Jump to content

Ερώτηση για ευθυγράμμιση .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Εχθές πήγα να δω πόσο κακή ευθυγράμμιση έχω.

To τηλεσκόπιο είναι το 6" SC της Celestron.

Αφεστιάζοντας λίγο το είδωλο του άστρου φαίνονταν 4 φωτεινοί κύκλοι , ο εσωτερικός , ο εξωτερικός και δύο ενδιάμεσοι .

Η μικρή μαύρη κουκίδα στο κέντρο ΔΥΣΚΟΛΑ φαίνονταν και ΔΕΝ ήταν σε σταθερή θέση.

Εμφανίζονταν όμως και μια μαύρη κηλίδα .

Η θέση της μεταβάλλονταν (γρήγορα) ανάλογα με την θέση του ματιού.

Όταν ήταν στους κύκλους τους παραμόρφωνε και κάποιες φορές κάλυπτε όλο το εσωτερικό του μικρού φωτεινού .

Το μέγεθος της ήταν περίπου όσο και το εσωτερικό του μικρού φωτεινού κύκλου.

Γνωρίζει κάποιος που οφείλεται αυτό και αν διορθώνεται ??

Ευχαριστώ

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να κανεις καλη ευθυγραμμιση εστιαζεις σε ενα αστερι με οσο μεγαλυτερη μεγεθυνση μοπρεις και αφεστιαζεις μεχρι να δεις ομοκεντρους κυκλους. εαν τα οπτικα σου εινα καλα ευθυγραμισμενα τοτε θα ειναι ομοκεντροι οι κυκλοι εαν δεν ειναι ομοκεντροι θες ευθυγραμμιση. για δεις τους ομοκεντρους κυκλους πρεπει ο σωληνας σου να εχει ελθει σε θερμικη ισοροπια με το περιβαλλον οποτε περιμενε κανα μισαωρο πριν κανεις οτιδηποτε μιας και οι κυκλοι θα παιζουν και δεν θα μπορεις να κανεις δουλεια. επισης αν το seeing ειναι κακο παλι θα τρεμοπαιζει το αστερι οποτε θα ζοριστεις να κανεις δουλεια. απο αυτα που γραφεις μαλλον προκειτε ή για seeing ή θερμικα ρευματα στο σωληνα σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα SC δεν χρειάζοντε ευθυγράμιση σχεδόν ποτέ αν δεν τους έχεις βάλει χέρι & ουσιαστικά μόνο στο δευτερεύον αυτό μπορεί να φύγει αλλά μετά από μερικά χρόνια.

Μια λύση για το δευτερεύον είναι τα Bob Knobs (πλαστικές βίδες με μεγάλο κεφάλι).

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5479&highlight=bob+knobs

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Τα έχω «πειράξει» αφού έβαλα Bob Knobs.

Έχω «ταλαιπωρηθεί» αρκετά με ρυθμίσεις αλλά πάντα έχω την αίσθηση ότι

δεν είναι πάρα πολύ καλό το είδωλο !!!

Δοκίμασα και με πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις (250-300) και με

μικρότερες (75-150).

Δεν μπορώ να πετύχω ακίνητο (και σχεδόν σημειακό) είδωλο σε άστρα.

Ειδικά στον Κρόνο κάποιες στιγμές το είδωλο γίνεται «τέλειο» αλλά και πάλι πολύ γρήγορα τρεμοπαίζει και χαλάει η οξύτητα.

Δεν μπορεί να είναι συνεχώς από την ΚΑΚΗ ατμόσφαιρα !!

Σκεφτόμουν να πάρω το 9.25 SC αλλά λόγω αυτών των «προβλημάτων» συνεχώς το αναβάλλω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον δεν έχεις πρόβλημα, αλλά αν δεις τους κύκλους όταν αφεστιάζεις σαν ντόνατς με κοινό κέτρο, είσαι ΟΚ.

Όταν το μάτι σου κοιτάζει με διαφορετική γωνία το προσοφθάλμιο είναι σωστό που αλλάζει θέση & το αστρέρι.

Απλά πιστεύω πως έχεις κατανοήσει & την θέση του ουρανού σε σχέση με το τηλεσκόπιό σου, δηλαδή το πάνω κάτω σωστά & το δεξιά αριστερά είδωλο για να ξέρεις ποια βίδα θα πειράξειςαπό τις τρεις.

 

Ένα πρόβλημα που έχουν τα SC είναι ότι αν πας από την μία πλευρά πχ ανατολική στη δυτική θέλουν επανεστίαση (ΌΧΙ ΡΥΘΜΙΣΗ του δευτερεύοντος), ακόμα & για σχετικά μικρές διαδρομές στη ίδια πλευρά {πχ ανατολική).

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω τι κάνω λάθος ΑΛΛΑ ακολουθώ οτι ακριβώς γραφει για το πως μπαίνουν εικόνες!

Οι δύο διευθύνσεις που γραφω είναι στο προσωπικό μου άλπουμ και εχουν κάποια σχεδια και τον τρόπο με τον οποίο κάνουμε ευθυγράμμιση .... όπως τον εχω καταλαβει (νομίζω σωστά).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω τι κάνω λάθος ΑΛΛΑ ακολουθώ οτι ακριβώς γραφει για το πως μπαίνουν εικόνες!

Οι δύο διευθύνσεις που γραφω είναι στο προσωπικό μου άλπουμ και εχουν κάποια σχεδια και τον τρόπο με τον οποίο κάνουμε ευθυγράμμιση .... όπως τον εχω καταλαβει (νομίζω σωστά).

 

Οι εικόνες μπαίνουν με το ''Προσθήκη ενός συνημμένου αρχείου'' στο κάτω μέρος της σελίδας ''Δημοσίευση Απάντησης''.

Η περιγραφή σου ταιριάζει με αυτά που βλέπω και εγώ στον Κρόνο το τελευταίο δίμηνο, αλλά πέραν το C6, βλέπω τα ίδια με Νευτώνιο 130 (ευθυγραμμισμένο) και διοπτρικό 80. Συμπεραίνω πως πρόκειται για seeing.

Το πρωί παρατηρούσα την θάλασσα και τα ιστιοπλοικά με το ST80. Τα ανοδικά ρεύματα αέρα ήταν εμφανέστατα και τρεμόπαιζαν τα είδωλα. Το βράδυ συμβαίνει το ίδιο, αλλά λόγω σκότους το βλέπεις μόνο εμπρός από ένα φωτεινό είδωλο, όπως του Κρόνου.

Έτσι κάθομαι με υπομονή στο προσοφθάλμιο και εκμεταλλεόμαι την στιγμιαία σταθερή εικόνα. Είτε παρατηρώ τον Κρόνο στο ζενίθ, όπου το φαινόμενο είναι ελάχιστο, αλλά σιγά- σιγά πάει προς την δύση του πια. Δεν πειράζει, έρχεται ο Δίας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την υπόδειξη.

Το είχα δοκιμάσει αλλα μάλλον ήταν λάθος το είδος της εικόνας που είχα δημιουργήσει.

Εχω διαβάσει οτι κι εσυ εχεις το 6'' SC (kkokkolis).

Ελπίζω να μπορεσεις να ερθεις στο αστροκάμπινγκ στην Θάσο.

1.jpg.515e6302d41c2435c9bc13afde438be2.jpg

2.jpg.033f6b97de786568ece8481e028c058b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης