Jump to content

Αστρονομική εκδήλωση στα Τρίκαλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως μαρτυράει και ο τίτλος προκειται για μια αστρονομική εκδήλωση που θα ήθελα να διοργανωσω το διαστημα των διακοπων που επονται στην πόλη μου...Ωστοσο δεν εχω ξαναδοκιμασει κατι παρομοιο και οπως ειναι φυσικο εχω πολλες αποριες.Πρωτα απολα ομως ανησυχω μηπως λογω της ηλικιας μου δεν με παρουν στα σοβαρα..Πιο συγκεκριμενα θα ηθελα να ακουσω τις ιδεες σας για το περιεχομενο,την οργανωση καθως και εμπειριες απο οσους εχετε παρεμβρεθει, η εχετε οργανωσει παρομοια εκδηλωση,επιπλεον, καθε αλλη σχετικη συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη. :DΜε στενοχωρησε το γεγονος οτι δεν υπαρχουν σχετικες εκδηλωσεις στην πολη μου και ειναι κριμα,καθως προκειται για κατι τοσο ενδιαφερον.Πιστευω πως θα προσελκυσει αρκετο κοσμο και θα αποτελεσει κινητρο να προχωρησουμε και στην οργανωση αστρονομικου συλλογου,εφοσον μαζευτουμε και περισσοτεροι,βεβαια.Σκεφτομαι εκτος απο την εκδηλωση περι αστρονομιας να υπαρξει και παρατηρηση που θα ειναι σιγουρα πιο ενδιαφερουσα :D

Πειτε μου λοιπον τις ιδέες και τις εμπειρίες σας

:D :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι ότι θα έχεις βοήθεια και από άλλους ερασιτέχνες αστρονόμους , γιατί το βλέπω λιγάκι δύσκολο να τα αναλάβεις όλα μόνη σου. Αν υπάρχει τηλεσκόπιο στη παρέα μπορείτε να κανονίσετε μια βραδιά αστροπαρατήρησης για το κοινό , ενώ παράλληλα κάποιος με ένα laser point να κάνει μάθημα ουρανογραφίας. Δημοσιοποιήστε το στο τύπο και η προσέλευση του κόσμου είναι σίγουρη. Καλό είναι πρώτα βέβαια να μαζευτείτε κάπου οι ερασιτέχνες για να δημιουργηθεί αρχικά ένας πυρήνας και αργότερα να αναλάβετε δράση.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες σου.Πρεπει οντως να βρω εθελοντες.ειναι λιγο δυσκολο να βρω ερασιτεχνες αστρονομους καθως ειμαστε ελαχιστοι...Πρεπει να οργανωθει σωστα για να πετυχει..βασικα εχω ως κινητρο να δημιουργηθει συλλογος και αν διοργανωθει μια ωραια εκδηλωση πιστευω θα ενθαρρυνουμε περισσοτερο κοσμο να ασχολιθει.Οταν λες στον τυπο?εφημεριδες κτλ?αυτο φανταζομαι. . .Μου ειπαν πως πρεπει να επικοινωνησω με τον δημο να παρω αδιες κτλ..δεν ηξερα πως εχει τοσο δουλεια,ομως αξιζει τον κοπο στα σιγουρα.Και ναι υπαρχει τηλεσκοπιο το σκεφτομαι και εγω για παρατηρηση,το θεμα ειναι να βρω εθελοντες τν περιοδο του Πασχα..τοτε σκεφτομαι...

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ Οσοι ειστε απο Τρικαλα μπορειτε παντα να βοηθησετε :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης