Jump to content

Αγορά Αστρονομικού Laptop - ποιό όμως αντέχει στην υγρασιά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα την χθεσινη βραδια (αποκρυψη της Μεροπης απο την Σεληνη) και προβληματα που μου εκανε το Laptop μου, αποφασισα οτι πλεον δεν μπορω να συνεχεισω με αυτο το Laptop αφου δεν μπορω να κανω σωστα την δουλεια μου ασε που μου δημιουργει τρομερο εκνευρισμο ιδικα οταν κατι το απλο οπως η καταγραφη βιντεο και το τρεξιμο ενος προγραματος να σε φερνει στο αμην.

 

Για αυτο λοιπον τι εχετε να προτεινεται ως Αστρονομικο laptop;;

 

Αστρονομικο Laptop εννοω το Laptop το οποιο θα το περνω στα βουνα και στις παραλιες, στις λασπες και στην αμμο, στην υγρασια και την ομιχλη και γενικοτερα στον Βουρλισμενο και υπερβολικα υγρο κλιμα της Κερκυρας!

 

Οσο για τις προδιαγραφες...αυτες θα τις δουμε μετα...τωρα με νοιαζει να δω τι μπορει να αντεξει στην υγρασια...

 

Ευχαριστω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, πολλές εταιρείες (όπως η Dell) βγάζουν ειδικές εκδόσεις των laptop (που τις αναφέρουν ως "rugged") για ειδική χρήση σε δύσκολες συνθήκες. Δεν ξέρω τη διαθεσιμότητά τους στην Ελλάδα και επίσης, είναι συνήθως τσιμπημένες.

 

Τώρα, από τα συνηθισμένα laptop δεν είμαι σίγουρος πώς εκ των προτέρων θα ξέρεις ότι κάποιο θα βγει ανθεκτικό σε υγρασία, άμμους κτλ...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη το θυμάμαι από χτες που μου είπες στο τηλέφωνο για τα προβλήματα :( :( .

Λοιπόν εγώ έχω ένα Netbook της Acer Aspire το οποίο είναι πολύ μάχιμο και μέχρι στιγμής δουλεύει :lol:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, για τη συνήθη υγρασία που αναπτύσσεται τη νύχτα, πιστεύω πως δε θα έχεις ιδιαίτερο προβλημα με κανενα απο τα λαπτοπ που κυκλοφορουν στην αγορά. Όσο ο υπολογιστής δουλεύει, οι θερμοκρασίες που αναπτυσσονται στα εσωτερικά εξαρτηματα και ο αερας απο το ανεμιστηράκι δε νομιζω να αφήσουν να επικαθησει υγρασια πουθενα. Το όποιο προβλημα θα παρατηρηθεί όταν τον έχεις κλειστό σε τέτοιο περιβάλλον....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες, δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν Rugged Laptops,

ειμαι προς αναζητηση ενος... αλλα δυστυχως η τιμη τους ειναι λιγο τσουχτερη...οσο ενα καλο 14"ιντσο ή 16"ιντσο ++ αρα δεν νομιζω οτι αξιζει και τοσο τα λεφτα του...αφου και με 300*€ μπορω να παρω ενα Netbook και να κανω σωστα την δουλεια μου, να το βαλω και μεσα στο ξυλινο-κουτι και αν καποια στιγμη ξαναχαλασει δεν εγινε και κατι χαλαω αλλα 300*€ και αγοραζω ενα καινουργιο...

Τελικα Ανδρεα εχεις δικιο η Dell τις εχει λιιιιγο τσιμπιμενες τις τιμες: Dell Latitude E6400 XFR

 

Κοίτα, για τη συνήθη υγρασία που αναπτύσσεται τη νύχτα, πιστεύω πως δε θα έχεις ιδιαίτερο προβλημα με κανενα απο τα λαπτοπ που κυκλοφορουν στην αγορά. Όσο ο υπολογιστής δουλεύει, οι θερμοκρασίες που αναπτυσσονται στα εσωτερικά εξαρτηματα και ο αερας απο το ανεμιστηράκι δε νομιζω να αφήσουν να επικαθησει υγρασια πουθενα. Το όποιο προβλημα θα παρατηρηθεί όταν τον έχεις κλειστό σε τέτοιο περιβάλλον....

Με την μεση υγρασια που υπαρχει γενικα στην Ελλαδα δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα...αλλα με την μεση υγρασια που υπαρχει στην Κερκυρα δυστυχως εχω σοβαρο προβλημα, σκεψου οτι οι χαλκινες επαφες του Modem και του Ethernet εχουν σκουριασει (εχουν γινει πρασινες), οι θυρες Firewire και USB εχουν σκουριασει, τα πληκτρα "1-Q-A-Z" δεν δουλευουν και το τροφοδοτικο βραχυκύκλωσε ](*,)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικα με τα netbook..χωρις να εχω δοκιμασω καποιο αλλης εταιριας...προτεινω ASSUS χωρις καμια επιφυλαξη...

 

Εχω το Eeepc900 εδω και καμποσους μηνες...εχει φαει πολυ σκληρη χρηση...υγρασια..κατι υπερθερμανσεις..πτωσεις... :oops: και γενικα πολλες ωρες λειτουργιας...αλλα λειτρουργει ΤΕΛΕΙΑ...σαν καινουργιο...

 

Βεβαια σχετικα με τα netbook μπορω να πω οτι σε περιοριζουν καπως, αναλογα με τον σκοπο χρησης τους...και αυτο εξ'αιτιας της οθονης τους... Το μεγεθος της, δεν σε διευκολυνει και πολυ οταν θες να τρεξεις αρκετες εφαρμογες στο πεδιο μαχης...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικα με τα netbook..χωρις να εχω δοκιμασω καποιο αλλης εταιριας...προτεινω ASSUS χωρις καμια επιφυλαξη...

 

Εχω το Eeepc900 εδω και καμποσους μηνες...εχει φαει πολυ σκληρη χρηση...υγρασια..κατι υπερθερμανσεις..πτωσεις... :oops: και γενικα πολλες ωρες λειτουργιας...αλλα λειτρουργει ΤΕΛΕΙΑ...σαν καινουργιο...

 

Βεβαια σχετικα με τα netbook μπορω να πω οτι σε περιοριζουν καπως, αναλογα με τον σκοπο χρησης τους...και αυτο εξ'αιτιας της οθονης τους... Το μεγεθος της, δεν σε διευκολυνει και πολυ οταν θες να τρεξεις αρκετες εφαρμογες στο πεδιο μαχης...

 

+1 στον Σταμάτη.Έχω το ίδιο και είναι σκυλάκι(σκυλί θα έλεγα αν ήτανε laptop αλλά είναι netbook). :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, έχουμε ακριβώς τον ίδιο φορητό υπολογιστή. Το Aspire το 5610 εχω εγώ για την ακρίβεια. Και πραγματικα, δε νοιώθει μία. Αναίσθητο κυριολεκτικα στην υγρασία. Το χρησιμοποιώ στην Πάρο, όπου με την υγρασία ξέρεις το τι γίνεται.

Και φαντασου οτι το έχω τριάμιση χρόνια και πάει σφεντόνα. Όσο αντεξει, θα το κρατήσω. Και μια 3ετία ακόμα, τη βγάζει στο άνετο.

Γενικότερα, τα Acer την παλεύουνε μια χαρά με την υγρασία και γενικότερα με τις δύσκολες συνθήκες.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης