Jump to content

Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε την e-520 που εχει και σταθεροποιητη εικονας και κρατιεται καλυτερα στο χερι.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε μια μικρή γεύση..

1)Olympus e 520 http://www.skroutz.gr/s/47759/Olympus-E-520-Kits.html?keyphrase=Olympus+E-520+Kits

2)Olympus e 420 http://www.skroutz.gr/s/45887/Olympus-E-420-Kits.html?keyphrase=Olympus+E-420+Kits

3)Pentax k-x http://www.skroutz.gr/s/90763/Pentax-K-X-Kit.html?keyphrase=Pentax+K-X+Kit

 

Υπάρχουν και άλλες βέβαια όπως canon 1000d, nikon d300,nikon d5000 απλά καλό θα ήταν να μας έλεγες πόσα €€€ θές να δώσεις.Οι olympus γενικά δεν έχουν μεγάλη γκάμα φακών ειδικά φωτεινών και οι τρίτοι κατασκευαστές (tamron,sigma,tokina) δεν θέλουν να υποστηρίξουν τα 4/3 όσο τα υπόλοιπα...

Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μας είπες για τι χρήση τη θέλεις?

Τι σου αρέσει να φωτογραφίζεις? Θα κάνεις και αστροφωτογραφία? Θα βγάζεις τοπία? Πορτραίτα? Αθλήματα?

 

Για αστροφωτογραφία, νομίζω η Canon είναι μονόδρομος.

Επίσης για κινούμενα θέματα, πχ αθλητές ή αυτοκίνητα κλπ.

Για γενικότερη και ευρύτερη χρήση, είναι καλύτερη η Nikon μιας και έχει πολύ καλύτερη διαχείριση θορύβου, αφού η Canon φαίνεται να χρησιμοποιεί πιο επιθετικούς αλγόριθμους που μειώνουν λιγάκι την ευκρήνεια στα υψηλά ISO.

Η pentax είναι από την άλλη η πιο τίμια επιλογή που μπορεί να κάνει ένας αρχάριος. Πολύ καλό γυαλί σε πολύ καλές τιμές, και πολύ καλά σώματα. Ο μόνος τομέας που υστερεί είναι στην εστίαση σε χαμηλό φωτισμό που είναι πραγματικό βάσανο.

Η Olympus, ενώ βγάζει αρκετά τίμιες μηχανές, έχει θέμα με το θόρυβο, αφού ο αισθητήρας είναι ακόμα μικρότερος από την κλασική APS διάσταση. Αυτό αλλάζει επίσης και τον "πολλαπλασιαστή" για να υπολογίσεις το αντίστοιχο πραγματικό εστιακό μήκος του κάθε φακού.

 

Όποιον και να ρωτήσεις, θα υποστηρίξει άλλα πράγματα....

Προσωπικά ξεκίνησα από Pentax, πήγα για λίγο Canon και τώρα είμαι στη Nikon.

 

Αυτό που θα σου λεγα, ό,τι και να επιλέξεις, το πιο σημαντικό είναι να δείς πως κάθεται και στο χέρι σου κάθε μηχανη. Ας πούμε η Canon έχει το κουμπί σαν σκανδάλη και έχει πιο ιδιαίτερη αίσθηση.

 

Απέφυγε τα μαγαζιά στυλ super market και πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο μαγαζί και ζήτησε να δοκιμάσεις πριν πάρεις.

 

Αυτά :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα την χρησιμοποιώ για φωτογράφιση του νυχτερινού ουρανού όπως και για καθημερινή χρήση, για αστροφωτογράφιση μέσα από τηλεσκόπιο προς το παρόν όχι αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον. Όσο για τα λεφτά που θα δώσω δεν αποφάσισα ακόμα για αυτό προσπαθώ να δω τη μου κάνει καλύτερα και μετά να αποφασίσω αν αξίζει τα λεφτά του. Οι Olympus μου φαίνονται καλές αλλά από αυτά που μου λέτε οι canon είναι πιο επαγγελματικές. Σας ευχαριστώ και πάλι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λέξη επαγγελματική είναι λίγο παρεξηγημένη. Ειδικά όταν μιλάμε για entry level μηχανές. Ξέρω αρκετούς επαγγελματίες που κάνουν δουλειά με φτηνές D40 και D60, K10D κλπ, και αρκετούς ερασιτέχνες με D3 και D700...

Το θέμα είναι να μην βιαστείς, και να πάρεις αυτό που σου ταιριάζει, τόσο οικονομικά, όσο και εργονομικά ή και σε δυνατότητες.

 

Το νού σου ότι οι φακοί της Canon είναι αρκετά ακριβότεροι και από της Pentax και από της Olympus, ενώ σε μερικές περιπτώσεις και από της Νίκον.

 

Ά και προτίμησε κάτι πιο εμπορικό για αρχή, πχ nikon ή canon, γιατί δεν χάνουνε τόσο εύκολα αξία, και είναι πιο εύκολο να τις μεταπωλήσεις αν αποφασίσεις ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αντίθετα η Pentax είναι δύσκολη στη μεταπώληση, και η Olympus είναι ακόμα πιο δύσκολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ακολουθήσω της συμβουλές σας! Όταν βρω χρόνο θα πάω σε μερικά μαγαζιά να δω και από κοντά τα κουκλάκια! Αν θελήσω να την τοποθετήσω στο 8” τηλεμορο μου για αστροφωτογράφιση δεν θα έχω και πολύ περισσότερα έξοδα! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι άσχετος πάνω στην αστροφωτογραφιση και Έχοντας στην κατοχή μου ένα τηλεσκόπιο sky-watcher 130/900 με ισημερινή AQ2 + motor + ανάκτορα Micro Stage 6030 καθώς και ένα Φίλτρο αποκοπής ακτινοβολιών UV/IR Baader με οπτικό στίλβωμα - 31.8mm (1 1/4").

 

Να ρωτησω και εγώ τι φωτογραφική μηχανή θα πρέπει να παρω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως σε οσους θελουν dslr για αστροφωτογραφηση θα τους ελεγα να βρουν μια μεταχειρισμενη canon d350 ή d400 και να βγαλουν και το φιλτρο και να την εχουν μονο για αστροφωτογραφηση.

 

Μη προσπαθειτε να βρειτε μια και για την καθημερινη ζωη σας.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασμα παιδιά, χρειάζεται πολύ από αυτό. π.χ. http://www.astropix.com/ , http://www.covingtoninnovations.com/astro/ , http://www.newastro.com/ , για να αναφέρω μερικά από τα ποιό γνωστά.

 

Μετά σκέφτεσαι τι στόχους θα είθελες να τραβάς. Για οτιδήποτε άλλο εκτός από πλανητική το επόμενο βήμα είναι η επιλογή μιας στιβαρής (ας το επαναλάβω, μιας ΣΤΙΒΑΡΗΣ) ισημερινής βάσης. Με καλό τρίποδα, πολική διόπτρα, καλά μοτέρ, χαμηλό περιοδικό και τυχαίο σφάλμα, δυνατοτητα οδήγησης και goto (θεωρητικά είναι προαιρετικό, στην πράξη είναι τοσος λίγος ο διαθέσιμος χρόνος που το κάνει απαραίτητο). Δεν παίζει τίποτα λιγότερο από καινούργια EQ3 με ατσάλινο τρίποδα + goto.

Και μετά κοιτάς να παντρέψεις ΟΤΑ με μηχανή, αυτα τα δύο πάνε μαζί.

Και αυτά είναι μόνο η αρχή, υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 20 βήματα , και μπόλικος χρόνος εξάσκησης, πριν καταλήξεις να έχεις σποτελέσματα.

 

Το ερώτημα "τι μηχανή να αγοράσω", χωρίς να εξετάσεις ολα τα υπόλοιπα, είναι άτοπο και σχεδόν σίγουρα οδηγεί σε λάθη.

 

Just my 2 cents...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι άσχετος πάνω στην αστροφωτογραφιση και Έχοντας στην κατοχή μου ένα τηλεσκόπιο sky-watcher 130/900 με ισημερινή AQ2 + motor + ανάκτορα Micro Stage 6030 καθώς και ένα Φίλτρο αποκοπής ακτινοβολιών UV/IR Baader με οπτικό στίλβωμα - 31.8mm (1 1/4").

 

Να ρωτησω και εγώ τι φωτογραφική μηχανή θα πρέπει να παρω;

Φίλε, παρά το γεγονός ότι ασχολούμαι με οτπική παρατήρηση πολλά χρόνια, και είχα ασχοληθεί ανεπιτυχώς με φωτογραφία με φίλμ (μέτρια πράγματα, κυρίως σελήνη), αποφάσισα τώρα τελευταία να σχοληθώ με φωτογραφία.

 

μετά μελέτη μερικών βιβλίων και πρακτική εφαρμογή, κατέληξα στα παρακάτω, και παρακαλώ τους πιό έμπειρους να με διορθώσουν :

1. Οι DSLR είναι καλές ιδίως για την Σελήνη. Ο χρόνος έκθεσης είναι μικρός και η ποιότητα στης στήριξης παίζει μικρότερο ρόλο.

2. Για πλανήτες δεν νομίζω ότι είναι καλές. Πολύ καλύτερα είνα τα Webcam. Εχω δεί καταπληκτικές φωτογραφίες με Webcam.

3. Για βαθύ ουρανό τα πράγματα είναι δύσκολα. Χρειάζεται όντως ΣΤΙΒΑΡΗ στήριξη, όπως ήδη έγραψε ένας φίλος, καλή αστρική κέντρωση (στον Πολικό) και οδήγηση(Guiding). Δεν νομίζω ότι μια κλασσική DSLR θα λύσει το θέμα. Μάλλον μια CCD χρειάζεται.

 

Σαν παραδείγματα παραθέτω δύο φωτογραφίες με ΝΙΚΟΝ D90. Η Σελήνη είναι συνθεση 10 φωτογραφιών με Photoshop (με το χέρι). Η άλλη (ΔΙΑΣ) είναι επίσης σύνθεση 22 φωτογραφιών αλλά με το Registax, με τελική επεξεργασία με το Photoshop. Είναι το τελικό αποτέλεσμα μετά πολλές φωτογραφήσεις που κατέληξαν μέτριες.

 

Εχω την εντύπωση ότι η Σελήνη είναι απλά καλή. Ο Δίας είναι μέτριος.

DIAS.thumb.JPG.003115e1b7b4bec8a324b4c12c800e24.JPG

Moon.thumb.JPG.2c3bef29608f7096403d73c9397086f4.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Οι DSLR είναι καλές ιδίως για την Σελήνη. Ο χρόνος έκθεσης είναι μικρός και η ποιότητα στης στήριξης παίζει μικρότερο ρόλο.
Για wide field σελήνης ειναι ενταξει. Αλλα παίζει ρόλο και η βάση, για ενα απλό λόγο: κραδασμοι οταν ανοιγει το κλείστρο. Δεν τους αποφευγεις, αλλα με μια καλή βάση, mirror lockup και σχετικά γρηγορη ταχυτητα εχεις καλά αποτελέσματα. Για φωτογράφηση Σελήνης με μεγένθυση ισχύει οτι και για τους πλανήτες:

 

2. Για πλανήτες δεν νομίζω ότι είναι καλές. Πολύ καλύτερα είνα τα Webcam. Εχω δεί καταπληκτικές φωτογραφίες με Webcam.

Πέρα ότι οι κραδασμοί θα σου κάνουν ζημια, υπάρχει το θέμα ότι η πλανητική θέλει μεγάλη μεγενθυση. Εκεί απλα δεν παίζουν (ευκολα) γιατι ειναι πολύ δύσκολο να την πετύχεις , το πεδίο παρα ειναι μεγαλο. Αλλα ο βασικός παράγοντας που οι web cameras ειναι τέλειες ειναι άλλος : στην πλανητική πολεμας το seeing. Και θέλεις παρα πολλά καρε (1000+ frames με ταχύτητες τις τάξης >= 5 frames/sec ) σε μεγαλες ταχύτητες, για να "παγώσεις" το seeing.

 

3. Για βαθύ ουρανό τα πράγματα είναι δύσκολα. Χρειάζεται όντως ΣΤΙΒΑΡΗ στήριξη, όπως ήδη έγραψε ένας φίλος, καλή αστρική κέντρωση (στον Πολικό) και οδήγηση(Guiding). Δεν νομίζω ότι μια κλασσική DSLR θα λύσει το θέμα. Μάλλον μια CCD χρειάζεται.

Θα διαφωνίσω. Εδω ειναι που οι DSLR τα δεινουν ολα, κυρίως σε μεγαλους στόχους. Μπορει μια CCD να σου δωσει καλύτερα ποτελέσματα αλλα οι DSLR ειναι ο φτηνός και έντιμος τρόπος να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα σε DSO. Κάντε μια βολτα πχ στα νεφελωματα στις αστροφωτογραφίες, θα πάρετε ιδέες. Αλλα η βάση ειναι το Α και το Ω, δεν εχεις σωστη βάση, και δεν την έχεις συνδιάσει σωστα (βάρος, ζύγισμα κλπ) με ΟΤΑ, οδηγητικό, πολική ευθυγράμμιση κλπ, δεν κάνεις τίποτα.

 

Και μια άλλη σημείωση: συνήθως τα Νευτωνια έχουν πρόβλημα να εστιάσουν με DSLR (πρόβλημα back-focus) . Απλά τα συνηθισμένα Νευτώνια δεν ειναι σχεδιασμένα για αυτήν την δουλειά - για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης