Jump to content

Αλλαγή μπαταρίας Lidl power pack


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αλλάξει κανείς την μπαταρία του Power pack του Lidl;

Στο δικό μου τα έχει φτύσει είναι 12V 7Ah και έχει κωδικό SY1270. Ρώτησα και οι αντίστοιχες στο εμπόριο κοστίζουν 19.8 ευρώ. Το θέμα είναι να χωράνε στη θήκη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, πρώτα βγάζουμε την χαλασμένη, μετά κάνουμε ένα σχήμα με τις διαστάσεις της συμαδέοντας & την θέση των πόλων της & μετά ξέχνουμε για μπαταρία.

 

Σίγουρα χάλασε ή την άφησες πολύ καιρό αφόρτιστη & δεν μπορείς να την φορτίσεις;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μείνει χρόνια ξεφόρτιστη άρα είναι πλέον νεκρή. Θα πάρω άλλη. Γίνεται και πατέντα αν κρατήσει κανείς τα ηλεκτρονικά κυκλώματα του pack και τα βάλει σε άλλο κουτί αλλά δεν είμαι για τέτοια. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει μείνει χρόνια ξεφόρτιστη άρα είναι πλέον νεκρή. Θα πάρω άλλη. Γίνεται και πατέντα αν κρατήσει κανείς τα ηλεκτρονικά κυκλώματα του pack και τα βάλει σε άλλο κουτί αλλά δεν είμαι για τέτοια. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση.

Εχω κι εγώ το συγκεκριμένο pack εδώ και 5 χρόνια, με μπαταρία που έδειχνε ψόφια, αλλά την φόρτισα με κατάλληλο φορτιστή (τύπου CTEK) και νεκραναστήθηκε !

Ο φορτιστής που συνοδεύει το pack είναι μόνο για συντήρηση, δεν μπορεί να φορτίσει πλήρως την μπαταρία.

Επίσης, οι διαστάσεις τους και οι θέσεις των πόλων ακολουθούν κάποια πρότυπα, οπότε αν πάρεις καινούρια μάλλον θα ταιριάξει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ειναι φορτιστής τύπου CTEK; Υποψιάζομαι πως θα κοστίζει περισσότερο από όλο το pack :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ειναι φορτιστής τύπου CTEK; Υποψιάζομαι πως θα κοστίζει περισσότερο από όλο το pack :cheesy:

Είναι φορτιστές μπαταριών μολύβδου -όλων των τύπων και ιδιαίτερα οχημάτων.

Οι original CTEK είναι σαφώς ακριβότεροι απο τα 20 ευρώ μιας καινούριας μπαταρίας,

εγώ πήρα έναν ταιβαν-ο-μαιμού (περίπου 30 ευρώ) απο το aldi, που κάνει ότι και ο CTEK που τον βρίσκεις σε οποιοδήποτε auto-plusάδικο. Επειδή είναι σχεδιασμένοι να φορτίζουν τις μπαταρίες σύμφωνα με τα κατάλληλα διαγράμματα, μπορούν κυριολεκτικά να αναστήσουν πολλές απο τις "ξεγραμμένες".

Ε, θα σου μείνει και ο φορτιστής, θα κάνεις και το χρέος σου στον οικο-θεό πετώντας λιγότερο μόλυβδο,

τι άλλο θες;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

Με τη βοήθεια καλού φίλου και συνάδελφου κατάφερα να αλλάξω μπαταρία στο all-time classic power box της Lidl και να το αναστήσω μετά από αρκετά χρόνια.

Το πρόβλημα ήταν ότι όλες οι μπαταρίες 7.2 Αh έχουν 100 mm ύψος ενώ η παλιά μπαταρία ήταν custom made γι'αυτό το κουτί και είχε ύψος 95 mm. Όπου και να ρώτησα και να έψαξα δεν μπόρεσα να βρω μπαταρία με αυτές τις διαστάσεις, ενώ την ίδια στιγμή οι επιλογές για μπαταρίες 7.2 Ah είναι άπειρες και έχουν όλες τις ίδιες διαστάσεις.

Η ιδέα του φίλου μου ήταν απλή: Έκοψε το πλαστικό "πάτωμα" του κουτιού και το αντικατέστησε με ένα κομμάτι αλουμινίου, διαμορφωμένο έτσι ώστε το επιπλέον βάθος του να χωρέσει το επιπλέον ύψος της μπαταρίας. Το καμμάτι του αλουμινίου ανοδιώθηκε και βάφτηκε μαύρο ώστε να ταιριάζει με το κουτί ενώ στο κάτω μέρος προστέθηκαν και τέσσερα αυτοκόλλητα πλαστικά "ποδαράκια".

Το αποτέλεσμα είναι ένα ολοκαίνουριο box, στο οποίο όσα χρόνια αντέξουν τα ηλεκτρονικά του, μπορεί να αλλάζεται μπαταρία.

Η μπαταρία που αγόρασα είναι η παρακάτω αλλά η αγορά είναι γεμάτη με εναλλακτικές επιλογές:

 

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=2668

 

Το συνολικό κόστος ήταν €18 αφού το αλουμίνιο και η βαφή του έγιναν στο χώρο εργασίας (για λεπτομέρειες π.μ.) ενώ για το κόστος εργασίας ας είναι καλά ο Σταύρος!

 

20150316_200806.thumb.jpg.6681cba53220ede61d11c82f2df5acc9.jpg

Συναρμολογημένο στο κουτί

 

20150311_133821.thumb.jpg.f0d59b1537dbc44afe4afdac79f621f3.jpg

Το νέο "πάτωμα" μετά τη βαφή

 

20150309_081856.thumb.jpg.f31912e2fd82b3a5c65ea954a873d4ca.jpg

Το νέο "πάτωμα" διαμορφωμένο, πριν τη βαφή

 

20150316_165313.thumb.jpg.9e802af66bad4b820055fe816782f19f.jpg

Το κομμένο "πάτωμα" που καταργήθηκε

20150316_201203.thumb.jpg.add6cddcb722d00c6d5adfbaff31720d.jpg

\"Βρισκόμαστε όλοι στον υπόνομο, αλλά μερικοί από εμάς κοιτάζουν τα αστέρια.\"

Oscar Wilde

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο Γιώργο. Όντως, οι μπαταρίες που έχει μέσα είναι λίγο μικρότερες και ενώ υπάρχουν σε site κατασκευαστών στο διαδίκτυο, δεν μπορείς να τις βρεις στην Ελλάδα.

 

Έχω αλλάξει και εγώ τις μπαταρίες στα δύο power tank του lidl. Μάλιστα, στο ένα έβαλα 9Ah μιας και υπάρχουν στη συγκεκριμένη διάσταση. Η δική μου λύση όσον αφορά τον πάτο ήταν πιο "πρόχειρη" αλλά λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και 3 χρόνια. Αντί για πάτο κάλυψα το κενό με στρώματα ενισχυμένης κολλητικής ταινίας που ανεβαίνουν περίπου μέχρι τη μέση στα πλάγια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα,

 

έχεις επιβεβαιώσει αν η μπαταρία των 9Ah φορτίζεται πλήρως;

\"Βρισκόμαστε όλοι στον υπόνομο, αλλά μερικοί από εμάς κοιτάζουν τα αστέρια.\"

Oscar Wilde

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, δε χρησιμοποιώ πλέον τον ενσωματωμένο φορτιστή διότι δεν είχα ουσιαστικά ένδειξη της λήξης της φόρτισης. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ εξωτερικό φορτιστή τον οποίο συνδέω με "κροκοδειλάκια" στους πίσω ακροδέκτες που συνδέονται απευθείας με τους πόλους της μπαταρίας χωρίς να μεσολαβεί κύκλωμα ή ασφάλεια. Έτσι έχω καλύτερη φόρτιση και, πιο σημαντικό, ξέρω άμεσα πότε έχει γεμίσει η μπαταρία και δε χάνω χρόνο όπως με το ενσωματωμένο κύκλωμα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Πολύ ωραίο Γιώργο. Όντως, οι μπαταρίες που έχει μέσα είναι λίγο μικρότερες και ενώ υπάρχουν σε site κατασκευαστών στο διαδίκτυο, δεν μπορείς να τις βρεις στην Ελλάδα.

 

Έχω αλλάξει και εγώ τις μπαταρίες στα δύο power tank του lidl. Μάλιστα, στο ένα έβαλα 9Ah μιας και υπάρχουν στη συγκεκριμένη διάσταση. Η δική μου λύση όσον αφορά τον πάτο ήταν πιο "πρόχειρη" αλλά λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και 3 χρόνια. Αντί για πάτο κάλυψα το κενό με στρώματα ενισχυμένης κολλητικής ταινίας που ανεβαίνουν περίπου μέχρι τη μέση στα πλάγια.

 

Σήμερα χρειάστηκε να αλλάξω και την μπαταρία του τρίτου power tank. Στα πρώτα δύο που είχαν το παλιό στυλ (βλέπε δεξιά) η αλλαγή ήταν πολύ πιο εύκολη και ομαλή καθώς η διαφορά στο μέγεθος ήταν μικρή και η νέα μεγάλη μπαταρία χώραγε με απλή αφαίρεση του πάτου. Στο τρίτο που είχε το νεότερο λεπτό στυλ (βλέπε αριστερά) χρειάστηκε να το πετσοκόψω λιγάκι.

 

Και σε αυτό έβαλα μπαταρία 9Ah και όλα μοιάζουν να είναι καλά. Η λύση με την ενισχυμένη ταινία μοιάζει πρόχειρη αλλά είναι μηδενικού κόστους και το παλιά ήδη μετράνε 4 χρόνια και δεν έπαθαν τίποτα :)

lidl_power_tank.jpg.b6b37a1512b9082026c684d5780c579e.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης