Jump to content

ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αστερια, είμαι εντελώς νέο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε στην απόφασή μου για τί είδους τηλ/πιο να αγοράσω. Εχω ένα Bushnell images/smiles/icon_mad.gif των 60mm και δεν θέλω ούτε να το πουλήσω γιατί δεν αξίζει. Η άγνοια μου τότε με οδήγησε εκεί(anyway). Τα κυριότερα ενδιαφέροντα παρατηρησης πού έχω είναι οι πλανητες και πιο λεπτομερειακά η σελήνη (με τέτοιο τηλεσκόπιο τί άλλο να είχα). Όμως θέλω να μπώ και στην παρατήρηση των νεφελωμάτων και γαλαξιών. Κυριώτερες απαιτήσεις είναι να μπορώ να παρακολούθώ το είδολο αρκετή ώρα, καθώς επίσης και να κάνω κάποιές απλές φωτογραφήσεις της Σελήνης και των μεγάλων πλανητων με μια φωτ.μηχανη Nikon SLR ή μια zenit που διαθέτω. Ο προϋπολογισμός μου δεν ξεπερνα τα 600 €. Αυτά για αρχή. Θα με ενδιέφεραν πραγματικά οι εμπειρίες σας γιατί έχω κυριολεκτικά χαθεί αναμεσα σε περιοδικά, αστροκαταστήματα, προσφορές υποσχέσεις κλπ. Δεν ξέρω καν αν οι βάσεις των τηλ/πιων μπορούν να "σηκωσουν το βάρος αυτών των φωτ.μηχανών που ανέφερα. Ευχαριστω και συγχωρήστε την φλυαρία μου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

GEIA SOY KAI SENA.OPOS KAI EGO STHN ARXI (4-5 XRONIA PRIN)ODHGITHIKA SE LATHOS AGORA BUSHNELL 4,5" LOGO THS AGNOIAS MOY.GIA MIA KALI ARXI THA HTAN KALO NA KSEKINISEIS APO ENA 6ARI DOBSONIAN, H KATI ALLO POY SE ENDIAFEREI SE TETOIO OMOS MEGETHOS (MIN SKEFTESAI KATI MIKROTERO).YPARXOUN ONTOS POLLES ETERIES TILEKOPION POY MPOREIS NA DEIS SXETIKA KAI POLLA SITES STO INTERNET.H MEADE KAI H CELESTRON EINAI APO TIS KALITERS (SE SXESI TIMHS-POIOTITAS)MIA POLI KALI LISI EINAI TA NEA SCOPES THS MEADE LXD-55 (6,8 10)"KAI PROSFEROYN KAI AYTON TO KAIRO TA 8 PROSOFTHALMIA DORO .(100$)PISTEYO POS AYTA TA NEA SKOPES EINAI ARKETA KALA GIA TA LEFTA TOYS ME ARKETA KALI BASI KAI OPTIKA.YPARXOUN BEBAIA PARA POLA ALATHLESKOPIA ALLA TO ORIO TON 600EURO EINAI KAPOS PERIORISTIKO.(BEBAIA TO 6"EINAI KAPOS PANO APO TO ORIO POY THETEIS , ALLA GIA FOTOGRAFISI POY THES KIOLAS PISTEUO POS EINAI KALO ).TO KALYTERO PRAGMA POY EXEIS NA KANEIS AN DEN BREIS AKOMA AYTO POY THELEIS EINAI NA MAZEUEIS TA LEFTA SOY GIA LIGO KAIRO AKOMA KAI MOLIS FTASEI H ORA THS AGORAS NA KSEREIS AYTO AKRIBOS POY THA PAREIS KAI NA KANEIS MIA KALI EPILOGI POY NA AKSIZEI.GIA AYTO PERIMENE LIGO AKOMA MATHE PIO POLLA PRAGMATA GIA TO TI SE ENDIAFEREI NA KANEIS ME TO THLESKOPIO ELA KAI SE KANA STAR -PARTY (NA PAREIS MIA IDEA )KAI NA SAI SIGOUROS POS H EPILOGI POU THA KANEIS THA EINAI EYSTOXI KAI STA METRA SOY.

AN TORA BEBAI BIAZESAI NA DEIS TON KRONO ME TO XASMA KAI TO NEFELOMA TOY ORIONA(AYTA DEN FEYGOYN)YPARXEI KAI H AGORA METAXIRISMENON SE KALES TIMES SXETIKA ALLA EINAI KATI POY DEN THA STO PROTEINA IDIETERA(EIMAI PATHON)!

TO THEMA EXEI POLY PSAKSIMO PANTOS GIA AYTO PROSEXE!

ELPIZO NA BOITHISA

KALI XRONIA NAKIS!!!!!!!!!!!!

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efoson meneis A8hna, pare to hlektriko gia Peiraia kai rikse mia matia sto katasthma tou Nomikou (deka lepta me to podi otan bgeis apo ton sta8mo) gia na pareis aplws mia idea ti yparxei sth xwra mas. Kanetou kai kamia koubenta gia ta 600 eurw pou exeis na ependyseis gia na deis ti sou pei. Kai kati allo, isws mporei na boh8hsei kai me th prosfora ths Meade se sxesh me diafora prosof8almia an hdh pareis kati suntoma.

 

Antwnhs.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Petro, eida ton Nomiko ton Augousto otan egine h anakoinwsh apo thn Meade (USA) ... mou edeikse kai to fax pou elabe apo th Germania se sxesh me th prosfora pou isxuei mexri 31/12/02 .. gi'auto grafw oti mporei na ton "boh8hsei" me ta prosof8almia paizontas me thn hmeromhnia.

 

Gia sigoura omws einai kati pou perilambane kai th xwra mas diabazontas to fax pou tou steilane.

 

Mou eixe mpei h idea na parw ena ETX-90EC gia na parw ta prosof8almia kai meta na ta poulhsw kai 8a emene to thleskopio tsampa. Telika den ekana tipota ... eimai paidi ths Celestron.

 

Antwnhs. images/smiles/icon_smile.gif images/smiles/icon_wink.gif

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Μια πρώτη έρευνα που έχω κάνει, με έχει κατευθύνει προς το Meade etx90, λόγω εμπιστοσύνης σε τέτοιου 'βεληνεκούς' ονόματα. Το ερώτημα είναι αν πρέπει να διαθέσω χρήματα και για το ανάλογο τρίποδο, διότι δεν νομίζω να ενδείκνυται η προσαρμογή του σε ένα απλό φωτογραφικό τρίποδο έστω και αν του δίνει τη δυνατότητα για ακριβή πολικη ευθυγράμμιση. Αξίζει να εξετάσω άλλα φθηνότερα προϊόντα τύπου Schmidt-Cassegrain πιό 'γρήγορα' και με μεγαλύτερες διαμέτρους αντικειμενικών;

Επίσης, αυτό που σκέφτομαι, είναι την αγορά προσωρινά ενός 6'' dobsonian, όπως είπες Nakis, και την μετέπειτα τοποθέτησή του σε ισημερινή βάση. Είναι εφικτό αυτό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hello Astrokt,

 

The ETX90 is a very nice telescope. The first time that I looked through one, it was through an office window at Meade on a hot day at some hangars and I was amazed that although the image was "boiling" due to the heat of the day, the image focused sharply. As you know, depending on what you intend to do with a telescope, aperture does play an important role in light grasp and resolution. Of course we have to always deal with how stady the air above us is. Perhaps you might purchase an optical tube assembly to start with, provided that you have a mount that will accept it. Of course, buying anything at one component at a time makes it a lot more expensive in the long run. If you buy a Meade 6-inch Dobsonian, I need to point out that, unless the specifications have changed, you can't use it to take prime focus photographs. You would need to use a low profile focuser on the tube. I apologize that this posting is in English, as I don't know how to write in Greek-if I did I would probably get into trouble. I can speak the language though. Elpizo oti auto to stagona plhroforia borei na sou bohthisi kapos. Clear Skies. -Fred www.instrumentsoflight.com (photos of telescopes)

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

HI FRED

YOU SAID THAT U CANT TAKE PICS WITH PRIME FOCUS WITH THE 6 INCH DOB,SUMBAINEI TO IDIO PRAGMA MIPOS KAI ME TO 8ARI ?GIAT I EXO DOKIMASEI POLLES FORES ALLA DISTIXOS DEN ESTIAZEI ME TIPOTA EKTOS KAI AN EXEI PROSOFTHALMIO MESA PREPEI DILADI NA ALLAKSO FOCUSER ?

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Nakis,

 

I tried to take a prime focus image of the Moon with a 16-inch Meade Dobsonian and was unable to achieve focus. So I would have to conclude that the same situation exists for all of the Dobsonians. But, the Meade equatorial mounted Newtonians can be used for photography, from what I have been told, as I never got around to personally check it out. I guess that the logic is that the Dobsonian is simply for looking and that the equatorial, by having a drive on it, is inclined towards astrophotography and looking. One would conclude that some people would like to start out with a less expensive mount for a telescope and perhaps at a later date upgrade to an equatorial. The only remedy for this is to replace the focuser that comes with the scope with a low profile focuser. If you decide to replace the focuser, there are various types of low profile focusers on the market, from inexpensive to expensive. I hope that this has been more of a help than a confusion. Clear skies, -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou Astrokt

Eimai enas palios kai empeiros xrhsths thlescopiou

me megalh agaph sthn astrophotografia kai stous planhtes.

Aplos tha hthela na prostheso oti parolo pou to

ETX 90 einai ena kalo thlescopio,den tha mporeseis na kaneis deep sky photography logo tou megalou F pou exei.

Tora, gia planitiki photo mallon xreiazesai oti megalutero mporeis se diametro kai me kala optika.An theleis fisika na exeis poiothta stis fotografies sou,iddiaitera stis planitikes.

 

Filika.

www.geocities.com/dimikolgr

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλους,

Όσον αφορά την prime focus φωτογραφία με starfinder,

το 6'' σε ισημερινή στήριξη που έχω, έχει και δεύτερη

θέση για το κυρίως κάτοπτρο πιο κοντά στο δευτερεύον

για αυτή τη δουλειά και άρα θα υπάρχει και στα 8 και 10''.

(Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, και ούτε το βλέπω πιθανό.)

Το πρόβλημα είναι ότι δε θα μπορέσεις εύκολα να πάρεις

το dobsonian starfinder και μετά να το βάλεις στην ισημερινή

στήριξη για 2 λόγους. α) Τα dobsonian έχουν διαφορετική

στήριξη του κυρίως κατόπτρου με αντίβαρο για να ισσοροπούν

στη βάση τους και κυρίως, β) δε νομίζω ότι θα βρεις

πουθενά τη στήριξη starfinder της meade μόνη της.

Εδώ που τα λέμε, το να πάρεις deep sky φωτογραφίες με το

starfinder(ειδικά με φιλμ) μου ακούγεται λίγο αστείο

μια και η στήριξη είναι εντελώς(μα εντελώς) υποτυπώδης.

Επίσης, η meade έχει βγάλει την καινούρια σειρά

LXD55 που αντικαθιστά (αν κατάλαβα καλά) τα starfinder, οπότε

δεν ξέρω για πόσο θα υπάρχουν ακόμα.

Από ότι έχω δει και από το συγκριτικό του sky&telescope, ένα

LXD55 6'' schmidt-newtonian, είναι σε κάθε τομέα από

ίσο έως πολύ καλύτερο από το δικό μου. [Ειδικά για πλανητική

παρατήρηση και μόνο, το starfinder μπορεί και να υπερέχει ελαφρά.]

 

Όπως είπε και ο dimikolgr για το ETX 90, είναι ένα αρκετά μικρό

τηλεσκόπιο για αυτά που θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να παρατηρείς

γαλαξίες και νεφελώματα από την Αθήνα ακόμα και με ένα τηλεσκόπιο

(6-8''), θα έχεις σοβαρό πρόβλημα... images/smiles/icon_sad.gif

 

Πάντως για πλανητική φωτογράφιση η ισημερινή στήριξη δεν είναι

και τόσο απαραίτητη. Όσον αφορά το βάρος της φωτογραφικής μηχανής,

με το παλιό μου 60mm διοπτρικό σε ισημερινή στήριξη έπαιρνα

φωτογραφίες της σελήνης με μια zenith που είναι από τις πιο βαριές

μηχανές. Το αληθινό πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι η εξάλειψη

των κραδασμών από το κλείστρο της μηχανής την ώρα που παίρνεις την

φωτογραφία. Αν και άμα θέλεις τη γνώμη μου, σε αυτόν τον τομέα το

φιλμ έχει πεθάνει. Οι καλύτερες πλανητικές φωτογραφίες βγαίνουν

σήμερα στην πλειοψιφία τους με webcams.

Με ένα τηλεσκόπιο 6'' χωρίς οδήγηση, δεν τολμάς καν να σκεφτείς

να χρησιμοποιήσεις φιλμ για πλανήτες. Ενώ με μια webcam, ένα

laptop και με σταθερή ατμόσφαιρα παίρνεις με λίγο κόπο

φωτογραφίες που συγκρίνονται με αυτές που έπαιρναν οι καλύτεροι

ερασιτέχνες πριν καμιά 10αριά χρόνια.

 

Συννέχισε το ψάξιμο, διάβασε κανένα καλό βιβλίο επί του θέματος

και ξαναρώτα ό,τι θέλεις.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης