Jump to content

Μια νυχτα με μεταβλητους και το Veil απο το μπαλκονι μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Τις τελευταιες μερες με το βοριαδακι ο ουρανος καθαρισε παρα πολυ.

Απο το μπαλκονι μου στο κεντρο της Καλαματας ηταν ορατος ο Γαλαξιας απο τον Κυκνο ως κατω χαμηλα στον Τοξοτη

Ξεκινησα αργα μετα τη δυση της σεληνης το προγραμμα παρατηρησης μεταβλητων αστερων.

Με το 8" dobsonian ηταν ορατοι αστερες εως 13.1-13.2 μεγεθος.

O R Ser χαμηλα στο 12.8, SS Oph,ενα μικρο αστροαλμα απο το ωραιο σφαιρωτο Μ10, στο 9.0,R Aql 8.1,S Aql 10.9 η ωρα περνουσε με προσεκτικα αστροαλματα και ματιες στους χαρτες της AAVSO και της AFOEV για αναγνωριση των πεδιων και εκτιμηση της λαμροτητας καθε ενος μεταβλητου αστερα.

Τελικα εφτασα στον Κυκνο,η καθιερωμενη ματια στον SS Cyg μηπως ειναι σε outburst αλλα ματαια, χαμηλα στο συνηθισμενο 12-12.1.

Ακομα ενας μεταβλητος αστερας ο AM Cyg μεσα στον "κυκλο"του Veil αορατος κατω απο 13.1.

Σταματησα λιγο και απολαυσα τον ουρανο απλως κοιταζοντας με τα ματια.Ο χ Κυκνου ηταν εκει αμυδρα ηδη ορατος με γυμνο ματι!Λιγο κατω απο γειτονικο αστερα 5.1. Εβλεπα 5+ μεγεθος στο ζενιθ απο το μπαλκονι μου!Καταπληκτικη βραδια!

Εστρεψα το τηλεσκοπιο στον 52 Κυκνου μια υποψια του Veil ηταν ορατη,εβαλα το φιλτρο Ο-ΙΙΙ και νατο!Ορατο πεντακαθαρα στο πεδιο, λιγο σκουπισμα ανατολικα να και το αλλο κομματι του σαν παγωμενος καπνος στο μαυρο φοντο!

Μακαρι να ταν και αλλες τετοιες βραδιες.Οσοι ειστε κατοικοι των πολεων μην τα παρατατε!Οταν 5ο μεγεθος ειναι ορατο με γυμνο ματι μπορει να δει κανεις πολλα στον βαθυ ουρανο!Ακομα και απο το μπαλκονι του!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ακριβώς Γιώργο! Από το (πρώην) δώμα μου στην καρδιά του λεκανοπεδίου, μεταξύ Πανόρμου και Τουρκοβουνίων, τις καλύτερες νύχτες έβλεπα μέχρι αστέρες μεγ. 5,0-5,1 με γυμνό μάτι! Όταν η ατμόσφαιρα είναι διαυγέστατη οι συνέπειες της φωτορύπανσης μειώνονται αισθητά. Αξίζει σίγουρα τον κόπο να παρατηρεί κανείς τουλάχιστον τα αστρικά σμήνη και τους διπλούς/μεταβλητούς αστέρες, μέσα από την πόλη. Και δεν χρειάζεται καν να μιλήσουμε για τους πλανήτες και τη Σελήνη...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης