Jump to content

Meade ETX-70AT με 150€ ??!!, να το πάρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω σήμερα στο φυλλάδιο του Lidl για την Τρίτη 21/6 να έχει πάλι (τουλάχιστον εδώ στον Πύργο λέει ότι ισχύουν οι προσφορές) το Meade ETX-70AT με 150€, αξίζει να το πάρω για δεύτερο τηλεσκόπιο? Με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις. Αν και στο φυλλάδιο δεν αναφέρει πουθενά σαν μάρκα την Meade, ωστόσο το γράφει φαρδιά - πλατιά στην τσάντα μεταφοράς και σε μια κοντινή φωτογραφία του Αutostar. Και εκτός των άλλων έχει και 5 χρόνια εγγύηση. Μάλλον μόλις ξόδεψα 150€...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ιστιοσελίδα του LIDL δεν το έχει πάντος.

Σε πιο Πύργο το είδες; (Πύργος Ηλείας;)

[/url]

[/code]

[/u][/i][/b]

cingo

Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί.

Ηράκλειτος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι το διαπιστωσα και εγώ πως δεν το έχει στην ιστοσελίδα του. Εγώ το βρήκα στο φυλλάδιο που μοιράζει το Lidl κάθε εβδομάδα περίπου, αλλά κάτω-κάτω αναφέρει πως οι παραπάνω προσφορές (έχει ακόμα laptop, desktop pc, 17-19'' Lcd Monitor κλπ)ισχύουν μόνο για το ανακαινισμένο κατάστημα στον Πύργο (Ηλείας), οπότε μάλλον δεν είναι καν σε αυτά τα οποία χαρακτηρίζει ως Τοπική Γεωγραφική Προσφορά, αλλά είναι μόνο για τον Πύργο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα το αγόραζα.Έστω για συλλογή.

Εδώ είναι το ETX 70 στη σελίδα της MEADE (299 $)

Μπορείς να συγκρίνεις τις φωτογραφίες.

http://www.meade.com/etx/etx70.html

Μπορείς να στείλεις τη φωτό του LIDL;

cingo

Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί.

Ηράκλειτος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και αν υπολογίσεις ότι το Δεκέμβριο που είχε πρωτοβρεί η προσφορά στα 199 ευρώ που το είχε πάρει εγώ, έχεις το πλεονέκτημα!

 

Kαλησπέρα και καλώς σας βρήκα. :wink: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το τηλεσκόπιο αυτό όταν είχε βγει η προσφορά, πέρσι κάπου το Δεκέμβρη, το είχαμε ξανασυζητήσει και εδώ είναι οι γνώμες πολλών φίλων:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=781&start=0

 

Προσωπικά σου λέω να το πάρεις, είναι φτηνό και βολικό για να το παίρνεις μαζί σου όπου θες, αλλά μην περιμένεις και πολλά ειδικά αν έχεις κακομάθει με αυτά που βλέπεις από το τηλεσκόπιο που ήδη έχεις (ένα 8ιντσο δεν είναι; ).

 

Φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι την σελίδα της Meade την κοίταξα και εγώ (η πρώτη που κοίταξα όταν είδα την προσφορά) δεν τίθεται θέμα ότι είναι αυτό. Στέλνω φωτογραφία από το φυλλάδιο...

Φίλε Κώστα ναι, ένα 8ίντσο Skywatcher Dobson.

A, και κάτι άλλο με την ευκαιρία, στην σελίδα του Astroshop (www.astroshop.biz) αναφέρει τα Dobson της Skywatcher ως " still more precise surfaces

the mirrors are at least 75nm p.t.v. or better. Thus the well-known precision condition Lambda/8 is more than fulfilled. " Τι σημαίνει αυτό?

http://www.astroshop.biz/shop/en/159/5026/

544743928_Pic_0183.jpg.0c960ca7e3393d7cb4b93fdc1ff9e097.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα κάτι λάθος ? Πήγα από το κάτω μέρος της σελίδας στο "Add an Attachment", γιατί δεν είναι ενεργό το αρχείο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια,

 

Σημαίνει ότι η ακρίβεια των οπτικών είναι στα 75nm (0.000075 χιλιοστόμετρα), τώρα αν λάβουμε υπόψιν χοντρικά ότι το ορατό φως έχει μήκος κύματος (λ) γύρω στα 600nm η ακρίβεια είναι 75/600=1/8 του μήκους κύματος του ορατού φωτός.

 

ΥΓ Το attachment φαίνεται μια χαρά :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα και απο μενα,

το etx 70 το ειχα παρει και εγω ταον Δεκεμβρη με την προσφορα απο τα lidl, ομως μετα απο Χρηση ενος μηνα παρουσιασε προβλημα στο dec moter και δεν ανταποκρινοταν στις εντολες του Autostar...ετσι μετα απο πολλα e-mail με τον mr. Weasner (εχει ισως ενα απο τα καλυτερα site για τα ETX-www.weasner.com )kai δοκιμες δεν καταφερα τιποτα και το γυρισα πισω (οταν λεει εγγυηση 5 χρονια δεν ενοει αντικατασταση οπως νομιζα και ετσι απλα μου εδωσαν τα χρηματα μου πισω.....).Στο καταστημα που ρωτησα ο υπαλληλος ειπε οτι του επιστραφηκαν και αλλα τετοια...

Χωρις να θελω να σε προιδεασω αρνητικα τα λεω ολα αυτα.

Παντως το διαστημα που δουλευε κανονικα ολα ηταν μια χαρα ,(σχεδον),και σε πλανητικη παρατηρηση αλλα και απο σκωτεινο ουρανο αρκετα πραγματακια.Ειναι ενα τηλεσκοπιο που οπου πας το εχεις μαζι σου στην τσαντα του ,και προσφερει και αρκετα αξεσουαρ.Επισης να αναφερω οτι και με τις καινουριες web-cam(π.χ atic ) εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα και σ ε βαθυ ουρανο (με μικρες εκθεσεις καθως δεν εχει ισημερινη στιριξη και με stacking πολλων τετοιων) http//astronomy.customer.netspace.net.au/index.htm , οποτε

Για την τιμη του καλο ειναι.....

Φιλικα Νακις D

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ ¨ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ oops

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδες ενα τηλεσκοπικο κυαλι που εχει την τριτη 21/06 δεν ειναι μαλλον ουτε αξιο αναφορας ε?

 

http://www.lidl.gr/gr/index.nsf/pages/c.o.oow.20050621.p.tileskopikokiali

 

Eίχε «παίξει» παλιότερα και πραγματικά είχε εξαφανιστή από τα ράφια. Oσον αφορά την ποιότητά του δεν γνωρίσω...

04_2006_b.jpg.4f9577a6c1480700d35155f5730153bd.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην σποαταλας χωρο για τετοια παιχνιδια.Ουτε λεφτα!Καλυτερα 2-3 ποτα σε ενα club παρα αυτο! :D

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ καλά καλά τα κυάλια δεν ισορροπούμε στην μεγάλη τους μεγένθυση και με ευρύτερο οπτικό πεδίο. Πόσο μάλλον αυτό.

Πάντως όταν το φέρει δεν χάνεις να ρίξεις μια ματιά στον χώρο με αυτό και να δεις του λόγου το αληθές.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια των οπτικών: η δημοσίευση αναφέρεται στην ακρίβεια επιφανείας (surface accuracy) του κατόπτρου λέγοντας ότι είναι λ/8. Αυτό σημαίνει ότι η ακρίβεια μετώπου κύματος (wave front accuracy) είναι λ/4 (πάντα η μισή από την ακρίβεια επιφανείας).

 

Επειδή η έκφραση σε wave front accuracy είναι δυό φορές αυστηρότερη από την surface accuracy πρέπει πάντα να δηλώνουμε ρητά σε ποιά αναφερόμαστε. Οι κατασκευαστές τηλεσκοπίων οφείλουν να αναφέρουν τη wave front accuracy που είναι πιό αντιπροσωπευτική για το φως που φτάνει στα μάτια μας.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης