Jump to content

Lyrids (LYR): 16 Απρ. ως 25 Απρ. Μέγιστο: 22 Απρ. 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια ιδεα Τολη, δεν το ειχα σκεφτει...

αν και δεν μου αρεσει να χωριζουμε την παρεα, ισως το κανουμε καμια αλλη φορα.

 

 

Το Θεμα τωρα ειναι...πως επεξεργαζόμαστε τις εικονες;; :roll: ωστε να βγαλουμε τις τροχιες;

(δεν ξερω τι αλλο μορουμε να βρουμε)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια ιδεα Τολη, δεν το ειχα σκεφτει...

αν και δεν μου αρεσει να χωριζουμε την παρεα, ισως το κανουμε καμια αλλη φορα.

 

 

Το Θεμα τωρα ειναι...πως επεξεργαζόμαστε τις εικονες;; :roll: ωστε να βγαλουμε τις τροχιες;

(δεν ξερω τι αλλο μορουμε να βρουμε)

 

Βασιλη,

 

Εθιξεs ενα πολυ σοβαρο θεμα.

 

Υπαρχει σωρια προγραμματων λογισμικου τα οποια επεξεργαζονται τιs ληψειs και απο

τουs δυο σταθμουs και σου βγαζουν αρχικα την "πορεια" (trajectory) του

μετεωρου σε τρειs διαστασειs. αυτο σου δινει το ακτινοβολο σημειο (radiant) του μετεωρου,

την ταχυτητα, και το αρχικο/τελικο υψοs (beginning/ending height).

Ακολουθει ο υπολογισμοs των εξι (6) στοιχειων τηs ηλιοκεντρικηs του τροχιαs (orbit; orbital elements).

 

Παραδειγματα βρισκονται στο http://www.imo.net/video/analysis για ληψειs video και http://www.imo.net/photo/software για φωτογραφικεs με περιστρεφομενο διαφραγμα (rotating shutter).

 

Αυτο που δεν συνειδητοποιειται συνηθωs απο τουs επιδοξουs καταγραφειs ειναι οτι, αφενοs αυτα τα προγραμματα δεν ειναι plug-and-play δηλ χρειαζεται χρονοs και αφοσιωση για να βγει σωστο αποτελεσμα και, αφετερου τα προγραμματα αυτα δουλευουν με συγκεκριμενο ειδοs δεδομενων (image format) και σε συγκεκριμενεs πλατφορμεs (Unix, Mac OS, Win98 κλπ).

 

Ετσι πολλεs φορεs τα δεδομενα μενουν στο ραφι γιατι η δουλεια και ο χρονοs (βλεπε manpower)

που χρειαζονται για την επεξεργασια ειναι απαγορευτικα μεγαλα. Αν ποτε οι ελληνεs ερασιτεχνεs αποφασισουν να δικτυωθουν στο χωρο τηs παρατηρησηs μετεωρων, θα πρεπει πρωτα να καθιερωθει (standardised) το (η τα) data format και το λογισμικο για την μετεπειτα αναλυση.

 

Τοληs

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη καλή επιτυχία σήμερα και καλά να περάσετε!

 

Τόλη, υπάρχει κάποιο επιθυμητό data format που μπορούμε να εφαρμόσουμε τώρα στους Λυρίδες,

πχ *συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο Ufocapture*? (αν έχεις κάτι πρόχειρο, στείλε)

Όσον αφορά τη φωτομετρία, τι μπορεί να κάνει κανείς με φίλτρα UBVRI?

Στη φασματοσκοπία, να δοκιμάσω να βάλω με κάποιο τρόπο μπροστά από το φακό της watec δύο gratings που έχω;

Το ένα είναι 500 lines per milimeter και το άλλο 15.000 lines per inch. Ποιο μπορεί να κάνει δουλειά;

 

ΥΣ: Μάλλον θα τα δοκιμάσω σε καμιά ώρα σε αστέρια και βλέπουμε...

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη καλή επιτυχία σήμερα και καλά να περάσετε!

 

Τόλη, υπάρχει κάποιο επιθυμητό data format που μπορούμε να εφαρμόσουμε τώρα στους Λυρίδες,

πχ *συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο Ufocapture*? (αν έχεις κάτι πρόχειρο, στείλε)

Όσον αφορά τη φωτομετρία, τι μπορεί να κάνει κανείς με φίλτρα UBVRI?

Στη φασματοσκοπία, να δοκιμάσω να βάλω με κάποιο τρόπο μπροστά από το φακό της watec δύο gratings που έχω;

Το ένα είναι 500 lines per milimeter και το άλλο 15.000 lines per inch. Ποιο μπορεί να κάνει δουλειά;

 

ΥΣ: Μάλλον θα το δοκιμάσω σε καμιά ώρα σε αστέρια και βλέπουμε...

 

Βαγγέλης

 

 

Βαγγελη,

 

ολα αυτα εξαρτωνται απο το πιο προγραμμα αναλυσηs θα χρησιμοποιηθει (και απο ποιον).

Δεν υπαρχουν ευκολεs απαντησειs.

 

Αν χρησιμοποιηθει UFOCapture για ληψη τοτε ο πιο γρηγοροs τροποs αναλυσηs (προσεξτε: οχι

αναγκαστικα γρηγοροs!) ειναι η επεξεργασια με τα αλλα "καλουδια" του "σταυλου" Sonotaco

δηλ UFOAnalyser, UFOOrbit κλπ. Εμειs εδω στο Armagh κανουμε, προs το παρον, debugging ενοs προγραμματοs που λεγεται SPARVM και τρεχει σε Unix μεσω IDL. Το μονο data format που παιρνει (προs το παρον παλι) ειναι αvi videos που εχουν καταγραφει με UFOCapture v1 και v2 σε αναλυση 640x480 και format λεζανταs "%Τ%Μ %C %F %L UFOCaptureV2" (με τα κενα).

 

Οσο για τη φασματοσκοπια, χωριs να ειμαι ειδικοs, θα ελεγα οτι το 500 lines/mm να δωσει καλυτερα αποτελεσματα. Στο αλλo οι γραμμεs θα ειναι πολυ αμυδρεs. Επιλεον νομιζω οτι η παρατηρηση γινεται ακριβωs οπωs περιεγραψεs

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόλη,

Να υποθέσω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί scintillation mask στην detect area πχ για να μην ανιχνεύονται τυχόν γραμμές GPS ή αυτό είναι αδιάφορο;

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόλη,

Να υποθέσω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί scintillation mask στην detect area πχ για να μην ανιχνεύονται τυχόν γραμμές GPS ή αυτό είναι αδιάφορο;

 

Βαγγέλης

 

 

Βαγγελη,

 

Υποθετειs σωστα.

 

Τοληs

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόλη,

Να υποθέσω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί scintillation mask στην detect area πχ για να μην ανιχνεύονται τυχόν γραμμές GPS ή αυτό είναι αδιάφορο;

 

Βαγγέλης

 

 

Βαγγελη,

 

Υποθετειs σωστα.

 

Τοληs

 

 

Συγγνωμη, λαθοs. *Πρεπει* να χρησιμοποιηθει scintillation mask (το οποιο καλυπτει τα αστρα

που λαμπυριζουν) οποτε τσεκαρε το σχετικο κουτακι.

 

Τοληs

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σόρυ, το λάθος είναι δικό μου με τις διάφορες μάσκες.

Τελικά βάζουμε μόνο scintillation mask, και καμιά άλλη μάσκα, δηλ. το GPS δε χρειάζεται.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα θα ανεβει μια παρεα στον Κιθαιρωνα γυρω στις 22.00-23.00 για καταγραφη των Λυριδων.

Αν θελει να ανεβη και καποιος αλλος, να τηλ. στο 6995545157 μετα τις 20.30( να κοιμηθω λιγο)

για ενημερωση καιρου, επειδη εχω οπτικη επαφη με το βουνο απο το σπιτι μου.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σόρυ, το λάθος είναι δικό μου με τις διάφορες μάσκες.

Τελικά βάζουμε μόνο scintillation mask, και καμιά άλλη μάσκα, δηλ. το GPS δε χρειάζεται.

 

 

Βαγγελη,

 

Διευκρινηση για αποφυγη λαθων: Το time stamp οντωs χρειαζεται, απλωs η ακριβεια

δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλη πχ 5 δευτερολεπτα. Αυτο μπορειs να το επιτυχειs

πχ με ενα ραδιορολοι.

 

Για να αποφυγειs ψευδοdetections λογω τηs αλλαγηs των ψηφιων, απλωs

διαλεξε το default detect area (DA-All.bmp) στο σχετικο κουτακι.

 

Τοληs

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια,

 

μπορω να πω οτι χθεσινη βραδια μας ανταμειψε με το παραπανω,

ειδαμε αρκετους Λυρίδες και καταγραψαμε και αρκετους με τις φωτογραφικες μας μηχανες :wink:

 

Δυστυχως ο υπολογιστεις(αλλος, οχι ο χαλασμενος) δεν ηθελε να συνεργαστει με το Av->Usb και μου εδινε μαυρη εικονα...οποτε η λειτουργεια του ufo capture (free) ηταν αδυνατη, ευτυχως ειχα μαζι μου το φορητο Dvd-Recorder και του εδωσα το βιντεο απο την Watec αλλα το βιντεο ειναι συνεχομενο και θελει ωρα...

 

Να σας πω οτι δεν καναμε σοβαρη καταγραφη :roll: διαττοντων... αφου ο ουρανος ηταν τοσο γλυκος και τα καινουργια καλουδια ηταν πολλα και ηθελα να το δοκιμασω ολα :roll: οποτε δεν κοιτουσαμε συνεχεια τον ουρανο για Διαττοντες (καλα-καλα μην φωναζετε)

 

 

 

Συνολικα πρεπει να ειδαμε περισσοτερους απο 30 Διαττοντες απο τις 00.00 μεχρι τις 5.00+

με μεγαλυτερη δραστηριοτητα απο τις 4.00 μεχρι τις 4.30 (απο και κοιτουσαμε καλα τον ουρανο) ειδαμε 11 διαττοντες,

Ο μεγαλυτερος απο ολους ηταν ενας μεγεθους ~-4.5mag ο οποιος αφησε πισω του ενα πολυ ομορφο ιχνος καπνου.

 

Αυτα προς το παρον...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ Βασίλη μπράβο!

@ Δημήτρη, σε καμιά ώρα ξεκινάω κι εγώ για Κιθαιρώνα.

@ all Όποιος φίλος θέλει να έρθει είναι ευπρόσδεκτος.

@ Τόλη, θύμισέ μου, detect size και detect level?

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όχι ρε παιδιά τώρα το λέτε?? Πόπο πολύ θα ήθελα σήμερα Κιθαιρώνα!! κρίμα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ Βασίλη μπράβο!

@ Δημήτρη, σε καμιά ώρα ξεκινάω κι εγώ για Κιθαιρώνα.

@ all Όποιος φίλος θέλει να έρθει είναι ευπρόσδεκτος.

@ Τόλη, θύμισέ μου, detect size και detect level?

 

Detect size: 2

 

Detect level: Απλωs τσεκαρειs το κουτακι "Detect level noise Tracking"

 

Βαγγέλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα!!

 

Δυστυχώς καθυστέρησα πολύ να το γράψω αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ έτσι?

 

Λοιπόν ήμουνα έξω από τις 3 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωι και το θέαμα ήταν καλό δεδομένου το ουρανού,του ύψους του ακτινοβόλου και την δραστηριότητα. Με 5.5 περίπου lm σε 2 ώρες καθαρού χρόνου το αποτέλεσμα ήταν 7 λυρίδες που είναι σχετικά δεδομένου ότι περιμένουμε 10-20 υπό τις καλύτερες συνθήκες.

 

Ο καιρός είναι καλός οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να βγείτε έξω και να παρατηρήσετε !

 

Βέβαια δεν θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σας αλλά θα έχει ενδιαφέρον

 

Πολλούς πολλούς διάττοντες !

 

Καλή επιτυχία στην ομάδα στον Κιθαιρώνα ! θα επικοινωνήσουμε !!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!!

 

Η χτεσινή βραδιά ήταν μια απογοήτευση όχι εξαιτίας της δραστηριότητας αλλά λόγω της αραιής νέφωσης που άλλαζε συνέχεια το lm με αποτέλεσμα να βλέπω μόνο τα πιο λαμπρά άστρα. Έκατσα από τις 3 μέχρι τις 4:20 μόνο μια και δεν είχε νόημα η παρατήρηση. Η προηγούμενη νύχτα ήταν πολύ καλύτερη.

 

Σας στέλνω τις καταγραφές μου (οπτικά).

 

Γρηγόρης

 

============

χρησιμοποιώ το code για να παρουσιαστούν καλύτερα τα αποτελέσματα...

 

[code:1]// Header section

night 2010-04-21/22

begin 2010-04-22 0038

end 2010-04-22 0245

observer "Grigoris" "Maravelias" "MARGE"

location 25 07 29 E, 35 17 12 N

site "Lofoupoli, Iraklio" "Greece"

reporter "gmaravel@iesl.forth.gr"

 

// Shower section

shower ANT 220 -16

shower LYR 270 +35

shower SPO

 

// Number section

// Interval RA Dec Teff F Lm ANT LYR SPO

period 0038-0135 220 +26 0.883 1.00 5.63 C 1 C 3 C 1

period 0135-0245 220 +26 1.108 1.00 5.08 C 0 C 4 C 4

 

// Magnitude section

// Show Interval -6 -5 -4 -3 -2 -1 +0 +1 +2 +3 +4 +5 +6 +7 Tot

distribution ANT 0038-0135 - - - - 1.0 - - - - - - - - - 1.0

distribution LYR 0038-0135 - - - - - - - - 0.5 1.5 - 1.0 - - 3.0

distribution LYR 0135-0245 - - - - - - - - - 1.0 2.0 1.0 - - 4.0

distribution SPO 0038-0135 - - - - - - - 0.5 0.5 - - - - - 1.0

distribution SPO 0135-0245 - - - - - - - - - 1.0 - 1.0 2.0 - 4.0

 

// Personal comments

Watching for Sigma Leonids (SLE) [13:16 (199) +05] & h Virginids (HVR) [14:16 (214) -11] but any possible members were included with the ANT radiant.[/code:1]

 

-----------------------------------------------

 

[code:1]// Header section

night 2010-04-22/23

begin 2010-04-23 0027

end 2010-04-23 0125

observer "Grigoris" "Maravelias" "MARGE"

location 25 07 29 E, 35 17 12 N

site "Lofoupoli, Iraklio" "Greece"

reporter "gmaravel@iesl.forth.gr"

 

// Shower section

shower ANT 220 -16

shower LYR 270 +35

shower SPO

 

// Number section

// Interval RA Dec Teff F Lm ANT LYR SPO

period 0027-0125 220 +26 0.900 1.08 4.67 C 0 C 1 C 2

 

// Magnitude section

// Show Interval -6 -5 -4 -3 -2 -1 +0 +1 +2 +3 +4 +5 +6 +7 Tot

distribution LYR 0027-0125 - - - - - - - - 1.0 - - - - - 1.0

distribution SPO 0027-0125 - - - - - - - - 1.0 - 1.0 - - - 2.0

 

// Personal comments

1. Very thin clouds (haze) were changing continuously the lm (from 4.0 - 5.5), also the reason to stop observing.

2. Watching for Sigma Leonids (SLE) [13:16 (199) +05] & h

Virginids (HVR) [14:16 (214) -11] but any possible members were included with the ANT radiant.

3. The +2 SPO was a really slow meteor. [/code:1]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά και στον Κιθαιρώνα ήταν απογοήτευση, γιατί εγώ τουλάχιστον κατάφερα να δω 3-4 διάττοντες μέχρι τις 5 το πρωί που αποχωρήσαμε... Πάντως περάσαμε καλά και αυτό μετράει :wink:

 

Τα δικά μου αποτελέσματα λοιπόν.

Ένα βιντεάκι από περίπου 2.5 ώρες φωτογράφιση με 426 καρέ:

 

...και σε 1:1 τα 2 μόνα καρέ που σίγουρα έπιασα διάττοντα...

http://picasaweb.google.com/lh/photo/BXGqkjrqcIgB1ZavWRarlw?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/qq5bdgoadPMCQ0FxysDt7A?feat=directlink

 

Στην πρώτη περνάει ακριβώς μέσα από τη Λύρα :mrgreen: , ενώ στη δεύτερη ένας που μπορεί

και να είναι σποραδικός...

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο σε ολους =D> =D>

 

Δεν πειράζει που δεν ειδατε πολλους, σημασία εχει να περναμε καλα!!

 

Τελικα η καλυτερη μερα πρεπει να ηταν προχθες το βραδυ (οχι γιατι επεφταν περισσοτεροι, αλλα γιατι ηταν καλυτερη βραδια)

 

Εγω παντως προχθες με την Canon επιασα τουλαχιστον 4 Διαττοντες <πρωτη φορα ποιανω τοσους, σε μια βραδια> (ακομα δεν τις εχω δει ολες τις φωτο)

Εδω ειναι δυο: http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10368

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απολογισμος Κιθαιρωνα, 4αρων κυνηγων Λυριδων συνεργασια Σ.Ε.Α. και Α.Ε.Σ.

Οπτικα 7-8 μεγεθους Ο,Ο3 (ΛΥΡΑΣ) και 2 διπλασιου μεγεθους.

 

3 φωτογραφικες , και 1 C.C.D.

 

Φωτοργαφικα εγω σε 700 φωτο τιποτα :evil:

 

Ομως πριν την παρατηρηση "κτυπησαμε" μερικα .......σουβλακια στα Βιλια \:D/

 

Υ.Γ. Ααα και 2 .......λαγους........οχι-οχι [-X μονο τους ειδαμε :cheesy:

 

11.thumb.jpg.babcf09ef9f0cfa222bb454ecf74ff1a.jpg

Η παρεα του Κιθαιρωνα, απο αριστερα Βαγγελης, Γιαννης, Ιακωβος, Δημητρης

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όσους έκαναν παρατήρηση.

Βασίλη έκανες πολύ καλά που πήγες την προηγούμενη βραδιά. Ωραίες οι φωτό!

Γρηγόρη και εδώ μια από τα ίδια:

Είχε τόσους πολλούς διάττοντες στον Κιθαιρώνα που έπρεπε να κρατάμε ομπρέλα... Βαρεθήκαμε να μετράμε... :cheesy: ΟΚ, *δεν* ήταν ακριβώς έτσι :cheesy:

Πάντως περάσαμε καλά, και είχαμε την ευκαιρία να ξεσκονίσουμε τα τεφτέρια μας, τους φακούς και τα καλώδιά μας, αυτό που έπρεπε να κάνουμε το κάναμε.

Η ατάκα του Γιάννη κατά τις 1μισυ το βράδυ: "Εντάξει ρε παιδιά, καλά ήταν, είδαμε ένα διάττοντα ο κάθε σύλλογος" ... πέσαμε κάτω από τα γέλια.

Τα μεγάλα κιάλια του Δημήτρη (δεξιά στη φωτό) μας πρόσφεραν χορταστικό θέαμα από αστρικά πεδία.

Έμεινα έκπληκτος με τις δημιουργικές φωτογραφικές συλλήψεις και εκτελέσεις του Ιάκωβου (όχι δυστυχώς σε διάττοντες, αλλά σε πρόσωπα και φιγουρες μας με φόντο τα αστέρια).

Έπιασα με τη watec 3 (ολογράφως τρεις) διάττοντες, όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω βιντεάκι.

Το παρήγορο είναι ότι με τους Περσείδες τον Αύγουστο τα πράγματα θα αποκατασταθούν στη σωστή τους διάσταση. Θα χρειάζεται πράγματι ομπρέλλα, αν κρίνω από την περσινή εμπειρία στον Πάρνωνα. Σημειωτέον ότι θα έχουμε τότε και ασέληνες νύχτες!

 

Βαγγέλης

 

YΣ: Γιάννη, μόλις τώρα είδα το βίντεο στο youtube και είναι εξαιρετικό! Μπράβο σου!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε!!

 

Τα δικά μου αποτελέσματα λοιπόν.

Ένα βιντεάκι από περίπου 2.5 ώρες φωτογράφιση με 426 καρέ:

 

...και σε 1:1 τα 2 μόνα καρέ που σίγουρα έπιασα διάττοντα...

http://picasaweb.google.com/lh/photo/BXGqkjrqcIgB1ZavWRarlw?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/qq5bdgoadPMCQ0FxysDt7A?feat=directlink

 

Στην πρώτη περνάει ακριβώς μέσα από τη Λύρα :mrgreen: , ενώ στη δεύτερη ένας που μπορεί

και να είναι σποραδικός...

 

Γιάννη το βιντεάκι είναι εξαιρετικό πράγματι. ΑΝ και δεν έχει διάττοντες νομίζω ότι έχει δυναμική. Φαντάσου στους Περσείδες πως θα φαίνεται!!!

 

Εγω παντως προχθες με την Canon επιασα τουλαχιστον 4 Διαττοντες <πρωτη φορα ποιανω τοσους, σε μια βραδια> (ακομα δεν τις εχω δει ολες τις φωτο)

Εδω ειναι δυο: http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10368

 

Ωραία Βασίλη μπράβο! Πράγματι λόγω καιρού μάλλον η προχτεσινή βραδιά ήταν η καλύτερη (21-22 Απρ).

 

Απολογισμος Κιθαιρωνα, 4αρων κυνηγων Λυριδων συνεργασια Σ.Ε.Α. και Α.Ε.Σ.

Οπτικα 7-8 μεγεθους Ο,Ο3 (ΛΥΡΑΣ) και 2 διπλασιου μεγεθους.

 

3 φωτογραφικες , και 1 C.C.D.

 

Φωτοργαφικα εγω σε 700 φωτο τιποτα :evil:

 

Ομως πριν την παρατηρηση "κτυπησαμε" μερικα .......σουβλακια στα Βιλια \:D/

 

Υ.Γ. Ααα και 2 .......λαγους........οχι-οχι [-X μονο τους ειδαμε :cheesy:

 

Αφού το διασκεδάσατε νομίζω ότι αρκεί!! Αυτό είναι και το σημαντικότερο!

 

Είχε τόσους πολλούς διάττοντες στον Κιθαιρώνα που έπρεπε να κρατάμε ομπρέλα... Βαρεθήκαμε να μετράμε... :cheesy: ΟΚ, *δεν* ήταν ακριβώς έτσι :cheesy:

Πάντως περάσαμε καλά, και είχαμε την ευκαιρία να ξεσκονίσουμε τα τεφτέρια μας, τους φακούς και τα καλώδιά μας, αυτό που έπρεπε να κάνουμε το κάναμε.

 

Εντάξει ... τι να κάνουμε δεν είναι όλες οι βροχές σαν τους περσείδες αλλά όλες τα αποτελέσματα έχουν σημασία. Πάντως έχεις δίκιο γιατί όσο περισσότερο ασκείσαι πάντως στον εξοπλισμό τόσο καλύτερα θα είναι τα αποτελέσματα όταν έρθουν οι υπόλοιπες βροχές !

 

Καθαρούς ουρανούς !! [αν είναι καθαροί παντα κάτι θα πέσει! οπότε θα το δούμε]

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο την σελιδα του ΙΜΟ

 

http://www.imo.net/live/lyrids2010

 

οπου διαπιστωνεται οτι το μεγιστο (~20 ανα ωρα)

μαλλον ελαβε χωρα πριν απο τα μεσανυχτα τηs 22/23ηs Απριλιου

με πληρεs πλατοs του ημιμεγιστου (Full Width at Half Maximum)

τηs ταξηs των 18 ωρων.

 

Συγχαρητηρια και στον Γιωργο Μαραβελια για την αξια συμβολη του.

 

Τοληs.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια στον Γρηγόρη Μαραβέλια!

Και βέβαια η συμβολή σου Γρηγόρη στα μετέωρα είναι συνεχής και πολύχρονη.

 

Με την ευκαιρία, κοιτάζοντας τη λίστα με τους παρατηρητές που συνέβαλαν, είδα τον VELVA, Valentin Velkov. Αυτός ο άνθρωπος με είχε εντυπωσιάσει με τις γνώσεις, την εμπειρία και το πάθος του, όταν είχαμε κάνει μαζί για αρκετές βραδιές παρατήρηση μετεώρων αρχές Ιουλίου του 2003 στη Βουλγαρία, τότε που συνέπεσε να λάμψει μια super βολίδα, που είχε γίνει ορατή και εδώ, και είχε αναστατώσει όλη την Ελλάδα.

Είναι ένας ψηλός, δίμετρος γίγαντας (ΣΣ: άπαιχτος στην κιθάρα και το τραγούδι). Παιδιά, τον έχετε συναντήσει; πχ σε κάποιο IMC

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!!

 

Ευχαριστώ, αν και δεν νομίζω ότι κατέγραψα κάτι συγκλονιστικό αλλά οποιαδήποτε συμβολή είναι σημαντική.

Αν ήταν και λίγο καλύτερος ο καιρός εκείνο το βράδυ θα 'χαμε δει κάτι πιο ενδιαφέρον πιστεύω...Πάντως όπως αποδεικνύεται χρειάζονται συνεχώς παρατηρήσεις.

 

Valentin Velkov ? Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάποιο σχετικά. Θυμάμαι όμως κάτι Ρουμάνους που ήταν καταπληκτικοί στο ΙΜC2008.

 

ααα...παρεμπιπτόντως... θα έρθει κανείς στο IMC 2010? Έκλεισα ήδη τα εισιτήρια αλλά δεν έχω κάνει εγγραφή ακόμα στο συνέδριο.

 

Τόλη θα είμαι εκεί για το fireball workshop. Θα λάβεις την αίτησή μου οσονούπω!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης