Jump to content

Είναι για πέταμα??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παραθέτω φωτογραφίες απο το πρωτεύον του DOB 8" μου που, επειδή είχε γενίσει σκουπίδια ύστερα απ' το ατύχημα που μου κατέστρεψε το τηλεσκόπιο, αναγκάστηκα να το καθαρίσω. Ακολούθησα τις οδηγείες κατα γράμμα που υπάρχουν εδω μέσα, αλλά δυστυχώς από απροσεξία, έπεσε με το κάτοπτρο στο χέρι μου και άφησε μια μεγάλη δαχτυλιά, που κατέληξε με τα το καθάρισμα όπως βλέπετε στις φώτος. Υπάρχει σωτηρία ή πάει για πέταμα??

DSC00965.jpg

 

DSC00966-1.jpg

 

DSC00963.jpg[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας παραθέτω φωτογραφίες απο το πρωτεύον του DOB 8" μου που, επειδή είχε γενίσει σκουπίδια ύστερα απ' το ατύχημα που μου κατέστρεψε το τηλεσκόπιο, αναγκάστηκα να το καθαρίσω. Ακολούθησα τις οδηγείες κατα γράμμα που υπάρχουν εδω μέσα, αλλά δυστυχώς από απροσεξία, έπεσε με το κάτοπτρο στο χέρι μου και άφησε μια μεγάλη δαχτυλιά, που κατέληξε με τα το καθάρισμα όπως βλέπετε στις φώτος. Υπάρχει σωτηρία ή πάει για πέταμα??

Καταρχάς εγώ δεν κατάλαβα πως έγινε αυτό, το "ατύχημα" το κατέστρεψε ή εσύ μετά που το καθάρισες; Με τί το καθάρισες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας παραθέτω φωτογραφίες απο το πρωτεύον του DOB 8" μου που, επειδή είχε γενίσει σκουπίδια ύστερα απ' το ατύχημα που μου κατέστρεψε το τηλεσκόπιο, αναγκάστηκα να το καθαρίσω. Ακολούθησα τις οδηγείες κατα γράμμα που υπάρχουν εδω μέσα, αλλά δυστυχώς από απροσεξία, έπεσε με το κάτοπτρο στο χέρι μου και άφησε μια μεγάλη δαχτυλιά, που κατέληξε με τα το καθάρισμα όπως βλέπετε στις φώτος. Υπάρχει σωτηρία ή πάει για πέταμα??

 

Δημήτρη μήπως να γίνεις λίγο πιο σαφής; Τι ακριβώς έπεσε και πως; το χέρι σου ακούμπησε κατά λάθος; Ποιές οδηγίες ακολούθησες ακριβώς; Μετά το καθάρισμα παρέμεινε έτσι το κάτοπτρο; Μήπως κάτι συνέβη όσο το καθάριζες;

 

Ελπίζω να ακολούθησες αυτές τις οδηγίες για τον καθαρισμό, γιατί είναι οι πιο σωστές...

http://astronomia.org.gr/pdf/milonas-katoptra.pdf

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι για πεταμα, αφου δεν του εκανες καμια ανεπανορθωτη ζημια (ευτυχως)

 

Προσπαθησε να το καθαρισεις με τον τροπο που γραφει ο κ.Μιλωνας (στο λινκ που σου εδωσε ο Τασος) ωστε να φυγουν πανω απο το κατοπτρο οι δακτυλιες σου =;

Με προσοχη ομως αυτη την φορα, θα πρεπει το κατοπτρο να το προσεχεις σαν τα ματια σου (και ακομα περισσοτερο) και αν νομιζεις οτι θα το κανεις χειροτερο...τοτε ασ'το οπως ειναι και περιμενε την καταλληλη στιγμη (οταν θα εισαι ετοιμος δηλαδη να το κανεις χωρις να του χαλασεις τις επιστρωσεις και χωρις να το γρατσουνισεις)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα αναφέρει σε άλλο post sorry!! :)

Είχα ένα θέμα σπίτι και είχε πάθει ζημιά το ταβάνι στο σημείο που ήταν το τηλεσκόπιο απο κάτω. Το αλουμίνιο έπαθε ζημιά μεγάλη, αλλά τα κάτοπτρα ως εκ θαύματος σώθηκαν!!!

Επειδή είχαν πέσει διάφορα στο πρωτεύον απ' το ταβάνι(μπαζάκια, σκόνη κλπ), θεώρησα καλό να το καθαρίσω. Ακολούθησα πιστά τις οδηγείες του κ. Μυλωνά, αλλά απο απροσεξία, όπως έχυνα το νερό απ' τη λεκάνη, έπεσε το κάτοπτρο επάνω στην παλάμη μου με αποτέλεσμα ν' αφήσει σημάδι λίπους. Επανέλαβα τη διαδικασία, αλλά το σημάδι απ' το χέρι μου άπλωσε σε αυτούς τους χρωματιστούς λεκέδες, που βλέπετε στη φωτογραφία και όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να τους βγάλω. Δεν άσκησα φυσικά καμία πίεση, αλλά το έκενα με το βάρους του βαμβακιού, που δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση δεν κάνει και πολλά πράγματα...Σκέφτηκα να επαναλάβω τη διαδικασία, αλλά αφενός πολύ αμφιβάλλω αν έχει αποτέλεσμα και αφετέρου το κυκλάκι στη μέση για την ευθυγράμμιση, όπως βλεπετε είναι έτοιμο να φύγει. Κι αν φύγει θα μου είναι αδύνατον να το ευθυγραμμίσω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου προτεινα (με καθε επιφυλαξη αυτο βεβαια!) να επαναλαβεις τα βηματα του κ.Μυλωνα, αυτη τη

φορα ομως ασκωντας λιγη παραπανω πιεση ΜΟΝΟ στο συγκεκριμενο σημειο που εχει το λεκε.

Σε καμια περιπτωση παντως δεν ειναι για πεταμα!Πιστευω πως ακομη κι ετσι να το αφησεις δεν θα εχεις

μεγαλη απωλεια σε φως, ή καποιες παραμορφωσεις στα παρατηρουμενα αντικειμενα..

Θα σου πουν γνωμες και τα πιο εμπειρα μελη του forum βεβαια..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απ' ό,τι έχω καταλάβει τα κάτοπτρα και οι φακοί καλό είναι να μην καθαρίζονται εκτός αν είναι αίσχος. Προφανώς το αρχικό στάδιο ήταν, αλλά τώρα φαίνεται σχετικά οκ. Επίσης, αν αγχώνεσαι, μπορείς να ρωτήσεις στο Πλανητάριο, αν μπορούν να στο καθαρίσουν αυτοί και πόσο στοιχίζει.

 

Το άλλο ερώτημα είναι το εξής. Πες πως το έκανες σαν καινούριο. Το τηλεσκόπιο δεν είναι άχρηστο; Τί θα το κάνεις; Σκοπεύεις να μοντάρεις κάτι μόνος σου, με τα κάτοπτρα; Πολύ τυχερός μέσα στην ατυχία σου πάντως.

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απ' ό,τι έχω καταλάβει τα κάτοπτρα και οι φακοί καλό είναι να μην καθαρίζονται εκτός αν είναι αίσχος. Προφανώς το αρχικό στάδιο ήταν, αλλά τώρα φαίνεται σχετικά οκ. Επίσης, αν αγχώνεσαι, μπορείς να ρωτήσεις στο Πλανητάριο, αν μπορούν να στο καθαρίσουν αυτοί και πόσο στοιχίζει.

 

Το άλλο ερώτημα είναι το εξής. Πες πως το έκανες σαν καινούριο. Το τηλεσκόπιο δεν είναι άχρηστο; Τί θα το κάνεις; Σκοπεύεις να μοντάρεις κάτι μόνος σου, με τα κάτοπτρα; Πολύ τυχερός μέσα στην ατυχία σου πάντως.

 

Βασικά το σωλήνα τον πήγα σε φίλο σιδερά και μου τον επανέφερε στα τσακίσματα στο μέτρο του δυνατού βέβαια. Είχε και 2 τρύπες, όπου καλύφτηκαν με σιδηρόστοκο και περάστηκαν με άσπρη μπογιά, ειδική για μέταλλα.

Πιστεύω ότι θα γίνει πια 100% λειτουργικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, είναι μια ευκαιρία να μάθεις τα πάντα για το τηλεσκόπιό σου χωρίς να φοβάσαι να χαλάσει. Στο τέλος θα γίνεις σούπερ μάστορας τηλεσκοπίων. Απλά, αν μπορείς, κατέγραψε ό,τι κάνεις και μάζεψέ τα σε κάποιο guide. Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά νομίζω θα είναι πολύ σημαντική συνεισφορά. Καλή τύχη.
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, είναι μια ευκαιρία να μάθεις τα πάντα για το τηλεσκόπιό σου χωρίς να φοβάσαι να χαλάσει. Στο τέλος θα γίνεις σούπερ μάστορας τηλεσκοπίων. Απλά, αν μπορείς, κατέγραψε ό,τι κάνεις και μάζεψέ τα σε κάποιο guide. Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά νομίζω θα είναι πολύ σημαντική συνεισφορά. Καλή τύχη.

 

Θα το κάνω και με photos για όσους ενδιαφέρονται!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά με 2 πλυσιματάκια και με πολλή επιμονή, οι δαχτυλιές έφυγαν τελείως!! =D> Αν και το έκανα με αποσταγμένο νερό, έχουν μείνει 2 σημαδάκια από άλατα, αλλά θεωρώ ότι είναι αμελητέα για να το ξαναξεπλύνω. Θα γράψω τον τρόπο που περάστηκε με το σιδηρόστοκο, καθώς κι όλο το λύσιμο δέσιμο, για όσους αντιμετωπίσουν πρόβλημα με βαθουλώματα και θέλουν να το δοκιμάσουν!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης