακατω φωτο.

Απο μεσα εκει μπαινοβγαινει η ραβδος που κραταει τα αντιβαρα.

 

Στην ακρη της ραβδου υπαρχει μια ροδελα παξιμαδι στοπ η οποια δεν της επιτρεπει να φυγει κατω και να σπασει τα ποδια μας.Παρατηρησα πως και αυτη ξεβιδωνεται με τον καιρο και τις περιστροφες οποτε καλο θα ηταν να δειτε και αυτο το θεματακι βαζοντας την παραπανω κολλα ετσι ωστε να αποφυγουμε το χειροτερο.Προσοχη δεν αναφερομαι στο κατω ακρο της ραβδου αλλα στο πανω το οποιο βρισκεται μεσα στην στηριξη.

 

Στα παλια βιδακια επειδη το κεφαλι ειναι μικρο το αλεν οσο και να το σφιξουμε δεν θα ειναι αρκετο ωστε να πιασει καλα η και αν το παρακανουμε μαλλον θα σπασουμε το αλεν μας .Οποτε τωρα μιας και βαλαμε βιδες το κεφαλι πλεον ειναι μεγαλυτερο οποτε αφοβα σφιγγουμε μεχρι οσο μας παιρνει και ετσι θα πιασει καλυτερα.

 

Ενα σημειο που θα πρεπει να δωσετε προσοχη ειναι οταν βιδωσετε το ποτηρι παλι πισω στην στηριξη να κοιταξετε να μην το πατε τερμα διοτι ετσι θα κολλησει και δεν θα περιστρεφεται ανετα το Dec.

Βιδωστε μεχρι να γυριζει ανετα και ομιομορφα.

 

0101.thumb.jpg.8c49595536bcc14829c14a83bc29d9e7.jpg

0100.thumb.jpg.5eade7ece6b6fcec54092b2470aa62df.jpg

0099.thumb.jpg.cee91874d973fecdc869070ff084336c.jpg

0102.thumb.jpg.d88dd48de9f00337860a4f2742191cff.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οποιον εχει κανει την αναβαθμιση στην eq6 του πανω ποτηριου σε 3" προτεινω να προσθεσει ροδελες στις βιδες για προστασια γιατι απο το σφιξιμο παρατηρειται πως η βιδες χωνονται μεσα στο μεταλλο και το πληγωνουν.

Στην παρακατω φωτο βλεπουμε αριστερα πως ειναι χωρις ροδελα και δεξια με ροδελα.

neq6.thumb.jpg.5bd79c66725ca651a6cbf7604b438c2c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιο Θεμα Αγγελε!! =D>

Πολυ καλες οι μετατροπες =D>

 

 

Να πω και εγω τι αλλαγες εχω κανει στην δικια μου EQ6,

 

καταρχας εγινε NEQ6 με τo KIT απο το Πλαν. Θεσσ. μαζι με την dovetail 75mm

 

 

Μετα αλλη μια μικρη αλλα πολυ σημαντικη προσθηκη ηταν να βαλω αυτοκολλητα χρατς - χρουτς (male) στα πλαϊνα απο καθε ποδι απο το τριποδο, στο τριγωνο αναμεσα στα ποδια και στην σκαλα, και στην πισω πλευρα απο το τηλεχειριστηριο της βασης εβαλα το (female) ωστε οπου και αν βρισκομαι να μπορω να ακουμπω το τηλεχειριστηριο χωρις μου πεφτει στο εδαφος (ετσι εσπασα το προηγουμενο)

200910311912406328482311919527761868By0e3X1031073338.jpg

 

 

 

Βεβαια αυτη την περιοδο η βαση ειναι για Service αλλα μια αλλαγει που θα γινει/εγινε ειναι ο αξονας των αντιβαρων ο οποιος εγινε σχεδον διπλασιος σε μεγεθος (ισως και μεγαλυτερος) (βεβαια θα εχει σαν αποτελεσμα να μην κλεινει τελειως οταν θα ειναι κλειστος αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα) ο λογος που εγινε μεγαλυτερος ο αξονας ειναι για να ειναι πιο σταθερος μιας και δεν θα βγαινει ολος εξω αφου θα κατεβαινει για να γινει η πολικη ευθ. και μετα θα ξανα ανεβαινει ωστε να ενει πιο σταθερος ο αξονας.

 

Αυτα για τωρα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
πολυ ωραιο το θεμα και εμενα με ενδιαφερει πολυ, εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει τα stepper motors της EQ6 και να βαλει servos ? ( που εχυν πιο πολυ ακριβεια ) και ετσι ισως μειωθει το periodic error.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ ωραιο το θεμα και εμενα με ενδιαφερει πολυ, εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει τα stepper motors της EQ6 και να βαλει servos ? ( που εχυν πιο πολυ ακριβεια ) και ετσι ισως μειωθει το periodic error.
Μπορει να γινει κατι τετοιο;;

Γνωριζει κανεις αν μπορούμε να βαλουμε πιο ισχυρά μοτερ;

 

Επισης ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε το τρίποδο της Eq6 πιο σταθερό/στιβαρό;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό μπορεί να κάνει...
Αν και εννοούσα τι τροποποιήσεις μπορουμε να κανουμε π.χ. αν γεμιζαμε τα πόδια με τσιμέντο (τυχαία σκέψη).

Ωραιο ποδι, αλλα που μπορω να το βρω;;

 

εδω εχει μερικα ποδια, αλλα οχι σαν αυτο της φωτογραφιας

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c80_Mont-Zub----Stative---Saeulen---Polwiegen.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη δες αυτόhttp://www.epsilon-telescopes.co.uk/services.php

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο λινκ για καθαρισμό της βάσης και μικρο-βελτιώσειςhttp://avex.org.free.fr/dossiers-pratiques/eq6/index-eng.html

και αφου την καθαρίσουμε μετράμε το PEC με PERIODIC ERROR ANALYZING SOFTWARE http://www.grecner.cz/astro/peas_a.htm

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμα κιτ για καθαρισμό και αλλαγή εξαρτημάτων τις βάσηςhttp://www.deepspaceproducts.com/default.asp?Q=General_Products

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμα κιτ για καθαρισμό και αλλαγή εξαρτημάτων τις βάσηςhttp://www.deepspaceproducts.com/default.asp?Q=General_Products
Ενδιαφερον...ειδικα το Do-It-Yourself HyperTune ® Kit for the Atlas/EQ-6/CGEM Mount + Complete worm gear ceramic hybrid ball bearing set

Αλλα...πόση διαφορα θα δουμε στην βαση μας;;; Αξιζουν τα ~200€

 

http://www.deepspaceproducts.com/default.asp?Q=New_Atlas_DIY_HyperTune_Kit

 

 

 

Βασίλη δες αυτόhttp://www.epsilon-telescopes.co.uk/services.php

Thanks :D τους έστειλα μήνυμα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλα...πόση διαφορα θα δουμε στην βαση μας;;; Αξιζουν τα ~200€

Δεν έχεις άδικο σ`αυτό.

Ξέρει κανείς ποιά μοντέλα celestron cg-5 έχουν μέσα ρουλεμάν?...γιατί την δικιά μου την έχω κάνει φύλο και φτερό:shock: και δεν βρήκα μέσα.

 

http://www.deepspaceproducts.com/default.asp?Q=New_CG5_Ceramic_Bearing_Kit

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης