Jump to content

Απορίες για σπουδές Αστροφυσικής...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ένας 15χρονος μαθητής Γυμνασίου και από τώρα αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά το μέλλον μου και την μελλοντική μου δουλεία.Από μικρός ακόμα, με συγκλόνιζε η παρατήρηση του ουρανού(ακόμα θυμάμαι το παιδικό σετ Αστρονόμου).Κάνοντας μια έρευνα στο Internet κατέληξα σε αυτό το forum το οποίο και βρήκα ενδιαφέρον.Όπως και ο τίτλος του θέματος λέει ενδιαφέρομαι πολύ για την αστροφυσική.Έχω πολλές απορίες σχετικά με τις σπουδές τις και ελπίζω μερικοί από εσάς να με βοηθήσουν.

 

Αρχικά τι πρέπει να ακολουθήσω για να γίνω Αστροφυσικός?Σπουδάζω φυσική και κάνω μεταπτυχιακά?Υπάρχει κάτι σχετικό στην Ελλάδα για να σπουδάσω στο εσωτερικό?Και αν ναι αξίζει ή είναι σαν να σπουδάζω στην Κολοπετινίτσα?

Ενδιαφέρομαι επίσης για σπουδές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο ΜΙΤ της Μασαχουσέτης.Αλήθεια όμως πώς γίνετε να κερδίσω μια θέση στο ΜΙΤ είτε με υποτροφία είτε κανονικά?Ποιές είναι οι διαδικασίες για να με δεχτούν(μέσος όρος 3η Λυκείου ή Παννελήνιες?-Γνώσεις Αγγλικών κτλπ)

 

Ενδιαφέρομαι επίσης για την επαγγελματική μου αποκατάσταση.Είναι αλήθεια οτι δύσκολα θα βρω δουλεία στην Ελλάδα?Και συνήθως ποιός είναι ο μέσος μισθός ενός Αστροφυσικού?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να γίνεις αστροφυσικός μπορείς να σπουδάσεις φυσική εδώ στην Ελλάδα και μετά αν θες να συνεχίσεις με μεταπτυχιακό σε αυτό που θες, ή εδώ ή στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πανεπιστήμιο μόνο αστροφυσικής. Εάν τελειώσεις φυσικό μπορείς να δουλέψεις ως καθηγητής (με τον ανάλογο μισθό....), ερευνητής σε κάποιο ερευνητικό κέντρο κτλ. Για το εξωτερικό μπορείς να ψάξεις στην ιστοσελίδα κάθε πανεπιστημίου που αναφέρει ό,τι χρειάζεσαι(χαρτιά, δικαιολογητικά κτλ) και πόσους αλλοδαπούς φοιτητές δέχονται. Έχεις καιρό πάντως να το ψάξεις καλά! :mrgreen:

 

 

 

* Στην Ελλάδα πάντως υπάρχει γενικά ανεργία στους φυσικούς... Βγαίνουν πολλοί από τα πανεπιστήμια(Ιωάννινα, Κρήτη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα) και προσλαμβάνονται πολύ λίγοι. :(

Το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα πως σε περίπτωση που πας στο ΜΙΤ δεν επιλέγεις αντικείμενο σπουδών πριν τελειώσεις το πρώτο έτος και επίσης χρειάζεσαι κάποιες γνώσεις για τις οποίες θα περάσεις από κάποιες εξετάσεις. Για άλλες χώρες για τις οποίες είχα ψάξει(πχ Αγγλία) υπάρχουν ειδικά γραφεία που πας και σε κατατοπίζουν πλήρως. Μπορείς όμως πιστεύω να πας στην πρεσβεία, την Αμερικανική σε αυτή την περίπτωση και θα σε ενημερώσουν.

 

http://www.mitadmissions.org/topics/apply/international_applicants_helpful_tips/index.shtml

Εάν έχεις κάποιο πρόβλημα λόγω αγγλικών στείλε πμ για να σου κάνω μετάφραση. :wink:

π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε!

 

Μην "μασάτε"!! Αν θέλετε κυνηγήστε το! είναι καλύτερα να κυνηγήσετε κάτι και να μην βγει παρά να σας μείνει ..μαράζι! Οπότε η "λογική" πορεία είναι κάποιο τμήμα Φυσικής για το πρώτο πτυχίο και μετά θα δείτε. Μέσα στο Πανεπιστήμιο θα δείτε πολλά πράγματα τα οποία μπορούν να σας "παρασύρουν" τελικά αλλού. Αλλά αν δεν παρασυρθείτε και επιμείνετε (αφού δείτε τελικά ότι σαν αρέσουν τα μαθήματα, γιατί αλλο να το λες και άλλο να το αντιμετωπίζεις καθημερινά!) τότε θα κατευθυνθείτε ανάλογα με το πεδίο σας και τον χώρο. Συνήθως για παράδειγμα οι καθηγητές έχουν σχέσεις με άλλα πανεπιστήμια οπότε μπορούν εύκολα να σας προτείνουν και εκεί. Και αν έχετε συστάσεις είναι πολύ καλύτερα.

 

Βέβαια δεν είναι περιοριστικό το Φυσικό. Ακόμα και απο αλλού (Μαθηματικά, υπολογιστές, και τεχνικά κομμάτια) μπορείτε να καταλήξετε στην Αστρονομία, αφού είναι πολυδιάστατη (χρειάζεται όχι μόνο φυσικά αλλά και μαθηματικά, υπολογιστές, τεχνικές γνώσεις, κτλ) οποτε μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τις ιδιαιτερότητές σας. Για παράδειγμα ακόμα και χημικό να τελειώσετε μπορείτε να κάνετε αστρονομία, βιολογικό και να κάνετε αστροβιολογία και μην ξεχνάμε ότι επειδή ακριβώς χρειάζονται και μηχανήματα η κατασκευή οπτικών συστημάτων και αυτοματισμών είναι καθοριστικής σημασίας.

 

Εν ολίγοις, μπείτε κάπου πρώτα (προφανώς εκεί που σαν ενδιαφέρει αν σας ενδιαφέρει η Φυσική τοτε κάποιο τμήμα σχετικό με φυσική) και δείτε τι θα γνωρίσετε! Αν θέλετε και επιμένετε μετά για αστρονομία κατευθυνθείτε ανάλογα στον κλάδο που είστε! Μην ξεχνάτε ότι έχετε να διανύσετε μια 4αετία τουλάχιστον και πολλά μπορούν να αλλάξουν (ακόμα και το ίδιο το κράτος μας και να έχει λεφτά μετά!)

 

Πάντως κωλοπετινίτσα δεν είμαστε! δεν είμαστε πλούσια χώρα αλλά δεν είμαστε άχρηστοι. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν λεφτά για να υποστηριχτούν πολλά πράγματα αυτο αληθεύει!

 

Για το εξωτερικό..για πρώτο πτυχίο έξω δεν μπορώ να πω μια και δεν ξέρω και σίγουρα είναι και ακριβή λύση. Πάντως επειδη το ΜΙΤ έχει όνομα δεν σημαίνει και κάτι. Δεν σημαίνει ότι αλλα πανεπιστήμια είναι λιγότερο αποδοτικά. Μπαίνοντας στην διαδικασία την ερευνητική αυτό που σαν ενδιαφέρει θα είναι που είναι η καλύτερη ομάδα στο αντικείμενό σας. Και αυτή μπορεί να μην είναι σε γνωστό πανεπιστήμιο αλλά σε κάποιο άλλο. Αλλά έχετε χρόνο για να το δείτε!

 

Καλή επιτυχία και μην παρατάτε αυτά που θέλετε να κυνηγήσετε είτε είναι στην Αστρονομία είτε κάπου αλλού!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Αγαπητε φιλε! Απως και εσυ ετσι και εγω το ονειρο μου ειναι να γινω αστροφυσικος. Αν σου αρεσει πραγματι αυτη η επιστημη πρεπει να το κυνηγησεις, θα υπαρχουν πολλες αποτυχιες αλλα δεν πρεπει να το βαλεις κατω. Στην ελλαδα δεν υπαρχει αμεση επαγγελματικη αποκατασταση, αρα θα πρεπει να πας στο εξωτερικο ετσι ωστε να εχεις περισσοτερες ευκαιριες!Η καλυτερη επιλογη απο οτι εχω ενημερωθει ειναι να τελειωσεις φυσικο στην Ελλαδα και μετα να επεκταθεις για μεταπτυχιακο! Σου ευχομαι καλη επιτυχια και μακαρι και εσυ να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου!! :D :cheesy:

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή είναι πολλοί που δυνητικά ενδιαφέρονται ,και θα ήταν φασισμός πάνω σε ενα τόσο ευαίσθητο θέμα να πω εγω τι θα έκανα στην θέση σου(πόσο μάλλον τι να κάνεις εσύ),λάβε υπόψη τις παρακάτω πραγματικότητες:

 

ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟΣ

 

1)Είναι πιθανόν να σπουδάσεις στο εξωτερικό αστροφυσική ή στην ελλάδα το τμήμα φυσικής.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν εναλακτικοί δρόμοι.

 

2)Οι πιστώσεις που χρειάζονται που είναι υψηλότερες στην ελλάδα η στο εξωτερικό?

 

3)Το τμήμα φυσικής στην ελλάδα ίσως δεν έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και τόσο μεγάλη διαφορά απο ένα τμήμα αμιγώς αστροφυσικής.Δηλαδή και σε ένα τμημα αστροφυσικής στο εξωτερικό χρειάζονται βαθειές γνώσεις μαθηματικών και καθαρής φυσικής(Ηλεκτρομαγνητισμός,Κβαντική μηχανική,ΕΙΔΙΚΗ θεωρια της σχετικοτητας,και ο αντιστοιχος μαθηματικός φορμαλισμός) όχι όμως και οποιαδήποτε μαθηματικά έτσι όπως διδάσκονται στην 3η κυριως λυκείου

 

4)Τυπικά μόνο ο βαθμός στις πανελλαδικές μετράει, στο εξωτερικό.

 

5)Δεν χωράει αμφιβολία οτι για επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες,χωρίς να είναι απόλυτο θα σου άρεσε να ζήσεις δεκαετίες στο εξωτερικό η στην ελλάδα?

 

6) Δεν υπάρχουν κανόνες σε οποιαδήποτε επαγγελματική αποκατάσταση και οποιοδήποτε επάγγελμα, κάνουμε θυσίες για αυτά που αγαπάμε,παίζει πόλο η τύχη ,η ξεχωριστή ατομικότητα.

 

Για τα υπόλοιπα 10000) ,θα τα συμπεριλάβω στο βιβλίο της αυτοβιογραφίας μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Φυσική και Αστρονομία -> Αστροφυσική

 

2) Μαθηματικά -> Γενική Θεωρία Σχετικότητας και Κοσμολογία

 

Το πρώτο από τμήματα Φυσικής, Φυσικής και Αστρονομίας.

Το δεύτερο από τμήματα Μαθηματικών, Φυσικής, Φυσικής και Αστρονομίας.

 

Μέχρι να τελειώσεις το Λύκειο δες τι σου αρέσει περισσότερο:

 

Ο κόσμος των ιδεών ή ο φυσικός κόσμος.

 

Αν ιδέες, επιλέγεις το (2).

Αν φυσικός κόσμος, το (1).

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειδικα τωρα στο λυκειο τα πρααγματα θα γινουν ακομη πιο ξεκαθαρα για σενα..(γιατι και εγω τα ιδια ερωτηματικα ειχα και σταδιακα λυνονται,να το ξερεις! :mrgreen: ) μην αγχωνεσαι!

ακομα και καθηγητες εκει ειναι πιο ενημερωμενοι,θα το ψαξεις κ εσυ λιγο περισσοτερο και θα καταληξεις..

παντωσ το φυσικο(παντα κατα τη γνωμη μου) ειναι μια πολυ καλη λυση και προσφερει πολλεσ διεξοδους επαγγελματικης αποκαταστασης (περισσοτερο στο εξωτερικο βεβαια,αφου ειμαστε αρκετα χρονια πισω δυστυχως):( αλλα και τα αλλα τμηματα οπως μαθηματικο η υπολογιστες ειναι ενδιαφεροντα..ψαχνοντας τα μαθηματα και τα τμηματα ολων μπορεις να συγκρινεισ! :D

Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την καλησπέρα μου,

 

Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες, ας προσπαθήσω να συνεισφέρω και εγώ όσο μπορώ.

Κατ'αρχήν χρήσιμο θα ήταν να αναγνωρίσεις και ξεκαθαρίσεις ποιος από όλους τους κλάδους των "αστροεπιστημών" σε ενδιαφέρει. Μπορείς να ασχοληθείς γενικά με αστρονομία, να ασχοληθείς με αστροφυσική (που είναι υπο-κλάδος της), με κοσμολογία, με αστροβιολογία, με αστρομετεωρολογία με πάρα πάρα πάρα πολλά πράγματα.

(πολλές φορές ο όρος "αστρονομία" συγχέεται με τον όρο "αστροφυσική" αλλά στην πράξη αποτελούν διακριτούς τομείς)

Θα σου πρότεινα κατ'αρχήν λοιπόν να ψάξεις τους διάφορους κλάδους της αστρονομίας και να ξεκαθαρίσεις τα βασικά.

Όσον αφορά την αστροφυσική τώρα.

Η αστροφυσική δεν είναι ένα περιορισμένο θέμα. Είναι ένα ευρύτατο πεδίο γνώσεων, για το οποίο θα πρέπει να μπλεχτείς με μηχανική, κβαντομηχανική, σχετικότητα, ηλεκτρομαγνητισμό, σωματιδιακή φυσική,πυρηνική φυσική, θερμοδυναμική, στατιστική μηχανική, κλπ.(τα οποία προϋποθέτουν ΠΟΛΛΑ μαθηματικά)

Επίσης, μη θα πρέπει να ξεχωρίσεις και τη διαφορά μεταξύ θεωρητικής αστροφυσικής και παρατηρησιακής αστροφυσικής. Άλλο πράγμα το ένα άλλο πράγμα το άλλο.

Όπως προείπε κάποιος συμφορουμίτης, τα πράγματα από κοντά, στο πανεπιστήμιο, είναι πολύ διαφορετικά από την οπτική γωνία που έχεις αυτή τη στιγμη. Οπότε φυσικά και είναι εξαιρετικά ελπιδοφόρο το γεγονός ότι γουστάρεις και το ψάχνεις, αλλά περίμενε να μπεις στο φυσικό πρώτα (ή στο μαθηματικό) και μετά θα δεις. (Εγώ πχ στην ηλικία σου ήθελα να γίνω μετεωρολόγος, αλλά μόλις μπήκα στο μαθηματικό άλλαξα γνώμη)

Τα τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα είναι ως επί το πλείστον αξιοπρεπέστατα και υπάρχουν εξαιρετικοί καθηγητές. Το ίδιο και τα τμήματα μαθηματικών. (Παντού υπάρχουν τα λαμόγια και οι άσχετοι φυσικά). Μην τα φοβάσαι.

Όσον αφορά το MIT τώρα και γενικά τα πανεπιστήμια αυτού του βεληνεκούς. Θα πω 5 πράγματα, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω ούτε να σε φοβίσω, αλλά : Τέτοια πανεπιστήμια, (MIT, Harvard, Stanford, Princeton κλπ κλπ) έχουν μεγάλες απαιτήσεις για να σε δεχτούν. Επειδή έχω και παράδειγμα συγγενή που μπήκε με υποτροφία (αλλά μετά τα παράτησε λόγω υπερκόπωσης), θα σου πω το εξής παράδειγμα για να καταλάβεις τα μεγέθη : Ο συγκεκριμένος, μπήκε 3ος στους 80 πρωτοετείς που πήρε το πανεπιστήμιο εκείνη τη χρονιά, από όλο τον κόσμο. 80 άτομα από όλο τον πλανήτη, έτσι; Ο χειρότερος είχε τουλάχιστον μια θέση σε 10άδα ολυμπιάδας μαθηματικών.

ΠΡΟΣΕΞΕ, δε σου λέω ότι αποκλείω να το έχεις εσύ, έτσι; Στο εύχομαι ολόψυχα. Απλά μη νομίζεις ότι αν στο σχολείο βγάλεις 20 μέσο όρο, έχεις κάποια σοβαρή πιθανότητα να μπεις.

(Οι παραπάνω -σχετικά άτυπες-απαιτήσεις αν εξαιρέσουμε φυσικά τα SATs και λοιπές εξετάσεις που θα πρέπει να δώσεις και να αριστεύσεις προφανώς)

Οπότε αν έχεις τέτοιους στόχους, ξεκίνα να λύνεις ό,τι άσκηση βρίσκεις και δε βρίσκεις μπροστά σου, και ξεκίνα να παίρνεις μέρος αρχικά στους διαγωνισμούς μαθηματικών της ελληνικής μαθηματικής εταιρείας, τους αντίστοιχους της ένωσης φυσικών κλπ. Αν τα πας εκεί καλά και πας και σε καμιά βαλκανιάδα και παραπάνω, τότε στείλε αβέρτα αιτήσεις σε ό,τι πανεπιστήμιο θες.

Τέλος, μην παίρνεις ως θέσφατο και νόμο αυτά που σου λέω, μπορεί να κάνω και λάθος. Απλά έτσι μου τα χουν πει, έτσι το χω δει να γίνεται. Από κει και πέρα..

Υ.Γ : Σε περίπτωση που σε πάρουν σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο χωρίς υποτροφία, ελπίζω η οικογένειά σου να είναι από μεγαλομεσαία και πάνω. Τα δίδακτρα δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα.

Y.Γ2 : Παρεπιπτόντως, το MIT απο όσο θυμάμαι καλά δεν είναι το κορυφαίο στην αστροφυσική. Αν δεν κάνω λάθος ήταν ή το CALTECH ή το Princeton

 

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία και καλό κουράγιο μέχρι να πετύχεις το στόχο σου. Και να ξέρεις, ότι χρειάζεται επιμονή, υπομονή και φοβερό διάβασμα. Δώς του να καταλάβει!

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ένας 15χρονος μαθητής Γυμνασίου και από τώρα αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά το μέλλον μου και την μελλοντική μου δουλεία.Από μικρός ακόμα, με συγκλόνιζε η παρατήρηση του ουρανού(ακόμα θυμάμαι το παιδικό σετ Αστρονόμου).Κάνοντας μια έρευνα στο Internet κατέληξα σε αυτό το forum το οποίο και βρήκα ενδιαφέρον.Όπως και ο τίτλος του θέματος λέει ενδιαφέρομαι πολύ για την αστροφυσική.Έχω πολλές απορίες σχετικά με τις σπουδές τις και ελπίζω μερικοί από εσάς να με βοηθήσουν.

Αρχικά τι πρέπει να ακολουθήσω για να γίνω Αστροφυσικός?Σπουδάζω φυσική και κάνω μεταπτυχιακά?Υπάρχει κάτι σχετικό στην Ελλάδα για να σπουδάσω στο εσωτερικό?Και αν ναι αξίζει ή είναι σαν να σπουδάζω στην Κολοπετινίτσα?

Ενδιαφέρομαι επίσης για σπουδές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο ΜΙΤ της Μασαχουσέτης.Αλήθεια όμως πώς γίνετε να κερδίσω μια θέση στο ΜΙΤ είτε με υποτροφία είτε κανονικά?Ποιές είναι οι διαδικασίες για να με δεχτούν(μέσος όρος 3η Λυκείου ή Παννελήνιες?-Γνώσεις Αγγλικών κτλπ)

Ενδιαφέρομαι επίσης για την επαγγελματική μου αποκατάσταση.Είναι αλήθεια οτι δύσκολα θα βρω δουλεία στην Ελλάδα?Και συνήθως ποιός είναι ο μέσος μισθός ενός Αστροφυσικού?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Ακόμα έχεις αρκετό χρόνο για να αποφασίσεις για το μέλλον σου...

Το αντικείμενο του αστροφυσικού (όσο ενδιαφέρον και να ακούγεται) δεν είναι "επάγγελμα" αφού χρειάζονται πολλές σπουδές (πτυχίο,μεταπτυχιακό,διδακτορικό,έρευνα κτλ.) και δουλειά/διάβασμα που δεν τελειώνει ποτέ.Κατά κανόνα θα χρειαστείς πολλά χρήματα κατά τη διάρκεια των σποδών σου (σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο).Οι υποτροφίες είναι πάντα πολύ λίγες (και στην Ελλάδα αστείες...) Συνήθως η "τηλεοπτική" εκδοχή είναι αρκετά παραπλανητική ...και παρασύρει κόσμο.

Οι βασικές δεξιότητες ενός αστρο-φυσικού είναι να χειρίζεται με άνεση εργαλέια της επιστήμης του δηλ. τα μαθηματικά και τη φυσική (κυρίως τη φυσική). Ακόμα είναι νωρίς να κρίνεις πόσο καλός είσαι σε αυτά...Μπορει να βλέπεις σχολικό βιβλίο μαθηματικών/φυσικής και να βγάζει καντίλες...οπότε μάλλον δεν είσαι στη σωστή κατεύθυνση. Για αρχή δοκίμασε να πάρεις το μάθημα επιλογής αστρονομίας (β λυκείου) και πήγαινε σε καμία εκδήλωση που οργανώνει το Γεροσταθοπούλειο Αστεροσκοπείο/Ευγενίδειο Πλανητάριο κτλ. να πάρεις μια ιδέα

http://observatory.phys.uoa.gr/greek-newsevents.html

http://www.dailymotion.com/video/x2ag5a_yyyyyyyyyyyyyyyy-yyyyyyyyyyyyy_school

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1

Φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις τις σπουδές σου στην Ελλάδα μέσα από κάποιο τμήμα Φυσικής ή Μαθηματικών και να κάνεις και εδώ τις μεταπτυχιακές σου σπουδές.Απλά το Ελληνικό σύστημα είναι λίγο περίεργο ...και αποσυντονίζεται εύκολα. Βέβαια οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πολύ περιορισμένες (εως μηδαμινές) στη χώρα μας και κατά κανόνα το 99,9999% των αποφοίτων δουλεύουν στην εκπαίδευση(σχολεία,φροντιστήρια,ιδαίτερα κτλ.). Τα χρήματα που δίνονται για έρευνα είναι πολύ λίγα και οι θέσεις μετρημένες (και φαντάζομαι λόγω της κρίσης διαρκώς θα μειώνονται). Στο εξωτερικό πάντα είναι καλύτερα από εμάς αλλά ο ανταγωνισμός δεν παύει να υπάρχει.

Υπάρχει και η εναλλακτική λύση να σπουδάσεις κάτι που θα σε εξασφαλίσει επαγγελματικά και να ασχοληθείς ερασιτεχανικά με την αστρονομία(που έχει γίνει "επιστήμη" από αρκετούς ερασιτέχνες αστρονόμους):

http://www.perseus.gr/

http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=31&month=05&year=2010

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

http://astronomy-astrophotography.gr/

http://cosmobit.com/astrothemis/

http://www.aktistar.gr/pres_var/var_discov.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε!

 

έχω και εγώ τις ίδιες περίπου προσδοκίες με εσένα απο τον εαυτό μου και το μέλλον μου.Στο φροντιστήριο που πήγα να γραφτώ με ρώτησαν σε ποιά σχολή θέλω να μπώ και τους είπα στο Φυσικό και μετά απο τον δεύτερο(νομίόζω)χρόνο να κάνω επιλογή στην Αστροφυσική.Αυτός όμως μου είπε αμέσως ότι είναι καλύτερα στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών κάτι που μου φάνηκε καλύτερο.Βέβαια, δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα για περισσότερες πληροφορίες αλλα δεν έχω ψάξει κιόλας διότι σίγουρα θα υπάρχει site του πανεπιστημίου των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.

 

Άν μάθω κάτι καινούργιο θα σε ενημερώσω αμέσως.Αυτά για την ώρα.

Καλή επιτυχία στην κάθε σου επιλογή.

''''Oλη η ζωή είναι μια μουσική και μια εξίσωση"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε!

 

έχω και εγώ τις ίδιες περίπου προσδοκίες με εσένα απο τον εαυτό μου και το μέλλον μου.Στο φροντιστήριο που πήγα να γραφτώ με ρώτησαν σε ποιά σχολή θέλω να μπώ και τους είπα στο Φυσικό και μετά απο τον δεύτερο(νομίόζω)χρόνο να κάνω επιλογή στην Αστροφυσική.Αυτός όμως μου είπε αμέσως ότι είναι καλύτερα στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών κάτι που μου φάνηκε καλύτερο.Βέβαια, δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα για περισσότερες πληροφορίες αλλα δεν έχω ψάξει κιόλας διότι σίγουρα θα υπάρχει site του πανεπιστημίου των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.

 

Άν μάθω κάτι καινούργιο θα σε ενημερώσω αμέσως.Αυτά για την ώρα.

Καλή επιτυχία στην κάθε σου επιλογή.

 

Η σχολή στην οποία αναφέρεσαι είναι το λεγόμενο ΣΕΜΦΕ, που ανήκει στο ΕΜΠ.

 

www.semfe.ntua.gr

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε!

 

έχω και εγώ τις ίδιες περίπου προσδοκίες με εσένα απο τον εαυτό μου και το μέλλον μου.Στο φροντιστήριο που πήγα να γραφτώ με ρώτησαν σε ποιά σχολή θέλω να μπώ και τους είπα στο Φυσικό και μετά απο τον δεύτερο(νομίόζω)χρόνο να κάνω επιλογή στην Αστροφυσική.Αυτός όμως μου είπε αμέσως ότι είναι καλύτερα στη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών κάτι που μου φάνηκε καλύτερο.Βέβαια, δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα για περισσότερες πληροφορίες αλλα δεν έχω ψάξει κιόλας διότι σίγουρα θα υπάρχει site του πανεπιστημίου των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.

 

Άν μάθω κάτι καινούργιο θα σε ενημερώσω αμέσως.Αυτά για την ώρα.

Καλή επιτυχία στην κάθε σου επιλογή.

 

Το ΣΕΜΦΕ δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα/εργαστήρια αστροφυσικής και δεν έχει προπτυχιακή κατεύθυνση αστροφυσικής.

http://www.semfe.ntua.gr/proptyx.htm

http://web.cc.uoa.gr/physics/hellenic/sections.htm

Επίσης το μεταπτυχιακό της αστροφυσικής γίνεται στο Φυσικό Αθηνών.

http://web.cc.uoa.gr/physics/hellenic/pms.htm

Το ΣΕΜΦΕ είναι καλύτερο για κάποιον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με τις εφαρμογές (π.χ ηλεκτρονικά,λειζερ,τεχνολογία υλικών,πληροφορική) ή να κάνει αργότερα κάποιο μεταπτυχιακό του ΕΜΠ.

http://acadinfo.central.ntua.gr/gram/anakoin.nsf/anakoinAll?OpenPage&Start=1&Count=30&Expand=4.2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης